https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-smartwatch-jaki-najlepszy-przeglad-funkcji/716/ 2019-06-05 10:16:09.000000

Jak wybrać Smartwatch? Jaki najlepszy? Przegląd funkcji

Smartwatche wyposażone są w wiele ciekawych funkcji. Różnią się one w zależności od producenta. Jak wybrać najlepszy smartwatch?

Co to jest smartwatch?

Smartwatch to inteligentny zegarek, który można sparować ze smartfonem. Smartwatche mogą wyświetlać powiadomienia o aktywności na serwisach społecznościowych, wiadomościach i połączeniach. Dodatkowo mierzą też aktywność fizyczną, odtwarzają muzykę, pozwalają grać w proste gry. Mogą być wyposażone również w aparat fotograficzny, barometr czy kalkulator.

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez smartfona, który służy nie tylko jako telefon, ale również jako aparat fotograficzny, kalkulator czy też przenośna konsola do gier. Urządzenia te  zapewniają wygodę i pozwalają być cały czas online. Parę lat temu na rynku pojawiły się również inteligentne zegarki – smartwatche, których zadaniem jest zapewnienie jeszcze łatwiejszego dostępu do informacji. Połączone przez Bluetooth ze smartfonami, powiadamiają o nadchodzących wiadomościach, połączeniach albo aktywności w social media. Czym są smartwatche? W jakie funkcje zostały wyposażone? Na te i inne pytania odpowiada niniejszy poradnik.

Polecane zegarki smartwatch

Co to jest smartwatch?

W dosłownym tłumaczeniu jest to inteligentny zegarek, czyli niewielkie urządzenie elektroniczne wyposażone zarówno w funkcje tradycyjnego zegarka, jak i w dodatkowe możliwości odbierania SMS, powiadomień o nadchodzących na smartfon połączeniach głosowych, aktywności w mediach społecznościowych. Większość modeli (choć nie wszystkie) pozwala na instalację aplikacji, czyniąc z zegarka podręczne centrum dowodzenia. Smartwatch może być dodatkowo wyposażony w akcelerometr, kalkulator, odtwarzacz mp3, GPS, a nawet aparat fotograficzny.

Większość smartwatchy wyposażona jest w ekran, który znacznie ułatwia komunikację pomiędzy zegarkiem a smartfonem. Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi poprzez wybranie odpowiedniej opcji, można zdecydować o odebraniu lub odrzuceniu połączenia, a także o odczytaniu SMS-a albo e-maila. Nowoczesne smartwatche zawierają również funkcje opasek monitorujących aktywność fizyczną – pozwalają mierzyć tętno, ilość wykonanych kroków albo jakość snu.

Jak działa smartwatch?

Inteligentne zegarki za pomocą modułu Bluetooth łączą się ze smartfonem, dzięki czemu mogą odbierać powiadomienia o przychodzących połączeniach, poczcie e-mail czy też SMS. Dodatkowo mogą pełnić samodzielną funkcję jako zwykły zegarek albo stoper.

Warto wiedzieć!

Większość inteligentnych zegarków wymaga instalacji aplikacji na smartfonie. Po sparowaniu obu urządzeń, na smartfonie można skonfigurować pracę zegarka. Od tego momentu smartwatch jest w pełni funkcjonalny.

Smartwatche mogą pracować pod kontrolą wewnętrznego oprogramowania dostarczonego przez producenta lub systemów Apple WatchOS, Samsung Tizen OS, a także Android Wear. Urządzenia działające na oprogramowaniu producentów mają zazwyczaj mniejsze możliwości, a ich funkcjonalność ogranicza się do podstawowych elementów. Smartwatche oparte na jednym z trzech wymienionych systemów operacyjnych mogą o wiele więcej. Ich odpowiednia konfiguracja pozwala na stworzenie z zegarka małego centrum dowodzenia.

Smartwatch Huawei Watch GT Sport

Jaki smartwatch wybrać?

Otrzymywanie powiadomień o nadchodzących na smartfona połączeniach głosowych albo SMS-ach to absolutne minimum, jeśli chodzi o funkcjonalność smartwatchy. Nowoczesne inteligentne zegarki dają o wiele większe możliwości, które w najbardziej zaawansowanych modelach dorównują smartfonom. Za takie modele trzeba jednak sporo zapłacić, ale zakup smartwatcha to koszt ponoszony raz na wiele lat. Nowoczesne inteligentne zegarki z wyższej półki są wodoszczelne i odporne na ekstremalne warunki. Posiadają też o wiele większe możliwości jak np. zasilanie światłem słonecznym, kompas, barometr, czujnik przypływów i odpływów.

