Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić stół ogrodowy?

Myślałeś kiedyś o samodzielnym wykonaniu stołu ogrodowego? Przekonaj się, czy to się opłaca.

Rynek mebli ogrodowych obfituje aktualnie w wiele różnorodnych produktów, spośród których każdy możne znaleźć coś dla siebie. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się stoły ogrodowe drewniane. Mimo że przeglądając oferty sklepów meblarskich, zobaczyć można mnóstwo tego typu produktów, to część osób decyduje się na własnoręczne wykonanie stołu do ogrodu. Jak to zrobić? Czy konieczne jest posiadanie specjalistycznych umiejętności? Teoretycznie nie.

Jak zbudować stół ogrodowy?

Na internetowych blogach znajdziesz mnóstwo wpisów, w których przedstawiono krok po kroku wykonanie stołu. Na pierwszy rzut oka cały proces może wydać się dość łatwy, jednak jeśli stół ogrodowy ma być Twoim pierwszym własnoręcznie wykonanym meblem, koniecznie musisz się uzbroić w cierpliwość.

Pierwszym krokiem w wykonaniu mebla jest oczywiście jego zaprojektowanie. Należy zaplanować, jak duży ma być stół, czy ma być kwadratowy, owalny czy okrągły, a także przemyśleć, z jakich materiałów chcesz go zrobić. Wydaje się, że najprostszą opcją do własnoręcznego wykonania jest zrobienie stołu z desek, chociaż nie jest to jedyna opcja. Po wykonaniu projektu konieczne będą zakupy w sklepie budowlanym. Jeśli nie posiadasz w swoim domu szlifierki, wiertarki oraz wkrętarki, prawdopodobnie oprócz materiałów, konieczny okaże się zakup narzędzi. Kiedy zaopatrzysz się we wszystkie potrzebne produkty, będziesz mógł przystąpić do pracy.

Jeśli zależy Ci na tym, aby stół był wytrzymały, musisz go odpowiednio zabezpieczyć. Po wykonaniu mebla warto go zaimpregnować i pomalować prepartami dobrej jakości.

Polecane wkrętarki

Co potrzeba do zrobienia stołu ogrodowego?

Tak jak wspomniano wyżej, przed rozpoczęciem prac warto kupić wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. Przed zakupami dobrze jest rzetelnie sporządzić listę wymaganych produktów, na podstawie uprzednio przygotowanego projektu. To, co przyda Ci się do wykonania mebla, zależy oczywiście od tego, jakiego efektu oczekujesz. Jeśli Twój stół ma być drewniany, podstawową kwestią jest zakup odpowiedniego rodzaju drewna. Sosnowy, akacjowy a może bambusowy? Wybór jest spory, dlatego warto sprawdzić właściwości poszczególnych gatunków drewna. W internecie znajdziesz mnóstwo wpisów i artykułów, w których zawarto rzetelne informacje na ten temat.

Potrzebne są także wkręty do drewna, poziomica, papier ścierny, dobrej jakości impregnat, a także wspomniane wyżej narzędzia. Jeśli chcesz pomalować swój stół, musisz zakupić także dobrą farbę. Jaką wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów, przede wszystkim akrylowa, alkidowa i kredowa. Jeśli zależy Ci na dużej trwałości, dobrym wyborem będzie farba alkidowa. Warto mieć na uwadze to, że do wykonania stołu ogrodowego konieczne są nie tylko materiały, ale także wygospodarowany czas i przestrzeń robocza.

Jeśli nigdy wcześniej nie podejmowałeś się prac polegających na wykonaniu mebla od podstaw, warto, abyś rozważył także poproszenie kogoś o pomoc. Osoba, która choć trochę zna się na rzeczy, może sporo wnieść do Twojego projektu, a także znacząco pomóc przy wykonaniu.

Z jakiego materiału zrobić stół ogrodowy?

