Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać komputer stacjonarny? Jaki komputer kupić w 2024?

Wybieramy dobry komputer stacjonarny do domu w 2024 roku. Na co warto zwracać uwagę przy zakupie PC?

Jak pokazuje bogata oferta rynkowa – ile zastosowań, tyle urządzeń. Komputery gamingowe wyróżniają się innymi parametrami niż sprzęty wykorzystywane w biurach czy też na stanowiskach specjalistycznych. Do tego dochodzą niezbędne wyposażenie oraz wszelkiego rodzaju dodatki, jakimi raczą nas producenci. Jeśli więc nie wiesz, na co warto postawić i które aspekty wpływają na przydatność komputera stacjonarnego w konkretnych dziedzinach, sprawdź nasz poradnik. Wyjaśniliśmy w nim wszystko to, co powinno mieć znaczenie podczas zakupu PC. Zatem jak wybrać dobry komputer stacjonarny do domu?

Na co zwracać uwagę przy zakupie komputera stacjonarnego?

Łatwo uznać, że o potencjale i możliwościach zestawu decydują przede wszystkim podzespoły. Warto jednak wiedzieć, z czego składa się dobry komputer stacjonarny do domu, a także jaki wpływ na szeroko pojętą wydajność mają poszczególne elementy jego budowy. Poniżej przedstawiamy ich szczegółową rozpiskę, wraz ze wskazaniem pełnionych przez nich funkcji.

  • Procesorprawdziwe serce komputera, które odpowiada za realizację wszystkich procesów w systemie. Zależy od niego szybkość realizacji poszczególnych operacji, a także możliwość obsługi wielu zadań w tym samym czasie. Wszystko to sprawia, że tak ważnym parametrem okaże się liczba rdzeni i wątków. Im jest ich bowiem więcej, tym układ lepiej sprawdza się podczas obsługi wymagających programów oraz narzędzi, wykonujących mnóstwo operacji w tym samym czasie. Komputer stacjonarny dla grafika powinien dysponować co najmniej czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorem, choć z pewnością zakup jeszcze wydajniejszych układów nie zaszkodzi. W kategorii Intel Core i9 czy też AMD Ryzen Threadripper znajdziemy modele ośmio-, osiemnasto-, a nawet trzydziestodwurdzeniowe. Rdzenie i wątki to nie wszystko. Wpływ na moc obliczeniową procesora ma także jego częstotliwość taktowania. W większości układów do czynienia mamy z wartością bazową oraz turbo, która osiągana jest wówczas, gdy generowane obciążenie wymaga wykorzystania dodatkowej mocy. Sporą swobodę pod tym względem zapewniają nam procesory z odblokowanym mnożnikiem. Pozwalają one bowiem na przeprowadzenie procesu overclockingu (podkręcania), za którego sprawą można zwiększyć maksymalne taktowanie. Oczywiście potrzebny będzie do tego odpowiedni program. Nie bez znaczenia jest także ilość pamięci podręcznej, w której przechowywane są dane wykorzystywane najczęściej. Procesor ma do nich szybki dostęp, dlatego warto zdecydować się na modele z dużą ilością tej pamięci. Na koniec należy zwrócić również uwagę na współczynnik TDP, przekładający się na pobór mocy i generowane obciążenie. Układy CPU z wysokim współczynnikiem są przeważnie mocniejsze, jednak wymagają użycia lepszego zasilacza i układu chłodzenia.
  • Karta graficznapodzespół, na który trzeba zwrócić uwagę, przede wszystkim składając dobry komputer gamingowy. Odpowiada ona głównie za generowanie i wyświetlanie obrazu, nie można jednak zapominać także o tym, że „wspomaga” ona procesor podczas wykonywania wszelkich obliczeń. Jej wydajność ma więc wpływ na obsługę gier, ale także specjalistycznych programów, które wykorzystuje się chociażby do obróbki grafiki czy też modelowania 3D. Najważniejszymi parametrami będą więc pamięć oraz jej typ. Im jest jej więcej i im jest ona nowsza, tym lepiej. Oznacza to bowiem wyższy potencjał jednostki, a także większe możliwości wspomagania układu CPU. Podobnie jak w przypadku procesora, ogromne znaczenie ma także szybkość działania sprzętu. Uwagę warto więc zwrócić także na częstotliwość taktowania rdzenia (zarówno w trybie bazowym, jak i turbo) i pamięci. Nie można zapomnieć również o zamontowanych złączach, liczby obsługiwanych monitorów, a także wszelkich zaimplementowanych technologiach, takich jak VR Ready. Często już na pierwszy rzut oka widać, do czego karta graficzna została stworzona. W przypadku oferty Nvidii znaleźć można np. karty z serii GeForce GTX i RTX, które są polecane wówczas, gdy składamy najlepszy komputer stacjonarny dla graczy. Dla specjalistów (grafików, projektantów, filmowców etc.) natomiast przygotowano komponent, jakim jest karta graficzna Nvidia Quadro, której wydajność została przystosowana do obsługi programów profesjonalnych. Podobnie jest w przypadku oferty AMD – gracze postawią na jednostki AMD Radeon RX, natomiast składając stacjonarne komputery do grafiki, warto wybrać karty z serii AMD Radeon Pro.

