https://www.morele.net/wiadomosc/jakie-akwarium-dla-rybek-kupic-ktore-najlepsze/3562/first 2018-10-22 09:31:55.000000

Jakie akwarium dla rybek kupić? Które najlepsze?

By rośliny rozwijały się we właściwy sposób, a ryby miały odpowiednie warunki, konieczne jest między innymi dobrze wybrane akwarium.

Akwarystyka jest niezwykle ciekawym i wymagającym hobby. Wbrew pozorom stworzenie estetycznego i dobrze funkcjonującego akwarium nie jest proste. Jaki model będzie najlepszy?

Akwarium dla początkujących – od czego zacząć?

Kluczową kwestią przy wyborze akwarium jest jego dobre zaplanowanie. Najlepszą opcją jest przejrzenie wielu inspiracji i propozycji wykreowanych przez doświadczonych pasjonatów. Na początku warto sięgnąć po średniej wielkości zbiornik i mało wymagające gatunki ryb i roślin. Jeśli powiedzie się nam z takim zestawem, można będzie akwarium modyfikować, wprowadzać nowe gatunki i zmieniać wystrój na kosztowniejszy.

Kiedy wpuścić ryby?

Zbyt wczesne wpuszczenie ryb może prowadzić do ich zatrucia się oraz śmierci. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że nowe akwarium nie jest od razu stabilne biologicznie. Proces nitryfikacji (rozwoju korzystnych bakterii) wymaga czasu, ale gwarantuje naturalną eliminację zagrożeń biologicznych w akwarium.

Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie akwarium i wyposażenie zbiornika w filtry oraz system napowietrzania i odczekanie przed wpuszczeniem ryb nawet do kilku tygodni. To czas, w którym wszelkie szkodliwe związki azotu zostaną zneutralizowane i ryby nie zatrują się nimi.

Akwaria dla rybek

Akwaria dla rybek

Typy akwariów – jaki kształt wybrać?

Akwaria są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. W sprzedaży można znaleźć:

Akwarium prostokątne

Akwarium prostokątne to klasyczne i najpopularniejsze rozwiązanie. Akwarium prostokątne można kupić w większości sklepów zoologicznych i akwarystycznych. Jest tańsze od modeli profilowanych i narożnych, jest również dostępne w wielu rozmiarach, co ułatwia dobór odpowiedniej wielkości. Do takiego akwarium można łatwo dobrać akcesoria i wyposażenie. Niezbędnym elementem akwarium jest wieko. Standardowa będzie pokrywa do akwarium 60x30.

ZALETY

 • Jest tańsze od innych modeli.
 • Jest dostępne w wielu rozmiarach.
 • Można do niego z łatwością dobrać akcesoria i wyposażenie.

WADY

 • Nie jest tak efektowne, jak akwarium profilowane.

Akwarium profilowane

Akwarium tego typu posiada profilowaną (wygiętą) przednią szybę, co daje wrażenie głębi i optycznie powiększa wodną przestrzeń. Akwaria profilowane są droższe od prostokątnych, ale są również bardziej efektowne.

ZALETY

 • Jest estetyczne i designerskie.
 • Jest dostępne w wielu rozmiarach.
 • Sprawia wrażenie bardzo przestronnego.

WADY

 • Jest droższe od klasycznego.

Akwarium narożne

Akwarium narożne jest niewielkie, kompaktowe i designerskie. Przednia szyba jest zazwyczaj mocno profilowana.

ZALETY

 • Jest efektowne i designerskie.
 • Nadaje się do małych wnętrz – nie zajmuje dużo miejsca.
 • Sprawia wrażenie przestronnego.

WADY

 • Droższe od klasycznego.
 • Mniej popularne, trudniej dostępne.

