Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Luteina - właściwości, działanie, skutki uboczne

Luteina jest antyoksydantem chroniącym nasze oczy oraz skórę. Jakie korzyści płyną z jego stosowania?

Luteina - co to jest?

Luteina bywa często nazywana „witaminą na oczy”, należy do antyoksydantów, najbardziej znana jest z ochrony zdrowia naszych oczu. Luteinę możemy spotkać najczęściej w takich produktach spożywczych np. owoce, które są pomarańczowe lub żółte oraz warzywa - w szczególności liściaste.

Luteina - jak działa?

Podczas spożywania pokarmów bogatych w luteinę lub suplementacji luteiny w formie kapsułek, jest ona transportowana po całym naszym organizmie, w szczególności do części oczu - plamki i soczewki.

Luteina pomaga zwalczać wolne rodniki powodowane przez ekspozycje na niebieskie światło lub słońce, złą dietę oraz pozostałe czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju pogorszenia wzroku, a nawet jego utraty. Luteina chroni zdrowe komórki, hamując wzrost tych złośliwych.

Wewnątrz oczu jedną z najważniejszych funkcji soczewki jest zbieranie i skupianie światła na siatkówce, dlatego soczewka musi pozostać „czysta” i wolna od „zabrudzeń”, które wskazują na zaćmę. Głównym powodem, dla którego soczewka staje się mętna, są uszkodzenia spowodowane utlenianiem, dlatego potrzebujemy przeciwutleniaczy, aby neutralizować wolne rodniki.

Warto wiedzieć!

Luteina może zatrzymać rozwój choroby oczu i pogarszanie widzenia nawet u osób, u których występują uszkodzenia oczu.

Luteina na oczy

Luteina jest uważana za naturalny lek na zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), która jest uważana za najczęstszą przyczynę ślepoty u osób starszych.

Luteina chroni oczy, filtrując procent szkodliwych dla oczu promieni UV o krótkich falach, które negatywnie wpływa na delikatne części oczu, takie jak siatkówka (plamka).

Niestety nie ma uniwersalnej dawki luteiny jeśli chodzi o zdrowie oczu, każda osoba inaczej reaguje pod tym względem na dawkę luteiny. Na szczęście okuliści mają możliwość sprawdzenia poziomu luteiny w plamce żółtej - na tej podstawie można ustalić czy pacjent jest narażony na pogorszenie wzroku bądź jego utratę.

Luteina na skórę

Luteina nie tylko chroni nasze oczy ale także skórę. Pomaga filtrować fale światła widzialnego, co znacząco spowalnia procesy stresu oksydacyjnego, a co się z tym wiąże - na dłużej zachowujemy młodość oraz potencjalnie chronimy się przed rakiem skóry.

Luteina na serce

Niektóre badania dowodzą, że luteina przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorować na choroby serca oraz udary. Luteina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, przynosi ona korzyści dla zdrowia serca poprzez obniżenie stanu zapalnego, który jest podstawową przyczyną choroby niedokrwiennej serca.

Luteina - dawkowanie

Na dzień dzisiejszy nie istnieje ogólna zalecana dzienna dawka luteiny. Na podstawie przeprowadzanych badań można jednak wywnioskować, że najwięcej korzyści z tytułu suplementacji luteiny możemy czerpać przy dawce od 6 mg do 30 miligramów dziennie w przypadku osób dorosłych.

Luteinę w postaci suplementu zaleca się przyjmować wraz z posiłkiem bogatym w tłuszcze ponieważ jest znacznie lepiej wchłaniana do organizmu.

Jeśli ktoś stosuje zdrową, urozmaiconą dietę, bogatą w warzywa takie jak jarmuż, szpinak, brokuły, kukurydza czy brukselka, dodatkowa suplementacją luteiną jest zbędna.

Luteina - występowanie

W poniższej tabeli znajduje się dziesięć najlepiej zasobnych w luteinę produktów spożywczych na każde 100 gram produktu. Jeśli nie suplementujemy luteiny, warto włączyć do swojej diety chociaż kilka tych najbardziej zasobnych w nią warzyw.

Produkty bogate w luteinę

Luteina - skutki uboczne

Luteina jest suplementem stosunkowo bezpiecznym i nietoksycznym nawet w bardzo wysokich dawkach. Nie ma żadnych informacji odnośnie zakazów suplementacji luteiną w przypadku kobiet w ciąży, okresie laktacji czy osób z przewlekłymi chorobami, jednak jak w przypadku prawie każdego suplementu kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na jakieś schorzenia powinny ewentualną suplementację oraz dawkę skonsultować z lekarzem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.