Większość dostępnych na rynku modeli nie jest aż tak zaawansowana, ale ich funkcjonalność również może imponować. Poza podstawowymi funkcjami:

 • odbieraniem połączeń telefonicznych,
 • sprawdzaniem wiadomości tekstowych,
 • odbieraniem powiadomień i wiadomości z portali społecznościowych (Facebook, Twitter),
 • wyświetlanie informacji o pogodzie,
 • terminarzem,

niektóre zegarki wyposażone są w aparat fotograficzny, GPS, budzik czy też odtwarzacz MP3. Dodatkowo, bardziej zaawansowane modele – choć nadal dostępne w przystępnej cenie, umożliwiają odpisywanie na SMS-y i wiadomości w social media, kontaktowanie się ze znajomymi albo włączenie poprzez ekran zegarka nawigacji w smartfonie.

Smartwatche zawierają w sobie również funkcje popularnych opasek monitorujących aktywność. Dzięki nim można łatwo kontrolować przebyty danego dnia dystans, zmierzyć ilość kroków, spalone kalorie, sprawdzić jakość i długość snu.

Na co zwrócić uwagę kupując smartwatch?

Poza rozbudowanymi funkcjami dobry smartwatch powinien elegancko się prezentować, być wyposażony w funkcjonalny wyświetlacz oraz pojemny akumulator. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając model dla siebie? Przede wszystkim na:

 1. Obudowę i design – wygląd smartwatchy odbiega od wyglądu tradycyjnych zegarków. Są one często większe i wyposażone w grubszy pasek. Obudowa może być wykonana z tworzywa sztucznego, stali lub aluminium. Warto zwrócić uwagę, czy zegarek posiada dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wodoszczelność czy odporność na działanie kurzu.
 2. Wyświetlacz – nie każdy smartwatch wyposażony jest w typowy wyświetlacz. Niektóre z nich mają tradycyjną tarczę i miejsce na wyświetlenie powiadomień (czasem jest to tylko dioda) i ewentualnie dodatkowych informacji. Inne zaś mają zwykły ekran zamiast tarczy zegara. Warto pamiętać, by nie kupować smartwatcha ze zbyt dużym wyświetlaczem – jest to w końcu urządzenie, które będzie noszone na ręku, musi być więc wygodne w użytkowaniu. Większość modeli wyposażonych jest w ekran o przekątnej 1,2-1,7 cala. Na rynku można spotkać się z dwoma rozwiązaniami, jeśli chodzi o typ wyświetlacza – e-papier, czyli ekran monochromatyczny, zapewniający dłuższy czas pracy na baterii, a także LCD oferujący kolorowy obraz. Większość smartwatchy wyposażona jest w ekran dotykowy, który ułatwia ich użytkowanie.
 3. Komendy i połączenia głosowe – jako że obsługa smartwatcha może być kłopotliwa ze względu na niewielki ekran, niektóre modele umożliwiają wydawanie komend głosowych. Zazwyczaj modele te pozwalają również na wykonywanie połączeń telefonicznych.
 4. Czas pracy na baterii – jest on bardzo zróżnicowany, w zależności od możliwości zegarka oraz pojemności baterii. W najtańszych modelach akumulator może trzymać zaledwie 1-2 dni. W najlepszych urządzeniach dostępnych na rynku, czas pracy na baterii wydłuża się nawet do kilku tygodni.
 5. System operacyjny – smartwatch może być wyposażony w system operacyjny, ale nie musi. Niektóre modele komunikują się ze smartfonem przez Bluetooth, jednak nie umożliwiają instalowania dodatkowych aplikacji. Pozostałe mogą działać pod kontrolą Androida, WatchOS czy jak w przypadku Samsunga – systemu Tizen. Przy zakupie smartwatcha warto sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi (nie tylko rodzajem, ale i wersją), jak i samymi telefonami zegarek jest kompatybilny. Niektóre urządzenia współpracują zarówno ze smartfonami z Androidem, jak i iPhone'em.

Jaki system operacyjny w smartwatchu?

Jak zostało wspomniane wyżej – smartwatche mogą pracować na wewnętrznym oprogramowaniu producenta lub jednym z trzech popularnych systemów operacyjnych. To drugie rozwiązanie znacznie rozszerza funkcjonalność inteligentnych zegarków, poprzez bardziej zaawansowaną konfigurację i możliwość zarządzania nimi z poziomu różnych aplikacji w smartfonie.

