https://www.morele.net/wiadomosc/maltanczyk-cena-hodowla-opis-rasy-charakter-opinie-pielegnacja-waga/11112/ 2018-11-19 16:30:09.000000

Maltańczyk - cena, hodowla, opis rasy, charakter, opinie, pielęgnacja, waga

Małe, białe pieski znane z bycia dobrym przyjacielem rodziny. Jakie są maltańczyki i jak je hodować?

Maltańczyk - opis rasy 

Pierwsze informacje o nich pojawiały się już w Starożytności, za czasów Arystotelesa. Ich oryginalna nazwa brzmi: maltanase mana. Pochodzą z okolic Morza Śródziemnego, gdzie były hodowane jako psy do towarzystwa przez kobiety z wyższych sfer.

Początkowo wykorzystywano je do polowania na gryzonie, jednak maltańczyki dość szybko pożegnały się z tą funkcją, stając się wyłącznie pieskami do towarzystwa. Szybko doceniła je arystokracja. Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, której pochodzenie datuje się na trzy tysiące lat wstecz.

Ta niewielka rasa osiąga wielkość około 21-25 centymetrów u samców i około 20-23 centymetrów u suk. Ich waga wynosi około 3-4 kilogramy. Piękna, długa sierść w białym kolorze stanowi nie lada gratkę dla fanatyków pięknego psiego umaszczenia. Właściwie pielęgnowana będzie prawdziwą ozdobą psa.

Zabawki dla psa

Zabawki dla psa

Maltańczyk - hodowla

Hodowla maltańczyków nie jest trudna, ale należy mieć odpowiednią wiedzę na temat psów. Ze względu na białą sierść te pieski wymagają częstej pielęgnacji. Psy wystawowe muszą mieć długi włos, strzyżenie na krótko jest w ich przypadku niedozwolone. Z charakteru maltańczyki są psami delikatnymi, dlatego należy zapewnić im dobre, domowe warunki i poświęcać czas każdemu osobnikowi z osobna.

Warto również odpowiednio wybrać hodowlę psiaków. Zanim zdecydujemy się na konkretnego sprzedawcę, postarajmy się jak najdokładniej go sprawdzić. Warto zapoznać się z opiniami na temat danej hodowli, sprawdzić warunki, w jakich chowane są szczenięta, a także stan rodziców, predyspozycje do chorób i tym podobne kwestie, które z pewnością ułatwią późniejsze wychowanie psiaka, pozostając tym samym nie bez wpływu na jego zdrowie czy umiejętności socjalizacji.

Maltańczyk - charakter

Maltańczyki to psy towarzyskie, przyjacielskie. Mają uległy charakter i są dość proste do wychowania. Potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem, dlatego nie nadają się do mieszkania na zewnątrz. Są psami aktywnymi, powinny mieć zapewnione regularne spacery i zabawę, jednak nie wymagają bardzo intensywnego wysiłku. Przywiązują się do właściciela, łatwo nawiązują kontakt z obcymi, raczej są przyjaźnie nastawione do innych psów.

Pamiętajmy, że maltańczyki to psy niezwykle delikatne. Nawet podniesiony głos odbiorą jako karę, kuląc się w sobie. Źle działa na niego samotność - pozostawione same sobie na dłuższy czas smutnieją i stają się nieszczęśliwe. Muszą mieć stale zapewniony kontakt z ludźmi. Szybko zaprzyjaźnią się także z każdym gościem i innym zwierzakiem. Warto jednak uważać, kiedy chodzi o kontakt pieska z małym dzieckiem, które mogłoby uznać maltańczyka za zabawkę i zrobić mu krzywdę. Pamiętajmy, że nawet taki niewielki, łagodny piesek ma ząbki, których potrafi używać, dlatego warto nadzorować kontakt dziecka z psem, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych sytuacji.

Maltańczyk - tresura

Tresowanie psów tej rasy nie jest trudne. Maltańczyki są psami pojętnymi, chętnie pracującymi z człowiekiem. Jeśli wiemy, jak nauczyć sikać jakiegokolwiek psa, nie będziemy mieć problemu z tresurą maltańczyków. Szczeniaki są bardzo pojętne i szybko łapią naukę czystości. Warto od małego przyuczać psa komend, bo jest to również forma rozrywki i nawiązywania więzi z psem.

