Udostępnij
Skomentuj

Ranking laktatorów ręcznych 2024– jaki laktator manualny wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele modeli laktatorów ręcznych. Zanim wybierzesz ten idealny dla siebie urządzenie, sprawdź, jakie ma opinie.

Laktator ręczny jest prosttym i stosunkowo tanim sprzętem, który może ułatwić codzienne życie młodych rodziców. Jak wybrać najlepszy?

Ranking laktatorów ręcznych 2024

Przyjście na świat dziecka wymaga nie lada przygotowań. Czas kompletowania wyprawki to przyjemny okres w życiu rodziców, ale też pełen wątpliwości – czy wszystkie przedmioty znajdujące się na wyprawkowej liście warto zakupić? Laktator jest tym urządzeniem, w które bez wątpienia warto się wyposażyć, jeśli oczekujesz przyjścia na świat dziecka. Laktator, czyli odciągacz pokarmu, to przedmiot, który może być ratunkiem dla Ciebie i Twojego dziecka w wielu kryzysowych sytuacjach.

Najczęściej wybierane laktatory ręczne

Oferta laktatorów na rynku jest niezwykle duża. Producenci wyróżniają dwa rodzaje takich urządzeń – laktatory ręczne i elektryczne. Mimo zastosowania nowoczesnych technologii w ściągaczach wymagających zasilania warto sobie uświadomić, że manualne urządzenia mają znacznie więcej zalet.

Jakie cechy laktatora należy brać pod uwagę, dokonując wyboru? Przede wszystkim zastanów się, czy często będziesz zostawiać maluszka pod czyjąś opieką i czy wówczas zechcesz zostawiać ściągnięty pokarm, czy korzystać z mleka modyfikowanego. Ustalenie tej kwestii na początku sprawi, że wyklarują się twoje oczekiwania względem laktatora – ma być szybki i wydajny. Istotnym czynnikiem jest też rozmiar produktu. Laktator bywa potrzebny poza domem, a więc warto, żeby był lekki i zajmował niewiele miejsca w torebce. Wtedy będziesz mogła czuć się bezpiecznie, wiedząc, że masz go przy sobie.

Na początek dobrze jest uświadomić sobie, jak zbudowany jest laktator ręczny. Elementy, z których się składa to: butelka, do której spływa odciągane mleko, silikonowa nakładka, zwana też lejkiem, oraz gruszka, pompka lub tłok, a w nowocześniejszych urządzeniach wyprofilowana rączka. Wszystkie modele są niewielkich rozmiarów, ale bez problemu można dokupić pojemniki umożliwiające przechowywanie pokarmu i do nich przelewać mleko z butelki, kiedy ta już się napełni.

Większość marek ściągaczy pokarmu w nowych wariantach urządzeń zrezygnowało z gruszki czy pompki, w ich miejscu pojawiła się wyprofilowana rączka. Posługiwanie się nią z pewnością podwyższa komfort odciągania mleka. Pompkę oraz mechanizm tłokowy posiada jeszcze laktator ręczny Simed. Natomiast urządzeniami, które cechuje największa prostota wykonania, są laktator ręczny Avent i laktator ręczny Chicco. Składają się one z małej buteleczki oraz lejka zakręcanego na pojemnik. Dosyć istotnym elementem wyposażenia każdego ręcznego odciągacza pokarmu jest smoczek, który można założyć na butelkę i od razu nakarmić dziecko, bez przelewania pokarmu. Smoczek jest odpowiednio wyprofilowany tak, aby imitował kobiecą pierś, a noworodkowi łatwiej było wykształcić naturalny odruch ssania.

Podstawka pod butelkę to dodatkowy element wyposażenia ściągacza mleka, który posiadają urządzenia takie jak laktator ręczny Medela, laktator ręczny SisiBaby, laktator ręczny Babyono i laktator ręczny Lansinoh. Stosowanie takiej podstawki sprawia, że przyrząd ze ściągniętym mlekiem będzie stabilny na każdej powierzchni.

Niektóre ściągacze pokarmu można kupić w zestawie z wieloma przydatnymi elementami. Smoczek czy podstawka pod butelkę to przedmioty z pewnością ułatwiające opiekę nad dzieckiem. Wielu producentów zadbało także o komfort mam. Nakładka masująca to produkt, który może przynieść ulgę obolałym piersiom. Akcesorium to możesz znaleźć w zestawie, kupując laktator ręczny Avent czy laktator ręczny Babyono.

Nie tylko w laktatorach elektrycznych występuje funkcja regulacji siły ssania. Laktator ręczny Medela jest urządzeniem dwufazowym, który umożliwia dostosowanie tempa ściągania pokarmu do Twoich potrzeb. Możesz wybrać ssanie szybkie, ssanie płytkie czy ssanie głębokie. Istnieje też wariant naśladujący naturalne ruchy ssania wykonywane przez dziecko. Regulacja siły ssania to funkcja niezwykle przydatna kobietom, które cierpią na zastój pokarmu i szukają sposobów na pobudzenie laktacji.

