Udostępnij
Skomentuj

Lenovo ThinkPad P1 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Czy smukły i mobilny ThinkPad P1 jest również wydajny? Jakie są jego parametry? Czy warto kupić?

Wiele mobilnych stacji roboczych to urządzenia o wydajnych konfiguracjach, które są ukryte w dość masywnych obudowach. Inaczej jest w przypadku laptopów ThinkPad P1, które ważą zaledwie 1,7 kg. Czy to urządzenia godne uwagi? Jakie są ich atuty i mankamenty? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiemy w poniższej recenzji Lenovo ThinkPad P1.

Lenovo ThinkPad P1 – dane techniczne

Oferta urządzeń z serii Lenovo ThinkPad P1 jest dość liczna i zróżnicowana. Poszczególne laptopy z tej gamy mocno różnią się pomiędzy sobą pod względem zastosowanych podzespołów, a także ostatecznej wydajności. Ogólna specyfikacja Lenovo ThinkPad P1 wygląda następująco:

  • Procesor– w laptopach z tej serii znajdziemy procesory Intel Core ósmej generacji: i5-8400H, i7-8750H oraz i7-8850H, a w topowych konfiguracjach również procesor Intel Xeon E-2176M z obsługą pamięci ECC.
  • Układ graficzny–  laptopy z serii Lenovo ThinkPad P1 są wyposażone w dedykowane układy graficzne: NVIDIA Quadro P1000, a w topowej konfiguracji P2000.
  • Pamięć– maksymalnie 64 GB RAM DDR4 lub 32 GB pamięci ECC.
  • Matryca– 16.6 cali, matowy panel IPS, ekran o rozdzielczości Full HD lub 4K UHD (w przypadku matrycy 4K ekran jest dotykowy).
  • Nośnik danych– dysk SSD M.2/ PCIe, pojemność zależna od konfiguracji.
  • Porty– wyjście HDMI, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2 x USB 3.1, 2 x Thunderbolt, czytnik kart pamięci, RJ-45.
  • Multimedia– kamera 720p, głośniki stereo, wbudowane 2 mikrofony.
  • Zabezpieczenia i technologie – czytnik linii papilarnych, gniazdo Kensington Lock, Intel OS Guard, moduł TPM.
  • Bateria– litowo-jonowa. Szacunkowy czas pracy – do 7 godzin.
  • Zastosowanie– biznesowe, mobilna stacja robocza.
  • Inne – certyfikaty producentów oprogramowania, między innymi: AutoCAD, CATIA, Creo, PDMS, Revit, Vectorworks.

Lenovo ThinkPad P1 – dostępne konfiguracje

Oferta mobilnych stacji roboczych Lenovo ThinkPad P1 jest dość szeroka i różnorodna. Poniżej przedstawiamy popularne konfiguracje z tej serii:

  • Laptop Lenovo ThinkPad P1 (20MD0000PB) – to jedna z tańszych wersji laptopa ThinkPad P1 – cena tej konfiguracji to nieco ponad 10 tysięcy złotych. Urządzenie zostało wyposażone w wydajny procesor ósmej generacji Intel Core i7-8750H, który ma sześć rdzeni i 12 wątków. Wsparciem dla procesora jest 8 GB pamięci RAM DDR4 o częstotliwości taktowania 2666 MHz oraz karta graficzna NVIDIA Quadro P1000. W urządzeniu znalazł się także dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 256 GB. To laptop wyposażony w matrycę Full HD, a także w system operacyjny Windows 10 Pro PL.
  • Laptop Lenovo ThinkPad P1 (20MD0012PB) – jedna z droższych konfiguracji w serii ThinkPad P1. Urządzenie oferuje wydajny procesor Intel Core i7-8850H o 6 rdzeniach i 12 wątkach. Laptop w tym wariancie wyposażony został również w 32 GB pamięci RAM DDR4 oraz w kartę graficzną NVIDIA Quadro P2000. W urządzeniu znalazł się także dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 1 TB. Zastosowana matryca to dotykowy panel IPS o rozdzielczości 4K UHD. Urządzenie jest wyposażone również w system operacyjny Windows 10 Pro PL.

Zobacz Lenovo ThinkPad P1

Liczba dostępnych konfiguracji mobilnych stacji roboczych Lenovo ThinkPad P1 jest, oczywiście, dłuższa, a dwie powyższe należą do popularnych i chętnie wybieranych.

Lenovo ThinkPad P1 – wygląd

Mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad to urządzenia, które charakteryzują się klasyczną i ponadczasową estetyką. Seria ThinkPad P1 doskonale wpisuje się w tę konwencję, ale urządzenia te wyróżniają się wyjątkową smukłością i lekkością, jak na swoje parametry techniczne.

