https://www.morele.net/wiadomosc/wedka-dla-kota-czyli-jak-urzadzic-swojemu-kotu-dzikie-lowy/11559/ 2019-01-07 12:51:05.000000

Wędka dla kota, czyli jak urządzić swojemu kotu dzikie łowy

Kotu brakuje ruchu i zachowań zgodnych z naturalnymi potrzebami, dlatego warto zaopatrzyć się w wędkę dla kota.

Kot domowy nie musi niczego upolować, aby się najeść. Wydawałoby się, że pełna miska, której nie trzeba gonić, ani zabić przed zjedzeniem to komfort, jaki powinien zwierzę uszczęśliwiać. Podobnie jak ciepłe i suche mieszkanie, wygodne legowisko i dzienna porcja pieszczot. Spokój i bezpieczeństwo.

A jednak kto wie, czy koty trzymane w domach i zagrodach po to, by tępić myszy i szczury nie były szczęśliwsze od rozpieszczanych kiciusiów. Chadzały własnymi drogami, robiły, co chciały i polowały na gryzonie. Dzisiejszy koci pieszczoch potrafi bać się myszy, ale wciąż ma duszę drapieżnika i myśliwego. Dlatego, uwielbiając wszelkie zabawy, najbardziej lubi tę w polowanie.

A do zabawy w polowanie doskonale nadaje się wędka dla kota.

Wędki dla kota

Zabawki dla kota

Piórka, myszki, ogonki - na co kot zapoluje? 

Coraz częściej zdarza nam się zapominać, że trzymane w domu koty wciąż mają w sobie duszę myśliwego. Nawet najbardziej leniwe kanapowce odczuwają potrzebę polowania! Kot był i zawsze będzie drapieżnikiem - naturalnych warunkach zwierzęta te polują nawet kilkadziesiąt razy dziennie, aby zaspokoić głód. Domowe tygryski oczywiście nie muszą wybywać na łowy, ponieważ są karmione przez właścicieli, a jednak wciąż czują instynktowną potrzebę polowań.

W przypadku bardzo aktywnych kotów niezaspokojenie tych potrzeb może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych. Pozbawiony wystarczającej ilości ruchu i rozrywki polowania kot może zacząć wykradać jedzenie, podgryzać i niszczyć meble, a nawet atakować ludzi, rzucając się na nich, drapiąc dłonie czy chwytając za nogawki. Bardzo uciążliwe staje się też nadgorliwe miauczenie i zrzucanie różnych przedmiotów. Takie zachowanie wynika z niedoboru bodźców, o które ciężko w wygodnym ludzkim mieszkaniu. W naturze kot musi fundować sobie ogromną dawkę ruchu, aby zaspokoić głód (poluje nawet na kilkadziesiąt ofiar dziennie), dlatego nie każdy osobnik z łatwością przystosuje się do kanapowego trybu życia.

Z tego względu powinniśmy zapewnić naszym kotom od czasu do czasu odrobinę rozrywki - jest to szczególnie ważne w przypadku wyjątkowo aktywnych kotów z dużą potrzebą ruchu. Nasz mały tygrysek z pewnością dobrze zareaguje na wszelkiego rodzaju zabawki, które wyzwolą w nim chęć aktywności i ruchu. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych produktów dla kotów. Producenci wręcz prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych artykułach. W ten sposób pojawiają się piórka dla kota, piłeczki, myszki czy grzechotki. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się wędka z myszką.

Wędki dla kota to zabawki proste w pomyśle i konstrukcji, ale doskonałe w zapewnieniu pupilowi wspaniałej zabawy. Najprostsza wędka składa się z plastikowego trzonka i doczepionego do niego sznurka z zawieszonym na końcu wabikiem. Trzonek pozwala sterować zabawką tak, że zawieszony na niej przedmiot "ucieka" kociakowi, który gania za nim, jak za uciekającą ofiarą.

wędka dla kota

Najczęściej spotykane są wędki dla kota z kolorowymi piórkami. W najprostszej wersji piórka umocowane są na końcu patyka, ale w sprzedaży są najrozmaitsze kombinacje. Dodatkowe piórka zawieszone na żyłce, pawie pióra zwisające z wędki, dodane do piórek dzwoneczki, czy inne kocie atrakcje.