Warto wiedzieć!

Podczas obsługi gier procesor jest odpowiedzialny za wyświetlanie wszelkich obiektów i animacji, natomiast karta graficzna za teksturowanie. Dlatego też ważne jest, aby oba podzespoły były na podobnym poziomie, dzięki czemu nie będą „ograniczać” się nawzajem.

  • Pamięć RAMchoć procesor odpowiada za przetwarzanie danych, ważne jest to, aby miał do nich szybki dostęp. Za to właśnie odpowiada pamięć RAM. Żeby możliwe stało się wykonywanie wielu operacji naraz, pojemność pamięci musi być jak największa. Żeby natomiast odbywało się to szybko, konieczna jest wysoka częstotliwość taktowania. To właśnie na te dwa parametry należy zwrócić uwagę, dobierając pamięć RAM. Znaczenie ma także typ kości RAM (obecnie najlepszych wyborem okażą się modele DDR4 i DDR5), a także liczba wykorzystywanych modułów. Ile więc potrzebujemy pamięci do wygodnej pracy i gry? Oczywiście im więcej, tym lepiej, jednak wiele zależy od konkretnego zastosowania. Komputer stacjonarny do gier powinien dysponować co najmniej 8 GB pamięci. Podobne wartości wystarczą do nauki i pracy biurowej. Bardziej wymagające produkcje, a także narzędzia specjalistyczne, będą potrzebowały od 16 GB RAM wzwyż.
  • Dyski twarde – realizacja rozmaitych procesów zależy także od „twardziela”, czyli dysku twardego. Uwagę warto zwrócić nie tylko na jego pojemność (choć oczywiście jest ona bardzo ważna), ale również na sposób działania. Dysk ma wpływ na szybkość wykorzystywania przechowywanych zasobów, a także na czas realizacji procesu odczytu i zapisu danych. O wartości poszczególnych parametrów decyduje typ dysku, a także obsługiwany przez niego interfejs. Najtańsze okażą się obecnie tradycyjne dyski talerzowe (HDD), które jednak są nie tylko wolne, ale również awaryjne (składają się z ruchomych części wrażliwych na wibracje). Szybsze działanie systemu i krótsze czasy ładowania zapewnią natomiast dyski półprzewodnikowe (SSD). Mogą one obsługiwać standard SATA III (podobnie jak dyski HDD) lub znacznie szybszy PCI-Express – gwarantuje on wielokrotne przyspieszenie pracy systemu i programów. W tym przypadku warto zwrócić uwagę także na ilość linii PCIe. Im jest ich więcej, tym lepiej. Jaki zatem komponent powinien mieć dobry komputer stacjonarny do domu? Z pewnością warto stawiać na dysk twardy SSD.
  • Płyta głównawszystkie powyższe podzespoły muszą być gdzieś zamontowane. Posłuży nam do tego oczywiście płyta główna, jednak zakup pierwszego lepszego modelu nie będzie dobrym pomysłem. Ogromne znaczenie ma bowiem jej kompatybilność z pozostałymi elementami. Bez tego złożenie komputera okaże się niemożliwe. Uwagę należy więc zwrócić na gniazdo procesora (musi być zgodne z gniazdem kupowanego układu CPU), standard obsługiwanej pamięci RAM (a także maksymalną częstotliwość pracy i jej ilość), gniazda rozszerzeń (np. PCI-Express), złącza napędów (dysków twardych – SATA III lub M.2), a także na pozostałe złącza, do których podpinane będą urządzenia peryferyjne (monitor, myszka, klawiatura etc.).
  • Zasilaczjak łatwo można się domyślić, dostarcza on mocy potrzebnej do pracy wszystkich podzespołów tworzących zestaw komputerowy. Z tego też względu uwagę należy zwrócić przede wszystkim na jego moc ogólną, która powinna odpowiadać sumie zapotrzebowania pozostałych elementów. Do tego warto dodać jeszcze pewien zapas, chociażby po to, aby możliwa stała się przyszła rozbudowa PC. Sprawdzić należy również obsługiwane złącza, a także certyfikat sprawności, który wskazuje sprawność zasilacza przy określonym obciążeniu.
  • Obudowaprzechodzimy do skrzynki, w której umieszczone zostaną wszystkie podzespoły. Zanim zajmiesz się analizowaniem designu obudowy i ewentualnych efektów świetlnych, sprawdź jej typ oraz kompatybilność z płytami głównymi (podawane są ich standardy – np. Mini ITX, ATX etc.). Typ obudowy przekłada się na jej wymiary. Największe są obecnie modele Full Tower, dla zwolenników bardziej kompaktowych rozwiązań zostały natomiast przygotowane między innymi takie konstrukcje jak Midi Tower, Micro Tower czy też Small Form Factor. Do tego dochodzą obudowy do komputerów miniaturowych (np. NUC). Zbuduj więc dokładnie taki stacjonarny komputer, jaki chcesz.
  • System operacyjny – jest on często dołączany do zestawu, jednak w niektórych przypadkach (np. podczas samodzielnego składania komputera), trzeba kupić go osobno. Najczęściej wybierane są oczywiście systemy Microsoft Windows. Warto decydować się w edycję oznaczoną numerem „10” lub najnowszą „11”, ponieważ starsze powoli tracą wsparcie. Jeśli składasz komputer do domu lub gier, zakup system Windows 10 Home, natomiast komputer stacjonarny do programowania, grafiki czy też projektowania powinien dysponować systemem Windows 10 Pro.

