Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić fotel wiszący?

Fotele wiszące to absolutny hit wnętrzarski ostatnich lat. Jak zrobić go samodzielnie i czy warto?

Fotel wiszący brazylijski, z makramy, drewniany i wiele innych cieszą się nieustanną popularnością wśród miłośników pięknych, modnych wnętrz. Sprawdza się jako designerska huśtawka ogrodowa i bujak do pokoju – a nawet na balkonie, w formie oryginalnego mebla bujanego. Na rynku znajdziesz wiele modeli tego wyjątkowego, wygodnego siedziska: podwójne, pojedyncze, okrągłe, drewniane, materiałowe, wykonane z tworzyw sztucznych; w niezliczonej liczbie kolorów i odcieni.

W jaki sposób zrobić fotel wiszący?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy jego wykonanie samodzielnie musi być trudne – koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Wyjątkowo łatwy w zbudowaniu własnymi rękami jest fotel wiszący brazylijski. To nic innego jak hamak solidnie przymocowany do grubego kija utrzymującego materiał w odpowiedniej rozpiętości i „przedmiotu” stanowiącego podstawę – stojaka, drzewa, haka w altance.

Co będzie potrzebne? Na pewno solidny kij – idealnie sprawdzi się drewniany o średnicy kilku centymetrów, płat mocnego, a przy tym przewiewnego materiału – np. bawełna o gęstym splocie, gruby sznur oraz podstawowe narzędzia: wkrętarka z szerokim wiertłem, karabińczyk lub innego rodzaju uchwyt do zawieszenia fotela, nożyczki oraz ewentualnie farba. Materiał mający służyć za siedzisko wytnij w kształt prostokąta, a jego wymiary wzoruj na gotowych modelach. Zwykle mają 2 m długości i ok. 1,5 m oraz 1,2 m szerokości w przypadku foteli wiszących dwuosobowych; lub 1,5 × 1 × 0,8 m przy jednoosobowych.

Na obu końcach kija wywierć otwory o średnicy pozwalającej na co najmniej podwójne przewleczenie posiadanego sznura. Materiał po obu najdłuższych bokach obszyj w tunele umożliwiające przeciągnięcie przez nie sznura, czyli zagnij je na ok. 4 cm i solidnie zaszyj wzdłuż, zostawiając otwory z obu stron tuneli. Następnie przeciągnij sznur przez otwory wywiercone w kiju i mocno go zwiąż, wykonując węzeł, który nie przejdzie na drugą stronę. Długość dostosuj do oczekiwanej odległości „krzesełka” od kija – musi zapewniać wygodne użytkowanie na siedząco, bez ocierania głową o pal.

W kolejnym kroku przeciągnij sznur przez tunele w materiale, rozpoczynając od krótszego boku (przyszłego oparcia) i idąc w kierunku dłuższego (siedziska), po czym ponownie przewlecz go przez otwory w kiju oraz wykonaj solidny, gruby węzeł nieprzechodzący przez dziury. Nad kijem otrzymasz luźny kawałek sznura służący Ci później za część do zawieszenia fotela-huśtawki – na samym jego środku przymocuj karabińczyk. Jeżeli zamierzasz używać bujaka również w ogrodzie, wieszając go na solidnej gałęzi drzewa, przygotuj sobie dodatkowy sznur łączący karabińczyk z konarem.

Polecane fotele wiszące

Jak zrobić fotel ze sznurka?

Poza modelami brazylijskimi użytkownicy chętnie wybierają również fotele wiszące boho wykonane tylko ze sznurków – metodą makramy. To nazwa pochodząca od arabskiego macramé oznaczającego dosłownie „ozdobę wiązaną” – a ta wykonywana jest bez użycia igieł, samymi dłońmi. Jak nietrudno się domyślić, ten typ fotela wiszącego wymaga zdecydowanie więcej pracy oraz zdolności manualnych i zaangażowania od poprzednio opisanego.