Akwarium kuliste

Akwarium kuliste nie jest polecane do hodowli ryb. Popularność okrągłego akwarium ze złotą rybką utrwaliło wiele bajek i filmów, w których w okrągłym akwarium wypełnionym jedynie wodą pływa samotna złota rybka. Taki wybór to niemal pewna śmierć rybki. Kuliste ścianki powodują choroby oczu, problem z orientacją w przestrzeni oraz z linią boczną, która pozwala rybom utrzymywać równowagę. Dlatego jest to akwarium polecane jedynie do kompozycji roślinnych.

Jakie akwarium wybrać?

Nie tylko kształt zbiornika ma znaczenie. Kluczowe kwestie to również:

 • Grubość szkła – im większy zbiornik, tym więcej wody, a więc i większe obciążenie ścian. Duże zbiorniki powinny być wykonane z grubszego szkła.

Jaka grubość szkła będzie odpowiednia dla akwarium?

 • Woda – może to być woda z kranu lub filtrowana. Wiele zależy do tego, jakie gatunki roślin i ryb będą się w niej znajdowały. Dla mniej wymagających gatunków wystarczającą opcją będzie woda z kranu, która będzie filtrowana przez filtry w akwarium.
 • Temperatura – jest kluczowa dla optymalnego rozwoju roślin oraz ryb. Nie ma jednej idealnej temperatury dla wszystkich gatunków, dlatego komponowanie zawartości akwarium wymaga wiedzy i zastanowienia. Przykładowa temperatura dla ryb łatwych w hodowli to 23 do 27 stopni. Gatunki egzotyczne mają wyższe wymagania co do temperatury. Aktualną ciepłotę wody należy kontrolować za pomocą odpowiedniego termometru.
 • Odmulacz – ma za zadanie usuwanie mułu i nalotu z dna akwarium. Odpowiednio dobrany sprawia, że woda staje się czystsza, a w zbiorniku nie rozwijają się glony. Można wybrać odmulacz przelewowy, który umożliwia jednoczesne usuwanie mułu oraz wymianę wody lub odmulacz kompaktowy (w sam raz do małego akwarium), który przepuszcza wodę przez filtr wyłapujący muł.
 • Filtr do wody – może być wewnętrzny lub zewnętrzny. W małym akwarium wystarczy prosty filtr wewnętrzny, a do dużych zbiorników należy zakupić filtr o wysokiej wydajności. Kluczową kwestią jest przepływ filtra – powinien wynosić dwa razy więcej (na godzinę) niż pojemność akwarium.
 • Grzałka – wybór grzałek do akwarium jest niezwykle szeroki. Należy wybrać model odpowiadający przelicznikowi od 0,5 do 1 W na każdy litr wody w zbiorniku.
 • Nawóz – niezbędny do wielu roślin akwariowych. Wybór zależy od uprawianych gatunków roślin. Należy ściśle przestrzegać dawkowania oraz pamiętać o regularnej wymianie wody w zbiorniku (najczęściej także po podaniu nawozu).
 • Żwir – jego wybór jest uzależniony od tego, czy ma trafić do akwarium roślinnego czy do zbiornika z rybami i roślinami. Jeśli w akwarium są jedynie rośliny, można sięgnąć po żwir o dowolnej, nawet bardzo drobnej frakcji. Jeśli w zbiorniku są ryby, lepszym wyborem będzie grubszy żwir o gładkich krawędziach – ryby denne mogłyby pokaleczyć się o ostre drobinki.
 • Wysokość zbiornika – wysokość akwarium to kwestia indywidualna, ale najlepszy wyjściem jest zakup zbiornika dość długiego i szerokiego, a niezbyt wysokiego – będzie lepiej napowietrzony i dobrze oświetlony.

Który rozmiar wybrać?

Wielkość akwarium zależy od własnych upodobań oraz od tego, jaką będzie miało zawartość. Im mniejsze, tym trudniej je ciekawie zaaranżować. Warto pamiętać o tym, by nie wybierać zbiorników pionowych, zbyt wysokich bo będą najtrudniejsze do oświetlenia oraz do napowietrzenia.