Maltańczyki mocno przywiązują się do właściciela, dlatego jeśli psiak gryzie meble lub szczeka pozostawiony sam w domu trzeba ćwiczyć z nim zostawanie samemu. To, jak tresować psa zależy od tego, czy mamy go od szczeniaka, czy bierzemy psa już dorosłego. Jednak jeśli regularnie tresujemy psa, powinien szybko nauczyć się zostawania samemu.

Maltańczyki cechuje duża inteligencja, która sprawia, że ich tresura nie powinna powodować większych problemów, zwłaszcza gdy skorzystamy ze specjalnych akcesoriów treningowych.  Maltańczyki chętnie się uczą, jednak warto odpowiednio dostosować do ich charakteru system nagród i kar. Musimy pamiętać, że to bardzo wrażliwe psy, które każde podniesienie głosu odbiorą jako karę, a często karcone zamkną się w sobie i osowieją. To jednak nie znaczy od razu, że należy na wszystko psu pozwalać. Takie zachowanie spowodowałoby jego absolutną samowolę, a psiak szybko nauczyłby się nas sprytnie wykorzystywać.

Suche karmy dla psa

Karma sucha dla psa

Maltańczyk - żywienie

Karmiąc maltańczyka należy brać po uwagę skłonności tej rasy do alergii. Karmienie może opierać się na dobrej jakości karmę suchą lub mokrą. Warto zdecydować się na karmy przeznaczone dla małych ras, żeby pupil nie miał problemów z gryzieniem zbyt dużych granulek. Raczej nie należy karmić psów gotowanym jedzeniem, bo miewają skłonności do tycia. Szczeniakom do 10-12 miesiąca życia należy podawać karmę przeznaczoną dla szczeniąt ras małych.

Maltańczyki, mimo swej drobnej budowy ciała, bardzo często cechuje spory apetyt. To zaś skutkuje skłonnościami do otyłości, która w przypadku tej rasy może być dość groźna. Odpowiednie żywienie maltańczyka powinno opierać się na zracjonalizowanych, odpowiednio dobranych porcjach posiłków, co pozwoli nam stale kontrolować wagę pupila, aby go nie przekarmić i nie doprowadzić do otyłości. Najlepiej żywić karmą dopasowaną do rasy maltańczyka

Warto zadbać o wysokiej jakości karmę, która pomoże utrzymać sierść psiaka w doskonałej kondycji. Wówczas możemy być pewni, że nasz maltańczyk będzie się świetnie prezentował, będąc nie tylko okazem zdrowia, ale i doskonałego wyglądu. 

Maltańczyk - choroby

Maltańczyki mogą mieć problemy z oczami lub uszami, dlatego od szczeniaka należy dbać o ich zdrowie. Jak większość białych psów mogą mieć problemy skórne, często związane z alergią. Dotyczyć ich może również zapadalność tchawicy, charakterystyczna dla małych psów. Jednak z reguły osobniki tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, jednak mimo to, warto podawac witaminy i suplementy

Wymagają strzyżenia bardzo rzadko, ale należy je codziennie czesać. To, jak strzyc włos maltańczyka zależy od naszej potrzeby, wygody i gustu. Można strzyć fryzurę na krótko lub pozostawić włos długi i spinać go w fryzury, aby nie podrażniał oczów.

Maltańczyk - cena

Koszty rasowego psa wahają się od 2-3 tys zł. Warto wybrać sprawdzoną hodowlę, z dobrymi opiniami, która sprzedaje psy z rodowodem, a rodzice szczeniaków są przebadane pod kątem różnych chorób genetycznych. Miejsca, które oferują psy w niższej cenie czy maltańczyki czarne lub wielokolorowe, należy dokładnie sprawdzić – najprawdopodobniej to nielegalne psuedohodowle, które nie zapewniają psom dobrych warunków.

Maltańczyk

Maltańczyk - opinie

Maltańczyki cieszą się opinią psów łatwych w opiece i nadających się dla początkujących psiarzy. Nie należy jednak zapominać, że każdy pies potrzebuje, żeby się nim opiekować, poświęcić mu czas i z nim pracować. Dlatego nawet tak łatwa do wychowania rasa psa nie nadaje się dla każdego, a zakup pupila musi być dobrze przemyślany.

