Udostępnij
Skomentuj

Jaką płytę gazową wybrać? Polecane płyty gazowe

Planując zakup płyty gazowej, musisz zwrócić uwagę na odpowiednie parametry techniczne oraz swoje preferencje.

Płyta gazowa – jaka najlepsza? Kiedyś na rynku dominowały tradycyjne kuchenki gazowe, posiadające funkcje zintegrowanej płyty i piekarnik, jednak teraz jest inaczej. Wymienione produkty ustępują powoli miejsca innym rozwiązaniom, bardziej minimalistycznym, o współczesnym charakterze, a idealnym przykładem są płyty gazowe. Wyróżniają się swoim wyglądem, płaskim kształtem oraz znacznie większymi możliwościami dopasowania do wystroju kuchni. Nie musisz się już martwić o design pomieszczenia, unikniesz topornej kuchenki, którą zamienisz na płytę wbudowaną w blat, a płyta gazowa do zabudowy biała zapewni Ci nie tylko komfort gotowania, ale również poprawi wystrój Twojego wnętrza.

Jaką płytę gazową kupić?

Jak w każdym przypadku nowości i innowacyjnych technologicznych rozwiązań, na rynku znajdziesz wiele modeli. Pytanie więc jaka jest najlepsza płyta gazowa do zabudowy? To produkt, dzięki któremu będziesz mógł się cieszyć z gotowania. Takie urządzenie musisz wybrać w sposób przemyślany, ponieważ komfortowe gotowanie, równa się zdrowemu jedzeniu. Przed zakupem zastanów się, jakich konkretnie funkcji wymagasz, czego najbardziej Ci potrzeba oraz przejrzyj dostępne w internecie rankingi ocenionych produktów.

Zanim kupisz, zastanów się nad materiałami, z których ma być zrobiona płyta gazowa, ponieważ niektóre surowce są mniej wytrzymałe, a inne bardziej. Różnią się sposobami czyszczenia, a przede wszystkim ceną, jaką musisz przeznaczyć na zakup. Jaka płyta gazowa szklana czy inox? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Płyta ze szkła, będzie bardziej wymagająca pod względem pielęgnacyjnym, ale z kolei lepiej pasuje do aranżacji wnętrz, ze względu na swoją nowoczesność. Inox zaś, wyróżni się jakością oraz niską ceną w stosunku do dobrych parametrów. Wybór należy do Ciebie!

Na rynku dostępne są cztery rodzaje, a jednym z nich jest płyta gazowa żeliwna. Jak sama nazwa mówi, ruszt wykonany został właśnie z tego materiału, a reszta płyty to stal. Surowiec ten również wyróżnia się doskonałą wytrzymałością, także podczas czyszczenia. Pozostałe funkcjonalne płyty gazowe to z pewnością płyta gazowa emaliowana oraz płyta gazowa szklana. Ta pierwsza wyróżnia się swoją ceną, ponieważ jest zdecydowanie najtańsza ze wszystkich wymienionych rodzajów. Atut, który przemawia na jej korzyść to łatwość w utrzymaniu czystości. Warto podkreślić, że ze względu na swój wygląd będzie pasować do większości wnętrz utrzymanych w klasycznym stylu.

Innym typ to płyta gazowa ze stali. To model najczęściej występujący na sklepowych półkach. Charakteryzuje się dobrą jakością mechaniczną, dzięki czemu może posłużyć Ci przez bardzo długi czas. Co równie ważne, stal dobrze komponuje się w wielu pomieszczeniach. Omawiana płyta jest również stosunkowo tania. Przykładem takiego produktu jest płyta gazowa do zabudowy Amica.

Kolejny produkt jest wykonany ze szkła. To bardzo ciekawy model, który wyróżnia się wyglądem i przypomina płyty indukcyjne. Warto zaznaczyć, że palniki gazowe tej płyty są ukryte pod warstwą szkła, dzięki czemu dość łatwo można utrzymać ją w czystości. Jeśli zależy Ci na designie, polecamy poczytać w internecie rankingi pod hasłem płyta gazowa na szkle opinie. Warto dowiedzieć się, jakie zdanie mają użytkownicy, jakie wymieniają zalety, a jakie wady. Wtedy będzie Ci łatwiej podjąć odpowiednią decyzję. Wyszukanie frazy płyta indukcyjna gazowa cena, da Ci możliwość porównania kilku produktów i dopasowania najlepszego, pod względem funkcji, jakości i ceny.

Polecane płyty gazowe do zabudowy

Jaki palnik i ruszt w płycie gazowej?

Dobra płyta gazowa ma najczęściej cztery palniki, dwa o średniej mocy, jeden mniejszy i jeden większy. Często producenci oferują kolejny, piąty typu WOK, umieszczony centralnie na środku. Ma on podwójną moc, zapewniając znacznie silniejszy płomień, a sprawdza się w sytuacji, gdy potrzebujesz szybko coś podgrzać lub ugotować.

Są różne rodzaje produktów, ale z pewnością dla bardziej wymagających kucharzy sprawdzi się płyta gazowa 3 palnikowa do zabudowy. Rozwiązań jest wiele, jednak w każdym urządzeniu palniki są najczęściej rozmieszczone w równych odległościach na planie kwadratu, ale mogą być też ułożone w niestandardowy sposób. Dzieje się tak w modelach o innych kształtach. Jeśli decydujesz się na zakup, sprawdź dokładne rozmieszczenie palników, aby później w pełni z nich korzystać. Istnieje też płyta gazowa bez palników, ale w praktyce jest to produkt z jednym większym miejsce do podgrzewania. Innym rozwiązaniem, dla osób niegotujących na co dzień, może być płyta gazowa jednopalnikowa do zabudowy. Zajmuje ona mniej miejsca niż standardowy model, a co za tym idzie, zaoszczędzi przestrzeń na blacie w kuchni.

