Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kołowrotek karpiowy do 150 złotych – jak wybrać?

Podpowiadamy jak wybrać kołowrotek karpiowy do 150 zł.

Wynalezione najprawdopodobniej w Chinach zrewolucjonizowały wędkarstwo. Kołowrotki, bo o nich mowa, upowszechniły się w XX wieku. Obecnie mamy do czynienia z wieloma ich rodzajami. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań dużą popularnością cieszy się kołowrotek karpiowy. Jaki model do 150 złotych wybrać?

Jak działa kołowrotek?

Kołowrotek wędkarski stanowi jedną z części wchodzącą w skład zestawu wędkarskiego. Pełni dwie role: magazynu żyłki wędkarskiej oraz jej hamulca, zabezpieczając żyłkę przed zerwaniem jej przez walczącą rybę. Dzięki wykorzystaniu kołowrotka możemy zarzucić przynętę na znaczne odległości, niezależnie od tego, jak długie mamy wędzisko. Wszystko za sprawą zapasu żyłki, jaki znajduje się w kołowrotku.

Mechanizm kołowrotka pozwala zwijać żyłkę i zarzucać zestaw wędkarski. Wyposażony jest w szpulę, na którą nawinięta jest żyłka lub plecionka. Może mieć również łożyska. Elementy te nie są jednak wyznacznikami jakości kołowrotka. Dlatego część modeli dostępnych na rynku nie posiada łożysk.

Ważnym elementem kołowrotka jest kabłąk. Służy on do zwalniania szpuli. Jeżeli chcemy, by żyłka swobodnie się rozwinęła, musimy go otworzyć.

Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek karpiowy?

Kołowrotki wędkarskie możemy sklasyfikować w oparciu o ich budowę. Dostępne na rynku współczesne modele bardzo różnią się od siebie pod tym względem. Łatwiej więc je podzielić, uwzględniając sposób nawijania żyłki na szpulę.

To, jak nawiniemy żyłkę na kołowrotek karpiowy, uzależnione jest od jego rodzaju. Na rynku dostępne są dwa główne typy:

  • kołowrotki o szpuli obrotowej – do kołowrotków tego typu zalicza się multiplikatory oraz kołowrotki muchowe. Sprawdzają się one doskonale w przypadku zaawansowanych wędkarzy. Trudniej w nich bowiem wykonywać większość metod połowu. Są jednak niezawodne. Gdy liczy się wytrzymałość na przeciążenia, będą idealnym rozwiązaniem.
  • kołowrotki o szpuli stałej – w tym przypadku nawijanie żyłki odbywa się poprzez obrót specjalnego kłąbka wokół szpuli. Zalecane są one przede wszystkim początkującym wędkarzom.

Kołowrotek karpiowy do 150 zł – jak wybrać?

W przypadku kołowrotka karpiowego dużą rolę odgrywa hamulec. Wyznacza on bowiem siłę, z jaką żyłka będzie w stanie rozwinąć się ze szpuli w momencie zaczepu lub brania ryby. Przy wyborze kołowrotka karpiowego, warto więc zwrócić na ten element uwagę. Musi on być przede wszystkim wytrzymały i odporny na przeciążenia.

Na rynku dostępne są kołowrotki karpiowe z hamulcem przednim oraz z hamulcem tylnym. W pierwszym przypadku blokada została umieszczona z przodu i działa, bezpośrednio hamując szpulę, zaś w drugim hamowanie następuje z tyłu – w mechanizmie przekładni. Jeśli zależy nam na precyzji i możliwości łatwego regulowania podczas holu ryby, powinniśmy wybrać drugą opcję. Sprawdza się ona bardzo dobrze także podczas łowienia dużych okazów.

Wybierając kołowrotek karpiowy, uważnie przyjrzyjmy się temu, jak został wykonany. Do jego produkcji powinny zostać użyte materiały najwyższej jakości. Musi on być bowiem solidny, by łowienie dużych karpi i amurów było możliwe oraz przebiegało bez niespodzianek. Przyjrzyjmy się więc, czy poszczególne elementy kołowrotka karpiowego są wykonane z tworzyw wodoodpornych i odpornych na korozję. Wówczas sprawdzą się w trudnych warunkach terenowych, którymi wędkarstwo się charakteryzuje. Posłużą nam również przez wiele sezonów.