Bardziej skomplikowaną i dającą możliwość większego rozmachu w zabawie jest wędka teleskopowa. Jest to długa wędka dla kota z możliwością jej zsuwania i rozsuwania według potrzeb. Nie każdy chce, albo może, biegać z zabawką razem z kotem. Wędka teleskopowa umożliwia sterowanie ruchem wabika nawet z kanapy.

Pióra lub inne przedmioty mogą być umocowane na końcu sztywnego pręta, na żyłce, albo może być wędka dla kota na druciku mająca taką czy inną zawieszoną zabawkę. Drucik jest odporny na kocie zęby, więc taka wędka jest bardziej trwała.

Wędki z piórkami mają oczywiście imitować polowanie na ptaki. Są najczęściej kolorowe i wykonane z barwionych piór ptaków hodowlanych. Jedną z bardziej efektownych jest wędka dla kota z pawim piórem.

Ale koty polują głównie na drobne gryzonie. Nie może więc zabraknąć wędki z myszką dla kota. Myszka może być wykonana z pluszu lub sztucznego futerka. Sympatycznie prezentuje się wędka dla kota z myszką z włóczki.

Zamiast myszki może być udająca gryzonia piłeczka. W sprzedaży można też spotkać różne dziwne kombinacje - np. myszka z piórkami, piłka z ogonkiem, ogonek z piórkami itp.

O czym powinniśmy pamiętać, kupując wędkę dla kota?

Producenci zabawek dla kotów tworzą dla naszych pociech coraz bardziej wymyślne artykuły. Na rynku znajdziemy gumowe myszki, świecące piłeczki, gąbki, piórka czy grzechotki. Dużym uznaniem cieszy się wędka dla kota. Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów akcesoriów dla mruczków. Trudno się temu dziwić - to zabawka, dzięki której możemy wspólnie spędzić z kotem mnóstwo czasu, zapewniając mu jednocześnie ogrom rozrywki.

Kupując wędkę dla kota, powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

      1. Wędka wymaga naszego zaangażowania

Wędka dla kota nie jest zabawką, którą kociak może bawić się sam. Dzięki wspólnej zabawie mocno zacieśniają się więzy między kotem a jego właścicielem, dlatego warto często fundować pupilowi odrobinę rozrywki. Pomaga to w nawiązywaniu relacji, a także socjalizowaniu kota, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z raczej nieśmiałym, wycofanym osobnikiem. Dzięki wspólnej zabawie na pewno się uaktywni!

  1. Poza czasem zabawy wędka powinna być ukryta

Należy pamiętać, aby po każdej zabawie dobrze schować wędkę. Ewentualne zjedzenie jej elementów mogłoby okazać się bardzo niebezpieczne ze względu na materiał, z którego została wykonana.Wędki chowamy też - podobnie jak zabawki dla dzieci - żeby się nie "opatrzyły". Wyjmujemy je na czas zabawy i potem znowu ukrywamy. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne i kot się nimi nie nudzi.

  1. Wędka to zabawka dla jednego kota

Wędka nie sprawdza się jako zabawka dla dwóch zwierzaków. Dzikie koty w naturze na ogół polują samotnie i niechętnie dzielą się zdobyczą. Próba zabawy we wspólne polowanie może skończyć się niewesoło.

Kupując jakiekolwiek akcesoria dla kota powinniśmy przede wszystkim postawić na jakość i solidne wykonanie. Koty to drapieżniki - ich kły i pazury z łatwością poradzą sobie z rozdarciem różnych elementów. To z kolei może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, takich jak na przykład zadławienie się elementem zabawki czy połknięciem jej. Aby uniknąć tego rodzaju zagrożenia wybierajmy solidnie wykonane, wysokiej jakości produkty, które nie będą zagrażały naszemu podopiecznemu. Jaki materiał zabawki najlepiej wybrać?

Jaki rodzaj zabawki dla kota najlepiej się sprawdzi?

Wędki dla kota również mogą nieść za sobą spore niebezpieczeństwo. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność jej wykonania - źle przymocowane elementy mogą doprowadzić do zadławienia. A pamiętajmy, że ostre kły i pazury szybko poradzą sobie ze zbyt delikatną zabawką.

