Udostępnij
Skomentuj

Parasol wędkarski – jaki wybrać? Który najlepszy?

Podczas wędkowania warunki atmosferyczne mogą być bardzo różne – od upalnego słońca po ulewny deszcz.

Posiadanie parasola wędkarskiego znacznie ułatwia wędkowanie i minimalizuje skutki złej pogody. Wybór parasola wędkarskiego musi być podyktowany tym, w jakich warunkach chcemy go używać. Jeżeli zależy Ci na ochronie od słońca, to sprawdzi się większość lekkich i tańszych modeli parasolów. Z kolei parasol dla wędkarzy, którzy potrzebują ochrony od wiatru i deszczu, musi być już solidny, a to determinuje też wyższą cenę parasola.

Jaki parasol wędkarski?

Parasol wędkarski z osłoną – ten typ parasola po złożeniu przypomina namiot. Parasol wędkarski z osłoną może być jednoosobowy lub mieścić dwa krzesła. Jeżeli zazwyczaj wędkujesz samodzielnie, wybierz jednoosobowy parasol, dlatego że będzie tańszy. Jeśli zdarza Ci się wędkować w parze, kup wersję dwuosobową. Część tego typu namiotów ma tylko czaszę oraz boczne ścianki i tylną ściankę, a jeszcze inne mają też przednią ściankę i okienko, przez które można wystawić wędkę. Parasol wędkarski gumowy jest właśnie rodzajem parasola z osłoną i w tego typu parasolach czasza wykonana jest z materiału PCV (twardej gumy).

Parasol wędkarski z izotermy – jest to rodzaj parasola wykonany z materiału, który eliminuje problem z nagrzewaniem się parasola. Tego typu parasole występują w wersjach z bocznymi ściankami.

Najtańsze modele parasoli wędkarskich mają prostą budowę składającą się z podłużnej rączki oraz wsporników, które nadają parasolowi kształt. Nieco lepsze konstrukcje są wykonane z teleskopowych rączek oraz łamanych rozporników. Taki parasol wędkarski jest droższy, ale za to trwalszy, łatwiejszy w montażu oraz wygodniejszy w transporcie.

Jeżeli chodzi o wymiary parasoli, do wyboru mamy czasze szerokości:

  • 1,9 m,
  • 2 m,
  • 2,2 m
  • 2,4 m,
  • 2,5 m.

W przypadku większej ilości sprzętu albo łowienia we dwójkę konieczny będzie namiot o szerokości czaszy minimum 2,2 metra a najlepiej 2,5 m.

Jeżeli chodzi o wysokość konkretnego parasola, najlepiej szukać takiego dopasowanego do swojego wzrostu, ale większość modeli można regulować pod kątem wysokości.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru parasola wędkarskiego?

Z pewnością należy zwrócić uwagę na parasole z regulowaną czaszą, które można nachylić odpowiednio do kąta padania promieni słonecznych lub kąta opadów deszczu.

Wybierając parasol z osłonami, najlepiej będzie zdecydować się na wersję wyposażoną we wszystkie boczne ścianki i okienko, przez które można obserwować łowisko. W takim namiocie będzie można łowić nawet przy bardzo niesprzyjającej pogodzie. Wędkarze czasami wyjeżdżają na połowy daleko od domu, a kiedy pogoda wyjątkowo nie sprzyja, zabezpieczenie w postaci takiego namiotu eliminuje problem rezygnacji z połowów.

Dobry parasol dla wędkarzy powinien być fabrycznie spakowany w solidną i nieprzemakalną torbę, żeby można było go ze sobą łatwo transportować.

Istotny jest także sposób rozkładania parasola. Niektóre modele rozkłada się automatycznie (wystarczy nacisnąć specjalny guzik), inne natomiast wymagają ręcznego rozkładania, co zajmuje więcej czasu i jest trudniejsze. Mechanicznie rozkładany parasol wędkarski może sprawiać problemy podczas bardzo niekorzystniej aury, bo zanim go rozłożysz, całkowicie zmokniesz. Te rozkładane mechanicznie przeznaczone są dla prawdziwych pasjonatów wędkarstwa, którzy za wygodę gotowi są zapłacić wyższą cenę.

Za dobry parasol dla wędkarzy z osłoną trzeba zapłacić ok. 300 zł, tańsze modele są dostępne w cenie już od ok. 120 zł, natomiast parasol bez osłony to wydatek rzędu 80-120 zł.

Uwaga!

Parasoli nie należy mylić z namiotami wędkarskimi. Namioty są znacznie niższe – nadają się na biwakowanie i ewentualnie siedzenie na krześle podczas połowów. Pod parasolem wędkarskim można bez problemu stanąć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.