Najlepszym wyborem jest zakup akwarium średniego lub dużego. Optymalny rozmiar to minimum 55 litrów, a lepiej sięgnąć po większe. To pozwoli na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni oraz sprawi, że unikniemy dużych kosztów w przyszłości, gdy zapragniemy wprowadzić do kolekcji nowe gatunki ryb lub roślin. Zbyt mały zbiornik może szybko okazać się za ciasny lub nawet spowodować przerybienie, które prowadzi do agresywnego zachowania u ryb, a nawet do ich śmierci.

Akwarium z szafką - jak wybrać?

Mniejsze zbiorniki wodne można ustawić w dowolnym miejscu – szafki pokojowe, biurka lub stoły bez problemu udźwigną ich ciężar. Nieco trudniej jest w przypadku zbiorników o bardzo dużych gabarytach.

 • Jednym z rozwiązań jest zakup szafki dedykowanej pod akwarium. To meble wzmacniane, na metalowych stelażach, przystosowane do dużych obciążeń. Ich wadą jest wysoki koszt zakupu, ale z drugiej strony zapewniają pewność, że konstrukcja będzie wytrzymała i estetyczna. Przy wyborze szafki tego typu należy zwrócić uwagę, na jakie akwarium została przewidziana (wymiary oraz litraż).
 • Druga opcja to DIY – czyli zrób to sam. W sieci można znaleźć schematy i podpowiedzi, jak wykonać samodzielnie szafkę pod akwarium. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi narzędziami, wolnym czasem i umiejętnościami manualnymi, możemy wykonać wytrzymałą szafkę pod akwarium samodzielnie.
akwarium

Jak urządzić akwarium?

Wystrój zbiornika wodnego zależy w dużej mierze od fantazji właściciela. By akwarium było estetyczne i inspirujące, warto sięgnąć po coś więcej niż woda i żwir. Kluczową kwestią są dekoracje, czyli rośliny, ciekawe ukształtowanie podłoża oraz elementy kamienne, skalne i podobne do tych, które spotyka się w naturalnym środowisku obok wybranych gatunków roślin i ryb. Najpiękniejsze kompozycje akwarystyczne są doskonałą miniaturą naturalnych warunków – mają nieregularnie zagospodarowane dno, kępki różnorodnych roślin, wyższe kamyki i elementy ozdobne. Należy pamiętać o tym, by wszystkie ozdoby i elementy naturalne były bezpieczne dla ryb. Niewskazane są skały bardzo ostre o poszarpanych, tnących krawędziach, jak również ostry żwir, który może kaleczyć ryby denne.

Jak dbać o akwarium?

Założenie akwarium to tylko początek obowiązków, jakie na siebie nakłada każdy akwarysta. O pięknie i estetyce zbiornika decyduje nie tylko to, jak go zaaranżowano, ale także to, w jaki sposób o niego dbamy.

 • Do codziennych obowiązków akwarysty należą: karmienie ryb, kontrolowanie temperatury wody oraz kontrola filtra.
 • Do obowiązków tygodniowych akwarysty należą: podmiana części wody (około 15%), odmulanie dna, czyszczenie filtra.
 • Do obowiązków sporadycznych akwarysty należą: wymiana oświetlenia, wymiana wkładów do filtra, pielęgnacja i nawożenie roślin.

Jak często zmieniać wodę?

Regularna podmiana części wody w zbiorniku jest niezbędna i to pomimo jej filtracji. Filtry mechaniczne, chemiczne i biologiczne usuwają większość zanieczyszczeń, ale nie pozbawiają wody całego mułu oraz niektórych związków chemicznych, które w nadmiarze mogą szkodzić rybom. Należy przyjąć, że podmiana około 25 do 30% wody w zbiorniku powinna mieć miejsce raz na dwa tygodnie.

Warto wiedzieć!

