Udostępnij
Skomentuj

Smar silikonowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Smary silikonowe mają wiele zastosowań.

Poszczególne produkty na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym, poza ceną, ale jak pokazuje doświadczenie praktyków, jest spora różnica funkcjonalna między najtańszymi preparatami a tymi choćby ze średniej półki.

Co to jest smar silikonowy?

Smar silikonowy to w istocie preparat penetrująco-smarujący, którego głównym składnikiem są silikony organiczne. Ma to duże znaczenie, ponieważ hydrofobowy skład sprzyja wypieraniu wody, której to właściwości nie mają niektóre smary nieorganiczne. Po naniesieniu na powierzchnię nośnik odparowuje i tworzy się bardzo cienka, ale niezwykłe gładka, odporna na wodę i trwała warstwa smaru.

Smar silikonowy – zastosowanie

To, do czego służy smar silikonowy, to dość długa lista. Sprawdzi się jako smar silikonowy do ekspresów czy bieżni, skutecznie zastępuje również wiele preparatów smarujących używanych w motoryzacji, bardzo powszechnie używany jest do konserwacji rowerów i innych mechanizmów ruchomych, jednak świetnie sprawdza się także w ochronie elementów drewnianych, metalowych i gumowych. W każdym z tych przypadków w grę wchodzi nieco inny aspekt działania smaru silikonowego – gumę chroni przed pękaniem i murszeniem, na drewnie tworzy delikatna warstwę nieprzepuszczalną, na elementach ruchomych zmniejsza współczynnik tarcia, na zewnątrz jest przydatny, ponieważ wypiera wodę i tworzy warstwę hydrofobową. Poza tym zapobiega utracie elastyczności i sklejaniu stykających się ze sobą elementów.

Smar silikonowy przewodzi prąd – szczególnie świeżo naniesiony, stąd niektórzy używają go na przykład do smarowania klem, ale już po odparowaniu bazy przewodnictwo słabnie, więc akurat w takich zastosowaniach lepiej sięgnąć po inne preparaty, tym bardziej że smary silikonowe źle znoszą wysokie temperatury.

W jakiej formie smar wybrać?

Zdecydowana większość smarów silikonowych jest obecnie sprzedawana jako aerozole. Smar silikonowy w sprayu nanosi się łatwo i przede wszystkim równą warstwą, więc zapewnia on najlepszą ochronę. Problemem jest jedynie użycie go do zastosowań precyzyjnych, jeśli ktoś chciałby silikonowym zastąpić smar do mechaniki precyzyjnej.

Z rzadka można kupić silikonowe smary w postaci pasty. Mają one zwykle bardziej specyficzne zastosowanie i nie są tak uniwersalne, jak smary w sprayu, natomiast warto skupić się na nich na przykład, jeśli chodzi o smary odporne na wyższe temperatury (do 200-240°C).

Jaki smar silikonowy wybrać?

Marek producentów smarów silikonowych jest co najmniej kilkadziesiąt. Z tańszych najczęściej używany jest smar silikonowy W5 (dostępny w sieci sklepów Lidl), a sławę zdobył sobie jako znakomity smar znajdujący zastosowanie w speedcubingu, czyli układaniu kostki Rubika na czas. Z droższych, ale równie popularnych, należy wspomnieć o CX-80, który w przeciwieństwie do popularnego WD-40 jest smarem silikonowym, a nie klasycznym środkiem wypierającym wodę i tworzy cieńszą, równiejszą warstwę ochronną, więc do wielu zastosowań precyzyjnych nadaje się zdecydowanie bardziej.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.