Udostępnij
Skomentuj

Licznik energii elektrycznej - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Jak wybrać najlepszy licznik? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu licznika?

Co mierzy licznik energii elektrycznej?

Licznik energii elektrycznej to obowiązkowy element każdej instalacji elektrycznej, niezależnie od tego, czy jest to budynek przemysłowy czy też mieszkalny. Zazwyczaj montowany jest on na ścianie. W domach jednorodzinnych, aby ułatwić pracownikom z zakładu energetycznego przeprowadzanie okresowych kontroli, wykształciła się praktyka instalowania urządzenia w linii ogrodzenia posesji.

Licznik energii elektrycznej służy do mierzenia ilości przepływającej energii. Jego wskazania stanowią podstawę do rozliczenia się dostawcy energii z jej odbiorcą i określenia wysokości rachunku za prąd. Podstawową funkcją liczników jest zatem monitorowanie zużycia energii.

Co pokazuje licznik energii elektrycznej?

Liczniki te wskazują sumę zużycia energii elektrycznej przez wszystkie znajdujące się w domu urządzenia, które aby prawidłowo działać, wymagają podłączenia do prądu. Urządzenia te posiadają funkcję mierzenia mocy (wyrażonej w watach) oraz zużytej energii podawanej w kilowatogodzinach (kWh). W przypadku budynków przemysłowych, charakteryzujących się wysokim wykorzystaniem prądu, jednostką pomiaru energii może być megawatogodzina (MWh).

Jak odczytać licznik energii elektrycznej?

To, jakie informacje wskazuje wyświetlacz znajdujący się na liczniku, zależy od rodzaju urządzenia. Na każdym jednak znajdują się dane o sumarycznym zużyciu prądu wyrażone w kilowatogodzinach lub megawatogodzinach.

Jeśli posiadamy licznik indukcyjny i korzystamy z całodobowej taryfy energii elektrycznej, jedyną informacją, jaka pojawia się na wyświetlaczu, jest właśnie zużycie energii. Gdy korzystamy z dwutaryfowej taryfy, licznik posiada dwa mierniki. Jeden mierzy zużycie prądu w dzień, drugi w godzinach nocnych oraz podczas weekendów. W obu przypadkach przy odczycie wartości pomijamy zera znajdujące się z przodu wyświetlającej się liczby.

Nowsze pod względem technologicznym liczniki elektroniczne zawierają większą liczbę danych. Na wyświetlaczu pojawiają się informacje dotyczące sumarycznego zużycia prądu, zużycia energii w podziale na strefy oraz rodzaju wybranej przez nas taryfy. Wyświetlana jest również godzina oraz data.

Aby prawidłowo odczytać dane z elektronicznego licznika energii elektrycznej, należy kierować się wskazówkami znajdującymi się na tabliczce informacyjnej umieszczonej na obudowie licznika bądź w instrukcji obsługi urządzenia.

W przypadku liczników elektronicznych, na ekranie pojawia się kod, który przypisany jest do określonej informacji. Dla przykładu, gdy w górnym lewym rogu ekranu wyświetla się kod 1.8.0 lub E lub 1.5.8.0, w dolnym prawym rogu widoczna jest informacja dotycząca sumarycznego zużycia energii. Również i w tym wypadku pomijamy zera znajdujące się na początku liczby.

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać?

Istnieją dwa rodzaje liczników, które możemy zakupić i zainstalować w naszym domu lub mieszkaniu. Są to:

LICZNIK INDUKCYJNY. Najstarszy model licznika, który znajduje zastosowanie wśród odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Wyposażony jest w aluminiową tarczę poruszającą się zgodnie z tym, ile prądu zużywamy. Im więcej, tym szybsze okrążenia wykonuje tarcza.

Jej ruch wywołany jest polem magnetycznym, które wytwarzane jest przez dwie cewki. W jednej z nich szybkość prądu odpowiada natężeniu prądu pobieranego, w drugiej zaś szybkość prądu jest proporcjonalna do napięcia. Każdy obrót tarczy to pewna ilość zużytej energii, która zostaje naliczona przez licznik.

