Udostępnij
Skomentuj

Projektor z Wifi – jak podłączyć i przesłać obraz bezprzewodowo?

Projektor z WiFi jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Jak działa projektor bezprzewodowy? Czy warto go kupić?

Oferta projektorów jest bardzo mocno zróżnicowana. Spora część tych urządzeń dysponuje obsługą łączności Wi-Fi. Czy projektor WiFi to dobry wybór? W jakich zastosowaniach się sprawdzi i które modele projektorów z WiFi są godne uwagi?

Popularne projektory z WiFi

Jak działa projektor z WiFi?

Współcześnie produkowane projektory mają coraz więcej do zaoferowania i to zarówno jeśli chodzi o jakość generowanego obrazu, jak również o rozwiązania wpływające korzystnie na wygodę ich użytkowania. Jednym z takich rozwiązań jest opcja komunikacji bezprzewodowej. Wiele projektorów jest już wyposażonych w Wi-Fi, a niektóre oferują także opcję komunikacji przez Bluetooth (tych jest jednak znacznie mniej).

Projektor WiFi – jak to działa?

Działanie projektora z Wi-Fi jest proste – urządzenie może zostać przyłączone do domowej lub biurowej sieci Wi-Fi, a dzięki temu bezprzewodowo komunikować się z wybranymi urządzeniami. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż ułatwia przesyłanie filmów i zdjęć z urządzeń takich, jak smartfon, tablet lub komputer prosto do projektora, ale bez konieczności podłączania przewodów.

Oczywiście warunkiem skuteczności takiego działania jest dysponowanie routerem Wi-Fi o dobrej przepustowości. Jeśli jednak połączenie internetowe oraz sieć WiFi działają w wybranej lokalizacji bez zarzutu, można przyjąć, że rzutnik WiFi również nie będzie sprawiał problemów.

Warto wiedzieć!

Projektory multimedialne mogą być wyposażone w opcję komunikacji za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub być przystosowane do korzystania z niej, ale dopiero po podłączeniu adaptera Wi-Fi (wówczas są oznaczone jako projektory Wi-Fi Ready).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora z WiFi?

Oferta rzutników z WiFi jest dość szeroka i mocno zróżnicowana. Są to urządzenia różniące się pomiędzy sobą nawet w tak zasadniczej kwestii, jak realna obsługa sieci Wi-Fi.

Projektor z wbudowanym WiFi będzie miał możliwość łączenia się z siecią Wi-Fi bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Projektor bezprzewodowy WiFi Ready wymaga jeszcze podłączenia dodatkowego adaptera i dopiero wówczas może działać w sieci Wi-Fi.

Jednak to nie jedyna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru projektora. Oto inne parametry, które należy wziąć pod uwagę:

  • Rozdzielczość – projektor bezprzewodowy może zaoferować nawet rozdzielczość 4K, ale oczywiście projektor WiFi 4K będzie kosztownym wydatkiem. Popularnością cieszą się również projektory o niższej rozdzielczości, jak choćby projektor WiFi Full HD. W zastosowaniu biurowym może sprawdzić się także projektor HD WiFi. Po niższą rozdzielczość nie ma raczej sensu sięgać, a szczególnie wówczas, gdy urządzenie ma być użytkowane nie do prezentacji i slajdów, ale do oglądania filmów oraz grania w gry.
  • Jasność – jest to parametr wyrażany w lumenach i mający bezpośredni wpływ na jasność i jakość generowanego obrazu. Im wyższa jasność, tym lepiej, bo obraz będzie czytelniejszy nawet w pomieszczeniu, które nie będzie perfekcyjnie zacienione.
  • Typ projektora – można wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje projektorów z WiFi: lampowy, LED oraz laserowy. Projektory lampowe swe działanie opierają na lampach, które z czasem zużywają się. Projektory LED używają diod LED, a laserowe oczywiście lasera. Za najbardziej wytrzymałe uchodzą projektory laserowe, ale urządzenia tego rodzaju zazwyczaj są dość kosztowne.
  • Odtwarzanie z USB – rzutnik bezprzewodowy może wyposażony nie tylko w WiFi, ale również w port USB. To wygodna alternatywa dla przesyłania danych bezprzewodowo, gdyż w razie awarii sieci, także można dość wygodnie przenosić materiały z komputera na projektor.
  • Długość ogniskowej – wybierając projektor domowy WiFi warto sprawdzić, jaka jest długość ogniskowej. W sprzedaży znajdują się zarówno urządzenia klasyczne, które trzeba usytuować w dużej odległości od ekranu lub ściany, na której będą wyświetlane materiały, ale też modele z bardzo krótką ogniskową, które można ustawić dużo bliżej, co ułatwia aranżację przestrzeni.
  • Gabaryty i design urządzenia – warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany sprzęt to mini projektor WiFi, który z łatwością ukryjemy w pomieszczeniu, czy raczej spore urządzenie, które rzuca się w oczy. Należałoby zwrócić uwagę również na estetykę wykonania i kolorystykę urządzenia, by pasowało do wystroju.

Jak podłączyć projektor WiFi?

