Udostępnij
Skomentuj

Konfiguracja telefonu – jak skonfigurować telefon?

Konfiguracja telefonu to nie taka trudna rzecz! Jak skonfigurować telefon? Sprawdź poniżej!

Co to jest konfiguracja telefonu, to pytanie pojawia się w głowach wielu osób, które stoją przed kupnem nowego smartfona. Wiele osób jest zmartwionych, że nie poradzą sobie z tym procesem i wpisują w internet: ile kosztuje konfiguracja telefonu, auto-konfiguracja telefonu co to jest, czy co daje konfiguracja telefonu. Dla wszystkich osób, które wybierają się już do pobliskiego punktu GSM postanowiliśmy napisać artykuł o tym jak przeprowadzić samodzielnie konfigurację nowego telefonu oraz raz na zawsze wyjaśnić, po co jest konfiguracja telefonu i dlaczego jest ona potrzebna.

Polecane smartfony

Konfiguracja telefonu – co to jest?

Zacznijmy więc od samego początku i zanim przejdziemy do tego jak ustawić smartfon, wyjaśnijmy sobie raz, a dobrze co to znaczy konfiguracja telefonu. Z grubsza można powiedzieć, że konfiguracja telefonu to proces dostosowywania ustawień telefonu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Konfiguracja telefonu może obejmować różne aspekty, takie jak ustawienia sieci komórkowej, transmisji danych, dźwięku, ekranu, prywatności, kont e-mail, wiadomości SMS, punktu dostępu czy aplikacji.

Przy pierwszym uruchomieniu nowego telefonu, użytkownik jest zwykle kierowany przez proces kreatora konfiguracji smartfona, który prowadzi go przez podstawowe kroki konfiguracji, takie jak wybór języka, łączenie z siecią Wi-Fi, konfiguracja internetu, ustawienia konta Google itp. Jednak poza tym procesem inicjalnym, użytkownik może w każdej chwili dokonać zmian w konfiguracji telefonu, w zależności od swoich potrzeb i preferencji np. poprzez aktualizacje Androida.

Dobre skonfigurowanie telefonu może wpłynąć na jego wydajność, żywotność baterii, bezpieczeństwo, obecność lub brak internetu oraz ogólną wygodę korzystania z urządzenia. Warto więc poświęcić trochę czasu na dostosowanie ustawień telefonu do własnych potrzeb.

O czym pamiętać przed konfiguracją smartfona?

To jak ustawić smartfon to jedno, a to jak przygotować smartfon do konfiguracji to drugie. Przed samą konfiguracją należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Zanim jednak do nich przejdziemy, uspokoimy tych, którzy się martwią, że operator, u którego nabyli telefon, ma wpływ na konfigurację. Ogólnie rzecz biorąc, konfiguracja telefonu nie powinna się różnić w zależności od operatora sieci komórkowej, z którym korzystamy. Wszystkie smartfony działają na podobnych systemach operacyjnych (najczęściej Android i iOS), co oznacza, że większość ustawień jest dostępna we wszystkich urządzeniach. Dlatego konfiguracja telefonu Plus nie będzie różniła się od konfiguracji telefonu Play.

Niemniej jednak musimy zadbać o dostęp do internetu. Nie jest on obowiązkowy, jednak znacznie pomaga w tym, aby w pełni skonfigurować urządzenie. Istotne jest również, że przed rozpoczęciem konfiguracji smartfona warto zadbać o bezpieczeństwo swoich danych osobowych, takich jak hasła, konta bankowe, adresy e-mail, itp. Powinno się zabezpieczyć telefon hasłem lub kodem PIN, a także włączyć funkcję zdalnego usuwania danych w razie kradzieży lub zgubienia urządzenia.

Dodatkowo powinno się przemyśleć, jakie aplikacje będą nam potrzebne i zainstalować je na urządzeniu. Należy zwrócić uwagę na aplikacje do komunikacji, przeglądania internetu czy map. W urządzeniach z Androidem wiele aplikacji Google jest domyślnie zainstalowanych na smartfonie, podobnie jest z aplikacjami Apple na iPhone’ach.

