Udostępnij
Skomentuj

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy serię ultramobilnych laptopów od Lenovo. Czy modele IdeaPad 320S są warte zakupu?

Najnowsze wersje urządzeń korzystają z niskonapięciowych procesorów Intela siódmej i ósmej generacji. Do tego dojść może dedykowana karta graficzna oraz bogaty wybór dysków twardych.>

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – dane techniczne oraz cena

Oczywiście w każdym przypadku mamy do czynienia z poręcznymi laptopami, które bardzo dobrze spisują się w podróży. Przed ich zakupem, warto jednak upewnić się, co tak naprawdę potrafią i do jakich zadań zostały przygotowane.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-8550U
  • Układ graficzny – Nvidia GeForce 920MX + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2133, 8 GB (maksymalnie 8 GB)
  • Matryca – IPS, 14 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 2 TB HDD, do 960 GB SSD lub do 2 TB HDD + 480 GB SSD
  • Porty - 1xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1xUSB 2.0, 1xHDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 1,93 cm, szerokość: 32,7 cm, głębokość: 23,7 cm, waga: 1,7 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop multimedialny, ultramobilny
  • Cena – od 1799 złotych do 3399 złotych

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – dostępne konfiguracje

Do czynienia mamy ze smukłymi, mobilnymi laptopami multimedialnymi, które mają zagwarantować stabilne działanie w wielu zróżnicowanych programach biurowych, sieciowych, a nawet w niektórych grach.

Oczywiście ostateczne zastosowanie zależne jest od konkretnej konfiguracji sprzętowej. Wybrać musimy między innymi procesor. W najdroższych modelach znaleźć można niskonapięciowy układ Intela ósmej generacji – Intel Core i7-8550U, który jest bardzo często wykorzystywany w nowych laptopach tego typu. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ z serii Kaby Lake Refresh wyróżnia się przede wszystkim bardzo wydajną pracą wielowątkową.

Zapewnia to między innymi taktowanie, które w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4000 MHz. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to składa się na więcej niż przyzwoity układ, bardzo dobrze dostosowany zarówno do pracy stacjonarnej, jak i mobilnej.

W przypadku pozostałych konfiguracji, liczyć możemy na procesory siódmej generacji – mowa o dwurdzeniowych i czterowątkowych układach Intel Core i5-7200U (taktowanie 2500-3100 MHz) oraz Intel Core 7130U (taktowanie 2700 MHz) oraz Intel Core i3-7100U (taktowanie 2400 MHz).

Osoby szukające mobilnego laptopa, który będzie w stanie obsłużyć programy graficzne, a także mało wymagające pod względem sprzętowym gry, powinny celować w modele wyposażone w dedykowana kartę graficzną. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce 920MX z 2 GB pamięci. Karta ta nie należy d wysokiej półki jakościowej, jednak w ramach nakreślonych wyżej zastosowań okażę się wystarczająca.

Kolejną mocna stroną serii Lenovo IdePad 320-14IKB jest możliwość wyboru kilku konfiguracji dysków twardych. Modele najtańsze korzystają z pojedynczych urządzeń talerzowych. Co jednak istotne, ich pojemność może wynieść nawet 2 TB. Jeśli jednak zależy nam na nieco szybszej pracy systemu operacyjnego, należy celować w urządzenia korzystające z dysków SSD (maksymalna pojemność, przy zakupie laptopa z dwoma dyskami SSD, to 960 GB).

Ostatnia opcja poleca na zakupie laptopa z dyskiem HDD oraz SSD M.2 z interfejsem PCI-Express, który gwarantuje znacznie szybsze działanie systemu operacyjnego.

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – wygląd

Laptopy z serii IdeaPad 320S-14IKB wizualnie prezentują się bardzo dobrze. Na rynku najczęściej można spotkać modle w kolorystyce biało-czarnej lub szaro-czarnej. W każdej wersji, laptopy zdradzają swój multimedialny charakter – powinny przypaść do gustu większości użytkowników.