Dosyć ważną kwestią przy wyborze laktatora ręcznego jest jego łatwe czyszczenie. Po każdorazowym skorzystaniu z odciągacza pokarmu silikonowa nakładka oraz butelka powinny zostać umyte bądź przepłukane wodą. Warto wówczas, aby elementy, z których składa się laktator, można było szybko i łatwo rozłożyć i złożyć z powrotem. Większość butelek i pojemników przeznaczonych do przechowywania pokarmu można myć w zmywarce.

Wyprawka dla twojego dziecka zawiera na pewno kilka rodzajów butelek, którymi w przyszłości będziesz karmić swojego maluszka. Istnieje ogromny wybór modeli także tego typu produktów. Niektóre odciągacze pokarmu są w ten sposób skonstruowane, że pasują do nich butelki od innych producentów. Laktator ręczny SisiBaby obsługuje np. pojemniki firmy Avent! To niesamowity komfort dla rodziców. Nie musisz mieć butelek tej samej marki, co laktator. Możesz dowolnie łączyć produkty.

Zwykło się mówić, że laktatory manualne są głośne. Otóż producenci uwzględnili pragnienia kobiet o bezgłośnych urządzeniach do odciągania pokarmu. Dzięki temu, że laktator ręczny jest cichy w użyciu, mamy mogą używać go w różnych miejscach i sytuacjach, nie czując skrępowania.

Najważniejsze cechy dobrego laktatora ręcznego

Powyżej wymienione zostały charakterystyczne cechy poszczególnych laktatorów ręcznych. W zależności od tego, jakimi potrzebami kierujesz się przy wyborze tego urządzenia, warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry manualnego odciągacza pokarmu. Być może dzięki temu upewnić się we wcześniej podjętej decyzji albo zupełnie zmienisz zdanie. Jeśli jeszcze nie wybrałaś modelu idealnego dla siebie, zwróć uwagę na poniższe cechy laktatora, które są niemal samymi zaletami.

  • Niewielki rozmiar i lekkość — ręczny odciągacz mleka został skonstruowany w taki sposób, aby bez problemu można było użyć go za pomocą jednej ręki. Stąd jego lekkość i mały rozmiar. Cechy te sprawiają, że laktator manualny możesz zabrać ze sobą w każde miejsce i swobodnie z niego korzystać. Nie będzie ci potrzebna nawet torba na laktator, z pewnością zmieścisz go w swojej torebce.
  • Budowa — butelka ma pojemność ok. 150-200 ml, czyli dokładnie tyle, ile należy podać dziecku przy karmieniu z jednej piersi. Silikonowa nakładka precyzyjnie dopasowuje się do piersi, dzięki czemu mleko nie przecieka, a spływa wprost do butelki. Wyprofilowana rączka, zamiast coraz rzadziej spotykanej już gruszki czy pompki, jeszcze bardziej ułatwia ściąganie pokarmu. Jej ergonomiczny kształt sprawia, że czynność ta nie jest męcząca.
  • Komfort ściągania pokarmu — został już wspomniany fakt, że dzięki precyzyjnie określonej strukturze ręcznego laktatora ściąganie mleka jest komfortowe. Warto zwrócić też uwagę na możliwość regulowania siły ssania. Ta funkcja jest szczególnie pomocna kobietom borykającym się z zapaleniem piersi czy wrażliwymi sutkami. Odpowiednio dopasowane parametry umożliwią bezbolesne korzystanie z tego urządzenia. Dodatkowym atutem wielu zestawów laktatorów jest dołączanie masujących nakładek na piersi, które także przynoszą ulgę.
  • Cicha praca — ręczne odciągacze pokarmu najnowszej generacji nie wytwarzają dużego hałasu, tak, jak ich poprzednicy. Nowoczesny laktator manualny jest cichy w użyciu, nie przeszkadza domownikom ani dziecku. To niezwykle istotne, gdy Twój maluszek ma problemy ze snem i wybudza go nawet najmniejszy szelest. Ponadto bezgłośne urządzenie doskonale sprawdzi się w podróży albo w miejscach publicznych. Możesz wtedy bez skrępowania odciągnąć pokarm.
  • Łatwe czyszczenie — ze względu na fakt, że laktator ręczny składa się jedynie z kilku prostych elementów, które łatwo rozmontować, mycie tego urządzenia jest bardzo proste. Po każdym skorzystaniu ze ściągacza mleka warto przemyć przyrząd lub opłukać części wodą. Większość butelek oraz pojemników przeznaczonych do przechowywania pokarmu jest przystosowana do mycia w zmywarce.
  • Brak zużycia prądu — jest to cecha, która wpływa na poczucie komfortu psychicznego rodziców. Kiedy chcesz skorzystać z laktatora, nie musisz sprawdzać, czy w pomieszczeniu znajduje się gniazdko elektryczne, czy baterie/akumulator działają albo czy masz przy sobie ładowarkę. Twoja głowa jest wolna od tego rodzaju myśli. Aby laktator działał, potrzebna jest tylko praca twoich rąk, a je masz zawsze przy sobie.
  • Przystępna cena — niski koszt laktatora ręcznego to zaleta, która z pewnością przyciąga wielu klientów. Oczywiste jest, że wyprawka dla malucha i mamy pęka w szwach, zawiera mnóstwo elementów niezbędnych podczas pierwszych dni, tygodni i miesięcy życia dziecka. Wielkie przygotowania do powitania nowego członka rodziny wiążą się też ze sporymi wydatkami. Wówczas rodzice rozglądają się za produktami, które będą solidne i tanie. Laktator manualny jest tego rodzaju produktem, który można nabyć za stosunkowo niską cenę i cieszyć się z jego wielu właściwości.

