Udostępnij
Skomentuj

Kocioł na ekogroszek - jak wybrać? Jaki najlepszy?

Już od dłuższego czasu ekogroszek jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych.

Nic więc dziwnego, że kotły na to właśnie paliwo występują w wielu odmianach, dopasowanych do konkretnych potrzeb. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Kocioł na ekogroszek - czy warto?

Ekogroszek wykonywany jest z węgla brunatnego i kamiennego, mimo tego wyróżnia się on zdecydowanie większą wydajnością i jakością od tych dwóch materiałów. Nie należy zapominać również o dużo mniejszej szkodliwości dla środowiska naturalnego. Wszystko to sprawia, że kotły na ekogroszek wciąż są bardzo opłacalnym przedsięwzięciem.

Wspomniana jakość i wydajność uzyskiwane są w procesie produkcyjny. Do wytwarzania ekogroszku wykorzystywany jest bowiem materiał charakteryzujący się niewielką zawartością wody, substancji niepalnych i siarki. Taki węgiel jest natomiast wysokokaloryczny, cechuje go również mała spiekalność. Parametry te przekładają się na to, iż po spaleniu ekogroszku, ilość popiołu i tlenku siarki jest zdecydowanie mniejsza w porównaniu do tradycyjnych paliw stałych. Wydzielanych jest też miej dioksyn, pyłów i  tlenku węgla.

Jak dobrać kocioł na ekogroszek?

Skoro wiadomo już, że zakup omawianego kotła jest opłacalny, warto zastanowić się, na jakiej podstawie dobrać go do naszego domu. Na ostateczną decyzję składa się kilka istotnych kwestii, które mają wpływ na wydajność pieca, sposób jego wykorzystania, a także możliwość pracy w określonych warunkach.

DOSTĘPNOŚC PODAJNIKA. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu na rynku w większości dostępne były kotły, które „zasilać” musieliśmy ręcznie. Tak zwane urządzenia zasypowe wymagają od nas stałego dozoru (przerwa między załadunkiem paliwa może wynieść maksymalnie 24 godziny), co nie jest zbyt komfortowe. Charakteryzują się one ponadto mniejszą wydajnością, generują również więcej zanieczyszczeń.

Wszystko to sprawia, że obecnie powinniśmy zakupić kocioł na ekogroszek z podajnikiem, dzięki któremu oszczędzamy przede wszystkim czas i energię potrzebną do załadowania kotła. Podstawową zaletą podajników jest to, iż trzymają one ciepło nawet przez kilka dni – w przypadku dobrej jakości kotłów załadunek odbywa się raz na tydzień, a nawet rzadziej. Pamiętać należy o tym, iż rodzajów podajników jest kilka. Różnią się one sposobem załadunku ekogroszku, a także wydajnością. Jednym z najpopularniejszych jest podajnik ślimakowy.

STEROWNIK. Odpowiedzialny jest on za sterowanie pracą kotła. Do wyboru mamy dwie możliwości: albo zdecydujemy się na tak zwany sterownik dwustanowy albo na automatyczny. Pierwszy z nich umożliwia nam dowolne ustawienie generowanego ciepła, co może przełożyć się na oszczędniejsze wykorzystanie opału.

Tego typu sterowniki wymagają jednak doświadczenia i umiejętności pracy z kotłem, dlatego dla amatorów dużo lepszym wyborem okaże się kocioł z automatycznym rozpalaniem. Powinien być on przez nas wybierany w oparciu o posiadane funkcje. Umożliwiają one bowiem określenie konkretnych parametrów spalania, takich jak chociażby podmuch, ilość dostępnego powietrza, uzyskiwana temperatura. Ponadto dobrej jakości kotły na ekogroszek wyposażone są w sterowniki, które sterują pompami wody, cyrkulacji czy ogrzewania podłogowego, a także różnego rodzaju zabezpieczenia.

Poza rozbudowanym wachlarzem dostępnych opcji, powinniśmy zwrócić również uwagę na prostotę korzystania ze sterownika. Powinien on umożliwiać szybkie ustawienie programu oraz podstawowych parametrów, bez konieczności spędzenia kilku godzin nad instrukcja obsługi.

MOC. Oczywiście musi ona zostać dostosowana do metrażu naszego domu oraz jakości wykonanej izolacji. W jaki jednak sposób to obliczyć? W pierwszej kolejności należy dokonać podziału budynków na stare budowle z cegły, w których termomodernizacja nie nastąpiła, domy po termomodernizacji, a także domy przygotowane zgodnie z zasadami nowego budownictwa. Każda z tych kategorii charakteryzuje się innym zapotrzebowaniem cieplnym. Domy najstarsze wymagają około 100 W mocy na każdy metr kwadratowy, domy ze sprawniejszą izolacją około 80 W, a budowle najnowsze 60 W na metr kwadratowy.