Najpopularniejszym surowcem, z którego wykonuje się meble ogrodowe, jest oczywiście drewno. Warto jednak wziąć pod uwagę także inne opcje. Niezwykle efektowny może okazać się stół ażurowy, aluminiowy bądź stalowy. Taki mebel jest stosunkowo wytrzymały, a także tani, przynajmniej jeśli chodzi o sam materiał, cena jest atrakcyjna w porównaniu do drewna.

Budżetową, wartą uwagi opcją są także stoły ogrodowe plastikowe. O ile jednak aluminiowe bądź stalowe meble można wykonać w domu, o tyle w przypadku plastikowych nie jest to możliwe bez specjalistycznych maszyn. Jeśli decydujesz się na wykonanie stołu stalowego, konieczne będzie nawiązanie współpracy ze specjalistą, który potrafi dobrze spawać. Generuje to oczywiście niemałe koszty, dlatego trzeba je wziąć pod uwagę na etapie planowania.

Jeżeli decydujesz się na wykonanie stołu drewnianego, zapewne zadajesz sobie pytanie, jakiego konkretnie materiału najlepiej użyć. Meble ogrodowe są zwykle wykonane z drewna sosnowego. Ten gatunek można określić jako kompromis jakości i ceny. Ze stosunkowo łatwodostępnych i popularnych materiałów można wyszczególnić także drewno modrzewiowe, świerkowe, dębowe i akacjowe. Coraz bardziej znany staje się gatunek teak – egzotyczne drewno znane ze swojej uniwersalności i wytrzymałości.

Polecane stoły ogrodowe

Z czego zrobić blat stołu ogrodowego?

Wykonując stół ogrodowy, nie musisz się ograniczać tylko do jednego rodzaju materiałów. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie na drewnianej bądź stalowej konstrukcji blatu wykonanego ze szkła lub kamienia. Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo nowocześnie, a w dodatku blat jest wytrzymały oraz odporny na czynniki atmosferyczne. Połączenie różnych materiałów wymaga jednak niemałych umiejętności, wprawy i wiedzy. W dodatku szklany oraz kamienny blat to spory wydatek.

Wybór blatu do stołu ogrodowego zależy w dużej mierze od Twojego gustu. Opisywana część to najważniejszy element, który odpowiednio dobrany, będzie nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny. Warto więc, abyś rozważył, w jakim stylu chcesz utrzymać Twoje meble ogrodowe.

Najbardziej uniwersalnym i najprostszym rozwiązaniem wydaje się wykonanie blatu z drewna, a dokładniej z desek. Stoły ogrodowe okrągłe z drewnianym blatem to ponadczasowe rozwiązanie. Sklepy meblowe oferują szeroką gamę blatów z drewna, spośród których każdy może znaleźć coś na swoją kieszeń. Osiągnięcie wysokiej jakości blatu przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów może okazać się niezwykle trudne w domowych warunkach, ponieważ musi zostać on odpowiednio oszlifowany oraz zabezpieczony, aby mógł wyglądać nienagannie nawet po latach użytkowania. Meble ogrodowe są narażone w naszym klimacie na rozmaite czynniki atmosferyczne, dlatego nie ma sensu oszczędzać na impregnacie. Tylko dobrze zabezpieczony stół może cieszyć właściciela swoją funkcjonalnością i wyglądem przez lata.

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie stołu ogrodowego to nietanie przedsięwzięcie, które dodatkowo pochłania mnóstwo czasu. Dlatego, jeśli chcesz się tego podjąć, koniecznie zadbaj o to, aby Twój mebel był maksymalnie wytrzymały. Kluczowy jest tutaj dobór i odpowiednie zabezpieczenie przede wszystkim blatu, ponieważ ten element jest najbardziej narażony na działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie w dużej mierze decyduje on o poziomie estetyki stołu, gdyż jest najlepiej widoczny.

Jak długo robi się stół ogrodowy?