LICZNIK ELEKTRONICZNY. Wyposażony jest w ekran ciekłokrystaliczny, który pokazuje wielkość zużycia energii elektrycznej. W porównaniu z licznikiem indukcyjnym, w sposób niezwykle precyzyjny określa zużycie prądu. Co więcej, jego stan dostawca energii elektrycznej może odczytać zdalnie, bez potrzeby wysyłania pracowników do domów i mieszkań odbiorców.

Przepływający prąd oraz przyłożone napięcie sprawiają, że układy scalone, w które wyposażone jest to urządzenie, generują impulsy. Ich liczba odpowiada ilości pobieranej energii.

Jednym z rodzajów liczników elektronicznych należącym do urządzeń nowej generacji jest tak zwany licznik inteligentny. Przekazuje on dostawcy prądu znacznie więcej informacji, aniżeli jedynie wielkość zużycia energii w danym okresie rozliczeniowym. Pozwala w lepszy sposób zarządzać siecią energetyczną i rozliczać się z odbiorcą na podstawie realnego zużycia prądu. Stanowi źródło oszczędności, ale również kontroli zużycia energii elektrycznej. Istnieje jednak ryzyko, iż dane pobrane przez tego typu liczniki mogą zostać nieuczciwie wykorzystane.

Kupując licznik energii elektrycznej warto korzystać z najnowocześniejszych opcji. Liczniki indukcyjne, ze względu na ubogi zakres danych oraz nieprecyzyjny pomiar, są zastępowane przez liczniki elektroniczne. Te zaś już w krótce mogą zostać wymienione na liczniki inteligentne.

Liczniki inteligentne pozwalają dokładnie monitorować zużycie energii. To zaś prowadzić może do obniżenia rachunków za prąd, gdyż większą uwagę przykładamy do tego, jaki sprzęt jest przez nas użytkowany i w jakich godzinach.

Kiedy wymiana licznika energii elektrycznej?

Realizując unijną dyrektywę, Ministerstwo Gospodarki planuje wymianę 80% starych liczników na liczniki inteligentne. Proces ten zakończyć ma się w 2020 roku i objęte nim zostanie 16 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Rozwiązanie to ma zmniejszyć koszty handlowe i techniczne ponoszone przez dostawców prądu. Wiążą się one przede wszystkim z konieczności utrzymywania liczników. Dla odbiorców energii elektrycznej, liczniki inteligentne mają być natomiast źródłem mniejszych rachunków za energię elektryczną. Jeśli nie zgodzimy się na wymianę, w przyszłości będziemy płacić wyższy abonament.

Co ile wymiana licznika energii elektrycznej?

Licznik energii elektrycznej posiada swój okres ważności. Po jego upływie, zostaje sprawdzony przez przedstawicieli zakładu energetycznego, a następnie dopuszczony do dalszego użytku bądź wymieniony. Wymiana legalizacyjna przeprowadzana jest na koszt dostawcy, zazwyczaj w ostatnim roku okresu legalizacyjnego. Oczywiście, jeśli licznik zostanie dopuszczony do dalszej eksploatacji, wymiana nie nastąpi.

Co ile legalizacja licznika energii elektrycznej?

Okres legalizacyjny trwa 15 lat dla liczników indukcyjnych o mocy większej niż 30kW oraz 8 lat dla innych liczników, na przykład elektronicznych. Jeśli jednak licznik został dopuszczony do eksploatacji przed 2008 rokiem, może być użytkowany dłużej, na mocy wcześniejszych przepisów.

Odmiany liczników energii elektrycznej

Wybór licznika uzależnić powinniśmy także od rodzaju taryfy ustalonej w umowie z dostawcą energii elektrycznej. Wówczas do wyboru mamy dwie możliwości:

  • licznik energii elektrycznej jednotaryfowy – instalowany jest w sytuacji, gdy odbiorca posiada taryfę całodobową. W praktyce oznacza to, iż płaci on tę samą cenę za pobraną kilowatogodzinę niezależnie od pory dnia. Licznik wyposażony jest wówczas w jeden miernik.
  • licznik energii elektrycznej dwutaryfowy – znajduje zastosowanie, gdy odbiorca korzysta z taryfy dwustrefowej. W tym przypadku ustalane są odrębne ceny dla zużycia dziennego oraz nocno-weekendowego. Licznik posiada zatem dwa mierniki. Podczas okresowych kontroli, bierze się pod uwagę stan obu liczników.

