Udostępnij
Skomentuj

Jakie worki do prania butów, bielizny i firan wybrać?

Do prania tkanin delikatnych oraz butów warto zastosować specjalne worki. Jakie wybrać?

Pranie bielizny, firanek, jedwabnych apaszek, a także butów warto przeprowadzać przy użyciu specjalnych woreczków do prania. Zabezpieczą one tkaniny przed zniszczeniem, jak również ochronią pozostałe ubrania – na przykład przed zaciągnięciem się o haftki biustonosza. Jakie są rodzaje worków do prania? Który wybrać i dlaczego warto je stosować?

Rodzaje worków do prania

Pranie w pralce automatycznej także wymaga odrobiny wysiłku i czasu. Konieczne jest zarówno posegregowanie odzieży ze względu na kolorystykę, jak również z uwagi na materiał i zalecenia związane z praniem. Zasadniczą większość ubrań można prać w 30 lub 40 stopniach, ale część tkanin jest na tyle delikatna, że wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Woreczki do prania przydadzą się więc np. do ochrony jedwabnych tkanin lub firanek, ale znajdą również inne zastosowanie – mogą ochronić inne tkaniny przed uszkodzeniem ich np. przez haftki biustonosza, cekiny na koszulce lub inne elementy. Oferta worków do prania jest bardzo szeroka. Są one dostępne w różnorodnych rozmiarach, a nawet w różnych kształtach. Jakie są ich rodzaje?

  • Worki do prania bielizny i tkanin delikatnych – najczęściej mają podłużny kształt i są zapinane na zamek. Zapięcie bywa najczęściej odpowiednio zabezpieczone, by zamek nie był ostry i nie zaczepiał o inne tkaniny. Worki do prania bielizny i tkanin delikatnych są oferowane w wielu różnorodnych rozmiarach – mogą pomieścić kilka par majtek, rajstopy, apaszki jedwabne albo nawet całą sukienkę lub koszulkę.
  • Worki do prania biustonoszy – są one dedykowane właśnie do prania biustonoszy. Mają specyficzny kształt, który jest dopasowany do biustonosza. W woreczku tego rodzaju zmieści się kilka biustonoszy, można w nim również prać inne rodzaje bielizny. Ogólnie jednak biustonosze warto prać osobno (w oddzielnym worku niż np. rajstopy), gdyż ich haftki i ewentualne zdobienia mogłyby zaczepiać o inne ubrania.
  • Worki do prania firanek – odpowiednio duże, by pomieścić przynajmniej 2 spore firanki. Worki tego typu doskonale zabezpieczą delikatną tkaninę, z jakiej są szyte firany, ale w żaden sposób nie utrudnią dopierania i płukania firan.
  • Worki do prania butów – zabezpieczają nie tylko obuwie, ale też pralkę podczas prania butów. Worek do prania butów jest spory – musi pomieścić obuwie w praktycznie każdym rozmiarze. Jego zastosowanie ogranicza ryzyko zaczepiania się sznurowadeł lub innych elementów buta o bęben pralki, co mogłoby utrudniać pranie, a nawet prowadzić do uszkodzeń urządzenia oraz samych butów.
  • Worek do prania można kupić pojedynczo lub w zestawie – zazwyczaj zakup zestawu jest nieco bardziej opłacalny finansowo, a w codziennym użytkowaniu i tak przyda się więcej niż jeden worek do pralki.

Polecane worki do prania

Jak dbać o pralkę i chronić ją przed uszkodzeniami przy użyciu worków?

Stosowanie worków do prania ma na celu nie tylko ochronę odzieży i butów, które są w nich prane, ale też ochronę samego urządzenia. Pralka to sprzęt, który można wymieniać raz na wiele lat, dlatego warto dbać o jej dobry stan techniczny i eliminować ryzyko uszkodzeń. O czym warto pamiętać? Jak chronić pralkę przed uszkodzeniami?

  • Warto stosować środki zmiękczające wodę – oczywiście pod warunkiem, że są potrzebne. By się o tym przekonać warto sprawdzić (na stronie dostawcy wody lub przy pomocy domowego testu do badania twardości wody), jaki jest jej poziom zakamienienia. Jeśli czajnik już po paru dniach wymaga odkamieniania, to z pewnością woda w instalacji jest bardzo twarda, co nie jest obojętne także dla pralki. Kamień osiada na grzałce i innych elementach urządzenia, skraca ich żywotność, a twarda woda powoduje również, że trudniej dopierają się zabrudzenia, a wydajność środków piorących jest niższa. By temu zapobiegać, warto dodawać do prania specjalne środki w proszku, tabletkach lub żelu, które zmiękczą wodę. Może to być specyfik Calgon, Ecozone, Domol lub jakiejkolwiek innej marki.
  • Warto przeprowadzać program samoczyszczący – na przykład raz w miesiącu. Dokładną instrukcję jego uruchomienia powinniśmy znaleźć w instrukcji użytkowania pralki. Najczęściej jest to program piorący w 90 stopniach, który uruchamia się przy pustym bębnie. W niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie wówczas specjalnego preparatu do czyszczenia pralek albo uruchomienie urządzenia bez żadnych środków piorących i czyszczących – wysoka temperatura także działa oczyszczająco, zabija bakterie i grzyby.
  • Po zakończeniu prania, dobrze jest oczyścić kołnierz pralki i pozostawić otwarte drzwiczki – by pralka pachniała świeżością i nie rozwijały się w niej zarodniki grzybów i pleśni, należy zadbać o jej wywietrzenie po praniu, jak również na bieżąco oczyszczać gumowy kołnierz, w którym zazwyczaj pozostaje woda, a czasami także resztki środków piorących.
  • Nie należy prać zbyt wielu ubrań jednocześnie – zbyt mocne obciążenie bębna może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych urządzenia.

Stosowanie woreczków do prania, dbanie o higienę pralki i obsługiwanie jej zgodnie z instrukcją to działania, które z pewnością wpłyną korzystnie na dłuższy czas sprawności urządzenia. By same woreczki na pranie służyły użytkownikowi jak najdłużej, także nie należy ich nadmiernie wypełniać, a po użyciu, warto wysuszyć je na suszarce lub w poziomej pozycji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.