Ruszt, na którym stawia się garnki, może być żeliwny lub emaliowany. Producenci stworzyli szereg zastosowań, oferując produkty o różnej konstrukcji – pojedynczej, dzielonej na dwie części albo dla każdego palnika. Całościowy model może sprawiać problemy przy czyszczeniu, ponieważ jego pielęgnacja nie jest taka prosta. Łatwiej utrzymać czystość rusztu emaliowanego i o mniejszych rozmiarach. Takie rozwiązania zapewnia płyta gazowa do zabudowy Beko. Dodatkowo modele żeliwne są cięższe, stabilniejsze oraz dłużej nagrzane po gotowaniu na nich.

Przy wyborze odpowiedniego modelu istotny jest też rozmiar, ponieważ będzie decydował o ilości palników oraz ich wielkości. Produkt standardowych wymiarów, nadający się dla większości osób to płyta gazowa do zabudowy 80 cm. Nie będzie ona za duża, ani za mała. Ze spokojem będziesz mógł dobrać do niej szafkę, a dzięki temu powstanie płyta gazowa do zabudowy 5 palników, zapewniająca miejsce do przygotowywania potraw dla całej rodziny.

Zabezpieczenia płyt gazowych

Bezpieczeństwo w domu jest podstawą. Decydując się na wybór płyty gazowej, musisz być świadomy, że gaz to substancja niebezpieczna, ponieważ po upływie około minuty organizm człowieka przyzwyczaja się do jego zapachu. Może nieść za sobą bardzo niebezpieczne skutki. Jednak unijne prawo nakazuje, żeby wszystkie dostępne na rynku płyty gazowe posiadały zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. To specjalne czujniki, które w przypadku zgaśnięcia płomienia, automatycznie odłączają dopływ gazu do palnika. Jeśli nie jesteś przekonany do zakupu, polecamy poczytać w internecie artykuły pod hasłem płyta gazowa do zabudowy opinie. Zdanie użytkowników często może pomóc przy wyborze odpowiedniego modelu do Twojej wymarzonej kuchni, ponieważ dzięki doświadczeniu innych osób, unikniesz ich błędów oraz wybierzesz mądrze, najlepiej dla Ciebie.

Zabezpieczenia, jakie gwarantują producenci to rozwiązania na przypadkowe zgaśnięcie płomienia. Przykładem jest funkcja restart, czyli ponownego zapłonu gazu. W takiej sytuacji palnik zainicjuje ponowny zapłon, a jeśli to się nie uda, dopływ gazu zostanie niezwłocznie odcięty, a płyta sama się wyłączy. Niektóre modele wydają sygnał dźwiękowy, alarmujący o niebezpieczeństwie. Takie rozwiązania oferuje płyta gazowa do zabudowy Bosch.

Inną ciekawą opcją jest użycie głównego wyłącznika, który jednocześnie zgasi wszystkie zapalone palniki. Przyda się podczas dłuższych wyjazdów i nieobecności w domu, ponieważ wtedy dla bezpieczeństwa wyłączysz dopływ gazu do płyty. Może też sprawować funkcje blokady przed dziećmi. Dodatkowo wybrani producenci oferują specjalną opcję zabezpieczenia rodzicielskiego. Polega ona na użyciu specjalnego sensora, który blokuje uruchomienie palników. Na rynku znajdziesz też rozwiązania takie jak płyta gazowa bez płomieni. To z pewnością ochroni Twoje dziecko.

Wiele urządzeń posiada zbudowany zapalnik elektryczny, dzięki któremu zapalanie gazu odbywa się automatycznie i wystarczy przekręcić kurek, bez sięgania po zapałki. Dodatkowe funkcje ochronne to zabezpieczenie przeciwwypływowe oraz awaryjne odcięcie gazu, które uruchamiane jest w przypadku zalania palnika lub gdy zgaśnie płomień. Nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo podczas korzystania, ponieważ dobra płyta gazowa będzie wyposażona w czynniki ochraniające, takie jak wymienione wyżej. Przykładem jest płyta gazowa do zabudowy Samsung.

Popularni producenci płyt gazowych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli oraz producentów płyt gazowych. Zachęcają potencjalnych użytkowników nie tylko wysoką jakością wykonania i atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym, ale dodatkowo funkcjami, które rozszerzają opcję wykorzystania płyty i zwiększają bezpieczeństwo jej użytkowania. Płyta gazowa jakiej firmy? Wszystko zależy od Twoich preferencji co do modelu, ponieważ każdy producent może oferować inne produkty. Przykładowo płyta gazowa do zabudowy Beko wyróżnia się czymś innym niż płyta gazowa do zabudowy Amica.

Dodatkowo polecamy zajrzeć na fora internetowe poświęcone tematyce płyt gazowych. Jeśli interesuje Cię konkretny model, szukaj informacji pod takimi frazami jak: płyta gazowa szklana opinie lub płyta gazowa na szkle biała opinie, ponieważ osoby, które już miały okazje korzystać z urządzenia tego typu, najlepiej przedstawią jego zalety i przybliżą ewentualne wady. Pamiętaj, wybór należy do Ciebie, więc dostosuj produkt tak, aby był odpowiedzią na Twoje preferencje i wymagania.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.