Licznik energii elektrycznej powinien być dopasowany także do typu instalacji elektrycznej, która znajduje się w budynku. I w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma możliwościami. Zakupić możemy:

  • licznik energii elektrycznej 1 fazowy – przystosowany do instalacji jednofazowej o napięciu 230v, która może składać się z dwóch bądź trzech przewodów o mocy wystarczającej dla domów oraz mieszkań wyposażonych w standardowe sprzęty AGD i RTV.
  • licznik energii elektrycznej 3 fazowy – przystosowany do instalacji trójfazowej o napięciu 400v, składającej się z czterech lub pięciu przewodów. W związku z systematycznie rosnącą liczbą urządzeń wymagających podłączenia do prądu, licznik ten staje się standardem w gospodarstwach domowych w Polsce. Jest koniecznością, gdy budynek wyposażony jest w ogrzewanie elektryczne czy też elektryczną płytę kuchenną.

Jeśli borykamy się z problemem tak zwanego wybijania korków w naszym domu bądź mieszkaniu, oznacza to, iż dotychczasowa moc przyłączeniowa jest niewystarczająca do obsługi wszystkich urządzeń elektrycznych będących w naszym posiadaniu. W takim wypadku należy skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej celem zmiany mocy przyłączeniowej.

Kupując licznik energii elektrycznej, powinniśmy zwrócić uwagę także na inne parametry, takie jak:

DOSTĘPNE FUNKCJE. W tym nie tylko te standardowe, takie jak pomiar bezpośredni, klasa dokładności czy też taryfy mocy oraz energii, ale również zasilacz pomocniczy oraz interfejs elektryczny, ułatwiający komunikację z urządzeniem.

MOŻLIWOŚĆ INDYWIDUALNEJ PARAMETRYZACJI. Dzięki niej użytkownik może samodzielnie zdefiniować część funkcji licznika i dostosować go, przynajmniej częściowo, do własnych potrzeb.

KONSTRUKCA LICZNIKA. Wymiary obudowy licznika oraz terminala złącz powinny być w zgodności z odpowiednimi normami. Urządzenie musi wykazywać również odporność na udary. Plombowana pokrywa zaś uniemożliwia dokonywanie nielegalnych praktyk.

ZASILANIE PODSTAWOWE ORAZ REZERWOWE. Warto zadbać o to, aby licznik posiadał zasilacz szerokopasmowy, który umożliwi funkcjonowanie urządzenia nawet w przypadku braku dwóch faz bądź przewodu neutralnego i jednej fazy. Wówczas ryzyko uszkodzenia licznika podczas instalacji bądź testowania jest minimalne.

DODATKOWA PAMIĘĆ. Służy ona do gromadzenia danych z poprzednich okresów rozliczeniowych, co umożliwia efektywniejsze zarządzanie zużyciem energii.

Jaki licznik energii elektrycznej najlepszy?

Wybór licznika energii elektrycznej w znaczącej mierze uzależniony jest od przepisów prawa, rodzaju instalacji elektrycznej oraz obowiązującej nas taryfy, aniżeli od naszych indywidualnych preferencji.

Oczywiście to my mamy możliwość zdecydowania o tym, jakiego producenta będzie to urządzenie oraz czy jego wyposażenie obejmować będzie dodatkowe funkcje. Warto jednak decydować się na urządzenia najnowsze generacyjnie, które charakteryzują się precyzją pomiaru oraz umożliwiają monitorowanie zużycia energii.

Do najpopularniejszych liczników energii elektrycznej należy zaliczyć produkty marki Iskra, Pafal oraz Apator.

Licznik energii elektrycznej - cena

Licznik energii elektrycznej jednofazowej to wydatek rzędu 100 złotych. Nieco więcej, bo około 150 złotych, należy zapłacić za model trójfazowy. Oczywiście istnieją liczniki droższe, których cena waha się od 800 do nawet 1500 złotych. Wyposażone są one w dodatkowe funkcje i najwyższe parametry jakości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.