Zwłaszcza że ich obudowy zostały wzmocnione aluminium, co oczywiście pozytywnie wpływa na ich sztywność i wytrzymałość mechaniczną. Co ważne, omawiane urządzenia są przy tym bardzo lekkie (ważą zaledwie 1,7 kg), dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w podróży.

lenovo ideapad 320s-14ikb

Pozytywnie należy ocenić również wykonanie oraz jakość pracy zawiasów. Gwarantują odpowiednią stabilność ekranu, który może zostać odchylony nawet o 180 stopni. Zestaw zamontowanych złączy jest dość ubogi, co jednak można zrozumieć – w końcu mamy do czynienia z poręcznymi laptopami o wysokiej mobilności. Wydaje się jednak, że niepotrzebnie producent decydował się na umieszczenie przestarzałego już portu USB 2.0.

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – wydajność

Chcąc uzyskać największa moc obliczeniową podczas pracy na laptopie Lenovo IdePad 320S-14IKB, należy decydować się na modele wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U i dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce 920MX.

Na szczególna uwagę zasługuje wydajność układu CPU, którą potwierdzają liczne testy wydajnościowe. W programie Cinebench R15 uzyskuje on średnio 165 punktów w trybie jednowątkowym i 558 punktów w trybie wielowątkowym. Jak na procesor niskonapięciowy są to bardzo dobrze rezultaty.

Przyzwoicie sprawdza się także jednostka GPU, która w testach przeprowadzanych w programie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics otrzymuje średnio 57473 punkty. Pozwoli ona na obsługę gier, których wymagania sprzętowe prezentują się podobnie do produkcji typu FIFA 18, Team Fortress 2 czy też Rocket League.

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – matryca

Omawiana seria zawiera laptopy smukłe, bardzo dobrze sprawdzające się w podróży. Jest to zasługa między innymi 14-calowej matrycy Full HD, która została wykonana w technologii IPS. Zapewnia ona bardzo przyzwoitą jakość generowanego obrazu, dlatego urządzenia mogą być z powodzeniem wykorzystywane do obsługi programów graficznych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas laptop dysponuje matową powłoką matrycy. Jeśli jest ona bowiem błyszcząca, promienie słoneczne padające na ekran znacząco obniżą widoczność prezentowanych treści.

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – klawiatura i touchpad

Zamontowane w omawianych laptopach klawiatury wyglądają i działają bardzo dobrze. Choć do mniejszych rozmiarów klawiszy trzeba się przyzwyczaić, to po stosunkowo krótkim czasie ich wyspowy układ znacząco zwiększa komfort pisania długich tekstów. Problemem mogą okazać się wyłącznie małe klawisze kierunkowe (mowa o strzałkach w górę i w dół).

Gładzik również spełnia swoje zadania. Gwarantuje płynny ślizg i precyzyjne działanie. Nie jest również tak chybotliwy, jak urządzenia dostępne w wielu laptopach z niższej półki.

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – wady i zalety

O serii IdeaPad 320S-14IKB powiedzieć można wiele dobrego. Są to przede wszystkim laptopy smukłe i lekkie. Zamontowane w nich podzespoły sprawiają natomiast, że wyróżniają się uniwersalnym charakterem – dobrze sprawdzą się w ramach stacjonarnej pracy biurowej, w podróży, a także jako urządzenia typowo multimedialnej.

Po stronie zalet należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy. Wzmocnienie jej aluminium sprawiło, że jest bardzo wytrzymała. Jakie są jeszcze mocne strony tych laptopów. Z pewnością nie można zapomnieć o dostępność wielu zróżnicowanych konfiguracji, bardzo przyzwoitych matrycach oraz dobrze wykonanym osprzęcie. Na minus należy zapisać na pewno ubogi zestaw złączy .

Lenovo IdeaPad 320S-14IKB – podsumowanie, czy warto kupić?

Co ważne, laptopy 320S nie są specjalnie drogie. Za ultramobilne urządzenie tej klasy wielu innych producentów życzy sobie znacznie więcej. Wszystko to sprawia, że naprawdę są one warte polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.