Gotowy zestaw komputerowy czy może składany?

Podzespołów i elementów tworzących zestawy komputerowe jest sporo, dlatego wiele osób chwyta się za głowę na samą myśl o konieczności szukania, porównywania i zestawiania wszystkich urządzeń. Zwłaszcza gdy tak ważna jest kompatybilność – każdy element musi być zgodny z pozostałymi, w przeciwnym wypadku nie ma mowy o sprawnie działającym komputerze.

Do osób, które nie chcą bawić się we własnoręczne składanie lub po prostu chcą mieć sprzęt „na już”, kierowane są gotowe zestawy komputerowe. Dysponują wszystkim, co jest potrzebne. W obudowie PC znajdziemy więc procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, płytę główną etc. Wystarczy sprawdzić parametry podzespołów, dostępny zestaw portów oraz złączy, cenę i można składać zamówienie. Należy pamiętać jednak o tym, że takie rozwiązanie jest niejako „narzucane” klientowi, toteż nie zawsze może on decydować o poszczególnych elementach tworzących komputery stacjonarne.

ZALETY

  • Komputer gotowy od zaraz, bez konieczności montażu części
  • Wszystkie podzespoły na pewno będą ze sobą kompatybilne
  • Najczęściej komputery stacjonarne dysponują preinstalowanym systemem operacyjnym
  • Gwarancja na cały zestaw.

WADY

  • Często droższe niż „składak”
  • Mniejsze możliwości konfiguracyjne.

Należy pamiętać, że są to gotowce, które nie zawsze są w stanie w pełni zadowolić najbardziej wymagających klientów. Jeśli ktoś więc potrzebuje konkretnego PC, np. zestaw komputerowy do gier, wyposażony w ściśle określone podzespoły, powinien pokusić się o jego samodzielne złożenie. Jest to doskonała okazja do tego, aby złożyć „składaka”, który będzie wyróżniał się wyższą wydajnością niż gotowy zestaw za porównywalne lub nawet mniejsze pieniądze.

