Panczeny - co to jest? Jakie wybrać?

| 0 Komentarzy
Jazda na łyżwach to bardzo popularny sport. Mało kto, jednak wie - co to są panczeny?

Jaka jest ich budowa i do czego służą. Poza wyborem warto wiedzieć, jak o nie dbać i kiedy ostrzyć.

Polecane łyżwy

Rodzaje łyżew

Łyżwy dzieli się zazwyczaj na trzy rodzaje:

  • łyżwy hokejowe – przeznaczone do gry w hokeja na lodzie. Często wykorzystywane do jazdy rekreacyjnej. Krótsze płozy nadają im większej zwrotności.
  • łyżwy figurowe – służą do łyżwiarstwa figurowego, jazdy synchronicznej oraz tańca na lodzie. Dzięki ząbkom na czubku płozy umożliwiają wykonywanie skoków i różnych wariacji na lodzie.
  • panczeny – wykorzystywane do szybkiej jazdy po specjalnie przygotowanych torach. Przez zastosowanie cienkiej i długiej płozy mogą osiągać duże prędkości.

Jak wyglądają panczeny?

Panczeny budowa:

  • but: wykonany z bardzo lekkiej i elastycznej skóry. Nie zasłania kostki. Duże dopasowanie do stopy.
  • płoza: długa, lekka i cienka płoza pomaga w osiąganiu prędkości, lecz nie jest zbyt zwrotna.

Warto wiedzieć

Łyżwy panczeny nie posiadają żadnych wzmocnień buta, jak to jest w przypadku figurówek, czy hokejówek. Są najlżejsze z tych trzech rodzajów łyżew. Budowa panczeny sprawia, że doskonale sprawdzają się do treningów aerobowych, lecz w przeciwieństwie do łyżew hokejowych oraz figurowych nie można na nich jeździć po publicznych lodowiskach.

Jak wybrać panczeny?

Po odpowiedzi na pytanie co to są panczeny, czas na ich wybór. Czym zatem kierować się przy zakupie panczen? Najważniejsze elementy to:

  • wielkość płozy – zakłada się, że płoza powinna mieć około 42 cm bądź trochę więcej w zależności od rozmiaru buta łyżwiarza. Szerokość to jedynie 1 mm. Co ważne warto zwrócić uwagę na krzywiznę wzdłużną, czyli kształt płozy, który opiera się o wycinek koła o promieniu 21-24 metrów.
  • materiał płozy – w panczenach budowa jest kluczowa. Zaleca się wybór płozy wykonanej z lekkiej stali.
  • dopasowanie buta do stopy – łyżwy panczeny mają być niczym druga skóra. Przed zakupem należy zmierzyć rozmiar stopy. Warto pamiętać, że wieczorem stopa może być trochę spuchnięta, a przez to większa.
  • materiał buta – czym lżejsza i bardziej elastyczna skóra tym wygodniej oraz łatwiej nabrać prędkości.
  • sposób zapięcia – solidne sznurowadła umożliwiające lepsze dopasowanie do stopy.

Warto wiedzieć

Nowe modele łyżwy panczeny pozwalają na regulację ustawienia płóz ze względu na korzystanie z nich na torze krótkim, lub długim. W przypadku krótkich torów, po których łyżwiarze poruszają się ruchem przeciwstawnym do wskazówek zegara – płoza w lewym bucie zamocowana jest bardziej na zewnątrz, natomiast w prawym do wnętrza podeszwy.

Jak ostrzyć panczeny?

Naostrzone panczeny to nie tylko lepszy komfort i gwarancja większej prędkości podczas wyścigów, ale także bezpieczeństwo łyżwiarza. Sygnałem do naostrzenia łyżew jest strata przyczepności oraz ślizganie się na boki.

Łyżwy można ostrzyć samodzielnie bądź zlecić to wyspecjalizowanej ostrzarni, która wykona pracę w profesjonalny sposób. Co ważne ze względu na budowę panczeny nie powinno ostrzyć się ich mechanicznie, by nie stracić ich krzywizny.

Przy samodzielnym ostrzeniu należy pamiętać, że łyżwy panczeny ostrzy się dokładnie na płasko. W przeciwieństwie do hokejówek i łyżew figurowych w panczenach nie wykonuje się żadnego rowka na płozie.

Warto wiedzieć

Częstotliwość ostrzenia panczen zależy od jakości toru i natężenia eksploatacji łyżew. Może to być co trzy dni, ale też i co trzy godziny. Warto zatem na bieżąco kontrolować stan płóz.

Jak dbać o panczeny?

Poza regularnym ostrzeniem, nie można zapominać o wysuszeniu zarówno butów, jak i płóz po każdym użytkowaniu. Po zejściu z toru należy przetrzeć płozy, a w domu zostawić do całkowitego wyschnięcia. Kluczowym jest również by nie chodzić w łyżwach poza specjalnym torem, ponieważ grozi to zniszczeniem płóz. Dotyczy to także zakazu korzystania z panczen na zwykłych lodowiskach.

Podsumowując, łyżwy panczeny są przeznaczone do jazdy szybkiej po specjalnych torach. W związku z czym ich budowa różni się od łyżew figurowych i hokejówek. Pomimo to, tak samo jak i w pozostałych typach łyżew, najważniejsze jest ich dopasowanie oraz regularne ostrzenie.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.