Nie ma większego znaczenia, czy wybierze się wędkę dla kota z rybką, czy z ogonkiem. Ważne, żeby był to wabik atrakcyjny dla tego konkretnego kociaka, który ma się nim bawić. W tej kwestii należy kierować się znajomością upodobań swojego pupila.

Niewątpliwie wyjątkowo atrakcyjna będzie wędka z piórami i kocimiętką, ale tylko dla tych  kotów, które na ten "narkotyk" reagują. Tu również trzeba kierować się znajomością swojego kota.

Jak uczynić zabawę z wędką dla kota?

kot i wędka

Koty to doskonałe drapieżniki z mocno wykształconym instynktem łowieckim. Nie powinniśmy zapominać, że nawet nasz leniwy fan kanapy wciąż ma w sobie małego myśliwego - z kolei kiedy nagromadzona energia i potrzeba ruchu nie znajdą ujścia, mały tygrys może zmienić się w okropnego szkodnika, niszcząc meble i atakując swoich panów. Dlatego też tak ważne jest, aby często bawić się ze swoim pupilem.

Kot, zwłaszcza niewychodzący, potrzebuje zabawy dla rozrywki, ale też dla wyładowania energii, zapewnienia większej dawki ruchu, dobrej kondycji. Dlatego zabawy z pupilkiem powinny być częste. Najlepiej będzie bawić się z mruczkiem regularnie o stałych porach - pamiętajmy, że koty lubią mieć swoje nawyki, których regularnie przestrzegają. Czas na zabawę warto więc uwzględnić w ich codziennym harmonogramie. W ten sposób na pewno unikniemy problemów behawioralnych, jakie mogłyby wystąpić, gdy kot nie będzie miał możliwości rozładowania energii.

Jedną z najbardziej polecanych zabaw jest użycie wędki. Zabawa z wędką dla kota ma w sobie elementy polowania. Koty polują o świcie i o zmierzchu, są to więc godziny ich największej aktywności i wtedy najlepiej byłoby wyciągnąć wędkę dla kota np. z piórkiem i zorganizować małe łowy. Należy pamiętać, że kotu bardziej odpowiadają zabawy krótkie i częste, niż długie urządzane rzadko.

Zabawa z wędką dla kota jest zabawą w polowanie, więc powinna przebiegać tak, jak prawdziwe kocie łowy. Zwierzak najpierw się czai, czatuje na ofiarę, potem powoli się do niej zbliża i gdy ta zrywa się do ucieczki, rzuca się w pogoń. Złapana ofiara zostaje zabita, rozszarpana i skonsumowana. Trzeba więc tak kierować myszką na końcu wędki, aby pozwolić kotu na zachowanie prawidłowego przebiegu polowania.

Co do rozszarpania, to na szczęście do wędek dla kotów można dokupywać końcówki. Co zaś do zjedzenia zdobyczy, to oczywiście nie można na to pozwolić. Z drugiej jednak strony polowanie kończy się jedzeniem, dobrze jest więc po upolowaniu przez kociaka pluszowego gryzonia, podsunąć mu jakiś ulubiony przysmak.

Jeżeli zabawa ma być naprawdę udana, nie wystarczy trzymać  wędki i ciągnąć np. piórek po dywanie. Najlepiej byłoby przygotować jakiś tor przeszkód, czy plac zabaw (np. z kartonów), żeby się zwierzak musiał trochę pomęczyć i pogimnastykować - jak w prawdziwym życiu.

W czasie zabawy warto pamiętać, że im ciekawiej będzie, tym bardziej kot będzie w stanie odreagować. “Dopadnięcie ofiary” z pewnością wpłynie na jego pewność siebie, a przy okazji dostarczy mu mnóstwo radości!

kot i wędka

Wspólna zabawa z kotem znacząco wpływa również na jego sylwetkę. Koty przebywające na co dzień w mieszkaniu mogą stać się otyłe, ociężałe i ospałe - wszystko ze względu na ograniczoną potrzebę i możliwości ruchu. Tymczasem gonitwa za piłeczką, sznurkiem, laserowym oczkiem czy wędką z pewnością pomoże kotu zachować zgrabną sylwetkę i zrzucić zbędny tłuszcz. Pamiętajmy, że nadwaga może przyczynić się do powstania wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy problemy ze stawami. Aby tego uniknąć, warto angażować kota w różne zabawy i aktywności, nie pozwalając mu na przesypianie całego dnia.