Laptopy Lenovo ThinkPad P1 dysponują solidnie wykonaną i odpowiednio wzmocnioną obudową, która została zrobiona z włókna węglowego oraz stopu magnezu. Konstrukcja urządzeń z tej serii jest naprawdę solidna, gdyż przeszła pomyślnie ponad 200 testów jakościowych, które wykazały, iż urządzenia z tej serii są przystosowane do użytku w skrajnych i ekstremalnych warunkach. Kolorystyka obudowy to, jak zwykle w przypadku laptopów ThinkPad, czerń z subtelnymi elementami czerwieni.

Porty oraz złącza zostały rozmieszczone równomiernie i tak, by gwarantować wygodę użytkowania.

  • Na lewym boku urządzenia znalazły się: gniazdo zasilania, 2 x Thunderbolt, Mini Gigabit Ethernet oraz gniazdo słuchawek/mikrofonu.
  • Na prawym boku urządzenia znalazły się: czytnik kart SSD, 2 x USB 3.1, gniazdo Kensington Lock.

Lenovo ThinkPad P1 – matryca

Mobilne stacje robocze Lenovo ThinkPad P1 to urządzenia wyposażone w jedną z dwóch rodzajów matryc:

  • W matową matrycę IPS o rozdzielczości Full HD, z podświetleniem LED, o jasności 300 nitów i współczynniku kontrastu 700:1.
  • W matową, dotykową matrycę IPS o rozdzielczości 4K UHD, z podświetleniem LED, o jasności 400 nitów i o współczynniku kontrastu 1200:1.

Bez względu na to, jaką matrycę zastosowano w wybranym urządzeniu, będzie to ekran o rozmiarze 15.6 cali. Matryce IPS zapewniają szerokie kąty widzenia, a matowa powłoka eliminuje odbicia i refleksy.

Lenovo ThinkPad P1 – klawiatura i touchpad

Klawiatury charakterystyczne dla serii ThinkPad cieszą się ogromną popularnością i są uznawane za jedne z bardziej komfortowych konstrukcji do laptopów. W przypadku serii Lenovo ThinkPad P1 nie mogłoby więc zabraknąć tej popularnej klawiatury. Jest to konstrukcja membranowa, wyspowa, o niskim profilu. Klawiatura ta jest zoptymalizowana pod kątem komfortowego i szybkiego pisania. Jest to jednak konstrukcja kompaktowa – bez bloku numerycznego, ale za to z podświetleniem LED. Klawisze działają płynnie i pracują dość cicho.

Za wygodę użytkowania laptopów ThinkPad P1 odpowiada nie tylko sprawdzona i dopracowana klawiatura, ale też precyzyjny touchpad oraz trackpoint. Touchpad znajduje się w standardowym miejscu, poniżej klawiatury, jest bardzo dokładny, obsługuje gesty. Trackpoint wyróżniono kolorem czerwonym, by był jak najlepiej widoczny na tle klawiatury.

Lenovo ThinkPad P1 – wydajność

Przeprowadzając test Lenovo ThinkPad P1 nie można pominąć kwestii na tyle istotnej, jak wydajność procesorów i kart graficznych, jakie znajdziemy w tej serii urządzeń. Poniższe dane ułatwią zdecydowanie, która wersja laptopa ThinkPad P1 będzie najbardziej wydajna i godna uwagi.

Procesory, jakie znajdziemy w urządzeniach z serii Lenovo ThinkPad P1

  • Intel Core i5-8400H – to procesor ósmej generacji Intel Core ze średniej półki cenowej i wydajnościowej. To jednostka o 4 rdzeniach i 8 wątkach. Jej taktowanie bazowe to 2.5 GHz, a w trybie turbo 4.2 GHz. Pamięć podręczna L3 wynosi 8 MB. Oto wyniki, jakie procesor i5-8400H osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 172 punkty.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 11325 punktów

  • Intel Core i7-8750H – procesor ósmej generacji, który posiada 6 rdzeni i 12 wątków. Jego taktowanie bazowe wynosi 2.2 GHz, a w trybie turbo 4.1 GHz. Pamięć podręczna L3 tej jednostki to 9 MB, a oto wyniki, jakie ten procesor osiąga w popularnych testach:

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 173 punkty.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 10250 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 15496 punktów.

  • Intel Core i7-8850H – kolejna jednostka Intel ósmej generacji, jaką znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P1. Jest to procesor o 6 rdzeniach i 12 wątkach, którego taktowanie bazowe wynosi 2.6 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 4.3 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora to 9 MB. Oto wyniki, jakie procesor i7-8850H osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 181 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 10516 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 15519 punktów.

