Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Zumba dla początkujących - jak zacząć? Wpływ na sylwetkę

Zumba to ciekawa alternatywa dla klasycznego aerobiku.

To ćwiczenia łączące w sobie elementy tańca, układu choreograficznego z treningiem aerobowym. Jak ubrać się na zumbę i co zabrać ze sobą na zajęcia?

Zumba – co to takiego?

Jeśli jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia z zumbą, to warto wiedzieć, czego się spodziewać na pierwszych zajęciach i co charakteryzuje zumbę.

Zumba podobno powstała zupełnie przez przypadek, gdy instruktor aerobiku, Beto Perez, zapomniał przynieść na zajęcia taśmy z podkładem do ćwiczeń i wykorzystał zamiast nich latynoską muzykę.

Zumba właśnie tak się kojarzy – z latynoskimi rytmami, tańcem, który płynnie przechodzi w ćwiczenia i układy.

Istnieje wiele odmian zumby, a każda z nich ma swoją specyfikę.

Rodzaje zumby

Istnieje wiele odmian zumby, dzięki czemu można wybrać dla siebie ćwiczenia dopasowane do stopnia zaawansowania bądź wieku. Jaka zumba jest najlepsza? Trudno wybrać jedną odmianę, która nadawałaby się dla każdego. Do najpopularniejszych rodzajów zumby należą:

Zumba klasyczna – dobry wybór dla każdej dorosłej, sprawnej osoby, która ma ochotę na ten rodzaj aktywności fizycznej. Zumba klasyczna opiera się na ćwiczeniach w tanecznym rytmie.

Zumba dla początkujących – nieco wolniejsza, łatwiejsza i mniej skomplikowana wersja zumby. Ćwiczenia nie są tak dynamiczne, jak w przypadku klasycznej zumby fitness, dlatego to wariant szczególnie mocno polecany osobom początkującym i o słabszej kondycji.

Zumba gold (zumba dla seniorów) – zajęcia stworzone specjalnie z myślą o seniorach, którzy chcą poruszać się w rytm gorącej muzyki, a jednocześnie muszą bardziej uważać na stawy i kręgosłup. Zumba dla seniorów jest nieco spokojniejsza, ćwiczenia są łatwiejsze i właśnie dlatego to wariant dedykowany osobom starszym lub o słabszej kondycji.

Aqua zumba – czyli zumba w wodzie. Bardzo skuteczna, jeszcze bardziej wymagająca od wersji klasycznej.

Zumba dla dzieci – coraz więcej klubów fitness organizuje zajęcia z zumby dla najmłodszych, które są świetnie dostosowane do dziecięcej energii i prowadzone przy muzyce lubianej przez dzieci.

Co zabrać na zajęcia zumby?

Zumba to specyficzny rodzaj treningu, który łączy w sobie elementy treningu aerobowego, kardio, tańca i wielu innych aktywności. Ćwiczenia są dynamiczne i w związku z tym do niezbędnego wyposażenia można zaliczyć:

  • Wygodny strój sportowy – to absolutna podstawa komfortowych ćwiczeń. Jak się ubrać na zumbę? Wygodną opcją są legginsy lub elastyczne spodnie sportowe oraz koszulka termoaktywna.
  • Bieliznę sportową – szczególnie istotna w przypadku kobiet. Trudno wyobrazić sobie tak dynamiczne ćwiczenia bez odpowiedniego biustonosza sportowego. Wiele kobiet decyduje się ćwiczyć w samym topie/biustonoszu sportowym oraz spodniach lub legginsach, ale na wierzch można też założyć koszulkę.
  • Buty sportowezumba wymaga wygodnego obuwia. Świetnie sprawdzą się buty do aerobiku, czyli dość uniwersalne i wygodne niskie buty sportowe na profilowanej podeszwie.
  • Ręcznik – przyda się nie tylko pod prysznicem, ale też do otarcia twarzy z potu.
  • Torbę sportowąsportowy ekwipunek najwygodniej przenosić w komfortowej i kompaktowej torbie sportowej.
  • Wodę do picia – warto mieć ją pod ręką.

Zumba – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć ćwiczyć zumbę, czy warto poświęcić na to czas i czy to trening, który daje dobre efekty.

Zumba to jeden z intensywniejszych, a jednocześnie dość przyjemnych treningów aerobowych.

Zumba to sposób na odreagowanie i odstresowanie się.

Zumba to dobra zabawa w rytmie muzyki.

Zumba to sposób na lepszą sylwetkę.

Jak zumba wpływa na sylwetkę i zdrowie?

Zumba to dynamiczne ćwiczenia, które pomagają spalić kalorie i wymodelować sylwetkę. Podczas treningu zumby spalanych jest więcej kalorii niż podczas spokojniejszych ćwiczeń pilates lub podczas klasycznego aerobiku.

Regularne uczęszczanie na zumbę pomoże wysmuklić ciało, wzmocnić mięśnie, korzystnie wpłynie na sylwetkę i kręgosłup, a także na samopoczucie, a przecież właśnie o to chodzi w sporcie – by połączyć przyjemne z pożytecznym i dlatego warto wziąć pod uwagę uczęszczanie na zajęcia z zumby.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.