Udostępnij
Skomentuj

Jak samodzielnie zamontować antenę satelitarną?

Aby uzyskać szeroki wybór kanałów telewizyjnych, zamontuj antenę satelitarną. Zobacz, jak to zrobić.

Dowiedz się jak samodzielnie zamontować antenę. Sprawdź co będzie potrzebne oraz gdzie najlepiej będzie umiejscowić antenę.

Czego potrzebujesz do montażu anteny satelitarnej?

Zanim dowiesz się, jak zamontować antenę satelitarną, skompletuj wszystkie elementy i narzędzia, których potrzebujesz do wykonania pracy. Niezbędne do prawidłowego działania urządzenia to:

  • czasza – im większa, tym łatwiej odebrać sygnał,
  • od jednej do trzech uniwersalnych głowic odbiorczych,
  • elementy mocujące – uchwyt czy maszt,
  • kabel koncentryczny 75 Ohm – długość przewodu nie powinna przekraczać 30 m,
  • wtyczki wkręcane na kabel typu F o średnicy odpowiadającej średnicy samego kabla.

Oprócz tego przydadzą się narzędzia, takie jak:

  • obcęgi,
  • klucz płaski,
  • wkrętak,
  • kołki rozporowe,
  • szczypce tnące,
  • nóż,
  • wiertarka,
  • poziomica,
  • kit,
  • kompas.

Jeśli zaopatrzysz się we wspomniany powyżej komplet, montaż anteny satelitarnej nie powinien sprawić Ci większych problemów. Dobrze zastanów się nad tym, w jaki sposób zamierzasz zamontować urządzenie, a także jak duża czasza będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb. Oprócz tego zwróć uwagę na odporność na warunki atmosferyczne, tj. opady czy promieniowanie słoneczne. Sprzęt będzie na nie bardzo narażony, więc powinien dobrze sobie z nimi radzić.

Jak wybrać antenę satelitarną?

Na rynku znajdziesz bardzo duży wybór talerzy satelitarnych różniących się budową oraz wielkością. Aby odbiór telewizji satelitarnej był dobrej jakości, wybierz antenę o średnicy 80 cm. Mniejsze mogą gubić sygnał przy gorszej pogodzie, takiej jak deszcz czy śnieg, a większe będą stawiać opór dla powietrza podczas wichur, przez co wymagają dużo solidniejszej instalacji. Element, na którym umieścisz głowicę odbiorczą, powinien być metalowy, aby nie uszkodził go spadający śnieg lub lód. Jeśli chodzi o materiał urządzenia, najczęściej spotykana jest stal, choć droższe modele są wykonane z lżejszego i bardziej żywotnego aluminium.

Zwróć uwagę także na konwerter, czyli inaczej głowicę odbiorczą. Do wyboru masz:

  • jednowyjściowy Singiel,
  • dwuwyjściowy Twin,
  • czterowyjściowy Quad,
  • ośmiowyjściowy Octo.

Im więcej wyjść, tym więcej kabli możesz podłączyć do zamontowanej anteny satelitarnej. Jeżeli zamierzasz mieć kilka dekoderów, zakup konwerter odpowiadający Twoim potrzebom. Jeśli któryś z nich jest wyposażony w funkcję nagrywania, najprawdopodobniej wymaga nie jednego, a dwóch przewodów. Głowica odbiorcza to bardzo ważny element zestawu, dlatego warto zdecydować się na markowy produkt wysokiej jakości.

Polecane anteny satelitarne

Jak wybrać miejsce na montaż anteny satelitarnej?

Pierwszą zasadą jest zamontowanie anteny satelitarnej tak, aby jej czasza była zwrócona w kierunku południowym. To podstawa, bez której urządzenie nie będzie odbierało sygnału z satelity. Możesz posiłkować się widokiem innych sprzętów tego rodzaju w okolicy, ale aby precyzyjnie określić kierunek, skorzystaj z kompasu. Zadbaj też o to, żeby antena nie była niczym zasłonięta – na linii antena-niebo nie powinno być żadnej przeszkody. Jeśli chodzi o dokładne miejsce montażu, najpopularniejszymi są:

  • ściana zewnętrzna,
  • balustrada balkonowa,
  • dach,
  • komin.