Fotele boho z makramy są w zdecydowanej większości okrągłe. Do ich wykonania potrzebujesz więc obręczy – drewnianych albo metalowych, wedle uznania; ważne, by były naprawdę wytrzymałe. Powinny mieć różne średnice: pierwsza, szersza posłuży za oparcie; model dwuosobowy powinno zadowolić tutaj 90 cm, a druga, mniejsza, przyda się jako siedzisko (wystarczy średnica ok. 60 cm).

Przygotuj też 2 karabińczyki do mocowania u sufitu i sznurek; miłośnicy makramy polecają plecionki o średnicy ok. 5 mm z włókien naturalnych, np. konopi, sizalu lub bawełny. Jego kolor ma odpowiadać barwie fotela, który stworzysz (oczekujesz białego – wybierz biały), a długość powinna wynosić ok. 200 metrów ze względu na kilkukrotne sploty. W jaki sposób zrobić taki fotel?

Na początku dokładnie opleć obie obręcze sznurkiem – nie tylko staną się niewidoczne, poprawiając wygląd plecionki, ale także wzmocnią całą konstrukcję. Następnie przygotuj makramę w kształcie nieregularnej tuby zamkniętej u dołu, o średnicach odpowiadających obręczom (dół – mniejszej, otwarta góra – większej). Wspomniane „zamknięcie” posłuży za siedzisko, a szersza część – za ściany Twojej huśtawki. Co istotne, przednia ścianka praktycznie nie powinna istnieć, ponieważ obie obręcze będą ustawione pod skosem i w tym miejscu powinny się stykać – ma występować wyłącznie z tyłu i po bokach, jako oparcie.

Sieć połącz mocnym wiązaniem z obręczami; pod dolną spróbuj wypuścić luźne ozdobne frędzle. Do górnej przymocuj dodatkowe sznury; najlepiej cztery, z różnych stron, by utrzymywały fotel równo wiszący. Przednie powinny być dłuższe (ponieważ większą obręcz zamocujesz pod skosem), a wszystkie mają stykać się drugim końcem na karabińczyku służącym za zawieszenie (z przymocowanym ewentualnie łańcuchem).

Jak zrobić fotel wiszący kokon?

Fotel wiszący kokon wymaga najmniej pracy własnej – jego samodzielna budowa związana jest w zasadzie z połączeniem kupionych elementów. Pierwszy z nich to wygodny kosz wiklinowy, drewniany albo rattanowy (2-osobowy w kształcie koła lub wąski jednoosobowy przypominający połówkę awokado), ewentualnie materiałowy. Co jeszcze należy kupić? Oczywiście miękkie poduchy do wyłożenia kosza, pięć karabińczyków i 2 łańcuchy o długości stanowiącej podwojoną wartość tej, na której ma wisieć huśtawka. Jeśli więc „krzesełko” ma się zaczynać 70 cm od sufitu, kup dwa łańcuchy o długości 140 cm.

Pozostaje już tylko połączenie zakupionych elementów. Do wybranego siedziska, z czterech stron (rozłożonych jak narożniki trapezu) przymocuj po jednym karabińczyku. Ostatni posłuży Ci za część do wygodnego zawieszenia huśtawki. Następnie do każdego z nich przyczep końcówkę łańcucha i dokładnie na środku połącz je ostatnim karabińczykiem.

Zamiast kosza możesz również zastosować siedzisko makramowe – czyli przygotowane w 100% własnoręcznie ze sznurków, zgodnie z metodą opisaną powyżej. Pamiętaj natomiast, że to zdecydowanie bardziej czasochłonny proces. Co istotne, kupując gotowy kosz (lub fotel wiszący kokon), zyskasz pewną informację dotyczącą jego maksymalnego udźwigu. W przypadku plecionki wykonanej własnoręcznie z linek, zdecydowanie trudniej o jego oszacowanie, co przekłada się na niepewne bezpieczeństwo konstrukcji.

Czy warto zrobić samemu fotel wiszący?