W przypadku kołowrotków karpiowych dobrze sprawdza się aluminium. Jest lekkie, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz niesprzyjające warunki pogodowe i terenowe.

By kupić solidny kołowrotek karpiowy do 150 złotych, należy zwrócić uwagę na następujące czynniki:

  • waga – im cięższy kołowrotek, tym trudniej nam będzie wędkować przez dłuższy czas. Okaże się on jednak nieocenioną pomocą w walce z dużymi rybami. Ostatecznie wiele zależy także od naszych indywidualnych preferencji. By zmniejszyć wagę kołowrotka, producenci stosują różne technologie, np. odciążając szpulę poprzez zastosowanie grafitu.

Na wagę osprzętu wpływa również liczba łożysk. Im jest ich mniej, tym lżejszy będzie kołowrotek.

  • przełożenie – określa się je przez ilość obrotów szpuli po jednym obrocie korbki. Informuje nas ono o tym, jak szybko żyłka nakręci się na szpulę. Dla przykładu, jeżeli przełożenie ma wartość 5.5:1 oznacza to, że kołowrotek wykona 5,5 obrotu szpuli w trakcie jednego pełnego obrotu korbką. To, na jaką wartość przełożenia się zdecydujemy, zależy od rodzaju ryb i metody łowienia. Im bardziej waleczne ryby i agresywna metoda łowienia, tym kołowrotek powinien być szybszy. W przypadku wędkarstwa karpiowego przełożenie powinno sięgać 5.0 i więcej,
  • pojemność szpuli – jeżeli będziemy mierzyć się z silnymi i agresywnymi rybami lub łowić w dużych akwenach, warto wyposażyć się w kołowrotek o większej pojemności szpuli. Dzięki temu łatwiej nam będzie wyciągnąć rybę. W przypadku początkujących wędkarzy zaleca się modele, które mogą nawinąć 100 m żyłki o grubości 0,4 mm. Co ważne, decydując się na plecionkę w miejsce żyłki, warto pamiętać, że elementy te pomimo takiej samej grubości zajmują nieco inną przestrzeń – plecionki nawiniemy nawet o 25% mniej,
  • liczba łożysk – jak zostało wspomniane, liczba łożysk nie świadczy o jakości sprzętu, wpływa jednak na stopień jego skomplikowania. Jeżeli więc preferujemy proste konstrukcje, wybierzmy model z jak najmniejszą liczbą łożysk,
  • usprawnienia dodatkowe – zalicza się do nich wszelkiego rodzaju funkcjonalności, które poprawiają komfort i skuteczność połowu, w tym np. system szybkiego włączania wolnego biegu.

Dysponując budżetem w wysokości 150 złotych, kupimy solidny kołowrotek karpiowy, zwłaszcza jeśli szukamy modelu dla osoby początkującej. Z powodzeniem sprosta on trudnym warunkom pogodowym i terenowym oraz posłuży nam przez lata.

Kołowrotek karpiowy – jaka marka?

Wybierając kołowrotek karpiowy do 150 złotych, warto zwrócić uwagę także na jego markę. Im większą popularnością cieszy się dany producent, tym możemy przypuszczać, że solidniejszy sprzęt znajduje się w jego ofercie. Nie jest to oczywiście regułą, a wiele zależy od specyfiki konkretnego modelu oraz naszych potrzeb. Niemniej warto wyróżnić marki, które w świecie wędkarskim cieszą się sporym uznaniem i mają w swym asortymencie kołowrotki wędkarskie do 150 złotych:

Kołowrotek wędkarski to element, bez którego wręcz nie można wyobrazić sobie wędkowania. W znacznym stopniu przekłada się on na skuteczność i komfort połowu. Dlatego jego właściwy wybór jest tak istotny. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli tego sprzętu. Z łatwością więc znajdziemy produkt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom i budżetowi w kwocie 150 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.