Udostępnij
Skomentuj

Wizjer drzwiowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Aby podnieść swoje bezpieczeństwo warto kupić wizjer do drzwi. Jak dobrać odpowiedni?

Bardzo często niczym nie przypominają one tradycyjnego „judasza”. Obecna oferta rynkowa jest tak szeroka, że zakupić możemy urządzenia charakteryzujące się wieloma licznymi funkcjami dodatkowymi, które w sposób znaczący rozszerzają możliwości ich wykorzystania.

Jaki wizjer do drzwi?

To zaś sprawia, że naprawdę trudno obecnie wskazać jednoznacznie, który produkt okaże się najlepszym wyborem. Warto więc dokładnie przeanalizować każdy z nich, aby móc dokonać odpowiedniego wyboru, dopasowanego do naszych potrzeb i wymagań.

  • Wizjer drzwiowy klasyczny – czyli nic innego, jak wspominany już „judasz”. Jego budowa składa się między innymi z obiektywu, szyny, soczewki i zasuwki. Najważniejszą kwestią podczas wyboru wizjera będzie obsługiwany kąt widzenia. Standardowe produkty gwarantują kąt widzenia równy 180 stopni - zapewnia on zadowalające pole widzenia. Istotna jest również średnica wstyizjera drzwiowego (im jest większa, tym więcej będziemy mogli zobaczyć), a także zakres jego regulacji – dobrej jakości produkty zazwyczaj gwarantują regulację na poziomie 40-72 milimetrów. Większość wizjerów posiada również wbudowaną klapkę, którą możemy zasłonić soczewkę.
  • Wizjer drzwiowy panoramiczny – swoją budową przypomina produkty standardowe, jednak przeznaczony jest przede wszystkim do drzwi bardzo grubych (ponad 50 mm). Jego największą zaletą jest fakt, iż gwarantuje panoramiczny kat widzenia 200 stopni, co zapewnia komfortowy podgląd na obszar znajdujący się za naszymi drzwiami wejściowymi. Szczególnie warto decydować się na modele, w których średnica oczka wynosi minimum 30 milimetrów. Ponadto zwracajmy uwagę na to, w jak grubych drzwiach może zostać on zamontowany. Dobrej jakości wizjery panoramiczne są wykorzystywane w drzwiach o grubości od 50 do nawet 85 milimetrów. Podobnie, jak w przypadku modelu klasycznego, także w tym przypadku możemy zdecydować się na urządzenie z dołączoną klapką.
  • Wizjer drzwiowy elektroniczny – jest efektem bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego. Jego budowa jest zdecydowanie bardziej zaawansowana, on sam natomiast nie jest montowany w drzwiach. Składa się bowiem ze specjalnej kamery, która zakładana jest na zewnątrz oraz niewielkiego ekranu, który zakładamy wewnątrz. Biorąc pod uwagę funkcje, jakie może spełnić wizjer elektroniczny, należy podzielić go na kilka kategorii. Pierwsza z nich dotyczyć będzie sposobu funkcjonowania. Na rynku zakupić można bowiem wizjer elektroniczny, który funkcjonuje przez cały czas bądź tylko w określonych sytuacjach. W pierwszym przypadku na ekranie umieszczonym w domu cały czas widzimy obraz z kamery, w drugim natomiast mechanizm uruchamia się dopiero wtedy, gdy naciśnięty zostanie dzwonek. Rozwiązanie to wydaje się być przede wszystkim ekonomicznie, jednak nie zawsze się sprawdzi. Co bowiem w sytuacji, gdy ktoś nie użyje dzwonka? Raczej trudno się spodziewać, aby złodziej właśnie w taki sposób dawał o sobie znać. Dlatego też w sklepach sprzedawane są również z czujnikiem ruchu. Specjalna fotokomórka wykryje, gdy ktoś zbliży się do naszych drzwi, a następnie uruchomi kamerę. Co więcej, tego typu wizjery posiadają często kartę pamięci, na której zapisują zarejestrowany obraz. Zdecydować możemy się również na wizjer uruchamiany poprzez przyciśnięcie przycisku na ekranie znajdującym się wewnątrz domu. Liczba funkcji dodatkowych jest jeszcze szersza. Na rynku znajdują się między innymi urządzenia, które mogą działać na podczerwień, dzięki czemu na korytarzu nie musi być jasno. Przy zakupie możemy również zdecydować się na to, jaki będzie ekran urządzenia. Na rynku dostępny jest między innymi wizjer drzwiowy LCD oraz LED. Największą zaletą urządzeń elektronicznych jest to, że umożliwiają one bardzo szeroki podgląd na korytarz czy teren przed wejściem w przypadków domów jednorodzinnych. Nie musimy trudzić się z podchodzeniem do drzwi, by sprawdzić, kto za nimi stoi. Pamiętać należy również  tym, że obraz w przypadku wizjera klasycznego często jest rozmazany i słabej jakości, dlatego urządzenie elektryczne wydaje się pod tym względem znacznie korzystniejsze. Takie rozwiązanie jest wygodne także dla dzieci, które najzwyczajniej w świecie często nie dostają do wizjera. Co więcej, tego urządzenie działa zazwyczaj na baterię, dlatego nie musimy trudzić się z okablowaniem.
  • Wizjer drzwiowy ze zdalnym powiadomieniem – tego typu urządzenie może wysłać nam powiadomienie, że ktoś zbliżył się do naszych drzwi bądź użył dzwonka. Komunikat najczęściej wysyłany jest na telefon w formie wiadomości sms bądź mailowo.
  • Wizjer drzwiowy WiFi – najbardziej zaawansowany model z wszystkich przedstawionych w tekście. Dzięki połączeniu z Internetem, jesteśmy w stanie obserwować obraz kamery nie tylko za pośrednictwem założonego ekranu, ale również poprzez urządzenia mobilne, takie jak na przykład smartfon czy tablet. Co więcej, tego typu urządzenie może wysłać nam powiadomienie sms lub przez e-mail, a także nagrać i zapisać na zdalnym dysku obraz z kamery. Taki cyfrowy wizjer do drzwi umożliwia również nagranie wiadomości wideo, dzięki któremu dowiemy się, kto chciał nas odwiedzić, gdy nie było nas w domu, a także wykorzystanie dyktafonu, za pomocą którego możemy komunikować się z osobą stojącą na zewnątrz. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i pozostawiające nam wiele możliwość, jednak podkreślić należy, ze wymaga też wydania sporej sum pieniędzy.

Wizjer drzwiowy – cena

Ostateczny koszt uzależniony jest od stopnia zaawansowania urządzenia. Standardowy wizjer drzwiowy Cyklop zakupimy już za kilka lub kilkanaście złotych. Nieco tylko droższy jest model panoramiczny. Prawdziwy wydatek zaczyna się w przypadku zakupu wizjerów elektronicznych.

Najtańsze z nich kosztują około 100 złotych. Jeżeli chcemy jednak skorzystać z wielu dodatkowych funkcji, będziemy musieli kwotę tę zwiększyć do 300-500 złotych. Najdroższe są modele, które łączą się z Internetem. Ich cena wynieść może 800, a nawet około 1000 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.