Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Lenovo V530 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy możliwości i dostępne konfiguracje zestawu komputerowego Lenovo V530.

Do czynienia mamy ze sprzętem kierowanym przede wszystkim do klientów biznesowych. Jak utrzymuje producent, Lenovo V530 ma zagwarantować przede wszystkim stabilną pracę w środowisku biurowym i administracji IT, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego poziomu poboru energii. Czy tak rzeczywiście jest? Jakie modele komputera są dostępne na rynku? Warto to sprawdzić.

Lenovo V530 – dane techniczne

Lenovo V530 – dostępne konfiguracje

Warto na początku warto nadmienić, że w tym przypadku opisujemy wersję wykorzystującą procesory AMD. Na rynku znaleźć można jeszcze komputer Lenovo V530, w którym montowane są układy Intela ósmej generacji (i7-8700, i5-8400, i3-8100).

Jeżeli chodzi o modele Czerwonych, do czynienia mamy z niezwykle popularnymi procesorami AMD Ryzen, które często obsługują konfiguracje biznesowe. W najmocniejszym zestawie odpowiada układ AMD Ryzen 5-2400G. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor o częstotliwości taktowania wynoszącej 3600 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Do tego wszystkiego dochodzi 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Współczynnik TDP na poziomie 65 W pokazuje, że jest to układ, który ma przede wszystkim ograniczyć pobór energii, choć trzeba przyznać, że jego wydajność również jest wysoka. Potwierdzają to zresztą testy Cinebench R15. W trybie jednowątkowy procesor uzyskuje średnio 158 punktów, a w wielowątkowym 856 punktów. Są to bardzo dobre rezultaty, dlatego Ryzen 5-2400G okaże się bardzo dobrym wyborem dla biznesu – bez problemu poradzi sobie z obsługą zarówno podstawowych zadań, jak i zaawansowanych programów administracyjnych czy też graficznych.

W nieco tańszych zestawach jego miejsce zajmuje procesor AMD Ryzen 3-2200G, który plasuje się półkę niżej. Specyfikacja oparta na czterech rdzeniach, czterech wątkach i taktowaniu z przedziału 3500-3700 MHz i tak robi swoje – osiągi są co prawda o kilkadziesiąt procent niższe niż w przypadku 5-2400 G (w Cinebench R15 kolejno 146 i 571 punktów), jednak powinno to w zupełności wystarczyć do codzienne, standardowej pracy w biurze.

Zobacz Lenovo V530

Jeżeli chodzi o karty graficzne, mamy dwa wyjścia – albo zdecydujemy się na modele z jednostkami zintegrowanymi (Radeon Vega 11 dla układu Ryzen 5 i Radeon Vega 8 dla Ryzen 3) albo pokusimy się o zakup zestawu z kartą dedykowaną. Będzie to model Nvidia GeForce GT730 z 2 GB lub 1 GB pamięci GDDR3. Nie jest to specjalnie wydajna jednostka, dlatego nie można spodziewać się po niej wiele.

Znacznie lepiej prezentuje się montowana pamięć RAM. Producent zdecydował się na kości o taktowaniu wynoszącym aż 2666 MHz, co dla klientów biznesowych będzie bardzo dobrą informacją. Mając na uwadze wymagania programów biurowych, administracyjnych czy też graficznych, taka pamięć sprawdzi się bardzo dobrze. Na jeszcze więcej mogą liczyć użytkownicy, którzy zakupią komputer z dyskiem twardym SSD. Zainstalowanie na nim systemu znacząco przyspieszy jego działanie. Niestety, jego pojemność wynosi zaledwie 256 GB – pozostaje więc dokupić kolejny dysk lub kupić model z urządzeniem talerzowym (HDD) o pojemności do 1 TB.

Lenovo V530 – wygląd

Producent postawił na dość masywną obudowę typu Tower o objętości 15 l. Waga całego zestawu wynosi ponad 5 kilogramów. Do czynienia mamy z konstrukcją gwarantująca więcej niż przyzwoitą wytrzymałość mechaniczną. Całość prezentuje się bardzo elegancko – jak na komputer biznesowy przystało, utrzymana została ciemna kolorystyka.