ZALETY

  • Większa swoboda konfiguracyjna
  • To Ty decydujesz, co znajdzie się w zestawie
  • Łatwiejsze dostosowanie komputera do konkretnych zadań
  • Szansa na uzyskanie więcej za mniej.

WADY

  • Składanie zestawu jest czasochłonne
  • Ryzyko pomyłki (zakup niekompatybilnych podzespołów)
  • System operacyjny trzeba kupić osobno.

Jaki komputer stacjonarny do biura?

Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszych zestawów warto określić zastosowanie komputera, a więc rodzaj programów, które mają być na nim obsługiwane. Zdecydowanie skróci to cały proces, a także zawęzi wybór.

Dość szeroką kategorię tworzą tak zwane komputery do biura. W ich przypadku może bowiem chodzić o zestawy służące obsłudze podstawowego pakietu biurowego (edytor tekstu, przeglądarka internetowa etc.) lub bardziej wymagających narzędzi (np. komputer stacjonarny dla programisty). Wszystko to sprawia, że ostateczny „kształt” komputerów biurowych zawsze będzie inny.

  • Procesory wielordzeniowe do pracy ze standardowymi programami biurowymi wystarczające okażą się niskonapięciowe (o niskim współczynniku TDP) układy dwu- lub czterordzeniowe. Im bardziej wymagające programy, tym rdzeni powinno być więcej.
  • System operacyjny Windows 10 Prokomputer stacjonarny do pracy nie powinien pracować na wersji Home, ponieważ jest ona ograniczona pod względem funkcji administracyjnych i programistycznych.
  • Karta graficzna dedykowana lub nie – dylemat podobny do tego, z którym należy zmierzyć się w przypadku procesora. Do obsługi pakietu biurowego wystarczające okażą się jednostki zintegrowane z układem CPU (uwaga – nie wszystkie procesory dysponują zintegrowaną kartą GPU). Renderowanie grafiki, montowanie wideo czy też modelowanie 3D wymaga natomiast dodatkowej mocy, którą zapewni wyłącznie dobrej jakości karta dedykowana, np. karta graficzna NVIDIA GeForce czy AMD Radeon.
  • Szybki dysk twardy SSD – przyda się zawsze, niezależnie od specyfiki obsługiwanych programów. Dobrze, aby miał też dużą pojemność, dodatkowe GB zawsze przydadzą się do przechowywania setek plików multimedialnych czy tysięcy dokumentów biurowych.
  • Pamięć RAM DDR4ten typ gwarantuje wysoką efektywność energetyczną i wysokie taktowanie. Jeśli chodzi o ilość RAM, 8 GB to obecnie wartość minimalna, nawet jeśli chcesz zbudować komputer biurowy.
  • Możliwości rozbudowy – nigdy nie wiadomo, czy komputer stacjonarny do biura nie będzie potrzebował dodatkowych kości RAM, pojemniejszego dysku czy też lepszej karty graficznej. Warto więc kupować zestaw ze sporą liczbą złączy i slotów.

Jeśli chodzi o ceny zestawów, ona również jest zależna od końcowego zastosowania. Komputer stacjonarny do 2000 zł posłuży do obsługi zadań podstawowych. Zestawy pozwalające na pracę z narzędziami profesjonalnymi zwykle kosztują od 2500 złotych wzwyż.

Polecane komputery stacjonarne do biura

Jaki komputer stacjonarny do domu i nauki?

Na dość tanie urządzenia możesz liczyć także w kategorii tak zwanych zestawów domowych, w których znajduje się na przykład komputer stacjonarny dla ucznia, a także dla osoby dorosłej, poszukującej prostego urządzenia do przeglądania Internetu, oglądania filmów czy też ogrywania prostych gier lub klasyków.

  • Niskonapięciowy procesor – kupując komputer stacjonarny do Internetu, nie trzeba decydować się na super wydajne, wielordzeniowe procesory, ponieważ i tak ich potencjał nie zostanie wykorzystany. Dobry wyborem okażą się modele dwurdzeniowe o niskim współczynniku TDP.
  • Dysk pojemny, niekoniecznie szybki – oczywiście zakup dysku SSD pozwoli na przyspieszenie systemu operacyjnego, jednak nie jest on tak istotny, jak w przypadku komputera stacjonarnego dla fotografa czy też grafika. Standardowy model HDD o pojemności 1 TB w zupełności wystarczy.
  • Zintegrowana karta graficzna – porzucenie jednostki dedykowanej pozwoli na obniżenie ceny całego zestawu. Polecane zestawy komputerowe, które służą przede wszystkim do przeglądania Internetu, często mają zintegrowany układ graficzny.
  • Niska cena – komputer stacjonarny do 1500 zł w większości przypadków okaże się wystarczający, dlatego nie ma sensu kupowania na siłę czegoś, co i tak nie zostanie wykorzystane w pełni. W przyszłości zawsze można rozbudować zestaw o nowe, lepsze podzespoły.