Pamiętajmy, że wspólna zabawa pozwala zacieśnić więzy ze zwierzakiem. Wspólne łowy sprawiają, że kot zaczyna postrzegać swojego pana jako część stada. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku silnych kocich indywidualności,  a także wręcz przeciwnie - w oswajaniu płochliwych kotów. Nieśmiałe pupile, wycofane i spokojne, w czasie zabaw uaktywniają się i stopniowo socjalizują.

Każdy kot jest inny - to od niego zależy, jaka zabawa sprawi mu najwięcej radości. Warto zatem próbować wielu rzeczy i nie zrażać się nawet jeśli nasze początkowe pomysły nie spotkają się ze zbyt dużą aprobatą. Starajmy się nie zniechęcać i na bieżąco reagować na kocie potrzeby ruchu i aktywności. Zapewni to zdrowy rozwój każdego pupila, pozwalając na odreagowanie i rozładowanie energii. Instynkt nakazuje mu być łowcą, dlatego powinniśmy dostarczyć mu okazji do wykazania się.

Kot to ciekawa świata istota, która przez całe życie szuka nowych przygód i doznań - nieważne czy jest dzikim drapieżnikiem, czy zamkniętym w czterech ścianach luksusowego mieszkania kanapowcem. Drzemie w nim mały myśliwy, który od czasu do czasu musi się uaktywnić. Nie ograniczajmy zatem kotu ruchu i starajmy się dostarczyć mu jak najwięcej rozrywki. Pomocna będzie w tym szeroka oferta przeróżnych zabawek, dostępnych obecnie na rynku. Nie warto zamykać się na jeden rodzaj akcesoriów. Kot może dość szybko się znudzić, dlatego ważne jest, aby często wymyślać coś nowego. Wystarczy odrobina wyobraźni i nasz pupil stanie się najszczęśliwszym kotem pod słońcem!

Podobne artykuły
 

Kot domowy nie musi niczego upolować, aby się najeść. Wydawałoby się, że pełna miska, której nie trzeba gonić, ani zabić przed zjedzeniem to komfort, jaki powinien zwierzę uszczęśliwiać. Podobnie jak ciepłe i suche mieszkanie, wygodne legowisko i dzienna porcja pieszczot. Spokój i bezpieczeństwo.

A jednak kto wie, czy koty trzymane w domach i zagrodach po to, by tępić myszy i szczury nie były szczęśliwsze od rozpieszczanych kiciusiów. Chadzały własnymi drogami, robiły, co chciały i polowały na gryzonie. Dzisiejszy koci pieszczoch potrafi bać się myszy, ale wciąż ma duszę drapieżnika i myśliwego. Dlatego, uwielbiając wszelkie zabawy, najbardziej lubi tę w polowanie.

A do zabawy w polowanie doskonale nadaje się wędka dla kota.

Wędki dla kota

Zabawki dla kota

Piórka, myszki, ogonki - na co kot zapoluje? 

Coraz częściej zdarza nam się zapominać, że trzymane w domu koty wciąż mają w sobie duszę myśliwego. Nawet najbardziej leniwe kanapowce odczuwają potrzebę polowania! Kot był i zawsze będzie drapieżnikiem - naturalnych warunkach zwierzęta te polują nawet kilkadziesiąt razy dziennie, aby zaspokoić głód. Domowe tygryski oczywiście nie muszą wybywać na łowy, ponieważ są karmione przez właścicieli, a jednak wciąż czują instynktowną potrzebę polowań.