Nie należy zmieniać całej wody w akwarium, bo to zbyt nagła zmiana i szok dla organizmów wodnych. Dlatego należy regularnie zmieniać około 30% wody – taka dolewka świeżego płynu w żaden sposób nie zaszkodzi rybom i roślinom

Podobne artykuły
 

Akwarystyka jest niezwykle ciekawym i wymagającym hobby. Wbrew pozorom stworzenie estetycznego i dobrze funkcjonującego akwarium nie jest proste. Jaki model będzie najlepszy?

Akwarium dla początkujących – od czego zacząć?

Kluczową kwestią przy wyborze akwarium jest jego dobre zaplanowanie. Najlepszą opcją jest przejrzenie wielu inspiracji i propozycji wykreowanych przez doświadczonych pasjonatów. Na początku warto sięgnąć po średniej wielkości zbiornik i mało wymagające gatunki ryb i roślin. Jeśli powiedzie się nam z takim zestawem, można będzie akwarium modyfikować, wprowadzać nowe gatunki i zmieniać wystrój na kosztowniejszy.

Kiedy wpuścić ryby?

Zbyt wczesne wpuszczenie ryb może prowadzić do ich zatrucia się oraz śmierci. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że nowe akwarium nie jest od razu stabilne biologicznie. Proces nitryfikacji (rozwoju korzystnych bakterii) wymaga czasu, ale gwarantuje naturalną eliminację zagrożeń biologicznych w akwarium.

Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie akwarium i wyposażenie zbiornika w filtry oraz system napowietrzania i odczekanie przed wpuszczeniem ryb nawet do kilku tygodni. To czas, w którym wszelkie szkodliwe związki azotu zostaną zneutralizowane i ryby nie zatrują się nimi.

Akwaria dla rybek

Akwaria dla rybek

Typy akwariów – jaki kształt wybrać?

Akwaria są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. W sprzedaży można znaleźć:

Akwarium prostokątne

Akwarium prostokątne to klasyczne i najpopularniejsze rozwiązanie. Akwarium prostokątne można kupić w większości sklepów zoologicznych i akwarystycznych. Jest tańsze od modeli profilowanych i narożnych, jest również dostępne w wielu rozmiarach, co ułatwia dobór odpowiedniej wielkości. Do takiego akwarium można łatwo dobrać akcesoria i wyposażenie. Niezbędnym elementem akwarium jest wieko. Standardowa będzie pokrywa do akwarium 60x30.

ZALETY

 • Jest tańsze od innych modeli.
 • Jest dostępne w wielu rozmiarach.
 • Można do niego z łatwością dobrać akcesoria i wyposażenie.

WADY

 • Nie jest tak efektowne, jak akwarium profilowane.

Akwarium profilowane

Akwarium tego typu posiada profilowaną (wygiętą) przednią szybę, co daje wrażenie głębi i optycznie powiększa wodną przestrzeń. Akwaria profilowane są droższe od prostokątnych, ale są również bardziej efektowne.

ZALETY

 • Jest estetyczne i designerskie.
 • Jest dostępne w wielu rozmiarach.
 • Sprawia wrażenie bardzo przestronnego.

WADY

 • Jest droższe od klasycznego.

Akwarium narożne

Akwarium narożne jest niewielkie, kompaktowe i designerskie. Przednia szyba jest zazwyczaj mocno profilowana.

ZALETY

 • Jest efektowne i designerskie.
 • Nadaje się do małych wnętrz – nie zajmuje dużo miejsca.
 • Sprawia wrażenie przestronnego.

WADY

 • Droższe od klasycznego.
 • Mniej popularne, trudniej dostępne.

Akwarium kuliste

Akwarium kuliste nie jest polecane do hodowli ryb. Popularność okrągłego akwarium ze złotą rybką utrwaliło wiele bajek i filmów, w których w okrągłym akwarium wypełnionym jedynie wodą pływa samotna złota rybka. Taki wybór to niemal pewna śmierć rybki. Kuliste ścianki powodują choroby oczu, problem z orientacją w przestrzeni oraz z linią boczną, która pozwala rybom utrzymywać równowagę. Dlatego jest to akwarium polecane jedynie do kompozycji roślinnych.

