Udostępnij
Skomentuj

Podkładka pod meble - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Chcąc w sposób odpowiedni korzystać z funkcjonalności mebli, musimy je właściwie zabezpieczyć.

Tak aby nie wpływały one negatywnie na pozostałe części wystroju. Najbardziej narażona pod tym względem jest nasza podłoga, którą chronić możemy za pomocą podkładek pod meble.

Ich zalety są oczywiste. Przede wszystkim chronią posadzkę przed zarysowaniem i uszkodzeniami natury mechanicznej spowodowanymi przez ciężkie produkty. Tego typu zabezpieczenie jest istotne zwłaszcza w przypadku podłóg szczególnie narażonych na zniszczenia – mowa w tym miejscu chociażby o słabej jakości panelach bądź parkiecie drewnianym, który został przygotowany na bazie miękkiego gatunku drewna.

Najczęściej podkładki zbudowane są z dwóch warstw – jedna (zazwyczaj samoprzylepna) przytwierdzana jest do mebli, a druga ma kontakt z podłogą. Tego typu rozwiązania stosowane są zarówno w domach, jak i firmach czy budynkach użyteczności publicznej. Zdecydowanie ułatwiają przesuwanie mebli.

Podkładki pod meble – zastosowanie i kształt

Na rynku znaleźć można produkty zróżnicowane pod wieloma względami. Jeden z najważniejszych dotyczy ich zastosowania, a mówiąc dokładniej – rodzaju mebli, do których mogą zostać one przymocowane. Wpływa to przede wszystkim na ich wygląd, rozmiary, a także zastosowane materiały. Biorąc to pod uwagę, należy wymienić:

  • podkładki pod krzesła,
  • podkładki pod kanapy i wersalki,
  • podkładki pod stół,
  • podkładki pod komody, szafki i regały,
  • podkładki pod łóżka.

Podkreślić należy jednak również fakt, że ochrona parkietów, podłóg i paneli to niejedyne zadanie, jakie mogą spełniać podkładki. Bardzo często mocuje się również na powierzchni mebli. Dlaczego? Najczęściej w celu zabezpieczenia ich powierzchni przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ciężkie przedmioty – telewizory, sprzęt audio czy donice z kwiatami. Co więcej, wykorzystać możemy je także do wyrównania starych mebli, a także jako element łączący poszczególne produkty, dzięki czemu nie będą się one rozchodzić.

Żeby maksymalnie rozszerzyć zakres wykorzystania podkładek, producenci przygotowują je w różnych kształtach, które jesteśmy w stanie lepiej dopasować do konkretnych zadań. W tym względzie wymienić należy:

  • podkładki pod meble okrągłe – przyklejane przede wszystkim na nogi krzeseł i stołów, które zostają całkowicie zakryte,
  • podkładki pod meble kwadratowe – w zależności od wymiarów, wykorzystywane są do zabezpieczenia szaf, łózek i kanap,
  • podkładki pod meble owalne – rzadko stosowane przy krzesłach i stołach, gdyż, ze względu na swój kształt, mogą wystawać spod powierzchni nóg. Dlatego też najczęściej są przyklejane do większych mebli, a także na balatach w celu ich ochrony przed wspomnianymi sprzętami,
  • podkładki pod meble do wycinania – występują w postaci jednego, całego bloczku, z którego możemy wycinać pomniejsze elementy. Sprawdzą się idealnie wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć meble o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach.

Podkładki pod meble – materiał

Niezwykle ważne jest także to, aby dobierać omawiane produkty pod kątem tworzyw, z których zostały przygotowane. Oferta pod tym względem jest bardzo zróżnicowana. Wymienić możemy przede wszystkim:

  • podkładki pod meble gumowe – ich największą zaletą jest fakt, iż są to podkładki antypoślizgowe, całkowicie redukujące ewentualność niekontrolowanego przesuwania mebli po podłodze. Zastosowanie gumy sprawia, że produkty te są stabilne i bardzo wytrzymałe, dlatego powinny okazać się wystarczające na naprawdę długi czas. Wspomnieć należy również o tym, że guma nie przyciąga dużej ilości brudu,
  • podkładki pod meble silikonowe – zakres ich zastosowania jest szeroki. Mogą bowiem pełnić funkcję ochronną, być wykorzystywane jako odbojniki do drzwi czy chociażby jako wykończenie konstrukcji szklanych. Największymi zaletami produktów silikonowych jest to, że tłumią wibracje i uderzenia, a także są antypoślizgowe,
  • podkładki pod meble plastikowe – dość specyficzny model, który najczęściej przytwierdzany jest do mebli za pomocą wkrętu. Wykorzystanie pojedynczej podkładki jest więc zdecydowanie dłuższe, niż w przypadku produktów przyklejanych. Z tego też względu, mocowane są one zazwyczaj do większych mebli – szaf, komód i regałów. Podkreślić należy jednak fakt, że podkładki plastikowe z wkrętem mogą ulec zniszczeniu przy przenoszeniu mebli. Warto wiec stosować je do produktów stacjonarnych i tylko przy podłodze. Na blacie szafki okazałoby się bowiem niepraktyczne,
  • podkładki pod meble filcowe – najtańsze i zdecydowanie najczęściej wykorzystywane produkty, które występują w wielu rozmiarach i kształtach. Są to typowe podkładki pod meble na panele do zabezpieczenia mebli lekkich – krzeseł i stołów. Ze względu na fakt, że ich posuw po powierzchni podłogi jest bardzo płynny, zdecydowanie ułatwiają transport mebli. Co więcej, bardzo dobrze sprawdzają się w ramach zabezpieczania blatów laminowanych. Ich wadą jest natomiast to, że przyciągają brud, zwłaszcza kurz i włosy,
  • podkładki pod meble piankowe – nie przyciągają brudu, a do tego są bardzo wytrzymałe. Idealnie nadają się do stosowania pod różnego rodzaju szafkami, gdyż dzięki nim meble są stabilne i mogą zostać w sposób skuteczny wyrównane,
  • podkładki pod meble korkowe – są one zdecydowanie twardsze w porównaniu z modelami filcowymi czy piankowymi, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nie szczerbią się i nie przyciągają zalegającego na podłodze brudu. Bardzo często występują w postaci tabliczek do wycinania, dzięki czemu możemy je wygodnie dostosować do konkretnych rodzajów mebli. Ich wadą jest natomiast niezbyt atrakcyjny wygląd.

Podczas zakupu podkładek pod meble ważne jest również, aby zwrócić uwagę na ich rozmiary. Jeżeli wybierzemy bowiem produkty zbyt duże, będą one wychodzić poza obręb mebli, co nie jest zbyt estetyczne, jeśli natomiast podkładki okażą się za małe, w sposób niedostateczny ochronią one powierzchnię podłogi bądź mebli przed uszkodzeniami i zarysowaniem. W sklepie sprzedawane są jednak całe zestawy podkładek, które dostępne są po kilka, kilkanaście sztuk zróżnicowanych pod względem kształtu i rozmiaru.

Oczywiście nie należy zapominać również o kolorze produktów. Jest on ważny zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na wykorzystanie podkładek jako ochrona blatów oraz odbojniki. Na rynku najczęściej można spotkać modele białe, czarne, brązowe i przezroczyste.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szafy biurowe - Biurka - Krzesła do biurka

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.