W przypadku bardzo aktywnych kotów niezaspokojenie tych potrzeb może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych. Pozbawiony wystarczającej ilości ruchu i rozrywki polowania kot może zacząć wykradać jedzenie, podgryzać i niszczyć meble, a nawet atakować ludzi, rzucając się na nich, drapiąc dłonie czy chwytając za nogawki. Bardzo uciążliwe staje się też nadgorliwe miauczenie i zrzucanie różnych przedmiotów. Takie zachowanie wynika z niedoboru bodźców, o które ciężko w wygodnym ludzkim mieszkaniu. W naturze kot musi fundować sobie ogromną dawkę ruchu, aby zaspokoić głód (poluje nawet na kilkadziesiąt ofiar dziennie), dlatego nie każdy osobnik z łatwością przystosuje się do kanapowego trybu życia.

Z tego względu powinniśmy zapewnić naszym kotom od czasu do czasu odrobinę rozrywki - jest to szczególnie ważne w przypadku wyjątkowo aktywnych kotów z dużą potrzebą ruchu. Nasz mały tygrysek z pewnością dobrze zareaguje na wszelkiego rodzaju zabawki, które wyzwolą w nim chęć aktywności i ruchu. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo przeróżnych produktów dla kotów. Producenci wręcz prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych artykułach. W ten sposób pojawiają się piórka dla kota, piłeczki, myszki czy grzechotki. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się wędka z myszką.

Wędki dla kota to zabawki proste w pomyśle i konstrukcji, ale doskonałe w zapewnieniu pupilowi wspaniałej zabawy. Najprostsza wędka składa się z plastikowego trzonka i doczepionego do niego sznurka z zawieszonym na końcu wabikiem. Trzonek pozwala sterować zabawką tak, że zawieszony na niej przedmiot "ucieka" kociakowi, który gania za nim, jak za uciekającą ofiarą.

wędka dla kota

Najczęściej spotykane są wędki dla kota z kolorowymi piórkami. W najprostszej wersji piórka umocowane są na końcu patyka, ale w sprzedaży są najrozmaitsze kombinacje. Dodatkowe piórka zawieszone na żyłce, pawie pióra zwisające z wędki, dodane do piórek dzwoneczki, czy inne kocie atrakcje.

Bardziej skomplikowaną i dającą możliwość większego rozmachu w zabawie jest wędka teleskopowa. Jest to długa wędka dla kota z możliwością jej zsuwania i rozsuwania według potrzeb. Nie każdy chce, albo może, biegać z zabawką razem z kotem. Wędka teleskopowa umożliwia sterowanie ruchem wabika nawet z kanapy.

Pióra lub inne przedmioty mogą być umocowane na końcu sztywnego pręta, na żyłce, albo może być wędka dla kota na druciku mająca taką czy inną zawieszoną zabawkę. Drucik jest odporny na kocie zęby, więc taka wędka jest bardziej trwała.

Wędki z piórkami mają oczywiście imitować polowanie na ptaki. Są najczęściej kolorowe i wykonane z barwionych piór ptaków hodowlanych. Jedną z bardziej efektownych jest wędka dla kota z pawim piórem.

Ale koty polują głównie na drobne gryzonie. Nie może więc zabraknąć wędki z myszką dla kota. Myszka może być wykonana z pluszu lub sztucznego futerka. Sympatycznie prezentuje się wędka dla kota z myszką z włóczki.

Zamiast myszki może być udająca gryzonia piłeczka. W sprzedaży można też spotkać różne dziwne kombinacje - np. myszka z piórkami, piłka z ogonkiem, ogonek z piórkami itp.

O czym powinniśmy pamiętać, kupując wędkę dla kota?

Producenci zabawek dla kotów tworzą dla naszych pociech coraz bardziej wymyślne artykuły. Na rynku znajdziemy gumowe myszki, świecące piłeczki, gąbki, piórka czy grzechotki. Dużym uznaniem cieszy się wędka dla kota. Jest to jeden z najpopularniejszych wyborów akcesoriów dla mruczków. Trudno się temu dziwić - to zabawka, dzięki której możemy wspólnie spędzić z kotem mnóstwo czasu, zapewniając mu jednocześnie ogrom rozrywki.

Kupując wędkę dla kota, powinniśmy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

      1. Wędka wymaga naszego zaangażowania

Wędka dla kota nie jest zabawką, którą kociak może bawić się sam. Dzięki wspólnej zabawie mocno zacieśniają się więzy między kotem a jego właścicielem, dlatego warto często fundować pupilowi odrobinę rozrywki. Pomaga to w nawiązywaniu relacji, a także socjalizowaniu kota, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z raczej nieśmiałym, wycofanym osobnikiem. Dzięki wspólnej zabawie na pewno się uaktywni!

