Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Kalendarz brań - kalendarz wędkarski. Czy warto go stosować?

Choć narosło wokół niego wiele kontrowersji, kalendarz brań wciąż jest używany przez wędkarzy. Czy słusznie?

Dzięki kalendarzowi brań każdy miłośnik wędkowania może z łatwością dowiedzieć się, kiedy i jakie gatunki ryb łowić. To niezwykle użyteczna wskazówka, zwłaszcza dla początkujących wędkarzy. Jak więc z niej korzystać i czy warto w ogóle to robić?

Kiedy biorą ryby?

Kalendarz brań pozwala zaplanować połowy w taki sposób, by były one jak najskuteczniejsze. Dzięki temu będziemy mieć satysfakcję nie tylko z czasu spędzonego nad wodą oraz kontaktu z naturą, ale i ze złowienia cennych okazów. W tabeli poniżej zawarto małą podpowiedź, jakich gatunków ryb można się spodziewać w dużej liczbie w danym miesiącu.

Czy kalendarz brań się sprawdza?

Chociaż kalendarz brań wędkarskich pomaga w przybliżeniu i określeniu intensywności brania ryb w danym czasie, niektórzy wędkarze kwestionują sens jego stosowania. Uważają bowiem, że jest on nieskuteczny. Czym jest to spowodowane? Kalendarz brań opiera się na fazach księżyca oraz wielu czynnikach przyrodniczych, które wpływają na intensywność żeru ryb. Uwzględnia się w nim m.in.:

  • warunki atmosferyczne,
  • kierunek wiatru,
  • temperaturę wody,
  • temperatura powietrza,
  • ciśnienie.

Nic więc dziwnego, że ustalenie precyzyjnych okresów brań jest niezwykle trudne. Takie daty nigdy nie będą ścisłe, gdyż determinują je zróżnicowane czynniki. Wiele zależy również od sytuacji na łowisku w danym dniu. Terminarz brań powinniśmy więc traktować jako użyteczną wskazówkę, a nie pewną informację – coś na kształt prognozy pogody. W wędkarstwie nie ma bowiem uniwersalnych prawd, które zawsze się sprawdzają. Z czasem jednak zdobędziemy doświadczenie, które pozwoli nam dokładniej wyznaczać okresy dobrych brań.

Podsumowując, wędkarski kalendarz brań stanowi użyteczną wskazówkę dla wszystkich osób, które chcą zwiększyć skuteczność swych połowów. Przydaje się również początkującym pasjonatom wędkarstwa, którzy nie mają jeszcze doświadczenia i nie do końca wiedzą, kiedy i jakie gatunki najlepiej łowić. W wędkarstwie jednak, jak zresztą w wielu dziedzinach: ile osób, tyle opinii. Nic więc dziwnego, że można spotkać się z opiniami, że kalendarz brań nie jest wart stosowania. Warto jednak wypracować swoje własne zdanie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.