Wartości te pozwolą nam dokonać obliczeń. Przyjmijmy, iż każdy z trzech domów wyróżnia się metrażem na poziomie 110 m2. Należy pomnożyć go przez przedstawione wyżej zapotrzebowanie, by otrzymać ostateczny wynik. W przypadku pierwszej kategorii będziemy więc potrzebowali pieca o mocy około 11 kW, druga wymaga mocy równej minimum 8 kW, a trzeci co najmniej 6 kW. Jeżeli jednak chcemy zakupić kocioł na ekogroszek dwufunkcyjny, do otrzymanych wartości należy doliczyć również moc potrzebną do ogrzania wody,. Powinna ona wynieść od 3 do 4 kW w zależności od zapotrzebowania. W ten sposób otrzymujemy wartości równie 15, 12 i 10 kW. Kocioł na ekogroszek do małego domu (50 m2) może być dużo słabszy – moc na poziomie 5-7 kW powinna być w zupełności wystarczająca.

Oczywiście na rynku dostępne są również dużo mocniejsze piece, które są przystosowane do większych budowli i większych temperatur. Bez problemu możemy zakupić kocioł na ekogroszek z podajnikiem 25 kW czy nawet 30 kW.

SPOSÓB SPALANIA. Ponownie mamy dwie możliwości. Na rynku znajdują się bowiem kotły górnego i dolnego spalania. Czym się one różnią?

Kocioł na ekogroszek górnego spalania jest zdecydowanie tańszy, jego konstrukcja jest również prostsza, co jednak związane jest z pewnymi ograniczeniami. Paliwo spalane jest na ruszcie, dlatego rozpalany jest cały zasyp, a generowane spaliny przechodzą przez całą jego konstrukcję. Wszystko to sprawia, że kocioł sporo kopci, a jego wydajność pozostawia wiele do życzenia. Musimy go również dużo częściej rozpalać

Kocioł na ekogroszek dolnego spalania jest co prawda droższy, jednak charakteryzuje się zdecydowanie ekonomiczniejszą i „czystszą” pracą. Paliwo spalane jest nad rusztem, dzięki czemu spaliny od razu zostają skierowane do kanału spalinowego. Samo spalanie może odbywać się w sposób ciągły, nie musimy więc pieca tak często rozpalać. Tego typu piece są również dużo wydajniejsze – ciepło jest utrzymywane na stałym poziomie przez długi czas.

RODZAJ PALNIKA. Określa on, jakimi materiałami oprócz ekogroszku możemy palić. Jeżeli nie zamierzamy korzystać z innych materiałów, decydujmy się na tak zwaną retortę fajkową. Kotły z palnikami rynnowymi bądź żeliwnymi umożliwiają wykorzystanie również dodatkowego opału, jak chociażby drewno czy miał węglowy.

Bardzo popularny jest również piec na ekogroszek i pellet – jest to materiał wytwarzany z odpadów drzewnych, takich jak chociażby trociny. Występuje w postaci granulatu i charakteryzuje się właściwościami opałowymi podobnymi do drewna. Jego największą zaletą jest fakt, iż generuje bardzo małe ilości popiołu. Jakość palnika zależna jest również od zastosowanych zabezpieczeń. W pierwszej kolejności powinien on chronić przed cofaniem się płomienia.

PRACA KOTŁA POZA SEZONEM. Warto zakupić kocioł, który może zostać przestawiony w tryb do podgrzewania wyłącznie wody, czyli w ramach opcji c.w.u.

RODZAJ WYMIENNIKA. Występuje on w dwóch formach: poziomej i pionowej. Pierwszy z nich sprawia, że kocioł jest wyższy, będzie on także bardziej zanieczyszczony.

SPRAWNOŚĆ CIEPLNA. Podczas spalania powstają różnego rodzaju straty wynikające między innymi z niedopalenia stałych i gazowych substancji palnych czy chociażby z tak zwanej straty kominowej. Im więc większa sprawność, tym kocioł jest wydajniejszy. Dobrej jakości urządzenia posiadają ów parametr na poziomie około 80%.

TEMPERATURA. Zakres temperatury pracy może być różny, jeśli jednak zależy nam na efektywnym piecu, powinien on wynosić od około 50 do 90-100 stopni Celsjusza.

DODATKOWE WYPOSAŻENIE. Wymienić można między innymi szczotkę do czyszczenia, haf, szufladę na popiół, termometr i wentylator.

Kocioł na ekogroszek – jaka firma i cena?

Rynkowa oferta kotłów jest bardzo szeroka, dlatego warto decydować się na urządzenia renomowanych producentów. Bez wątpienia godne polecenia są kotły takich firm jak: Galmet, Ogniwo, Galmet, OPAL. SAS i Termo-Tech. Jeżeli chodzi natomiast o ich cenę, uzależniona jest ona od mocy i podstawowych parametrów użytkowych.

Najtańszy kocioł o mocy do 10 kW zakupimy już za nieco ponad 1600 złotych. Jeżeli chcemy jednak dysponować urządzeniem wydajniejszym, będziemy musieli zapłacić od 2000 do nawet 4000 złotych. Kotły wielkogabarytowe, przeznaczone do szczególnie dużych domów, kosztują natomiast ponad 5000, 6000, a nawet ponad 8000 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.