Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Wędka teleskopowa do 150 zł – jaką wybrać?

Wędzisk o budowie teleskopowej jest na rynku bardzo dużo. Na co możemy liczyć z budżetem w wysokości 150 zł?

Wbrew pozorom, na całkiem sporo. Oczywiście w sklepach znaleźć można wiele produktów za kilkaset złotych, które gwarantują nie tylko zwiększoną wytrzymałość mechaniczną, ale również odpowiednie parametry połowu, które pozwolą nam zapolować na naprawdę spore sztuki.

Tak się jednak okazuje, że w przedziale cenowym do 150 złotych również znajdziemy wiele dobrego. Za tyle kupimy na przykład wędkę teleskopową. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej rodzaje i jak dokonać ich wyboru?

Wędka teleskopowa – co to jest?

Nasze rozważania rozpoczniemy od wyjaśnienia, z czym w ogóle mamy do czynienia. Budowa teleskopowa w przypadku wędziska oznacza, że składanie wszystkich elementów nie polega na ich demontażu. Po prostu, mniejsze elementy zostają schowane w większe, dzięki czemu w szybkim tempie wędka staje się na tyle krótka, że bez problemu zmieści się w torbie podróżnej, pokrowcu czy w bagażniku samochodowym.

Jest to największa zaleta tego typu produktów. Ich mobilność cenią przede wszystkim amatorzy, którzy wędkują okazjonalnie i często zmieniają miejsce połowu. Wędzisko teleskopowe okaże się dobrym wyborem również dla tych, którzy nad zbiornik docierają na rowerze czy też pieszo. Niewielka, teleskopowa konstrukcja okażę się bardzo łatwa w przechowywaniu i transporcie.

Wszystko to sprawia, że z tych modeli korzystają przede wszystkim amatorzy oraz początkujący. Zapalony wędkarz wybierze natomiast wędzisko jednoczęściowe lub segmentowe. Dlaczego? Ponieważ wyróżniają się większą wytrzymałością mechaniczną oraz lepszymi parametrami połowu. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy planujemy łowić duże okazy.

Wędka teleskopowa na spławik

Omawiane modele są uznawane za uniwersalne nie tylko ze względu na budowę, ale również fakt, iż konstrukcja teleskopowa jest wykorzystywana w wielu różnych rodzajach wędek. Doskonałym na to przykładem jest wędka spławikowa. Charakteryzuje się ona sporą długością oraz dość ograniczonym ciężarem rzutowym.

Warto nadmienić, że wędki teleskopowe są wykorzystywane przede wszystkim przy sposobie łowienia na „bat”. W tym przypadku kołowrotek nie jest wykorzystywany, a żyłka jest mocowana do szczytówki. Cały zestaw jest bardzo lekki, co pozwala łowić wówczas, gdy ryby żerują aktywnie. Metoda ta sprawdzi się doskonale podczas łowienia blisko brzegu.

Ze względu na fakt, iż łowimy ryby niewielkie, zmniejszona wytrzymałość wędziska nie ma znaczenia. Co więcej, sprzęt tego typu sprawdzi się bardzo dobrze. Kolejnym argumentem „za” jest to, że kupowany przez bat nie musi być drogi. Bez problemu zmieścimy się w przedziale do 150 złotych.

Wędka teleskopowa na grunt

Jedna z najstarszych metod połowu ryb, w przypadku której cały zestaw składa się z wędki, żyłki, przyponu i obciążenia. Podobnie jak w przypadku wielu innych metod, wiele zależy od łowionych ryb, a także specyfiki zbiornika.

W przypadku niewielkiej odległości od brzegu, najlepiej sprawdzają się wędki krótkie, którymi łatwiej manewrować. Jeśli zamierzamy polować na większe okazy (np. na karpia), powinniśmy decydować się na modele o zwiększonej wytrzymałości. W tym przypadku modele teleskopowe nie zawsze się sprawdzają, choć nie można powiedzieć, że są bezużyteczne. Wiele zależy bowiem od tego, jak zamierzamy łowić.

Teleskopowe wędki gruntowe przeważnie wyróżniają się ciężarem wyrzutu od 5 g do maksymalnie 90 g. Są to zazwyczaj sprzęty lekkie, łatwe w manewrowaniu. Co ważne, konstrukcje teleskopowe są wykorzystywane również w wielu innych modelach. Mowa tu między innymi o wędkach spinningowych, karpiowych, a nawet morskich.

Jaka wędka teleskopowa do 150 zł?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj wędziska chcemy się zdecydować i jaka metoda okaże się dla nas najlepsza, w każdym przypadku należy dobierać wędkę w zależności od jej kluczowych parametrów technicznych. Podczas zakupu, powinniśmy pamiętać również o specyfice łowiska, a także naszych własnych preferencjach.

  • Ciężar wyrzutu. Na początek parametr, który jest zależny od rodzaju stosowanej przez nas przynęty. Mówiąc dokładniej, chodzi o jej wagę. Jeśli mamy do czynienia z wędkami o ciężarze wyrzutu od 30 do 80 g, najlepsze parametry rzutu i operowania przynętą zyskamy wówczas, gdy będzie ona ważyła od 30 g do maksymalnie 80 g.

Oczywiście parametry te różnią się w zależności od metody. W przedziale cenowym do 150 złotych bez problemu znajdziemy wędki teleskopowe i niewielkim ciężarze wyrzutu (np. 5-15 g), które posłużą do połowu niewielkich ryb, jak i sprzęty znacznie bardziej rozbudowane, mogące obsłużyć przynętę o wadze nawet 500 g.

  • Długość. Kolejny parametr, który jest zależny od metody połowu, ale również od naszych umiejętności. Początkującym wędkarzom zaleca się stosowanie wędek krótszych – łatwiej możemy nauczyć się ich obsługi. Ma to znaczenie zarówno w metodzie gruntowej, do której dobierane mogą być wędziska o długości około 200 cm, jak i karpiowej. W tym przypadku osobom początkującym polecane są wędki 360 cm. Modele dłuższe (390 cm) pozwolą na dalsze rzuty, jednak ich obsługa wymaga większej wprawy.

Jeżeli chodzi o przedział cenowy do 150 złotych, znajdziemy w nim wędki o długości od 180 cm do nawet 800 cm. Jest więc w czym wybierać.

  • Podobnie jak w przypadku długości, także wagę wędki warto dobierać w zależności od naszego poziomu zaawansowania. Początkującym zaleca się modele lekkie, które mniej męczą, zwłaszcza podczas holowania większych okazów. Zdecydować możemy się na wędki o wadze od około 120 g (np. baty i bolonki) do 800 g.

Uwagę warto zwrócić również na to, jaka firma odpowiada za przygotowania wędki. Uznani producenci gwarantują odpowiednią jakość wykonania, dlatego warto czasem dołożyć kilkadziesiąt złotych, by zakupić wędzisko znanej firmy. W przypadku przedziału cenowego do 150 złotych, warto zainteresować się produktami przygotowanymi przez takie firmy jak Mikado, Shimano, Jaxon oraz Daiwa. Oczywiście nie należy zapominać o odpowiednim dopasowaniu wędki na podstawie powyższych parametrów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.