Przyzwoicie należy ocenić również zestaw dostępnych złączy i portów.  Z przodu możemy skorzystać z łącznie 6 portów USB, gniazda audio i czytnika kart pamięci (tylko w niektórych modelach). Z tyłu znajdziemy z kolei między innymi złącza HDMI, VGA oraz DP. Słowem – wszystko to, co potrzebne jest podczas pracy.

Lenovo V530 – cechy

Producent chwali się przede wszystkim tym, że omawiany zestaw komputerowy zapewnia doskonałe środowisko pracy dla menedżerów IT. Bardzo przyzwoite podzespoły, spora liczba portów i złączy, rozwiązania dla bezpieczeństwa – wszystko to zdaje się potwierdzać obietnice Lenovo.

Warto podkreślić, że komputer Lenovo V530 został wyposażony w inteligentną ochronę gniazd USB, co zabezpiecza zestaw przed wyciekiem poufnych danych. To my decydujemy, z jakimi nośnikami urządzenie będzie współpracowało. Nie należy przy tym zapominać o obniżeniu poboru energii. Potwierdzeniem tego są certyfikaty ekologiczne, jakie uzyskał sprzęt.

Lenovo V530 – wydajność

O osiągach procesorów już sobie napisaliśmy. Teraz warto sprawdzić, co potrafi załączona dedykowana karta graficzna. Jak już wspominaliśmy, nie jest to specjalnie wydajna jednostka. Potwierdzają to zresztą wyniki uzyskiwane w systemie 3DMark. W wersji Cloud Gate 1.1 karta otrzymała 4729 punktów (5733 punktów w Graphics Score i 2933 punktów w Phisics Score). Nie są to zbyt wysokie rezultaty.

Czy w związku z tym karta pozwoli na obsługę gier? Jeśli dodamy do tego najlepszy procesor i przynajmniej 8 GB pamięci RAM, możemy liczyć na uruchomienie wielu klasyków i gier o niskich wymaganiach sprzętowych. W przypadku niektórych nowych produkcji AAA udaje się uzyskać 30 klatek na sekundę przy ustawieniach low, jednak są to tylko wyjątki. Poniżej przedstawiamy krótką rozpiskę.

Lenovo V530 – wady i zalety

Po przeanalizowaniu wszystkich najważniejszych kwestii i parametrów zestawu, należy podkreślić, że jest to bardzo przyzwoita maszyna biznesowa. Wykorzystane procesory wyróżniają się wysoką wydajnością przy utrzymaniu niskiego poziomu poboru energii. Do tego dochodzi bardzo szybka pamięć RAM typu DDR4. Po stronie zalet należy zapisać również solidną obudowę, wiele rozwiązań bezpieczeństwa, a także rozbudowany zestaw złączy i portów.

Jakie są wady Lenovo V530? Przede wszystkim dość słaba karta graficzna. Nawet modele z jednostką dedykowaną nie pozwolą nam zbyt wiele. Możemy zapomnieć o uruchomieniu po pracy nowych gier czy też przyspieszenie procesu renderowania plików graficznych. Szkoda również, że na rynku nie znalazły się konfiguracje z pojemniejszymi dyskami SSD. Z racji wciąż malejących cen urządzeń półprzewodnikowych, byłoby to zrozumiałe.

ZALETY

  • Wydajne, niskonapięciowe procesory
  • Możliwość zakupu konfiguracji z dyskiem SSD
  • Bardzo szybka pamięć RAM
  • Solidna obudowa
  • Rozbudowane zabezpieczenia (m.in. ochrona portów USB)
  • Szeroki zestaw portów i złączy

WADY

  • Kraty graficzne wyróżniają się niską wydajnością (nawet dedykowane)
  • Wykorzystywane dyski SSD mają niewielką pojemność (maks. 256 GB)

Lenovo V530 – podsumowanie, czy warto?

Biznesowy zestaw V530 bardzo dobrze sprawdza się podczas realizacji zadań, do których został stworzony. Zamontowane podzespoły gwarantują obsługę wszystkich najważniejszych programów i nie tylko. Jeśli dodamy do tego wiele rozwiązań pozwalających na poprawę ochrony danych, należy śmiało stwierdzić, że komputer jest wart zainteresowania.

Udostępnij
4,3
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.