Najczęściej wybrane typy laktatorów ręcznych

Kobiety wybierając odciągacze pokarmu, kierują się wieloma czynnikami. W zależności od tego, czego oczekują od urządzenia, na dany model się decydują. Najczęściej wybieranymi przez konsumentów są te, które posiadają wiele różnorodnych funkcji oraz najprostsze modele na rynku. Skąd taka skrajność?

Niektóre mamy decydują się na najprostsze i zarazem najtańsze urządzenia, ponieważ wiedzą, że będą z nich korzystały sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach. W tym celu nie potrzebują wielofunkcyjnego sprzętu, ale takiego, który spełni podstawowe zadanie – odciągnie pokarm.

Natomiast wybór laktatorów ręcznych z najwyższej półki może być podyktowany m.in. częstym korzystaniem z urządzenia, problemami z laktacją albo bolącymi piersiami. Regulator siły ssania, masujące nakładki i dodatkowe gadżety w zestawie z pewnością zwiększają komfort użytkowania.

Najpopularniejsi producenci laktatorów ręcznych

Ręczne odciągacze pokarmu występują w ofertach wielu producentów. Do najpopularniejszych należą: laktator ręczny Avent, laktator ręczny Medela, laktator ręczny Simed, laktator ręczny SisiBaby, laktator ręczny Babyono, laktator ręczny Chicco i laktator ręczny Lansinoh. Producenci oferują odciągacze jedno- i dwufazowe, a także urządzenia podwójne. W ofercie można znaleźć też laktatory elektryczne.

Szeroki wybór manualnych odciągaczy pokarmu pokazuje, że produkty te cieszą się dużą popularnością wśród kobiet i spełniają ich potrzeby. Nic dziwnego – ręczny laktator jest stosunkowo tani, skuteczny i łatwy w obsłudze.

Ceny laktatorów ręcznych

Laktator manualny to jeden z tańszych przedmiotów, który może znaleźć się na twojej wyprawkowej liście. Producenci zadbali o to, by cena była przystępna i nie przerażała młodych rodziców, których budżet obarczony jest wieloma wydatkami. Najprostsze urządzenia można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ceny modeli od najpopularniejszych producentów, nawet tych najnowocześniejszych, mieszczą się przedziale do dwustu złotych. To wyjątkowo dobra cena za poczucie bezpieczeństwa, spokoju i ulgi w trudnych sytuacjach związanych z karmieniem piersią.

Kwestia karmienia piersią jest jedną z najważniejszych w pierwszych dniach po narodzinach dziecka. Mamom, które chcą karmić naturalnie, bardzo zależy na tym, aby mieć wystarczająco dużo pokarmu i aby ich maluszek szybko nauczył się ssać. W tym okresie pomocne są spotkania z doradcami laktacyjnymi, które zdradzą kobietom tajniki karmienia piersią, odpowiedzą na wszystkie nurtujące je pytania i rozwieją wszelkie obawy. Specjaliści z pewnością opowiedzą mamom o istnieniu laktatora, czyli odciągacza mleka, który może być wybawieniem w wielu sytuacjach. To urządzenie sprawdzi się, gdy będziesz miała nadwyżkę pokarmu albo wręcz przeciwnie – kiedy będzie go za mało, laktator może pobudzić proces powstawania mleka. Ten niewielki przedmiot jest bardzo intuicyjny, możesz dostosować go do swoich potrzeb. Korzystanie z niego nie jest stresujące, możesz przyjąć wygodną pozycję i spokojnie odciągać pokarm. Laktator manualny to urządzenie, w które warto się zaopatrzyć, jeśli spodziewasz się dziecka. Zapewni Ci spokój i ulgę w pierwszych tygodniach karmienia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.