System Apple WatchOS posiada bogatą ofertę aplikacji, ale stosowany jest wyłącznie w zegarkach marki Apple. Stanowi on zamknięte rozwiązanie Apple, dlatego smartwatche w niego wyposażone polecane są przede wszystkim posiadaczom iPhone’ów.

Android Wear stworzony specjalnie z myślą o smartzegarkach oraz innych tego typu urządzeniach. Jego technologia umożliwia przesyłanie danych nie tylko poprzez Bluetooth, ale także w standardach WiFi, 3G oraz LTE. Zegarki działające pod kontrolą Androida mają o wiele większe możliwości. Jedną z nich jest pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play, a także zakupy z płatnością Google Pay.

Ostatnim z wielkiej trójki systemów operacyjnych na smartwatche jest Tizen OS oparty na Linuksie i rozwijany przez firmy Intel oraz Samsung. System daje duże możliwości smartwatchom, w tym umożliwia również współpracę z Androidem.

Obecnie oferowane smartwatche są niezwykle funkcjonalne i z powodzeniem przejęły wiele zastosowań smartfonów. To gadżety, które w znacznym stopniu ułatwiają codzienne obowiązki oraz zapewniają rozrywkę. Ich możliwości już są duże, ale producenci tego typu sprzętu na pewno jeszcze nieraz zaskoczą nowymi funkcjonalnościami.

Podobne artykuły
 

Co to jest smartwatch?

Smartwatch to inteligentny zegarek, który można sparować ze smartfonem. Smartwatche mogą wyświetlać powiadomienia o aktywności na serwisach społecznościowych, wiadomościach i połączeniach. Dodatkowo mierzą też aktywność fizyczną, odtwarzają muzykę, pozwalają grać w proste gry. Mogą być wyposażone również w aparat fotograficzny, barometr czy kalkulator.

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez smartfona, który służy nie tylko jako telefon, ale również jako aparat fotograficzny, kalkulator czy też przenośna konsola do gier. Urządzenia te  zapewniają wygodę i pozwalają być cały czas online. Parę lat temu na rynku pojawiły się również inteligentne zegarki – smartwatche, których zadaniem jest zapewnienie jeszcze łatwiejszego dostępu do informacji. Połączone przez Bluetooth ze smartfonami, powiadamiają o nadchodzących wiadomościach, połączeniach albo aktywności w social media. Czym są smartwatche? W jakie funkcje zostały wyposażone? Na te i inne pytania odpowiada niniejszy poradnik.

Polecane zegarki smartwatch

Co to jest smartwatch?

W dosłownym tłumaczeniu jest to inteligentny zegarek, czyli niewielkie urządzenie elektroniczne wyposażone zarówno w funkcje tradycyjnego zegarka, jak i w dodatkowe możliwości odbierania SMS, powiadomień o nadchodzących na smartfon połączeniach głosowych, aktywności w mediach społecznościowych. Większość modeli (choć nie wszystkie) pozwala na instalację aplikacji, czyniąc z zegarka podręczne centrum dowodzenia. Smartwatch może być dodatkowo wyposażony w akcelerometr, kalkulator, odtwarzacz mp3, GPS, a nawet aparat fotograficzny.

Większość smartwatchy wyposażona jest w ekran, który znacznie ułatwia komunikację pomiędzy zegarkiem a smartfonem. Dzięki dotykowemu wyświetlaczowi poprzez wybranie odpowiedniej opcji, można zdecydować o odebraniu lub odrzuceniu połączenia, a także o odczytaniu SMS-a albo e-maila. Nowoczesne smartwatche zawierają również funkcje opasek monitorujących aktywność fizyczną – pozwalają mierzyć tętno, ilość wykonanych kroków albo jakość snu.

Jak działa smartwatch?

Inteligentne zegarki za pomocą modułu Bluetooth łączą się ze smartfonem, dzięki czemu mogą odbierać powiadomienia o przychodzących połączeniach, poczcie e-mail czy też SMS. Dodatkowo mogą pełnić samodzielną funkcję jako zwykły zegarek albo stoper.

Warto wiedzieć!

Większość inteligentnych zegarków wymaga instalacji aplikacji na smartfonie. Po sparowaniu obu urządzeń, na smartfonie można skonfigurować pracę zegarka. Od tego momentu smartwatch jest w pełni funkcjonalny.

