Tripod - co to jest? Jaki wybrać?

| 0 Komentarzy
Tripod to bardzo popularny rodzaj stojaka wędkarskiego, który jest wykorzystywany przez wielu pasjonatów łowienia ryb. Jak należy wybrać takie urządzenie i na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem?

Tripod – co to jest?

Konieczność wielogodzinnego trzymania wędki byłaby prawdziwą udręką dla niemal każdego wędkarza. Właśnie dlatego zdecydowana większość miłośników łowienia ryb korzysta w tym celu ze specjalnych stojaków. Na rynku znajduje się wiele takich akcesoriów, a jednym z nich jest wspomniany już tripod.

Charakterystyczną cechą tego stojaka są trzy nogi (podstawy), od których wywodzi się jego nazwa. Tripod stanowi więc alternatywę dla rodpodu (urządzenia z dwiema podwójnymi podstawami) oraz monopodu (jednonożnego stojaka). Jak wygląda konstrukcja takiego sprzętu?

Jego najważniejszym elementem jest stelaż osadzony na podstawach, na którym instaluje się później uchwyty na wędki. Tripod karpiowy najczęściej umożliwia jednoczesne umieszczenie dwóch lub trzech wędek na stelażu. Dzięki temu połów stanie się dużo bardziej efektywny. Jednak trzeba zauważyć, że najlepsze efekty zapewniają stojaki o dobrej jakości wykonania. Z tej przyczyny warto pamiętać o tym, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić parametry i funkcjonalność wybranego urządzenia.

Najlepsze podpórki, statywy i sygnalizatory

Jak ustawić tripod?

Kwestia odpowiedniego ustawienia stojaka na wędki jest niezwykle istotna, niezależnie od rodzaju wykorzystywanego sprzętu. Niewłaściwie rozstawiony tripod może bowiem łatwo tracić stabilność, przez co efekty połowu będą naprawdę mizerne. Dlatego bardzo przydatną cechą w stojakach na wędki jest szeroki zakres regulacji. Dzięki niemu dużo łatwiej będzie dostosować ustawienie stelaża do danych okoliczności. Sam proces rozkładania tripoda przebiega szybko i jest naprawdę prosty. Na początku trzeba oczywiście wyjąć stojak z futerału i ostrożnie rozstawić wszystkie trzy podstawy.

Nogi należy umieścić na równym podłożu (np. pomoście wędkarskim) lub wbić bezpośrednio w ziemię, o ile tripod posiada wysuwalne zaostrzone końcówki. Jeżeli konstrukcja jest stabilna, można przejść do instalacji uchwytów na wędki. Zazwyczaj należy zamontować je przy użyciu pokręteł, które znajdują się na statywie. Szczegółowe informacje na temat montażu powinny znajdować się w instrukcji dołączonej do stojaka. Po przykręceniu uchwytów wystarczy tylko umieścić na nich wędki. Tak ustawiony tripod wędkarski będzie stanowić gwarancję komfortowego i skutecznego połowu.

Monopod czy tripod – co wybrać?

Wędkarze często mają problem z wyborem odpowiedniego stojaka na wędki. Toteż przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu warto zastanowić się nad kilkoma czynnikami. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • rodzaj podłoża – niezaprzeczalną zaletą profesjonalnych stojaków na wędki jest to, że można rozłożyć je praktycznie w każdym miejscu. Tripod karpiowy zachowa stabilność zarówno na miękkim podłożu ziemnym, jak i na twardych powierzchniach. Pod tym względem zdecydowanie przewyższa on monopod, który jest przeznaczony głównie na miękkie nawierzchnie.
  • liczba wędek – tutaj różnica wydaje się oczywista. Tripod zapewnia możliwość jednoczesnego zamontowania dwóch lub trzech wędek. Natomiast funkcjonalność monopodu niemal zawsze ogranicza się tylko do jednego sprzętu. W związku z tym wędkarze mający większe oczekiwania względem stojaków powinni zdecydować się na tripod karpiowy.
  • stabilność – monopod zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż tripod wędkarski, jednak to przekłada się na jego niższą stabilność. Niestety, pojedyncza podstawa zazwyczaj nie wystarcza do tego, aby konstrukcja była niewrażliwa na działanie większej siły. Nic więc dziwnego, że tripod również pod tym względem stanowi korzystniejszą alternatywę.
  • cena – zróżnicowanie cenowe w przypadku stojaków na wędki jest naprawdę duże. Jednakże na ogół monopod będzie dużo tańszym rozwiązaniem. Jednakże trzeba podkreślić, że możliwości płynące z wykorzystania takiego stojaka są również znacznie mniejsze w porównaniu do tripoda. Podsumowując, każdy wędkarz musi dostosować rodzaj sprzętu do swoich wymagań oraz potrzeb.
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.