Ilość czasu, jaką należy poświęcić na własnoręczne wykonanie stołu ogrodowego, zależy oczywiście od wielu czynników. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wykonać mebel i zastanawiasz się, ile czasu Ci to zajmie, powinieneś wziąć pod przede wszystkim poziom Twoich umiejętności. Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z pracami stolarskimi, ilość czasu potrzebna na wykonanie mebla może Cię niemiło zaskoczyć. Już na samym etapie projektowania trzeba poświęcić sporo uwagi na zapoznanie się ze specyfiką różnych materiałów. Warto wtedy poszukać gotowych inspiracji w sieci.

Sporo czasu zajmuje również skompletowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, zwłaszcza jeśli zależy nam na niskiej cenie. Zakup potrzebnego sprzętu przez internet może wydawać się kuszącym rozwiązaniem, jednak licząc czas dostawy oraz ewentualne problemy wynikające z niezgodności towaru z oczekiwaniami, wykonanie mebla może zostać znacznie opóźnione.

Nie sposób precyzyjnie określić, ile czasu zajmie samo wykonanie mebla, ponieważ zależy to przede wszystkim od jego rodzaju oraz materiału, z którego ma on być zrobiony. Jeśli planujesz wykonać stół na jakąś okazję, na przykład rodzinne przyjęcie w ogrodzie, zdecydowanie powinieneś zabrać się do pracy wcześniej niż tydzień przed wydarzeniem. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego stresu oraz pośpiechu, który może w negatywny sposób zaważyć na efekcie.

Jakie są zalety i wady domowych stołów ogrodowych?

Być może rozważasz, czy własnoręczne robienie stołu to w ogóle dobry pomysł, czy może lepiej kupić gotowy mebel. Jeśli, tak jak wiele osób, kierujesz się ceną i myślisz, że oszczędzisz pieniądze, robiąc stół ogrodowy w domu, niestety możesz się rozczarować. Same materiały to spory wydatek, a do tego dochodzi koszt narzędzi i innych niezbędnych akcesoriów w zależności od surowców, z których stół ma być wykonany.

W sklepach meblarskich znajdziesz mnóstwo gotowych modeli, które nierzadko cenowo są zbliżone do stołów, jakie można wykonać w domu, ale przewyższają je funkcjonalnością. Możesz znaleźć stoły, które da się rozkładać oraz regulować pod względem wysokości, co bardzo trudno byłoby osiągnąć, robiąc mebel w domu, zwłaszcza osobie bez doświadczenia w tej dziedzinie. Zakup stołu, zamiast samodzielnego robienia go, warto rozważyć przede wszystkim, jeśli do swojego ogrodu potrzebujesz mebla z krzesłami. Ceny zestawów zawierających stół ogrodowych i krzesła bywają bardzo atrakcyjne.

Wadą samodzielnego wykonywania stołu ogrodowego, którą trudno przeoczyć, jest oczywiście brak oszczędności czasu. Prace stolarskie zwykle są angażujące i często zajmują znacznie więcej godzin lub dni, niż pierwotnie się wydawało. Dodatkowo kupując gotowy stół, możesz zobaczyć na wystawie bądź w katalogu, jak dany mebel się prezentuje. Niestety, w przypadku robienia stołu własnoręcznie, efekt możesz sobie jedynie wyobrazić, a po zakończeniu pracy może on od tych wyobrażeń odbiegać.

Oczywiście, wykonanie własnoręcznie stołu ogrodowego, ma także swoje zalety. Docenią je jednak przede wszystkim osoby z doświadczeniem w tego typu pracach oraz koneserzy unikalnych mebli. Projektując i wykonując samodzielnie stół, można teoretycznie osiągnąć efekt, jaki się chce. Dzięki temu można również mieć jedyny w swoim rodzaju mebel. Jeśli jednak nie zależy Ci na jego oryginalności, a na jego estetyce i dopasowaniu do stylu Twojego ogrodu, to z ogromnym prawdopodobieństwem nie będziesz miał problemów z zakupieniem gotowego mebla spełniającego Twoje oczekiwania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.