Wykonanie fotela o własnych siłach bez wątpienia związane jest z ogromnym samozadowoleniem – dobry, udany projekt DIY na każdym kroku przypomina o własnym zaangażowaniu w wystrój mieszkania lub ogrodu. Taka huśtawka sprawi, że prawdopodobnie zawsze, kiedy będziesz się na niej bujać, pomyślisz o swojej ciężkiej pracy i (w pełni zasłużenie!) pogratulujesz sobie w duchu. Co więcej, zapraszając do realizacji zadania pozostałych członków rodziny, spędzicie wyjątkowy czas razem i zarazisz dzieci pasją do majsterkowania.

Taka samodzielność często oznacza też spore oszczędności; szczególnie gdy wszystkie elementy składowe fotela pochodzą z odzysku. Wówczas pojawia się dodatkowa korzyść: działanie w duchu zero waste. Np. model makramowy wykonasz w zasadzie za darmo, zbierając sznurki od znajomych i szukając osób mających do oddania obręcze – o ile nieco Ci się poszczęści.

Pamiętaj jednak, że fotele sklepowe gwarantują bezpieczeństwo udźwigu oraz odpowiedni poziom wytrzymałości poszczególnych elementów. Kosz pochodzący z niepewnego źródła lub błąd we wiązaniu makramy oznacza wysokie prawdopodobieństwo wypadku. To szczególnie istotne, kiedy z bujaka mają korzystać również dzieci. Złamana ręka, zwichnięta noga lub uszkodzona szczęka są niestety wysoką ceną za stosunkową oszczędność finansową.

Jak zrobić stojak na fotel wiszący?

Montaż fotela musi zapewniać możliwie największą stabilność całej konstrukcji – by ta była maksymalnie bezpieczna. Wyjątkowo proste rozwiązanie to kupno gotowego, solidnego metalowego stelaża. Jeżeli natomiast zależy Ci na tym, by montaż huśtawki był tani, postaw np. na hak przymocowany z użyciem wiertarki do sufitu balkonu, pokoju lub altany czy tarasu. Przeczytaj nasz inny artykuł: „Jak zamontować fotel wiszący do sufitu?”, z którego dowiesz się, w jaki sposób dokonać montażu odpowiednio solidnie.

Masz odpowiednie umiejętności stolarskie? Przygotuj szlifierkę, wiertarkę, zestaw wkrętów i 6 belek różnych długości (należy je dobrać do oczekiwanej wysokości stojaka). Najdłuższy słupek ma odpowiadać wysokości całej huśtawki. Do niego, u dołu, przymocuj 4 krótsze belki – 1 na 1 bok, pod skosem. W ten sposób zyskasz stojak. Spróbuj ewentualnie połączyć je w kształt litery X i główny pal ustawić na samym środku. Ostatnią belkę przywierć prostopadle do górnej części tej stojącej – właśnie na niej zawiesisz swój fotel.

Jakie są zalety i wady domowych foteli wiszących?

Domowy fotel wiszący, jak wspomniano, często oznacza spore oszczędności finansowe. Przy dużych umiejętnościach powtórnego wykorzystywania różnych przedmiotów, zrobisz go nawet za zaledwie kilkadziesiąt złotych. Co więcej, bujak wykonany o własnych siłach jest absolutnie niepowtarzalny. Nawet gdy wzoruje się na modelach dostępnych do kupienia w sklepie, to zawsze wygląda odrobinę inaczej – a ogromna dostępność kolorystyczna i wzornicza poszczególnych elementów daje Ci niezwykłe możliwości aranżacyjne.

Takie domowe rozwiązanie ma jednak swoje wady. Najważniejsza została już wymieniona: chodzi oczywiście o zdecydowanie mniejsze bezpieczeństwo użytkowania niż w przypadku modeli zrobionych przez profesjonalistę. Bardzo często dołączony przez producenta solidny stojak sprawia też, że znika problem dotyczący tego, jak mocować fotel – występujący niestety w przypadku bujaków wykonanych własnoręcznie.

Należy także pamiętać, że kupienie gotowego modelu to ogromna oszczędność czasu oraz wyjątkowo łatwe składanie. Z całą pewnością warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” nim zaplanujesz prace związane z samodzielną budową fotela.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.