Jakie akwarium wybrać?

Nie tylko kształt zbiornika ma znaczenie. Kluczowe kwestie to również:

 • Grubość szkła – im większy zbiornik, tym więcej wody, a więc i większe obciążenie ścian. Duże zbiorniki powinny być wykonane z grubszego szkła.

Jaka grubość szkła będzie odpowiednia dla akwarium?

 • Woda – może to być woda z kranu lub filtrowana. Wiele zależy do tego, jakie gatunki roślin i ryb będą się w niej znajdowały. Dla mniej wymagających gatunków wystarczającą opcją będzie woda z kranu, która będzie filtrowana przez filtry w akwarium.
 • Temperatura – jest kluczowa dla optymalnego rozwoju roślin oraz ryb. Nie ma jednej idealnej temperatury dla wszystkich gatunków, dlatego komponowanie zawartości akwarium wymaga wiedzy i zastanowienia. Przykładowa temperatura dla ryb łatwych w hodowli to 23 do 27 stopni. Gatunki egzotyczne mają wyższe wymagania co do temperatury. Aktualną ciepłotę wody należy kontrolować za pomocą odpowiedniego termometru.
 • Odmulacz – ma za zadanie usuwanie mułu i nalotu z dna akwarium. Odpowiednio dobrany sprawia, że woda staje się czystsza, a w zbiorniku nie rozwijają się glony. Można wybrać odmulacz przelewowy, który umożliwia jednoczesne usuwanie mułu oraz wymianę wody lub odmulacz kompaktowy (w sam raz do małego akwarium), który przepuszcza wodę przez filtr wyłapujący muł.
 • Filtr do wody – może być wewnętrzny lub zewnętrzny. W małym akwarium wystarczy prosty filtr wewnętrzny, a do dużych zbiorników należy zakupić filtr o wysokiej wydajności. Kluczową kwestią jest przepływ filtra – powinien wynosić dwa razy więcej (na godzinę) niż pojemność akwarium.
 • Grzałka – wybór grzałek do akwarium jest niezwykle szeroki. Należy wybrać model odpowiadający przelicznikowi od 0,5 do 1 W na każdy litr wody w zbiorniku.
 • Nawóz – niezbędny do wielu roślin akwariowych. Wybór zależy od uprawianych gatunków roślin. Należy ściśle przestrzegać dawkowania oraz pamiętać o regularnej wymianie wody w zbiorniku (najczęściej także po podaniu nawozu).
 • Żwir – jego wybór jest uzależniony od tego, czy ma trafić do akwarium roślinnego czy do zbiornika z rybami i roślinami. Jeśli w akwarium są jedynie rośliny, można sięgnąć po żwir o dowolnej, nawet bardzo drobnej frakcji. Jeśli w zbiorniku są ryby, lepszym wyborem będzie grubszy żwir o gładkich krawędziach – ryby denne mogłyby pokaleczyć się o ostre drobinki.
 • Wysokość zbiornika – wysokość akwarium to kwestia indywidualna, ale najlepszy wyjściem jest zakup zbiornika dość długiego i szerokiego, a niezbyt wysokiego – będzie lepiej napowietrzony i dobrze oświetlony.

Który rozmiar wybrać?

Wielkość akwarium zależy od własnych upodobań oraz od tego, jaką będzie miało zawartość. Im mniejsze, tym trudniej je ciekawie zaaranżować. Warto pamiętać o tym, by nie wybierać zbiorników pionowych, zbyt wysokich bo będą najtrudniejsze do oświetlenia oraz do napowietrzenia.

Najlepszym wyborem jest zakup akwarium średniego lub dużego. Optymalny rozmiar to minimum 55 litrów, a lepiej sięgnąć po większe. To pozwoli na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni oraz sprawi, że unikniemy dużych kosztów w przyszłości, gdy zapragniemy wprowadzić do kolekcji nowe gatunki ryb lub roślin. Zbyt mały zbiornik może szybko okazać się za ciasny lub nawet spowodować przerybienie, które prowadzi do agresywnego zachowania u ryb, a nawet do ich śmierci.