Smartwatche mogą pracować pod kontrolą wewnętrznego oprogramowania dostarczonego przez producenta lub systemów Apple WatchOS, Samsung Tizen OS, a także Android Wear. Urządzenia działające na oprogramowaniu producentów mają zazwyczaj mniejsze możliwości, a ich funkcjonalność ogranicza się do podstawowych elementów. Smartwatche oparte na jednym z trzech wymienionych systemów operacyjnych mogą o wiele więcej. Ich odpowiednia konfiguracja pozwala na stworzenie z zegarka małego centrum dowodzenia.

Smartwatch Huawei Watch GT Sport

Jaki smartwatch wybrać?

Otrzymywanie powiadomień o nadchodzących na smartfona połączeniach głosowych albo SMS-ach to absolutne minimum, jeśli chodzi o funkcjonalność smartwatchy. Nowoczesne inteligentne zegarki dają o wiele większe możliwości, które w najbardziej zaawansowanych modelach dorównują smartfonom. Za takie modele trzeba jednak sporo zapłacić, ale zakup smartwatcha to koszt ponoszony raz na wiele lat. Nowoczesne inteligentne zegarki z wyższej półki są wodoszczelne i odporne na ekstremalne warunki. Posiadają też o wiele większe możliwości jak np. zasilanie światłem słonecznym, kompas, barometr, czujnik przypływów i odpływów.

Większość dostępnych na rynku modeli nie jest aż tak zaawansowana, ale ich funkcjonalność również może imponować. Poza podstawowymi funkcjami:

 • odbieraniem połączeń telefonicznych,
 • sprawdzaniem wiadomości tekstowych,
 • odbieraniem powiadomień i wiadomości z portali społecznościowych (Facebook, Twitter),
 • wyświetlanie informacji o pogodzie,
 • terminarzem,

niektóre zegarki wyposażone są w aparat fotograficzny, GPS, budzik czy też odtwarzacz MP3. Dodatkowo, bardziej zaawansowane modele – choć nadal dostępne w przystępnej cenie, umożliwiają odpisywanie na SMS-y i wiadomości w social media, kontaktowanie się ze znajomymi albo włączenie poprzez ekran zegarka nawigacji w smartfonie.

Smartwatche zawierają w sobie również funkcje popularnych opasek monitorujących aktywność. Dzięki nim można łatwo kontrolować przebyty danego dnia dystans, zmierzyć ilość kroków, spalone kalorie, sprawdzić jakość i długość snu.

Na co zwrócić uwagę kupując smartwatch?

Poza rozbudowanymi funkcjami dobry smartwatch powinien elegancko się prezentować, być wyposażony w funkcjonalny wyświetlacz oraz pojemny akumulator. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając model dla siebie? Przede wszystkim na:

 1. Obudowę i design – wygląd smartwatchy odbiega od wyglądu tradycyjnych zegarków. Są one często większe i wyposażone w grubszy pasek. Obudowa może być wykonana z tworzywa sztucznego, stali lub aluminium. Warto zwrócić uwagę, czy zegarek posiada dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wodoszczelność czy odporność na działanie kurzu.
 2. Wyświetlacz – nie każdy smartwatch wyposażony jest w typowy wyświetlacz. Niektóre z nich mają tradycyjną tarczę i miejsce na wyświetlenie powiadomień (czasem jest to tylko dioda) i ewentualnie dodatkowych informacji. Inne zaś mają zwykły ekran zamiast tarczy zegara. Warto pamiętać, by nie kupować smartwatcha ze zbyt dużym wyświetlaczem – jest to w końcu urządzenie, które będzie noszone na ręku, musi być więc wygodne w użytkowaniu. Większość modeli wyposażonych jest w ekran o przekątnej 1,2-1,7 cala. Na rynku można spotkać się z dwoma rozwiązaniami, jeśli chodzi o typ wyświetlacza – e-papier, czyli ekran monochromatyczny, zapewniający dłuższy czas pracy na baterii, a także LCD oferujący kolorowy obraz. Większość smartwatchy wyposażona jest w ekran dotykowy, który ułatwia ich użytkowanie.
 3. Komendy i połączenia głosowe – jako że obsługa smartwatcha może być kłopotliwa ze względu na niewielki ekran, niektóre modele umożliwiają wydawanie komend głosowych. Zazwyczaj modele te pozwalają również na wykonywanie połączeń telefonicznych.
 4. Czas pracy na baterii – jest on bardzo zróżnicowany, w zależności od możliwości zegarka oraz pojemności baterii. W najtańszych modelach akumulator może trzymać zaledwie 1-2 dni. W najlepszych urządzeniach dostępnych na rynku, czas pracy na baterii wydłuża się nawet do kilku tygodni.
 5. System operacyjny – smartwatch może być wyposażony w system operacyjny, ale nie musi. Niektóre modele komunikują się ze smartfonem przez Bluetooth, jednak nie umożliwiają instalowania dodatkowych aplikacji. Pozostałe mogą działać pod kontrolą Androida, WatchOS czy jak w przypadku Samsunga – systemu Tizen. Przy zakupie smartwatcha warto sprawdzić, z jakimi systemami operacyjnymi (nie tylko rodzajem, ale i wersją), jak i samymi telefonami zegarek jest kompatybilny. Niektóre urządzenia współpracują zarówno ze smartfonami z Androidem, jak i iPhone'em.

