Udostępnij
Skomentuj

Lenovo Yoga 520-14IKBR - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy kolejną serię ultramobilnych laptopów Lenovo Yoga. Czy są warte zakupu?

Producent kieruje swoje urządzenia do bardzo szerokiej grupy potencjalnych odbiorców. Mowa tu bowiem zarówno o klientach biznesowych, jak i wszystkich miłośników lekkich, poręcznych urządzeń o mobilnym charakterze.

Lenovo Yoga 520-14IKBR – dane techniczne oraz cena

Zastosowanie sprzętu uzależnione jest oczywiście od wybranej konfiguracji sprzętowych. Jest ich co najmniej kilka – różnią się przede wszystkim zastosowanymi podzespołami. Zanim więc dokonamy zakupu, warto dokładnie prześledzić ich specyfikacje techniczne.

Dane techniczne Lenovo Yoga 520-14IKBR (najmocniejsza konfiguracja)

  • ProcesorIntel Core i7-8550U
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2400, 16 GB (maksymalnie 16 GB)
  • Matryca – IPS, 14 cali Full HD (1920x1080), ekran dotykowy
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 1 TB SSD lub do 2 TB + 512 GB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xHDMI, gniazdo audio combo, czytnik kart pamięci
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 1,99 cm, szerokość: 3,28 cm, głębokość: 2,29 cm, waga: 1,7 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, czytnik linii papilarnych, podświetlana klawiatura
  • Bateria - litowo-jonowa, 52 Wh
  • Zastosowanie – laptop multimedialny, ultramobilny
  • Cena – od 2360,50 zł do 5904,06 zł

Lenovo Yoga 520-14IKBR – dostępne konfiguracje

Urządzenia z omawianej serii mają zachwycać przede wszystkim kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w podróży – także z powodu dysponowania dotykowym ekranem. Nie bez znaczenia jest tu jednak również wydajność. Producent zdecydował się na montaż podzespołów, które z jednej strony zapewnią obsługę najważniejszych programów biznesowych i multimedialnych, a z drugiej utrzymają niski poziom poboru energii.

Oferowane konfiguracje są zróżnicowane między innymi pod względem wykorzystywanych procesorów. Producent zdecydował się na zamontowanie układów Intela ósmej generacji (Kaby Lake Refresh), wyróżniającej się zwiększoną liczbą fizycznych rdzeni. Modele najmocniejsze pracują na czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorze Intel Core i7-8550U. Dysponuje on taktowaniem bazowym na poziomie 1800 MHz, które jednak może zostać podbite w trybie turbo do poziomu 4000 MHz. Wszystko to sprawia, że układ dobrze sprawdza się zwłaszcza podczas pracy wielowątkowej. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

Co ważne, jest to procesor niskonapięciowy. Podobnie jak drugi z wykorzystywanych układów, a mianowicie Intel Core i5-8250U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor wyróżnia się nieco niższym taktowaniem, mieszczącym się w przedziale od 1600 do 3400 MHz. W najsłabszych laptopach znajdziemy natomiast modele Intel Core i3-8130U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz) oraz Intel Pentium 4415U (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2300 MHz).

Żadna konfiguracja laptopa Lenovo Yoga 520-14IKBR nie dysponuje dedykowaną kartą graficzną, co jest jednak zrozumiałe. Wynika to bowiem z zastosowania laptopa, który nie został przygotowany do obsługi zaawansowanych programów graficznych i nowych gier. Użytkownicy muszą więc ograniczyć się do jednostki zintegrowanej, którą w przypadku układów Intel Core jest Intel UHD Graphics 620.

Przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę także na pamięć RAM oraz dysk twardy. Producent zdecydował się na zamontowanie kości typu DDR4 – maksymalna ilość pamięci wynieść może 16 GB. Jeżeli chodzi natomiast o dyski twarde, nasz wybór jest bardzo szeroki. Możemy bowiem zdecydować się na:

  • pojedynczy dysk HDD – maksymalna pojemność to 2 TB,
  • dysk lub dyski SDD – szybkie i całkiem pojemne (maksymalnie 1 TB),
  • dysk HDD i dysk SSD – połączenie sporej pojemności z przyspieszonym działaniem.