  1. Poza czasem zabawy wędka powinna być ukryta

Należy pamiętać, aby po każdej zabawie dobrze schować wędkę. Ewentualne zjedzenie jej elementów mogłoby okazać się bardzo niebezpieczne ze względu na materiał, z którego została wykonana.Wędki chowamy też - podobnie jak zabawki dla dzieci - żeby się nie "opatrzyły". Wyjmujemy je na czas zabawy i potem znowu ukrywamy. Dzięki temu są bardziej atrakcyjne i kot się nimi nie nudzi.

  1. Wędka to zabawka dla jednego kota

Wędka nie sprawdza się jako zabawka dla dwóch zwierzaków. Dzikie koty w naturze na ogół polują samotnie i niechętnie dzielą się zdobyczą. Próba zabawy we wspólne polowanie może skończyć się niewesoło.

Kupując jakiekolwiek akcesoria dla kota powinniśmy przede wszystkim postawić na jakość i solidne wykonanie. Koty to drapieżniki - ich kły i pazury z łatwością poradzą sobie z rozdarciem różnych elementów. To z kolei może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, takich jak na przykład zadławienie się elementem zabawki czy połknięciem jej. Aby uniknąć tego rodzaju zagrożenia wybierajmy solidnie wykonane, wysokiej jakości produkty, które nie będą zagrażały naszemu podopiecznemu. Jaki materiał zabawki najlepiej wybrać?

Jaki rodzaj zabawki dla kota najlepiej się sprawdzi?

Wędki dla kota również mogą nieść za sobą spore niebezpieczeństwo. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność jej wykonania - źle przymocowane elementy mogą doprowadzić do zadławienia. A pamiętajmy, że ostre kły i pazury szybko poradzą sobie ze zbyt delikatną zabawką.

Nie ma większego znaczenia, czy wybierze się wędkę dla kota z rybką, czy z ogonkiem. Ważne, żeby był to wabik atrakcyjny dla tego konkretnego kociaka, który ma się nim bawić. W tej kwestii należy kierować się znajomością upodobań swojego pupila.

Niewątpliwie wyjątkowo atrakcyjna będzie wędka z piórami i kocimiętką, ale tylko dla tych  kotów, które na ten "narkotyk" reagują. Tu również trzeba kierować się znajomością swojego kota.

Jak uczynić zabawę z wędką dla kota?

kot i wędka

Koty to doskonałe drapieżniki z mocno wykształconym instynktem łowieckim. Nie powinniśmy zapominać, że nawet nasz leniwy fan kanapy wciąż ma w sobie małego myśliwego - z kolei kiedy nagromadzona energia i potrzeba ruchu nie znajdą ujścia, mały tygrys może zmienić się w okropnego szkodnika, niszcząc meble i atakując swoich panów. Dlatego też tak ważne jest, aby często bawić się ze swoim pupilem.

Kot, zwłaszcza niewychodzący, potrzebuje zabawy dla rozrywki, ale też dla wyładowania energii, zapewnienia większej dawki ruchu, dobrej kondycji. Dlatego zabawy z pupilkiem powinny być częste. Najlepiej będzie bawić się z mruczkiem regularnie o stałych porach - pamiętajmy, że koty lubią mieć swoje nawyki, których regularnie przestrzegają. Czas na zabawę warto więc uwzględnić w ich codziennym harmonogramie. W ten sposób na pewno unikniemy problemów behawioralnych, jakie mogłyby wystąpić, gdy kot nie będzie miał możliwości rozładowania energii.

Jedną z najbardziej polecanych zabaw jest użycie wędki. Zabawa z wędką dla kota ma w sobie elementy polowania. Koty polują o świcie i o zmierzchu, są to więc godziny ich największej aktywności i wtedy najlepiej byłoby wyciągnąć wędkę dla kota np. z piórkiem i zorganizować małe łowy. Należy pamiętać, że kotu bardziej odpowiadają zabawy krótkie i częste, niż długie urządzane rzadko.