Jaki system operacyjny w smartwatchu?

Jak zostało wspomniane wyżej – smartwatche mogą pracować na wewnętrznym oprogramowaniu producenta lub jednym z trzech popularnych systemów operacyjnych. To drugie rozwiązanie znacznie rozszerza funkcjonalność inteligentnych zegarków, poprzez bardziej zaawansowaną konfigurację i możliwość zarządzania nimi z poziomu różnych aplikacji w smartfonie.

System Apple WatchOS posiada bogatą ofertę aplikacji, ale stosowany jest wyłącznie w zegarkach marki Apple. Stanowi on zamknięte rozwiązanie Apple, dlatego smartwatche w niego wyposażone polecane są przede wszystkim posiadaczom iPhone’ów.

Android Wear stworzony specjalnie z myślą o smartzegarkach oraz innych tego typu urządzeniach. Jego technologia umożliwia przesyłanie danych nie tylko poprzez Bluetooth, ale także w standardach WiFi, 3G oraz LTE. Zegarki działające pod kontrolą Androida mają o wiele większe możliwości. Jedną z nich jest pobieranie aplikacji ze sklepu Google Play, a także zakupy z płatnością Google Pay.

Ostatnim z wielkiej trójki systemów operacyjnych na smartwatche jest Tizen OS oparty na Linuksie i rozwijany przez firmy Intel oraz Samsung. System daje duże możliwości smartwatchom, w tym umożliwia również współpracę z Androidem.

Obecnie oferowane smartwatche są niezwykle funkcjonalne i z powodzeniem przejęły wiele zastosowań smartfonów. To gadżety, które w znacznym stopniu ułatwiają codzienne obowiązki oraz zapewniają rozrywkę. Ich możliwości już są duże, ale producenci tego typu sprzętu na pewno jeszcze nieraz zaskoczą nowymi funkcjonalnościami.

Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 05.06.2019
Social
5,0
4 oceny
5 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
mniszek
Ciekawa jestem kiedy będzie połączenie Fitatu z Garminem. Ta apka do liczenia kcal ma tez funcje sportowe, więc czas najwyższy też na Garmin!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-24
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
biegacz
Do biegania wystarczy tani smartzegarek Garett G20, nie trzeba koniecznie sięgać od razu po takie drogie produkty. Przynajmniej ja nie mam w zwyczaju płacić tak dużo za w sumie zestaw dość prostych funkcji.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-05-07
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Glendis
Kupiłem sobie zegarek Fitgo Fw 17 Power, oczywiście cena mnie zmotywowała 9niska) ale też funckej które ma zegarek (GPS, krokomierz licznik kalorii,) i jakośc wykonanie o której słyszałem wiele dobrego. Jest zadowolona. Dobra rzecz.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-22
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
romcom
Biegam intensywnie od jakiego czasu, potrzebowałam czegoś że sprawdzać podstawowe sprawy podczas wysiłku – ciśnienie, dystans, spalone kalorie, a przy tym czegoś niedrogiego. Polecano mi zegarek sportowy Fitgo Fw 17. Świetna rzecz, niedrogi, ale znakomity i precyzyjny w pomiarach.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-22
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Mateusznosowski
Jak zegarek do bieganie, to śmiało możecie kupować Fitgo Fw 17. Krokomierz, GPS czy dane o spalonych kaloriach, do tego zawsze online i można odbierać i dzwonić. Dobra technologia wykonania.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-09-22
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.