  • Intel Xeon E-2176M – profesjonalny procesor stosowany w mobilnych stacjach roboczych. Jednostka dysponuje 6 rdzeniami i 12 wątkami. Jej taktowanie bazowe wynosi 2.7 GHz, a w trybie turbo przyspiesza do 4.4 GHz. Pamięć podręczna L3 tego procesora ma pojemność 12 MB, a oto wyniki, jakie procesor Intel Xeon E-2176M osiąga w testach:

- W teście Cinebench R15 dla pojedynczego rdzenia – 187 punktów.

- W teście 3D Mark 06 CPU – 9757 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike dla rozdzielczości Full HD – 14418 punktów.

Karty graficzne, jakie znajdziemy w laptopach z serii Lenovo ThinkPad P1

  • NVIDIA Quadro P1000 – to profesjonalna jednostka graficzna z 4 GB pamięci VRAM. Oto wyniki, jakie karta P1000 osiąga w popularnych testach:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 1395punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 4787 punktów.

  • NVIDIA Quadro P2000 – to jednostka stosowana w mobilnych stacjach roboczych. Grafika P2000 jest wyposażona w 4 GB pamięci VRAM i osiąga w testach następujące rezultaty:

- W teście 3D Mark Time Spy Graphics dla rozdzielczości WQHD – 2046 punktów.

- W teście 3D Mark Fire Strike Graphics dla rozdzielczości Full HD – 6847 punktów.

LENOVO THINKPAD P1 VS X1 EXTREME

Osoby poszukujące wydajnej mobilnej stacji roboczej często zastanawiają się nad tym, czy wybrać urządzenie z serii ThinkPad P1, czy raczej z serii ThinkPad X1 Extreme. Oto porównanie obu rozwiązań, które może okazać się pomocne w podjęciu decyzji.

LENOVO THINKPAD P1 VS THINKPAD X1 EXTREME

To najważniejsze różnice pomiędzy tymi seriami urządzeń. Mobilne stacje robocze ThinkPad P1 są lepiej przystosowane do zastosowań profesjonalnych z uwagi na możliwość zakupu konfiguracji z procesorem Intel Xeon, który obsługuje pamięć ECC. Z kolei seria Lenovo ThinkPad X1 Extreme oferuje lepszą matrycę HDR 4K oraz kartę graficzną, która nieźle sprawdza się w grach. Topowe konfiguracje ThinkPad P1 z procesorem Xeon oraz pamięcią ECC będą droższe od serii X1 Extreme. Data wydania Lenovo ThinkPad P1 oraz X1 Extreme to 2018 rok. Wybór nie jest więc łatwy i oczywisty. Najlepiej zweryfikować wydajność procesorów oraz kart graficznych, jakie są stosowane w tych urządzeniach i na tej podstawie dopasować model laptopa do własnych zastosowań.

Lenovo ThinkPad P1 – zalety i wady

Czy laptop ThinkPad P1 ma wyłącznie zalety? Jakie są jego mocne i słabsze strony?

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru.
  • Możliwość skonfigurowania urządzenia z profesjonalnymi podzespołami Intel Xeon i NVIDIA Quadro.
  • W modelach z procesorem Xeon możliwość stosowania pamięci ECC.
  • W topowych konfiguracjach rozdzielczość 4K UHD.
  • Wygodny rozmiar urządzenia.
  • Ładny design, solidna konstrukcja.
  • Wydajność odpowiednia do zaawansowanych prac projektowych.
  • Opcja dokowania przez Thundelbolt (stacja dokująca ThinkPad P1 do Thunderbolt jest sprzedawana oddzielnie).

WADY

  • Klawiatura bez bloku numerycznego.
  • Stosunkowo wysoka cena urządzeń z tej serii.

Lenovo ThinkPad P1 – czy warto kupić?

Seria wydajnych i mobilnych stacji roboczych ThinkPad P1 jest zdecydowanie godna uwagi, a szczególnie w przypadku osób, które szukają laptopa do zaawansowanej pracy projektowej lub graficznej. Oczywiście można kupić urządzenia o wysokiej wydajności w niższej cenie, ale warto pamiętać o tym, że seria ThinkPad 1 to urządzenia zgodne z wyśrubowanymi normami wojskowymi, jeśli chodzi o solidne wykonanie i odporność mechaniczną, a także zgodne i dedykowane do profesjonalnego oprogramowania wiodących marek, co potwierdzają liczne certyfikaty. Jeśli więc zależy nam na solidnym, wytrzymałym i wydajnym urządzeniu do pracy, to warto dać szansę serii ThinkPad P1.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.