Lenovo Yoga 520-14IKBR – wygląd

Laptopy z omawianej serii ważą zaledwie 1,7 kg, co, jak już wspominaliśmy, sprawia, że okażą się bardzo dobrym wyborem dla użytkowników często pracujących w podróży. Wpływ na to mają także kompaktowe wymiary sprzętu.

Nie oznacza to jednak wcale, że urządzenia te są nadmiernie podatne na uszkodzenia. Ich obudowy wykonane z tworzyw sztucznych zostały bowiem wzmocnione metalem, co oczywiście pozytywnie wpływ na ich sztywność oraz wytrzymałość mechaniczną. Zestaw zamontowanych złączy nie jest imponujący, jednak znajdziemy w nim wszystko to, co potrzebne w pracy, oglądania filmów, korzystania z Internetu czy też grania.

Laptopy wyróżniają się nowoczesną, bardzo atrakcyjną stylistyką, dlatego powinny przypaść do gustu miłośnikom nowych technologii. Wrażenie robią także zawiasy, które pozwalają na odchylenie ekranu o 360 stopni o korzystanie z urządzenia w trybie tabletu.

https://images.morele.net/full/978957_0_f.jpghttps://images.morele.net/full/978957_1_f.jpg

Lenovo Yoga 520-14IKBR – wydajność

Jeżeli zależy nam na maksymalizacji uzyskiwanych osiągów, powinniśmy celować w modele wyposażone w 16 GB RAM i procesor Intel Core i7-8550U. Układ ten bardzo dobrze spisuje się zwłaszcza podczas pracy wielowątkowej, co potwierdzają różnorakie testy wydajnościowe. W programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 164 punktów w trybie jednowątkowym i aż 554 punktów w trybie wielowątkowym. Jak na procesor niskonapięciowy, są to bardzo dobre wyniki.

Zintegrowana karta graficzna, z wiadomych względów, nie pozwoli na obsługę szczególnie rozbudowanych programów, jednak w ramach standardowej pracy okaże się wystarczająca. Powinna poradzić sobie także z uruchomieniem wielu ciekawych gier, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Wymienić można między innymi takie tytuły jak Diablo III, Dota 2, CS: GO

Lenovo Yoga 520-14IKBR – matryca

Omawiane laptopy dysponują dotykowymi ekranami, dzięki czemu można je wykorzystać także jako sporych rozmiarów tablety. Niestety, posiadają one błyszczące powłoki, dlatego musimy liczyć się z niższą widocznością w przypadku zwiększonego nasłonecznienia.

Matryce zostały wykonane w technologii IPS, dlatego zapewniają bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Pozytywnie należy ocenić zarówno luminancję, jak i odwzorowanie kolorów.

Lenovo Yoga 520-14IKBR – klawiatura i touchpad

Producent dołożył starań, aby osprzęt okazał się bardzo wygodny w użyciu. Pomimo niewielkich rozmiarów, wyspowa klawiatura zamontowana w laptopach Yoga 520-14IKBR spisuje się bez zarzutów. Rozstaw klawiszy i materiał użyty podczas ich produkcji sprawiają, że tworzenie nawet bardzo długich tekstów jest komfortowe.

Pozytywnie należy ocenić także zamontowany gładzik. Nie jest duży, jednak jego powierzchnia zapewnia płynny ruch i precyzyjne działanie. Po prawej stronie przedniego panelu, pod klawiaturą, znalazł się także czytnik linii papilarnych.

Lenovo Yoga 520-14IKBR – wady i zalety

Mamy do czynienia z niewielkimi, 14-calowymi laptopami, które najlepiej spisują się w podróży. Zagwarantują wydajną obsługę wielu programów biznesowych i multimedialnych. Wszystko za sprawą zamontowania nowoczesnych podzespołów, oferujących bardzo przyzwoite osiągi. Oczywiście można przyczepić się do braku dedykowanej karty graficznej, jednak wynika to z zastosowania sprzętu.

Na plus trzeba zapisać także solidnie wykonana obudowę, a także dobrej jakości osprzęt. Największą wadą sprzętu jest natomiast zastosowanie błyszczącej powłoki matrycy.

Lenovo Yoga 520-14IKBR – podsumowanie, czy warto kupić?

Laptopy z przedstawionej serii okażą się dobrym wyborem dla wszystkich osób poszukujących sprawnego, ultramobilnego sprzętu. Kosztują sporo, jednak w zamian gwarantują wysoką jakość wykonania i przyzwoitą wydajność.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.