Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ranking woderów - TOP10 najczęściej wybieranych

Każdy wędkarz, oprócz sprzętu wędkarskiego, musi posiadać odpowiedni strój.

Pomocne okazują się nieprzemakalne wodery. Co warto wiedzieć o tych produktach? Jakie będą najlepsze? Wędkowaniu nieodłączony jest kontakt z wodą. Jeśli łowi się z brzegu lub łódki, nie ma potrzeby, aby bardzo szczelnie się przed nią chronić. Co innego w przypadku wędkarzy, którzy planują brodzić w wodzie, np. w rzekach. To przecież idealny sposób, by złowić pstrąga czy łososia. W takim wypadku tradycyjny strój wędkarski nie wystarczy. Nie będą odpowiednie też zwykłe, nieprzemakalne buty. Do wędkowania w wodzie, np. na muchę, potrzeba ubrania przeznaczonego do tego rodzaju aktywności. Producenci akcesoriów wędkarskich oferują różne wyroby, jednak do brodzenia przede wszystkim idealne będą wodery. To nic innego, jak specjalne obuwie wędkarskie. Nie przypomina jednak ani trochę zwykłych butów. Wodery można uznać za połączenie spodni i kaloszy. Są więc bardzo wysokie, a to z kolei pozwala wędkarzom bezproblemowo przemieszczać się w wodzie.

Warto wiedzieć!

Wodery to nie tylko dobry strój dla wędkarza. Ma on również inne zastosowania. Z tego rodzaju ubioru korzystają np. służby ratownicze, zwłaszcza w czasie powodzi. Często bywają elementem ekwipunku osób pracujących w branży wodociągowej, przemyśle chemicznym czy rolnictwie.

Jak dobrać wodery?

W przypadku woderów liczy się ich skuteczne dobranie do potrzeb. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego są wykonane. Ale to nie wszystko. Tego rodzaju wyposażenie wędkarza może mieć także różną budowę, wszystko po to, aby zadowolić każdego pasjonata wędkowania. Najważniejsza jest wysokość woderów, która wpływa na to, gdzie sięgają. Wybór powinno się dokonywać w oparciu o to, do jakiej głębokości wędkarz planuje się zanurzać. Inne przydadzą się osobom jedynie brodzącym w płytkiej wodzie, inne wędkarzom zamierzającym wejść do wody nawet do pasa. Jakie wodery oferują producenci sprzętu wędkarskiego?

  • Hip waders – te produkty to po prostu bardzo wysokie kalosze sięgające do pachwin. Bez wątpienia to najlepsze wodery dla wędkarzy łowiących w okresie letnim i dla tych, którzy planują brodzić jedynie w płytkiej wodzie lub wędkować z brzegu. Są wygodne i bardzo szybko się je zakłada.
  • Waist waders – kolejny rodzaj woderów. Mają formę spodni z szelkami i sięgają do pasa. Pozwalają zanurzyć się głębiej niż w przypadku hip waders.
  • Chest waders – to najczęściej wybierane wodery przez wędkarzy. Pozwalają ochronić największą powierzchnię ciała, bo sięgają aż do pach. Można w nich bez problemu naprawdę głęboko wejść do wody, bez obawy o przemoczenie. Nazywa się je niekiedy spodniobutami. Ze względu na to, że są mocno zakrywające, najlepiej sprawdzają się w chłodniejsze dni.

Wysokość woderów nie jest jedyną cechą, na którą każdy wędkarz powinien zwrócić uwagę. W przypadku woderów wysokich trzeba wziąć pod uwagę także obecność (lub nie) butów. Jak można podzielić wodery ze względu na budowę?

  • Bootfoot waders – to wyroby od razu z butami. Sprawdzą się przede wszystkim na jesieni czy zimą, kiedy temperatury są raczej niskie. Są bardzo szczelne, właśnie dzięki stałemu połączeniu butów ze spodniami. Teoretycznie w sklepach internetowych znaleźć można wodery z butami o różnych rozmiarach, ale dobranie odpowiedniego produktu może bywać kłopotliwe, np. dla osób szczupłych o dużych stopach.
  • Stockingfoot waders – te wodery nie mają butów. Są wygodniejsze od bootfoot waders i lepiej sprawdzą się u osób, które planują sporo chodzić podczas łowienia. Jeśli planuje się zakup takiego produktu, należy też pomyśleć o nabyciu butów. W ich przypadku najważniejsza jest podeszwa. Najczęściej są to podeszwy gumowa i filcowa. Pierwsza z nich sprawdzi się w wodach o błotnistym czy mulistym dnie, a druga będzie najlepsza na dna kamieniste.

Wodery – wybór materiału

Jeśli chce się stworzyć ranking woderów, to nie wolno zapominać o podziale tych produktów ze względu na użyty materiał. To on wpływa na to, w jakich warunkach najlepiej będzie korzystać z woderów. Jak przedstawia się ta klasyfikacja?

  • Wodery neoprenowe – bardzo popularne produkty, bowiem charakteryzują się elastycznością, ale i wytrzymałością. Ponadto pianka neoprenowa jest bardzo ciepła, więc woderów tych można spokojnie używać zimą czy jesienią, kiedy pogoda nie dopisuje. Nie sprawdzą się natomiast w lecie, bowiem szybko można się w nich spocić.
  • Wodery gumowe – najbardziej klasyczne, kiedyś produkowano wyłącznie wyroby z tego materiału. Za gumą przemawia jednak fakt, że jest to tworzywo najtańsze, więc jeśli ktoś nie planuje wydawać dużych pieniędzy, powinien zaznajomić się właśnie z woderami gumowymi. Niestety nie są to produkty najwygodniejsze, bowiem cechuje je dość duża sztywność. Nie nadają się na lato czy ciepłą wiosnę.
  • Wodery Gore-Tex – to nowoczesne produkty, oddychające, idealne zarówno na lato, jak i zimę (jednak wówczas wyłącznie z warstwą docieplającą). Są lekkie, bardzo wygodne, wiatro- i wodoodporne. Mają jednak jedną wadę, gdyż są najdroższymi waderami dostępnymi do kupienia.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.