Podłączenie projektora WiFi zasadniczo nie różni się od podłączania klasycznych projektorów – należy podłączyć sprzęt do zasilania i usytuować we właściwym miejscu. Jeśli chcemy przesyłać materiały przez sieć WiFi, należy przyłączyć urządzenie do sieci bezprzewodowej – w tym celu należy odpowiednio skonfigurować router, by sieć była dostępna także dla projektora oraz sparować urządzenie np. z tabletem – możliwe będzie wówczas bezprzewodowe udostępnianie materiałów przez WiFi. Nieco inaczej trzeba postąpić, jeśli jest to urządzenie nie z wbudowanym WiFi, ale typu WiFi Ready. Wówczas konieczne będzie także dokupienie adaptera WiFi i podpięcie go do projektora.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by projektor z WiFi użytkować także przewodowo – np. podłączając do niego komputer, telewizor lub odtwarzacz.

Wady i zalety projektorów z WiFi

Projektor multimedialny z WiFi to wygodne w użytkowaniu urządzenie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i w zastosowaniu biurowym. Oto jego kluczowe atuty i mankamenty:

ZALETY

  • Możliwość bezprzewodowego przesyłania materiałów.
  • Nowoczesne rozwiązanie – dziś większość urządzeń multimedialnych obsługuje WiFi.
  • Wygoda – łatwo uruchomić, jak i odłączyć projektor. Mniej przewodów do zwijania.

WADY

  • Wyższa cena urządzeń z wbudowanym WiFi.
  • Łączność bezprzewodowa bywa zawodna i mniej pewna niż połączenie przewodem.

Polecane modele projektorów z WiFi

Oferta projektorów WiFi jest bardzo szeroka i mocno zróżnicowana. Przed zakupem warto zerknąć jeszcze na opinie i recenzje poszczególnych urządzeń. Jeśli upatrzony projektor opinie ma korzystne i jest chętnie kupowany, co widać po zestawieniach typu projektor WiFi ranking, to dobry znak. Poniższe modele projektorów są chętnie kupowane i są zdecydowanie godne uwagi:

  • Projektor ART Projektor LED Z6100 WIFI z Android HDMI USB 1280x800-PROART Z6100 – jeden z tańszych projektorów z WiFi. Jest to projektor WiFi Android, który oferuje rozdzielczość podstawową 1280 x 800, a maksymalną na poziomie Full HD. Jego jasność to 3200 lumenów. Urządzenie umożliwia odtwarzanie materiałów z USB.
  • Projektor Vivitek Qumi Q38 czarny LED 1920 x 1080px 600lm DLP – projektor oferujący rozdzielczość Full HD i jasność na poziomie 600 lumenów. Posiada wbudowane głośniki i umożliwia odtwarzanie materiałów z USB.
  • Projektor Epson EH-TW650 Lampowy 1920 x 1080px 3100lm 3LCD – kolejny popularny projektor WiFi, który oferuje rozdzielczość Full HD. Jego jasność to 3100 lumenów, a technologia obrazu to 3LCD, co gwarantuje jeszcze lepsze parametry wyświetlania.
  • Projektor Asus ASUS F1 – projektor z WiFi 3D Ready, który oferuje rozdzielczość Full HD. Jasność to 1200 lumenów. Urządzenie umożliwia odtwarzanie materiałów z USB i ma bardzo wysoką żywotność.
  • Projektor LG HU80KS Laserowy 3840 x 2160px 2500lm DLP – zaawansowany, ale też kosztowny, mobilny i stylowy rzutnik Bluetooth z WiFi. Urządzenie oferuje rozdzielczość 4K, wysoką jasność obrazu i znakomity kontrast. Jego żywotność to nawet 20000, gdyż jest to projektor laserowy.

Oczywiście to nie wszystkie projektory z WiFi, które są godne uwagi. Przed zakupem warto jeszcze porównać ceny poszczególnych urządzeń, a także renomę producenta i opinie użytkowników.

Projektor LG PF50KS LED

Projektor WiFi - cena

Ceny projektorów z WiFi oraz WiFi Ready są nieco wyższe niż klasycznych urządzeń, ale często wynika to nie tylko z samej obecności tej opcji komunikacji, ale też z ogólnych parametrów urządzenia. Jeśli chodzi o dobrej klasy projektor WiFi, cena będzie wyższa niż urządzenia bez Wi-Fi, ale za to użytkownik zyskuje dodatkową funkcjonalność, która może poprawić komfort użytkowania urządzenia.

Najtańsze projektory WiFi to kwestia kilkuset złotych, ale są to urządzenia raczej do prezentacji biurowych, a nie do oglądania filmów w domowym zaciszu. Projektory Full HD z WiFi to już kwestia od około 2 tysięcy złotych w górę, a projektory 4K z WiFi kosztują w okolicach 7-8 tysięcy złotych lub więcej. Jak widać, ceny tych urządzeń są zróżnicowane, ale najczęściej odzwierciedlają parametry urządzenia.

Czy warto kupić projektor WiFi?

Projektory z WiFi, jak również projektor Bluetooth to urządzenia, które cieszą się rosnącą popularnością. Coraz częściej użytkownicy starają się ograniczać liczbę kabli i wtyczek wokół sprzętów elektronicznych na rzecz ich działania bezprzewodowego – to wygodne i estetyczne.

Projektor przenośny WiFi, ale też projektor domowy lub biurowy z WiFi to wygodne rozwiązanie. Jeśli tylko cena jest na akceptowalnym poziomie, warto wziąć je pod uwagę. Jeśli jednak budżet jest ograniczony, a projektor i tak będzie użytkowany wyłącznie w jednym pomieszczeniu (np. w salonie), można rozważyć model przewodowy.

0

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.