Jak skonfigurować telefon?

Dla wszystkich tych, którzy obawiają się, że konfiguracja telefonu jest czymś problematycznym, mamy dobrą informację. W najnowszych telefonach zazwyczaj przy pierwszej konfiguracji będzie nam towarzyszył asystent. Jednakże, żeby nie pozostawiać ludzi w niepewności, pokażemy jak skonfigurować telefon, pokazując proces samego ustawiania smartfona.

Konfiguracja telefonu może różnić się w zależności od modelu, marki i systemu operacyjnego, jednak w większości przypadków przebiega podobnie, a poszczególne etapy różnią się od siebie nieznacznie. Przede wszystkim należy włączyć telefon, po chwili urządzenie powinno zapytać nas o język, który będzie używany w telefonie. Po wyborze języka urządzenie poprosi nas o połączenie z internetem za pomocą sieci komórkowych lub Wi-Fi. Gdy połączymy się z internetem, będziemy mogli powiązać urządzenie z kontem Google lub Apple ID, co znacznie przyśpieszy proces ściągania aplikacji czy logowania się na poszczególne konta powiązane z głównym. Następnie skonfigurujemy między innymi konto pocztowe, aplikacje, konta społecznościowe czy zabezpieczenia, takie jak kod PIN, FaceID, odcisk palca czy hasło. Podczas całego procesu telefon będzie wymagał też zaakceptowania różnych regulaminów, czy zgód marketingowych. Bardzo ważne jest, aby dokładnie czytać, na co się zgadzamy.

Ile trwa konfiguracja telefonu?

Czas konfiguracji telefonu podobnie jak sam proces konfiguracji, może się różnić w zależności od modelu telefonu. Ponadto liczy się również ilości aplikacji, które chcesz zainstalować.

Zazwyczaj proces konfiguracji trwa od kilku minut do kilkudziesięciu minut. Jeśli musisz pobrać wiele aplikacji lub skonfigurować wiele kont, proces może zająć więcej czasu. Ważne jest, aby poświęcić wystarczająco dużo czasu na skonfigurowanie telefonu tak, aby spełniał Twoje potrzeby i działał zgodnie z Twoimi preferencjami.

Jak skonfigurować iPhone?

Konfiguracja telefonów z Androidem jest o tyle problematyczna, że są one tworzone przez wielu producentów, którzy nakładają na swoje urządzenia nakładki, które mogą wprowadzać delikatne różnice w konfiguracji poszczególnych marek. Z systemem iOS nie ma takiego problemu, ponieważ wszystkie iPhone’y tworzone są przez firmę Apple. Dlatego proces konfiguracji jest taki sam w każdym telefonie z logo nadgryzionego jabłka.

Wygląda on z grubsza tak samo jak w przypadku telefonów z systemem Google, jednak przedstawimy poszczególne kroki, tak aby przed zakupem każdy wiedział, jak przeprowadzić takową konfiguracje. Po włączeniu iPhone’a należy wybrać język, po czym połączyć się z internetem przez Wi-Fi lub transmisję danych. Po tym kroku będziemy musieli zalogować się na swoje konto Apple ID lub stworzyć nowe. Następnie będziemy konfigurować ustawienia prywatności, takie jak lokalizacja, powiadomienia czy zgody marketingowe. Kolejnym krokiem jest ustawienie Touch ID albo Face ID w zależności od modelu. Po czym możemy przejść do konfiguracji konta pocztowego, mediów społecznościowych czy aplikacji. Zostanie nam udostępniona również opcja przeniesienia danych z poprzedniego telefonu oraz utworzenia kopii zapasowej.

Podczas korzystania z telefonu warto pamiętać, że większość ustawień iPhone można znaleźć w menu Ustawienia. Tam również znajduje się odpowiedź na pytanie jak zresetować iPhone’a od zera, ale jest to materiał na inny artykuł.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.