Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak zabezpieczyć karoserię samochodu? Najlepsze preparaty do ochrony lakieru

Samo umycie auta nie wystarcza – trzeba jeszcze w odpowiedni sposób zabezpieczyć karoserię, żeby uniknąć problemów w przyszłości.

Oczywiście żadna metoda nie jest doskonała, bo wszystkie sposoby są nietrwałe i nawet profesjonalne powłoki teflonowe, których nałożenie kosztuje czasem ponad tysiąc złotych, ścierają się po roku. Warto więc sięgnąć po znacznie tańsze środki, które czasem będą działały nawet lepiej (choć na pewno nie dłużej).

Przed nałożeniem preparatu ochronnego

Nie ma sensu chronić zniszczonego lakieru – najpierw trzeba postarać się o przywrócenie mu dawnego blasku i usunięcie zanieczyszczeń, które wgryzły się w powierzchnię powłok lakierniczych, a w tym celu trzeba przeprowadzić pełne polerowanie. Na szczęście można to bez problemu zrobić w warunkach domowych, o ile dysponuje się właściwą pastą polerską.

  • Co daje pasta polerska i czy uszkadza ona lakier? Tak – pasta polerska uszkadza lakier i właśnie tak ma działać. Poprzez ścieranie bardzo, bardzo cienkiej warstwy lakieru z powierzchni odsłania jego głębszą warstwę, która wygląda zdecydowanie lepiej. Dzięki zastosowaniu pasty polerskiej można więc przywrócić oryginalny kolor, usunąć przebarwienia i poważne zanieczyszczenia, które już wbudowały się w wierzchnią warstwę lakieru.
  • Jaka pasta polerska na rysy, jaka do czarnego lakieru, a jaka do felg? Tak naprawdę do wszystkiego można użyć tej samej pasty polerskiej, choć nie z każdą będzie łatwo. Jeśli dany produkt nie jest opisany jako nienadający się na przykład do polerowania aluminium, to można go zastosować wszędzie. Różnica jest taka, że pasty polerskie do felg są zwykle minimalnie grubsze, ale różnica jest prawie niezauważalna. Trochę inaczej rzecz ma się z pastą polerską do stali nierdzewnej, bo ta zawiera nieco twardsze drobiny. W praktyce oznacza to, że polerowanie stali pastą do aluminium zabierze więcej czasu, a polerowanie aluminium pastą do stali należy zakończyć szybciej.
  • Pasta polerska do lamp – to jedyny rodzaj, którego nie należy zastępować. Żeby odnowić reflektory, należy użyć czasem nawet kilku różnych past, przy czym niezbędna jest przede wszystkim ta ostatnia – najdrobniejsza, dzięki której klosze staną się znów przejrzyste. Jeśli chodzi o polerowanie lakieru, to bywa ona nawet zbyt drobna, choć chcąc całą operację polerowania przeprowadzić idealnie, można użyć i takiej drobnej pasty wykończeniowej. Ten sam preparat najpewniej sprawdzi się jako pasta polerska do plastiku o gładkiej powierzchni – plastiki chropowate odnawia się nieco inaczej.

Pastę polerską stosuje się po to, aby poprawić wygląd lakieru oraz usunąć drobne rysy i głębokie zabrudzenia. Samo polerowanie wymaga cierpliwości i dokładności, a kiedy już dobiegnie końca, należy dokładnie umyć cały samochód, zanim przystąpi się do zabezpieczania powłoki lakierniczej, co można zrobić na kilka sposobów.

Jak zabezpieczyć lakier?

Zabezpieczenie lakieru zawsze polega na nałożeniu na jego powierzchnię ścieralnej warstwy o dużej przezroczystości.

  • Wosk płynny – nakłada się go najczęściej na ciepło po wymieszaniu z wodą, ale są też dostępne woski na zimno. Zaletą tego pierwszego jest łatwiejsze rozprowadzanie, co zapewnia lepszą, równiejszą powłokę ochronną. Woski płynne na zimno często wymagają polerowania, jeśli nałoży się ich zbyt grubą warstwę, ponieważ takowa wygląda bardzo nieestetycznie.
  • Paska woskująca – czasem wyróżnia się taki produkt, ponieważ nie jest to już sam wosk, ale mieszanina wosku i specyficznej bazy, która ma ułatwiać rozprowadzanie preparatu. W porównaniu z woskiem na ciepło jest to środek bardziej ekonomiczny, a w zestawieniu z woskiem na zimno wygrywa łatwością aplikacji i mniejszym ryzykiem powstania zacieków.
  • Mleczko do konserwacji karoserii – w zależności od produktu może łączyć w sobie delikatne właściwości polerujące i ochronne lub myjąco-ochronne. Mleczka do karoserii nanosi się najczęściej duża rękawicą, starając się zachować na całej powierzchni jednakowo cienką warstwę. Nie pozostawiają one zacieków, ale utworzona przez nie warstwa ochronna nie jest zbyt trwała.

Pytania i odpowiedzi związane z zabezpieczeniem lakieru

  • Kiedy zabezpieczać lakier? Podstawowe woskowanie warto powtarzać przy każdym myciu samochodu, ale z pewnością należy ponownie nałożyć warstwę ochronną po kilku deszczowych dniach albo dłuższej trasie. Woski i inne substancje zabezpieczające tworzą warstwę ścieralną – na tym polega idea ochrony lakieru, że ściera się warstwa ochronna, a nie barwna. Obowiązkowo należy też zakonserwować karoserię przed zimą i kilkakrotnie w czasie jazdy poza sezonem letnim, aby uchronić stal przed korodującą solanką.
  • Czy pora dnia ma znaczenie? Mogłoby się wydawać, że każdy czas jest dobry, ale w praktyce wiele zależy od produktu zabezpieczającego. Wielu z nich nie wolno nakładać na rozgrzaną karoserię, zatem odpadają gorące letnie popołudnia. Każdy preparat zabezpieczający działa trochę inaczej i przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją.
  • Jak dokładnie powinien zostać zabezpieczony lakier? Warstwą ochronną pokrywa się całą karoserię, natomiast należy zwrócić szczególną uwagę na progi, profile drzwi czy zagięta na nadkola karoserię, czyli miejsca, które nie są szczególnie dobrze widoczne, ale które zawsze są najbardziej narażone na uszkodzenia.
  • Jak długo wytrzyma na samochodzie warstwa ochronna? Wszystko zależy od rodzaju preparatu i sposobu eksploatacji. Nawet w czasie garażowania warstwa ochronna powoli będzie się zużywała, ale w pojazdach regularnie używanych ma szanse wytrzymać miesiąc lub do 1000 kilometrów, a i to przy założeniu, że dobry wosk do karoserii został nałożony w doskonały sposób. I tu ważna uwaga – nałożenie grubszej warstwy ochronnej niekoniecznie zwiększy jej trwałość, a tym bardziej nie wpłynie korzystnie na wygląd nadwozia.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.