Udostępnij
Skomentuj

Młynek żarnowy czy udarowy do kawy? Jaki kupić?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje młynków do kawy – zastanawiamy się, który z nich warto wybrać.

Jak wiadomo, kawa najlepiej smakuje wtedy, gdy jest przyrządzana ze świeżo zmielonych ziaren. Dlatego też młynek to urządzenie, dzięki któremu możemy znacznie podnieść jakość parzonego napoju, uzyskać lepszy smak i intensywniejszy aromat.

Co jednak istotne, na rynku występuje on w dwóch odmianach – żarnowej i udarowej. Urządzenia te różnią się między sobą budową, sposobem działania, a także skutecznością mielenia ziaren kawy. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem zakupu warto dokładnie przeanalizować oba sprzęty, by 

Jego budozdecydować, który z nich okaże się lepszym wyborem.

Polecane młynki do kawy

Młynek żarnowy do kawy – jak działa?

Jego budowa opiera się na żarnach podobnych do tych, które mielą zboże. Są to dwa obracające się elementy, które zgniatają ziarna na maksymalnie drobny proszek. W takich młynkach można samodzielnie ustawić grubość przemiału poprzez zbliżanie i oddalanie od siebie żaren. Jeżeli zbliżymy żarna, przemiał będzie drobniejszy, jeśli je oddalimy, cząsteczki będą większe.

Co ważne, w sprzedaży są młynki ceramiczne i metalowe. Młynek żarnowy ceramiczny ma tę zaletę, że pracuje cicho, jednakże jest stosunkowo nietrwały, więc z pewnością nie będzie to zakup na lata. Natomiast młynek żarnowy metalowy cechuje się wysoką trwałością, ale niestety mielenie ziaren przy jego użyciu jest dosyć głośne.

Młynek żarnowy a jakość kawy

Kawa mielona w młynku żarnowym nie zmienia swoich cech organoleptycznych. Nawet długotrwale mielenie nie wpływa ujemnie na jej zapach czy smak. Dodatkowo w takich młynkach kawa mielona jest drobniej niż w udarowych, a przez to nadaje się również do wykorzystania w ekspresach. Warto podkreślić, że młynek żarnowy często jest wbudowywany w automatyczne ekspresy ciśnieniowe.

Biorąc pod uwagę budowę oraz specyfikę działania młynka żarnowego, należy podkreślić, iż pozwala on na zaparzenie aromatycznej, pysznej kawy, która nie traci nic ze swoich wartości odżywczych. W dodatku mieli szybko i, w przypadku wybrania modeli ceramicznych, bardzo cicho. Okaże się bardzo dobrym wyborem dla miłośników kawy.

Młynek udarowy - Jak działa?

W ten sposób przechodzimy do młynków udarowych, które są zbudowane z kręconych się młoteczków, mielących ziarna poprzez ich przecinanie. Jeżeli młynek działa krótko, to uzyskamy gruboziarnistą kawę, a gdy będziemy mielić długo, ziarna zostaną zmielone maksymalnie.

Młynki udarowe wykonywane są z drewna, plastiku lub ceramiki. Tutaj zastosowanie ma taka sama zasada, jak przy młynkach żarnowych. Metal, żeliwo i szkło dają intensywniej słyszalne odgłosy mielenia, natomiast plastik i drewno są cichsze.

Dobrze sprawdzają się młynki żeliwne, ponieważ są bardzo trwałe. Te plastikowe i szklane mogą zniszczyć się przy najmniejszym upadku. Jeżeli wybieramy młynek z tworzyw sztucznych i z tego też zbudowany jest podajnik na kawę, to musimy zwrócić uwagę na to, czy plastik jest dobrej jakości i nie wygina się.

Młynek udarowy a jakość kawy

W młynkach udarowych ziarna kawy mocno się nagrzewają, a przez to pogarsza się jej smak. Dodatkowo powstaje dużo pyłu, który zakwasza kawę. W konsekwencji napar jest słabszej jakości, a kawa ma gorzkawy posmak. Co ważne, przez generowaną temperaturę, kawa traci nieco swoich właściwości odżywczy.

Młynek żarnowy czy udarowy?

Biorąc pod uwagę wszystkie zawarte powyżej informacje, należy stwierdzić, że lepszym wyborem okaże się młynek do kawy żarnowy. Jego praca nie wpływa w żaden sposób na smak kawy, nie powoduje również utraty wartości odżywczych.

Musimy jednak pamiętać, że młynki żarno występują na rynku w wersjach ręcznych oraz elektrycznych.  Mogłoby się wydawać, że młynek elektryczny będzie lepszy od ręcznego, ale jest dokładnie odwrotnie.

To w młynku ręcznym zmielimy kawę lepszej jakości. Niestety będzie to wymagało od nas czasu i siły. Co jednak w sytuacji, kiedy nie chcemy mielić ręcznie? Wtedy należy zainwestować w elektryczny młynek wolnoobrotowy, w którym kawa nie nabierze wyższej temperatury. 

Młynek żarnowy elektryczny z funkcją niskich obrotów pozwoli nam na uzyskanie tempa mielenia, które podobne jest do tego w ręcznych młynkach. Tani model kupimy już od ok. 100 zł, posłuży nam on przez wiele lat. Jeżeli nie chcemy kupować całego młynka, to sama przystawka również okaże się dobrym rozwiązaniem.

Młynek do kawy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydujemy, powinniśmy dokładnie przeanalizować jego najważniejsze parametry techniczne, które wpływają na wydajność i komfort użycia urządzenia.

  • Moc. Dotyczy oczywiście modeli elektrycznych. Zależność w tym przypadku jest prosta. Im większa moc, tym szybciej ziarna zostaną zmielone.
  • Pojemność. Informuje nas o tym, ile ziaren zmieści się w młynku. Parametr ten podawany jest w gramach.
  • Obudowa. Jak wspomnieliśmy, materiał wykorzystany podczas produkcji urządzenia wpływ na jego wytrzymałość, a także generowany hałas podczas pracy. Wszystko to sprawia, że warto zwrócić na nią szczególna uwagę. Niektórzy producenci wyposażają swoje sprzęty w wyjmowane ostrza, co ułatwia czyszczenie wnętrza młynka.

Ile kosztuje młynek do kawy? To oczywiście zależy od rodzaju urządzenia oraz wspomnianych parametrów. Najtańsze modele zakupimy za kilkanaście złotych, podczas gdy te najbardziej zaawansowane mogą kosztować kilkaset złotych. Wszystko to sprawia, że warto dokładnie zastanowić się, czego potrzebujemy.

Udostępnij
4,9
5 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fajny opis młynków. Najbardziej lubię świeżo mieloną kawę ale jakoś długo zwlekałam z zakupem młynka. Ostatnio jednak kupiłam jakiś niedrogi teesy i ciągle się zachwycam. Nie wiem jak mogłam kupować już zmieloną kawę, To zupełnie nie to samo ;)
Specjalista Morele | 17:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.