Zabawa z wędką dla kota jest zabawą w polowanie, więc powinna przebiegać tak, jak prawdziwe kocie łowy. Zwierzak najpierw się czai, czatuje na ofiarę, potem powoli się do niej zbliża i gdy ta zrywa się do ucieczki, rzuca się w pogoń. Złapana ofiara zostaje zabita, rozszarpana i skonsumowana. Trzeba więc tak kierować myszką na końcu wędki, aby pozwolić kotu na zachowanie prawidłowego przebiegu polowania.

Co do rozszarpania, to na szczęście do wędek dla kotów można dokupywać końcówki. Co zaś do zjedzenia zdobyczy, to oczywiście nie można na to pozwolić. Z drugiej jednak strony polowanie kończy się jedzeniem, dobrze jest więc po upolowaniu przez kociaka pluszowego gryzonia, podsunąć mu jakiś ulubiony przysmak.

Jeżeli zabawa ma być naprawdę udana, nie wystarczy trzymać  wędki i ciągnąć np. piórek po dywanie. Najlepiej byłoby przygotować jakiś tor przeszkód, czy plac zabaw (np. z kartonów), żeby się zwierzak musiał trochę pomęczyć i pogimnastykować - jak w prawdziwym życiu.

W czasie zabawy warto pamiętać, że im ciekawiej będzie, tym bardziej kot będzie w stanie odreagować. “Dopadnięcie ofiary” z pewnością wpłynie na jego pewność siebie, a przy okazji dostarczy mu mnóstwo radości!

kot i wędka

Wspólna zabawa z kotem znacząco wpływa również na jego sylwetkę. Koty przebywające na co dzień w mieszkaniu mogą stać się otyłe, ociężałe i ospałe - wszystko ze względu na ograniczoną potrzebę i możliwości ruchu. Tymczasem gonitwa za piłeczką, sznurkiem, laserowym oczkiem czy wędką z pewnością pomoże kotu zachować zgrabną sylwetkę i zrzucić zbędny tłuszcz. Pamiętajmy, że nadwaga może przyczynić się do powstania wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy problemy ze stawami. Aby tego uniknąć, warto angażować kota w różne zabawy i aktywności, nie pozwalając mu na przesypianie całego dnia.

Pamiętajmy, że wspólna zabawa pozwala zacieśnić więzy ze zwierzakiem. Wspólne łowy sprawiają, że kot zaczyna postrzegać swojego pana jako część stada. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku silnych kocich indywidualności,  a także wręcz przeciwnie - w oswajaniu płochliwych kotów. Nieśmiałe pupile, wycofane i spokojne, w czasie zabaw uaktywniają się i stopniowo socjalizują.

Każdy kot jest inny - to od niego zależy, jaka zabawa sprawi mu najwięcej radości. Warto zatem próbować wielu rzeczy i nie zrażać się nawet jeśli nasze początkowe pomysły nie spotkają się ze zbyt dużą aprobatą. Starajmy się nie zniechęcać i na bieżąco reagować na kocie potrzeby ruchu i aktywności. Zapewni to zdrowy rozwój każdego pupila, pozwalając na odreagowanie i rozładowanie energii. Instynkt nakazuje mu być łowcą, dlatego powinniśmy dostarczyć mu okazji do wykazania się.

Kot to ciekawa świata istota, która przez całe życie szuka nowych przygód i doznań - nieważne czy jest dzikim drapieżnikiem, czy zamkniętym w czterech ścianach luksusowego mieszkania kanapowcem. Drzemie w nim mały myśliwy, który od czasu do czasu musi się uaktywnić. Nie ograniczajmy zatem kotu ruchu i starajmy się dostarczyć mu jak najwięcej rozrywki. Pomocna będzie w tym szeroka oferta przeróżnych zabawek, dostępnych obecnie na rynku. Nie warto zamykać się na jeden rodzaj akcesoriów. Kot może dość szybko się znudzić, dlatego ważne jest, aby często wymyślać coś nowego. Wystarczy odrobina wyobraźni i nasz pupil stanie się najszczęśliwszym kotem pod słońcem!

Podobne artykuły
 
Data: 07.01.2019
Social
5,0
2 oceny
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Lista komentarzy jest pusta.