Akwarium z szafką - jak wybrać?

Mniejsze zbiorniki wodne można ustawić w dowolnym miejscu – szafki pokojowe, biurka lub stoły bez problemu udźwigną ich ciężar. Nieco trudniej jest w przypadku zbiorników o bardzo dużych gabarytach.

 • Jednym z rozwiązań jest zakup szafki dedykowanej pod akwarium. To meble wzmacniane, na metalowych stelażach, przystosowane do dużych obciążeń. Ich wadą jest wysoki koszt zakupu, ale z drugiej strony zapewniają pewność, że konstrukcja będzie wytrzymała i estetyczna. Przy wyborze szafki tego typu należy zwrócić uwagę, na jakie akwarium została przewidziana (wymiary oraz litraż).
 • Druga opcja to DIY – czyli zrób to sam. W sieci można znaleźć schematy i podpowiedzi, jak wykonać samodzielnie szafkę pod akwarium. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi narzędziami, wolnym czasem i umiejętnościami manualnymi, możemy wykonać wytrzymałą szafkę pod akwarium samodzielnie.
akwarium

Jak urządzić akwarium?

Wystrój zbiornika wodnego zależy w dużej mierze od fantazji właściciela. By akwarium było estetyczne i inspirujące, warto sięgnąć po coś więcej niż woda i żwir. Kluczową kwestią są dekoracje, czyli rośliny, ciekawe ukształtowanie podłoża oraz elementy kamienne, skalne i podobne do tych, które spotyka się w naturalnym środowisku obok wybranych gatunków roślin i ryb. Najpiękniejsze kompozycje akwarystyczne są doskonałą miniaturą naturalnych warunków – mają nieregularnie zagospodarowane dno, kępki różnorodnych roślin, wyższe kamyki i elementy ozdobne. Należy pamiętać o tym, by wszystkie ozdoby i elementy naturalne były bezpieczne dla ryb. Niewskazane są skały bardzo ostre o poszarpanych, tnących krawędziach, jak również ostry żwir, który może kaleczyć ryby denne.

Jak dbać o akwarium?

Założenie akwarium to tylko początek obowiązków, jakie na siebie nakłada każdy akwarysta. O pięknie i estetyce zbiornika decyduje nie tylko to, jak go zaaranżowano, ale także to, w jaki sposób o niego dbamy.

 • Do codziennych obowiązków akwarysty należą: karmienie ryb, kontrolowanie temperatury wody oraz kontrola filtra.
 • Do obowiązków tygodniowych akwarysty należą: podmiana części wody (około 15%), odmulanie dna, czyszczenie filtra.
 • Do obowiązków sporadycznych akwarysty należą: wymiana oświetlenia, wymiana wkładów do filtra, pielęgnacja i nawożenie roślin.

Jak często zmieniać wodę?

Regularna podmiana części wody w zbiorniku jest niezbędna i to pomimo jej filtracji. Filtry mechaniczne, chemiczne i biologiczne usuwają większość zanieczyszczeń, ale nie pozbawiają wody całego mułu oraz niektórych związków chemicznych, które w nadmiarze mogą szkodzić rybom. Należy przyjąć, że podmiana około 25 do 30% wody w zbiorniku powinna mieć miejsce raz na dwa tygodnie.

Warto wiedzieć!

Nie należy zmieniać całej wody w akwarium, bo to zbyt nagła zmiana i szok dla organizmów wodnych. Dlatego należy regularnie zmieniać około 30% wody – taka dolewka świeżego płynu w żaden sposób nie zaszkodzi rybom i roślinom

Podobne artykuły
 
Data: 11.04.2018
Social
5,0
2 oceny
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Lista komentarzy jest pusta.