Maltańczyk dla alergika? Jeśli jesteś osobą uczuloną na sierść maltańczyk będzie dobrym wyborem, ponieważ posiada nieliniejący włos. Trzeba jednak pamiętać, że część osób ma alergię na ślinę czy naskórek psa, w takim wypadku nawet maltańczyk będzie uczulać.

Maltańczyk a dzieci

Maltańczyki są psami ufnymi i bardzo przyjacielskimi, dlatego będą dobrym towarzyszem dla maluchów. Trzeba jednak od początku pokazać dziecku zasady kontaktu z psem. Szczególnie w przypadku małych ras, jakimi są maltańczyki to ważne, aby dziecko nieumyślnie nie zrobiło psu krzywdy. Jeśli pozwolimy dziecku ciągnąc psa za sierść czy uszy lub uderzać przedmiotami, nie powinniśmy być zdziwieni czemu maltańczyk gryzie.

Jeśli stoisz przed wyborem – maltańczyk czy shi tzu dla dziecka raczej postaw na maltańczyka. Nie każdy mały pies nadaje się dla dzieci i choć shi-tzu mają przyjazne usposobienie, to maltańczyki szybciej dogadują się z dziećmi.

Pamiętajmy też, że pies nigdy nie może być kupiony tylko dla dziecka. To dorosły odpowiada za zwierzę, musi go karmić, wyprowadzać, dbać o zdrowie.

Maltańczyk czy york?

Zarówno maltańczyki, jak i yorki, są psami inteligentnymi i przyjacielskimi dla ludzi. Yorki, ze względu na swój terrierowaty charakter, mogą być trudniejsze do ułożenia, dlatego maltańczyk lepiej sprawdzi się dla początkujących z psami osób. Będą również lepszym wyborem w przypadku osób starszych i mniej aktywnych. W domu z dziećmi odnajdą się obydwie rasy psów, jeśli będą odpowiednio przez nie traktowane. Maltańczyki szybciej nawiązują kontakt z nieznajomymi osobami, podczas gdy yorki najchętniej spędzają czas jedynie z właścicielami.

Podobne artykuły
 

Maltańczyk - opis rasy 

Pierwsze informacje o nich pojawiały się już w Starożytności, za czasów Arystotelesa. Ich oryginalna nazwa brzmi: maltanase mana. Pochodzą z okolic Morza Śródziemnego, gdzie były hodowane jako psy do towarzystwa przez kobiety z wyższych sfer.

Początkowo wykorzystywano je do polowania na gryzonie, jednak maltańczyki dość szybko pożegnały się z tą funkcją, stając się wyłącznie pieskami do towarzystwa. Szybko doceniła je arystokracja. Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, której pochodzenie datuje się na trzy tysiące lat wstecz.

Ta niewielka rasa osiąga wielkość około 21-25 centymetrów u samców i około 20-23 centymetrów u suk. Ich waga wynosi około 3-4 kilogramy. Piękna, długa sierść w białym kolorze stanowi nie lada gratkę dla fanatyków pięknego psiego umaszczenia. Właściwie pielęgnowana będzie prawdziwą ozdobą psa.

Zabawki dla psa

Zabawki dla psa

Maltańczyk - hodowla

Hodowla maltańczyków nie jest trudna, ale należy mieć odpowiednią wiedzę na temat psów. Ze względu na białą sierść te pieski wymagają częstej pielęgnacji. Psy wystawowe muszą mieć długi włos, strzyżenie na krótko jest w ich przypadku niedozwolone. Z charakteru maltańczyki są psami delikatnymi, dlatego należy zapewnić im dobre, domowe warunki i poświęcać czas każdemu osobnikowi z osobna.

Warto również odpowiednio wybrać hodowlę psiaków. Zanim zdecydujemy się na konkretnego sprzedawcę, postarajmy się jak najdokładniej go sprawdzić. Warto zapoznać się z opiniami na temat danej hodowli, sprawdzić warunki, w jakich chowane są szczenięta, a także stan rodziców, predyspozycje do chorób i tym podobne kwestie, które z pewnością ułatwią późniejsze wychowanie psiaka, pozostając tym samym nie bez wpływu na jego zdrowie czy umiejętności socjalizacji.