Polecane zestawy komputerowe dla uczniów

Jaki komputer stacjonarny do gier?

Jedno z najpopularniejszych pytań, jeśli chodzi o budowanie PC, to jaki komputer do gier? Wydajność i jeszcze raz wydajność – tym właśnie kierują się najczęściej gracze składający lub kupujący zestaw, który ma zapewnić obsługę interesujących ich gier. Co ważne, to specyfika i rozbudowanie graficzne produkcji mają wpływ na to, jaki komputer do grania należy zakupić. Nieco innego sprzętu potrzebują bowiem tak zwane indyki (gry stworzone przez studia niezależne) niż pełnoprawne produkcje z segmentu AAA. Decydując się więc na komputer stacjonarny do gier, należy wziąć pod uwagę wymagania sprzętowe produkcji, które mają być ogrywane.

  • Wiele rdzeni = większy spokój – żeby procesor nadążał za koniecznością wyświetlania kolejnych obiektów, powinien wyróżniać się dobrą pracą wielowątkową. Warto więc decydować się na polecane zestawy komputerowe wyposażone w układy co najmniej czterordzeniowe i czterowątkowe.
  • Dobry komputer stacjonarny do domu z dobrą kartą graficzną – koniecznie dedykowaną. Obecnie modele Nvidia GeForce GTX i AMD Radeon RX z 4 GB pamięci GDDR5 powinny wystarczyć, aby uruchomić wszystkie nowe gry. Problem w tym, że większość będzie obsługiwana na średnich lub niskich detalach graficznych. Chcąc zapoznać się z pełną oprawą graficzną, należy celować w karty wyposażone w co najmniej 6 GB pamięci własnej.
  • Tylko szybka pamięć RAM – niezależnie od rodzaju ogrywanych produkcji kości RAM powinny wyróżniać się częstotliwością taktowania na poziomie minimum 2133 MHz – najlepszym wyborem okażą się jednak modele 2666 MHz lub szybsze.
  • Dysk SSD M.2 PCIe nie zaszkodzi – jak już zostało podkreślane, wyraźnie skróci proces instalacji i uruchamiania gier. Może sprawić także, że niektóre tekstury będą ładowane szybciej.

Komputer stacjonarny do gier do 2000 złotych powinien pozwolić na uruchomienie większości nowych gier, jednak bez szans na utrzymanie wysokiej ilości klatek na sekundę przy pełnej szczegółowości grafiki. Chcąc mieć pewność, że żadna nowa gra nie zatnie się w najmniej oczekiwanym momencie, należy celować w komputer stacjonarny do 3000 złotych. Oczywiście on także w przyszłości będzie wymagał upgrade’u. Inwestycjami na lata okażą się dopiero komputery stacjonarne do gier za 4000 złotych i więcej.

Polecane komputery stacjonarne do gier

Komputer stacjonarny czy laptop?

Niezależnie od rodzaju i zastosowania sprzętu, każdy klient staje przed dylematem, co lepsze – komputer stacjonarny czy laptop? Tego typu wątpliwości wynikają z różnych kwestii. Dotyczą wydajności sprzętu, mobilności, ceny, możliwości rozbudowy czy wreszcie dostępu do wyposażenia dodatkowego.

Dobry komputer stacjonarny do domu na pewno wyróżnia się lepszym stosunkiem jakości do ceny. Za niższą kwotę możemy otrzymać sprzęt o podobnej, a nawet wyższej mocy obliczeniowej. Wszystko to sprawia, że komputer stacjonarny będzie lepszy dla graczy i użytkowników profesjonalnych, a więc osób, którym zależy na możliwie jak najwyższej wydajności. Kolejną zaletą „blaszaka” jest wykorzystanie dużych monitorów. Oczywiście laptop również może zostać podłączony do zewnętrznego ekranu, jednak korzystanie z niego w ten sposób okaże się mniej wygodne. Duży monitor = duża przestrzeń robocza, która z kolei przekłada się na wygodniejszą pracę.

