Udostępnij
Skomentuj

Jazgarz – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

Łowienie jazgarzy - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Jak wygląda jazgarz?

Jazgarz ma podzieloną płetwę grzbietową, podobnie jak inne okoniowate. Trudno jednak pomylić go z inną rybą z tej rodziny choćby już tylko ze względu na wielkość. Jazgarze dorastają kilkunastu centymetrów i około 100 gramów wagi. Jaki największy jazgarz został złapany na wędkę? Nie wiadomo, bo w przypadku tej ryby nie prowadzi się rejestru, natomiast z pewnością nie była to ryba, którą ktokolwiek wspominałby ze szczególnym sentymentem. Ubarwienie jazgarza jest żółtawe, złote lub zielonkawe, na ciele widoczne są nieduże brązowe plamki. Pokrywy skrzelowe wyciągnięte w kolec, również promienie przedniej części płetwy grzbietowej przekształcone w bardzo ostre kolce. Sama płetwa nie jest podzielona do końca, jak u okonia, a jedynie ma wyraźne przewężenie między dwiema częściami.

Nieco większy jest niewystępujący dziko w Polsce jazgarz dunajski. Sporadycznie pojawia się on jako uciekinier z hodowli, ale to naprawdę pojedyncze przypadki, raczej niewarte odnotowania.

Czy jazgarz jest jadalny?

Tak, jazgarze są jadalne. Są też absolutnie niezbędnym składnikiem najbardziej tradycyjnej zupy rybnej, z rosyjska zwanej uchą. Dlaczego więc tak rzadko trafiają na stoły? Powody są dwa: po pierwsze wielkość. Trzeba by było złowić jazgarzy sporo, a ich filetowanie jest koszmarem (podobnie jak oczyszczanie z łuski, która schodzi równie wspaniale, jak z okonia). Drugi problem to wspomniane już kolce. Złapać jazgarza to niewielka sztuka, ale zdjąć go z haczyka, unikając zranienia, to wyczyn sam w sobie zasługujący na medal. Niewielu więc nastawia się na jazgarza.

Występowanie

Gdzie można spotkać jazgarza? Głównie w wodach stojących – zarówno tych czystszych, jak i zamulonych i eutroficznych. Stosunkowo nielicznie występuje w rzekach, choć już na przykład w Wiśle poniżej Włocławka w pewnych miejscach jazgarze łatwiej złapać niż okonie. Wszędzie przebywa raczej w strefie przybrzeżnej. Zasiedla zbiorniki, w których przynajmniej fragment dna jest piaszczysty.

Kiedy jazgarz ma tarło?

Jazgarze trą się w kilku turach (2-3). Tarło porcyjne odbywa się od drugiej połowy kwietnia do mniej więcej połowy maja, obecnie jednak notuje się coraz wcześniejsze przystępowanie do rozrodu w związku z wyraźnym wzrostem średnich temperatur. Wspomniany wcześniej wymóg znalezienia piaszczystego dna w zbiorniku wynika właśnie ze zwyczajów rozrodczych. Ikra jazgarza składana jest w postaci długich wstęg i albo przyklejana do roślin, albo układana na piasku pod wodą.

Jazgarz – jak złowić?

Jazgarza złowić jest bardzo łatwo. Wystarczy zminiaturyzować zestaw na okonia, zarzucić i… najczęściej tyle. Jazgarki są bardzo agresywne i równie żarłoczne, co ich więksi kuzyni. Jeśli coś mieści się do stosunkowo niewielkiego pyska, to na pewno połakomią się na tę przynętę. Jeśli jednak ktoś chce się lepiej przygotować na połów, to na maleńki haczyk powinien założyć czerwonego robaka albo rybę – czy raczej jej fragment, bo złowienie mniejszych ryb niż jazgarz bywa już wyzwaniem. Niemniej jednak zdarzały się wcale nie tak rzadko przypadki złowienia jazgarza na spinning, a także na żywca, choć akurat jeśli chodzi o żywca, to jazgarz sam świetnie sprawdza się jako przynęta. Zanęta na jazgarza nie jest potrzebna, ale można zanęcić narybek, żeby ściągnąć jazgarza w jej pobliże.

Kiedy bierze jazgarz?

Jazgarze mają bardzo wyraźny szczyt aktywności w godzinach porannych. Ożywiają się jeszcze trochę wieczorem, natomiast w południe czasem udaje się je zahaczyć wręcz „za kapotę”, a i tak nie podejmują ataku na przynętę. Jeśli zaś chodzi o sezon, to jazgarze można łowić przez cały rok, w tym również spod lodu (wyciągając osobniki zimujące w zagłębieniach dna).

Jazgarz na sandacza i szczupaka

Jazgarz na sandacza ma już opinię naprawdę skutecznej przynęty. Między wędkarzami tylko trwa dyskusja, czy lepiej radzi sobie na żywca, czy już jako martwa rybka. W praktyce obie metody wykazują niemałą skuteczność i są stosowane na równi. Trochę inaczej jest z jazgarzem na szczupaka. Wydaje się, że w tym przypadku ryby są bardziej wybredne i są takie łowiskach, w których szczupaki nie tylko ignorują, ale wręcz odpychają jazgarza jako przynętę, a są takie, gdzie szczupak atakuje od razu. Dawniej zakładano jazgarze na spining, dziś już raczej stosunkowo rzadko, ale metoda ta nadal dział.

Okres ochronny

Jazgarze nie są objęte szczególnym ograniczeniem. Nie mają wyznaczonego wymiaru ani okresu ochronnego. Jedyne ograniczenie to ilość wynoszonych z łowiska ryb, która nie może przekroczyć 5 kilogramów w ciągu doby.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.