Maltańczyk - charakter

Maltańczyki to psy towarzyskie, przyjacielskie. Mają uległy charakter i są dość proste do wychowania. Potrzebują dużo kontaktu z człowiekiem, dlatego nie nadają się do mieszkania na zewnątrz. Są psami aktywnymi, powinny mieć zapewnione regularne spacery i zabawę, jednak nie wymagają bardzo intensywnego wysiłku. Przywiązują się do właściciela, łatwo nawiązują kontakt z obcymi, raczej są przyjaźnie nastawione do innych psów.

Pamiętajmy, że maltańczyki to psy niezwykle delikatne. Nawet podniesiony głos odbiorą jako karę, kuląc się w sobie. Źle działa na niego samotność - pozostawione same sobie na dłuższy czas smutnieją i stają się nieszczęśliwe. Muszą mieć stale zapewniony kontakt z ludźmi. Szybko zaprzyjaźnią się także z każdym gościem i innym zwierzakiem. Warto jednak uważać, kiedy chodzi o kontakt pieska z małym dzieckiem, które mogłoby uznać maltańczyka za zabawkę i zrobić mu krzywdę. Pamiętajmy, że nawet taki niewielki, łagodny piesek ma ząbki, których potrafi używać, dlatego warto nadzorować kontakt dziecka z psem, aby nie dopuścić do nieprzyjemnych sytuacji.

Maltańczyk - tresura

Tresowanie psów tej rasy nie jest trudne. Maltańczyki są psami pojętnymi, chętnie pracującymi z człowiekiem. Jeśli wiemy, jak nauczyć sikać jakiegokolwiek psa, nie będziemy mieć problemu z tresurą maltańczyków. Szczeniaki są bardzo pojętne i szybko łapią naukę czystości. Warto od małego przyuczać psa komend, bo jest to również forma rozrywki i nawiązywania więzi z psem.

Maltańczyki mocno przywiązują się do właściciela, dlatego jeśli psiak gryzie meble lub szczeka pozostawiony sam w domu trzeba ćwiczyć z nim zostawanie samemu. To, jak tresować psa zależy od tego, czy mamy go od szczeniaka, czy bierzemy psa już dorosłego. Jednak jeśli regularnie tresujemy psa, powinien szybko nauczyć się zostawania samemu.

Maltańczyki cechuje duża inteligencja, która sprawia, że ich tresura nie powinna powodować większych problemów, zwłaszcza gdy skorzystamy ze specjalnych akcesoriów treningowych.  Maltańczyki chętnie się uczą, jednak warto odpowiednio dostosować do ich charakteru system nagród i kar. Musimy pamiętać, że to bardzo wrażliwe psy, które każde podniesienie głosu odbiorą jako karę, a często karcone zamkną się w sobie i osowieją. To jednak nie znaczy od razu, że należy na wszystko psu pozwalać. Takie zachowanie spowodowałoby jego absolutną samowolę, a psiak szybko nauczyłby się nas sprytnie wykorzystywać.

Suche karmy dla psa

Karma sucha dla psa

Maltańczyk - żywienie

Karmiąc maltańczyka należy brać po uwagę skłonności tej rasy do alergii. Karmienie może opierać się na dobrej jakości karmę suchą lub mokrą. Warto zdecydować się na karmy przeznaczone dla małych ras, żeby pupil nie miał problemów z gryzieniem zbyt dużych granulek. Raczej nie należy karmić psów gotowanym jedzeniem, bo miewają skłonności do tycia. Szczeniakom do 10-12 miesiąca życia należy podawać karmę przeznaczoną dla szczeniąt ras małych.

Maltańczyki, mimo swej drobnej budowy ciała, bardzo często cechuje spory apetyt. To zaś skutkuje skłonnościami do otyłości, która w przypadku tej rasy może być dość groźna. Odpowiednie żywienie maltańczyka powinno opierać się na zracjonalizowanych, odpowiednio dobranych porcjach posiłków, co pozwoli nam stale kontrolować wagę pupila, aby go nie przekarmić i nie doprowadzić do otyłości. Najlepiej żywić karmą dopasowaną do rasy maltańczyka

Warto zadbać o wysokiej jakości karmę, która pomoże utrzymać sierść psiaka w doskonałej kondycji. Wówczas możemy być pewni, że nasz maltańczyk będzie się świetnie prezentował, będąc nie tylko okazem zdrowia, ale i doskonałego wyglądu. 