Nie należy zapominać również o tym, że dobry komputer stacjonarny do domu zapewnia nam znacznie więcej możliwości rozbudowy. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby szybko dodać kości RAM, zamontować drugi dysk twardy czy też wymienić kartę graficzną na wydajniejszą. Niektóre laptopy także pozwalają na upgrade, jednak jest on mocno ograniczony. Plusy po stronie stacjonarek możemy postawić także przy dostępie do rozbudowanego zestawu portów i złączy, a także wykorzystania efektywniejszych systemów chłodzenia.

Oczywiście wszystko zyskujemy za cenę braku mobilności (wyjątkiem są komputery Mini PC), a także znacznie większego poboru prądu. Komputer zajmuje również więcej miejsca, także ze względu na wszędzie plątające się kable.

ZALETY

  • Lepszy stosunek wydajności do ceny
  • Możliwość samodzielnego złożenia maszyny
  • Wykorzystanie dużych monitorów
  • Szerokie możliwości rozbudowy
  • Wiele portów i złączy
  • Lepsze chłodzenie
  • Możliwość podkręcenia podzespołów
  • Mniejsza podatność na uszkodzenia.

WADY

  • Nie jest mobilny
  • Pobiera dużo prądu
  • Często wiąże się z koniecznością wykorzystania wielu kabli.

Laptop okaże się natomiast dobrym wyborem dla osób poszukujących urządzeń mobilnych. Na rynku znaleźć można wiele modeli 14-calowych i mniejszych, które są wygodne zarówno przy biurku, jak i w podróży. Laptopy sprawdzają się również jako niskonapięciowe urządzenia biurowe i domowe – są ciche, pobierają mało prądu i zapewniają dostęp do wielu dodatków, takich jak czytnik linii papilarnych czy też podświetlenie klawiatury.

Oczywiście na rynku znajdziemy również wydajne laptopy do gier i programów specjalistycznych. W ich przypadku kluczową rolę często odgrywa jednak cena. Za super wydajny komputer przenośny zapłacimy więcej niż za „blaszaka” o podobnych możliwościach.

ZALETY

  • Wysoka mobilność
  • Dostęp do urządzeń 2w1 (laptop+tablet)
  • Pobiera mniej prądu
  • Wszystko zamknięte w jednej obudowie (także ekran, klawiatura i touchpad)
  • Pozwala na podłączenie do sieci w dowolnym miejscu
  • W większości przypadku pracuje ciszej
  • Ciekawe dodatki (czytnik linii papilarnych, podświetlenie klawiatury etc.).

WADY

  • Za bardzo wydajne sprzęty trzeba zapłacić więcej
  • Mniej efektywne chłodzenie
  • Ograniczona rozbudowa
  • Mniejsze ekrany.

Warto wiedzieć!

Wybór między stacjonarką a laptopem często dotyczy zastosowania. Choć oba urządzenia (w zależności od konfiguracji) potrafią to samo, do gier i programów specjalistycznych lepiej nada się „blaszak”. Laptop sprawdzi się natomiast w pracy mobilnej.

Komputer stacjonarny czy All-In-One?

Na koniec pozostaje nam już tylko rozwikłać ostatnią zagadkę. Komputery kompleksowe, czyli tak zwane urządzenia All-In-One, są doceniane za to, że w jednym monitorze znajdują się wszystkie niezbędne podzespoły. Dzięki temu zajmują mniej miejsca, podobnie jak laptop. Z tą różnicą, że tu otrzymujemy dużych rozmiarów monitor, który zazwyczaj obsługuje funkcję dotyku.

Wszystko to jest więc wygodne, estetyczne, a do tego pozwala na lepsze zorganizowanie miejsca pracy. Będzie to dobry komputer stacjonarny dla architekta, grafika, programisty czy też pracownika biurowego. Problemy urządzeń AIO przypominają jednak to, z czym mierzymy się w przypadku laptopów. Za wydajność trzeba płacić, często naprawdę sporo. Chcąc zyskać dostęp do nowych procesorów Intel Core, należy wydać około 6 tysięcy złotych. Nie mówiąc już o dedykowanej karcie graficznej. Do tego dochodzą także bardzo ograniczone możliwości rozbudowy zestawu.