Zależnie od wybranego miejsca, potrzebujesz odpowiedniego uchwytu. W przypadku montażu anteny satelitarnej do balustrady element musi mieć odpowiednie mocowanie: od dołu, od przodu lub od boku. W przypadku ściany lub komina bardzo ważna jest szeroka podstawa, która odpowiednio rozłoży na kołki rozporowe siły działające na antenę. Długość części dobierz tak, aby mieć możliwość manewrowania czaszą, choć im uchwyt krótszy, tym lepiej i bezpieczniej.

Jak zamontować antenę satelitarną?

Zanim rozpoczniesz pracę, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia dla sprzętu oraz siebie. To podstawa podczas wykonywania każdej pracy, w ramach której istnieje ryzyko wypadku. Dlatego, jeżeli zamierzasz wchodzić na drabinę, odpowiednio ją przymocuj, a także obwiąż się sznurem. Nie dokonuj montażu anteny satelitarnej w czasie opadów lub gdy powietrze ma dużą wilgotność. Samo urządzenie oraz kabel koncentryczny przygotowuj i montuj na ziemi. Jeśli montujesz antenę satelitarną na dachu lub kominie, używaj też drabiny dachowej.

Jak zamontować talerz satelitarny?

Pierwszym krokiem w każdym instruktażu dotyczącym tego „jak zamocować antenę satelitarną” jest złożenie czaszy. W instrukcji danego modelu znajdziesz szczegółowe informacje. Jednak na pewno na początek złóż elementy mocowania, ramię oraz podłącz głowicę odbiorczą. Następnie wyposaż kabel koncentryczny we wtyczki typu F. W tym celu zdejmij z kabla fragment osłony o długości ok. 1 cm, zsuń z przewodu miedziany oplot i przytnij ok. 6 mm wewnętrznej osłony. Następnie przykręć końcówkę.

Przejdź do mocowania anteny satelitarnej. Wykonuj je zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. Jeżeli korzystasz z masztu, pamiętaj, że podstawa talerza musi być w pozycji pionowej. Sprawdzaj jego pozycję za pomocą pionu murarskiego lub poziomicy. Montując sprzęt do ściany, najpierw dokładnie upewnij się co do jej stanu i użyj odpowiednich kołków. W przypadku umieszczenia go na kominie użyj taśmy blaszanej, którą zostanie owinięta antena satelitarna na dachu i do której przymocujesz podstawę masztu.

Następnie ustaw czaszę w odpowiednim kierunku, posługując się kompasem. Kiedy będzie już zwrócona dokładnie na południe, okabluj głowicę. Włóż drut miedziany kabla koncentrycznego w otwór wtyczki i przykręć metalową końcówkę, dokręcając ją płaskim kluczem. Przewód poprowadź wzdłuż ramienia i przymocuj go taśmą klejącą lub opaską. Wszystkie złączenia zaizoluj silikonem dekarskim. Montaż anteny satelitarnej możesz uznać za zakończony.

Jak podłączyć talerz satelitarny?

Aby urządzenie spełniało swoje zadanie, musisz przeprowadzić podłączenie anteny satelitarnej do dekodera i odpowiednie ustawienie jej. Kabel poprowadź do miejsca przełożenia go przez ścianę w jak najmniej widoczny sposób. Następnie przewierć ścianę, zaczynając od wnętrza, i przeprowadź przewód przez otwór. Kolejnym krokiem jest podłączenie go do sprzętów elektronicznych. Odłącz demodulator i przyłącz kabel koncentryczny do dekodera. Przewodem HDMI połącz dekoder z telewizorem, a innym kablem HDMI podłącz go do wspomnianego demodulatora.

Zostało jeszcze ustawienie anteny satelitarnej. Na początek zajrzyj do instrukcji. W niej powinna być tabela pozwalająca Ci określić kąty w zależności od miejsca zamieszkania i wybranej satelity, z którą chcesz się połączyć. Sam proces jest dziecinnie prosty. Lekko odkręć nakrętki łączące czaszę i maszt tak, abyś miał możliwość przekręcania anteny lekko w obie strony.

Precyzyjnie ustaw poziome ramię czaszy do odpowiedniego odchylenia, używając kompasu. Po zrobieniu tego na ekranie telewizora powinien pojawić się obraz (w przypadku odbiorników analogowych) lub wskaźnik odpowiedniego poziomu jakości (jeśli mowa o odbiornikach cyfrowych). Dokręć nakrętki, a następnie odkręć te, które łączą czaszę z elementem mocującym do masztu. Ustaw azymut czaszy zgodnie z kątem odpowiednim dla najbliższego miasta podanego w instrukcji.

Udostępnij
4,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.