Maltańczyk - choroby

Maltańczyki mogą mieć problemy z oczami lub uszami, dlatego od szczeniaka należy dbać o ich zdrowie. Jak większość białych psów mogą mieć problemy skórne, często związane z alergią. Dotyczyć ich może również zapadalność tchawicy, charakterystyczna dla małych psów. Jednak z reguły osobniki tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem, jednak mimo to, warto podawac witaminy i suplementy

Wymagają strzyżenia bardzo rzadko, ale należy je codziennie czesać. To, jak strzyc włos maltańczyka zależy od naszej potrzeby, wygody i gustu. Można strzyć fryzurę na krótko lub pozostawić włos długi i spinać go w fryzury, aby nie podrażniał oczów.

Maltańczyk - cena

Koszty rasowego psa wahają się od 2-3 tys zł. Warto wybrać sprawdzoną hodowlę, z dobrymi opiniami, która sprzedaje psy z rodowodem, a rodzice szczeniaków są przebadane pod kątem różnych chorób genetycznych. Miejsca, które oferują psy w niższej cenie czy maltańczyki czarne lub wielokolorowe, należy dokładnie sprawdzić – najprawdopodobniej to nielegalne psuedohodowle, które nie zapewniają psom dobrych warunków.

Maltańczyk

Maltańczyk - opinie

Maltańczyki cieszą się opinią psów łatwych w opiece i nadających się dla początkujących psiarzy. Nie należy jednak zapominać, że każdy pies potrzebuje, żeby się nim opiekować, poświęcić mu czas i z nim pracować. Dlatego nawet tak łatwa do wychowania rasa psa nie nadaje się dla każdego, a zakup pupila musi być dobrze przemyślany.

Maltańczyk dla alergika? Jeśli jesteś osobą uczuloną na sierść maltańczyk będzie dobrym wyborem, ponieważ posiada nieliniejący włos. Trzeba jednak pamiętać, że część osób ma alergię na ślinę czy naskórek psa, w takim wypadku nawet maltańczyk będzie uczulać.

Maltańczyk a dzieci

Maltańczyki są psami ufnymi i bardzo przyjacielskimi, dlatego będą dobrym towarzyszem dla maluchów. Trzeba jednak od początku pokazać dziecku zasady kontaktu z psem. Szczególnie w przypadku małych ras, jakimi są maltańczyki to ważne, aby dziecko nieumyślnie nie zrobiło psu krzywdy. Jeśli pozwolimy dziecku ciągnąc psa za sierść czy uszy lub uderzać przedmiotami, nie powinniśmy być zdziwieni czemu maltańczyk gryzie.

Jeśli stoisz przed wyborem – maltańczyk czy shi tzu dla dziecka raczej postaw na maltańczyka. Nie każdy mały pies nadaje się dla dzieci i choć shi-tzu mają przyjazne usposobienie, to maltańczyki szybciej dogadują się z dziećmi.

Pamiętajmy też, że pies nigdy nie może być kupiony tylko dla dziecka. To dorosły odpowiada za zwierzę, musi go karmić, wyprowadzać, dbać o zdrowie.

Maltańczyk czy york?

Zarówno maltańczyki, jak i yorki, są psami inteligentnymi i przyjacielskimi dla ludzi. Yorki, ze względu na swój terrierowaty charakter, mogą być trudniejsze do ułożenia, dlatego maltańczyk lepiej sprawdzi się dla początkujących z psami osób. Będą również lepszym wyborem w przypadku osób starszych i mniej aktywnych. W domu z dziećmi odnajdą się obydwie rasy psów, jeśli będą odpowiednio przez nie traktowane. Maltańczyki szybciej nawiązują kontakt z nieznajomymi osobami, podczas gdy yorki najchętniej spędzają czas jedynie z właścicielami.

Podobne artykuły
 
Data: 10.09.2018
Social
5,0
1 ocena
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Lista komentarzy jest pusta.