ZALETY

  • Wszystko zamknięte w monitorze
  • Zajmuje mało miejsca
  • Atrakcyjny design
  • Wiele modeli dysponuje dotykowym ekranem
  • Z reguły niska waga
  • Łatwiejsze dostosowanie miejsca pracy.

WADY

  • Bardzo wysoka cena wydajnych konfiguracji
  • Ograniczone możliwości rozbudowy.

Tradycyjny, dobry komputer stacjonarny do domu, choć zajmuje więcej miejsca, zapewnia większą swobodę doboru podzespołów, dzięki czemu jesteśmy w stanie łatwiej zbudować interesującą nas konfigurację. A wszystko to za znacznie mniejsze pieniądze.

Dobry komputer stacjonarny do domu – podsumowanie

Choć może się wydawać, że wybór komputera stacjonarnego to zadanie wymagające spędzenia wielu godzin nad opisami, porównaniami i recenzjami, w rzeczywistości wystarczy dobry plan i określenie własnych potrzeb. Musisz wiedzieć, czy chcesz zakupić komputer stacjonarny do gier, do biura, grafiki, montowania filmów, muzyki czy też do przeglądania zasobów internetowych. Pozwoli to wybrać odpowiednią kategorię i zawęzić wybór.

Następnym krokiem okaże się zwrócenie uwagi na najważniejsze podzespoły i porównanie ich parametrów do wymagań programów, które będą obsługiwane. Wszystko to należy przefiltrować przez możliwości finansowe. Nieco inny będzie bowiem komputer stacjonarny do 1000 złotych niż model za kilka razy więcej. Nie zapomnij o jakości wykonania obudowy, możliwościach przyszłej rozbudowy zestawu, a także o elementach dodatkowych, takich jak system operacyjny.

Analiza tego typu kwestii pozwoli wybrać odpowiedni zestaw komputerowy. A może bardziej interesuje Cię własnoręczne złożenie komputera, ale boisz się, że coś pójdzie nie tak? Na to też jest rozwiązanie. Wystarczy skorzystać z przygotowanego konfiguratora PC, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Wszystko to pozwoli znaleźć prawdziwy komputer marzeń, a przede wszystkim dobry komputer stacjonarny do domu.

Udostępnij
4,7
16 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

SKŁADANIE WŁASNORĘCZNE KOMPUTERA JEST ŚWIETNYM POMYSŁEM EDUKUJE,DAJE DOŚWIADCZENIE NO I SATYSFAKCJA Z SAMODZIELNIE ZŁOŻONEGO KOMPA JEST BEZCENNA A RÓŻNICA JEST KOLOSALNA KOMANDOSI W PRZEKRZYWIONYCH OKULARACH KLAS SPECJALNYCH CO IM FLUKI Z NOSA WIECZNIE ŚCIEKAJĄ A KOLEDZY ZABIERAJĄ IM KANAPKI NIE MAJĄ PROBLEMÓW Z DOBOREM JAK I SAMYM SKŁADANIEM KOMPUTERA WIĘC LUZIK TO NIE PRL TERAZ JEST TAK MASZ INTERNET - TO ZŁOŻYSZ STACJONARKĘ BEZ PROBLEMU I PEWNIE ZROBISZ TO Z WIĘKSZĄ STARANNOŚCIĄ W PRZECIWIEŃSTWIE DO PSEUDO SKŁADACZY Z RENOMOWANYCH FIRM NAJCZĘŚCIEJ TO LUDZIE MŁODZI SKŁADAJĄ SAMI SOBIE KOMPA BO NIE MAJĄ ZBYT WYSOKICH KIESZONKOWYCH JEŚLI TAKI KTOŚ JEST TOTALNYM LAIKIEM ODWIEDZI FORUM TEMATYCZNE I ZA PARĘ CHWIL SKORZYSTA Z KILKUNASTU JAK NIE KILKUDZIESIĘCIU PROPOZYCJI A ON TYLKO POSKŁADA TO W JEDNĄ CAŁOŚĆ PROSTE PROSTE LUDZIE MYŚLCIE PODOBNO TO NIE BOLI
Specjalista Morele | 19:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.