Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/wiertlo-do-kamienia-jak-wybrac-jakie-bedzie-najlepsze/18719/ 2021-04-26 14:25:16.000000

Wiertło do kamienia - jak wybrać? Jakie będzie najlepsze?

Jeżeli chcemy wiertarką lub młotowiertarką zrobić otwór w powierzchni to będziemy potrzebowali wiertła.

Dobór powinniśmy uzależnić od materiału, w jakiej chcemy wiercić. Kontynuując, jeżeli chcemy wywiercić dziurę w kamieniu powinniśmy wybrać do tego odpowiednie wiertło. W jaki więc sposób wybrać odpowiednie wiertło do kamienia? Jakie będzie najlepsze?

Rodzaj uchwytu

Wybór dobrego wiertła do kamienia powinniśmy zacząć od sprawdzenia uchwytu, jaki mamy w naszym elektronarzędziu. Do wiertarek najprawdopodobniej będziemy potrzebowali wierteł z uchwytem walcowym lub sześciokątnym, a szukając wiertła do młotowiertarki najprawdopodobniej będziemy potrzebowali wiertła z uchwytem SDS-Max lub SDS-Plus.

Rozmiar

Długość i średnica wiertła to kolejne dwa bardzo istotne parametry, na które musimy zwrócić uwagę. To od tych parametrów zależy jak głęboki i duży otwór uda nam się wywiercić. Z doborem odpowiedniej średnicy nie powinniśmy mieć żadnego problemu, ponieważ producenci oferują nam rozmiary od 1 do 40mm.

Materiał

Materiał z jakiego wykonane jest wiertło to kolejna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę. Większość wierteł do kamienia polnego ma ostrze wykonane z węglika spiekanego, natomiast do kamieni szlachetnych potrzebujemy specjalistycznych wierteł.

Kształt

Jak w najprostszy sposób rozpoznać wiertło do wiercenia w kamieniu? Wszystkie wiertła maja podobne rowki, dlatego możemy je rozpoznać gównie po materiale, z jakiego zostało wykonane. Wiertła do kamienia wykonane są z węglików spiekanych, przez co doskonale radzą sobie z twardymi powierzchniami.

Ostrzenie

Wiertło do kamienia można spróbować naostrzyć właściwie na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga wprawy, ponieważ sami będziemy odtwarzali pierwotny kształt wiertła. Drugim sposobem jest zakup odpowiedniego elektronarzędzia, ostrzarki, za pomocą której możemy również naostrzyć wiertło.

Podsumowanie

Aby wybrać najlepsze wiertło do kamienia powinniśmy porównać kilka modeli różnych producentów. Ta czynność pozwoli nam oszacować, które będzie najbardziej odpowiednie do prac jakie chcemy nim wykonać.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)