Redmi K20 Pro vs. Redmi K20 - którego flagowca wybrać?

| 0 Komentarzy
Modele Redmi K20 i K20 Pro to prawdziwe perły rynku smartfonów. Co oferują te flagowce i który warto wybrać?

Redmi K20 i K20 Pro: specyfikacja techniczna

Submarka Xiaomi, Redmi, nie próżnuje. Znana z genialnego stosunku jakości do ceny rodzina smartfonów właśnie powiększyła się o modele K20 i K20 Pro. Topowa specyfikacja to tylko jeden z powodów, dla których warto poznać te urządzenia bliżej. Chociaż na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, oferują trochę inne standardy pracy. Mimo wszystko, wybór między nimi wcale nie jest oczywisty. Dlaczego?

Polecane smartfony Xiaomi

Polecane smartfony Xiaomi

Zasadniczą różnicą między modelem K20 i K20 Pro jest procesor, który napędza te urządzenia. Pierwszy z nich działa na ośmiordzeniowym Snapdragonie 730. Model z dopiskiem Pro wykorzystuje procesor Snapdragon 855. Mniej zaawansowany układ plasuje się wydajnością gdzieś między Snapdragonem 835 a Snapdragonem 845, co czyni go dużo słabszym niż procesor w Redmi K20 Pro. To główny powód, dla którego K20 nazwiemy raczej superśredniakiem niż flagowcem.

K20 wykorzystuje grafikę Adreno 618, K20 Pro pracuje na Adreno 640. W obu przypadkach to dobre podzespoły, które nie będą miały najmniejszych problemów nawet z najnowszymi grami.

Na rynku występuje wiele wariantów modeli Redmi K20 i K20 Pro. Występują w konfiguracjach z 6 lub 8 GB pamięci RAM oraz z 64, 128 lub 256 GB pamięci wbudowanej na dane użytkownika. Skomplikowany multitasking i magazynowanie wielu plików nie sprawi smartfonom od Redmi problemu.

Do ciekawych należy zaplecze fotograficzne smartfonów Redmi K20 i K20 Pro. Składa się na nie:

  • Aparat główny o matrycy 48 Mpx, ze światłem f/1.75; oferuje nagrywanie wideo w 4K; w Redmi K20 PRO to sensor SONY IMX 586, natomiast w K20 sensor SONY IMX 582,
  • Teleobiektyw o matrycy 8 Mpx ze światłem f/2.4 oferujący dwukrotne bezstratne powiększenie,
  • Obiektyw szerokokątny 13 Mpx ze światłem f/2.4, o polu widzenia 124,8 stopnia,
  • Przedni obiektyw o matrycy 20 Mpx ze światłem f/2.2, z mocowaniem typu pop-up,
  • Podwójna dioda doświetlająca umieszczona z tyłu.

Warto wiedzieć!

Główny aparat smartfona Redmi K20 Pro i K20 posiada kilka specjalnych funkcji, z których obecności klienci nie zawsze zdają sobie sprawę. Jest wśród nich bardzo skuteczny, laserowy autofokus, albo tryb sceny, który pozwala dobrać optyce najlepsze możliwe ustawienia do wykonania fotografii w danym momencie. Największą niespodzianką jest opcja nagrywania wideo w zwolnionym tempie aż 960 klatkach na sekundę.

Mocnym komponentem obydwu smartfonów jest bateria. Pojemność ogniwa to aż 4000 mAh. W połączeniu z szybkim ładowaniem, jakie zastosowano w Redmi K20 i Redmi K20 Pro, telefony mogą pochwalić się świetną wygodą energetyczną użytkowania. Nawet jeśli duży wyświetlacz albo mocna grafika okażą się prądożerne, z łatwością będzie można szybko uzupełnić baterię i powrócić do pracy.

Redmi K20 i K20 Pro: design smartfonów

Redmi nie bało się eksperymentów przy projektowaniu swoich flagowców. To dwa, przepiękne bezramkowce, których front w 86% procentach pokrywa wyświetlacz. Ramki są praktycznie nieobecne, ponieważ wykorzystano szkło 2,5 D zaokrąglone na krawędziach.  Na ekranie nie znajdziemy nawet wycięcia na przedni aparat, bo ten udało się zamontować w trybie Pop-up. To duża oszczędność przestrzeni, oraz wspaniały, stylistyczny gadżet.

Tylna obudowa wyróżnia się na tle kolorowej jaskrawej, konkurencji. Dostępne są trzy warianty kolorystyczne: czerwony, niebieski i czarny. Nie oznacza to jednak jednolitych i krzykliwych obudów, ale zdobione płomiennym wzorem szklane panele. Wyjątkiem jest czarny wariant, którego obudowa jest stylizowana na włókno węglowe.

Redmi K20 i K20 Pro: kluczowe różnice

Nowe smartfony od Redmi są bardzo podobne i różne zarazem. W ich konstrukcji występuje kilka różnic, które czynią je smartfonami skierowanymi do różnych grup docelowych. Jakie są kluczowe różnice między Redmi K20 i K20 Pro?

  • procesor: Snapdragon 730 w K20 vs. Snapdragon 855 w K20 Pro,
  • GPU: Adreno 618 w K20 vs. Adreno 640 w K20 Pro,
  • standard szybkiego ładowania: 18W w K20 vs. 27W w K20 Pro,
  • matryca: SONY IMX 582 w K20 vs. SONY IMX 586 w K20 Pro.

Powszechne przekonanie, że droższy smartfon jest zawsze tym lepszym nie ma tutaj odzwierciedlenia. Powyższe różnice nie czynią tańszej wersji gorszą, a jedynie podstawową. Redmi K20 osiąga w benchmarku AnTuTu wydajność lepszą niż 93% testowanych urządzeń, co jest absolutnie zadowalającym efektem. Model wyższy jest zwyczajnie bardziej profesjonalny, bo prześciga swoją wydajnością 99% smartfonów.

Uwaga!

AnTuTu Benchmark v7 to aplikacja, która pozwala kompleksowo oszacować wydajność smartfona. Sprawdza głównie podzespoły takie jak CPU, GPU oraz pamięć RAM i ROM. W teście zagranicznego serwisu Redmi K20 ukończył benchmark z wynikiem 218 625 pkt, podczas gdy Redmi K20 Pro zdobył aż 388 803 pkt. Mimo znacznej różnicy nie należy traktować jej zbyt poważnie, ponieważ już przekroczenie granicy 200 tysięcy punktów dowodzi ogromnej wydajności urządzenia.

Redmi K20 i K20 Pro: który wybrać?

Między smartfonami Redmi K20 i Redmi K20 Pro może wystąpić duża różnica w cenie, sięgająca kilkuset złotych. Wymagający użytkownicy z zasobnym portfelem mogą zdecydować się na model z dopiskiem Pro, który doskonale sprawdzi się przez najbliższe kilka lat. To topowy smartfon, który ma na rynku niewielu konkurentów w podobnej cenie.

Redmi K20 to bardziej rozsądny wybór dla półprofesjonalnych użytkowników, którzy oczekują od smartfona wiele, ale nie potrzebują zbędnej mocy obliczeniowej. Komponenty superśredniaka, jakim jest ten telefon, wystarczą do codziennego, nawet zaawansowanego użytku. Rozgrywka w najnowsze gry będzie się na nim odbywała w nieco mniejszym klatkarzu, lecz wciąż będzie należała do bardzo komfortowych.

Wybór pomiędzy Redmi K20 i Redmi K20 Pro ogranicza się do wielkości budżetu. Obydwa będą wspaniałym wyborem.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.