Ekspert Morele | 15:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać odważnik kettlebell? Który będzie najlepszy?

Na rynku wciąż pojawiają się nowe przyrządy mające pomóc nam w zdobywaniu sylwetki marzeń i zachowaniu zdrowia.

Kettlbell – mimo że wciąż mało popularny, znany jest nam od zarania dziejów. Odważnik ten wykorzystywany jest do ćwiczeń wzmacniających, budujących masę mięśniową oraz siłę. Jest to odważnik kulowy posiadający uchwyt. Kettlebell posiada przesunięty środek ciężkości, w wyniku czego zmusza mięśnie do innej pracy, przez co grupy mięśniowe angażowane są w nieco odmienny sposób, niż przy tradycyjnych ćwiczeniach z hantlami. Dodatkowo rozwija dynamikę i równowagę osoby, która ćwiczy z tym przyrządem. W przeciwieństwie do hantli, ćwiczenia z kettlebell pozwalają zachować smukłą i harmonijną sylwetkę.

Jak zacząć?

Ćwiczenia z Kettlebellem najlepiej rozpocząć od zaopatrzenia się w dosyć lekki odważnik i znalezienia planu ogólnorozwojowego (warto skonsultować go ze specjalistą lub osobą bardziej doświadczoną od nas), który pozwoli nam zaangażować możliwie dużo grup mięśni naszego ciała. Początkowo warto wykonywać 3 treningi w tygodniu, najlepiej udać się na siłownię pod oko trenera personalnego lub znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli ćwiczyć bez ryzyka. Możemy zdecydować się na trening siłowy, ogólnorozwojowy, wzmacniający lub wytrzymałościowy – opcji jest bardzo wiele.

Jak odpowiednio dobrać kettlebell?

Przed zakupem odważnika należy dowiedzieć się jakie kryteria są istotne przy jego wyborze. Przede wszystkim uchwyt musi być wygodny, nie może być zbyt gruby. Wszystko zależy od wielkości dłoni i długości palców. Szerokość uchwytu musi być odpowiednia do ćwiczeń wykonywanych oburącz (jak np. swing). Warto także zwrócić uwagę na powierzchnię uchwytu - żeby nie była zbyt szorstka, bo może poranić dłonie. Poza tym uchwyt nie może być gumowany (bo uniemożliwi ćwiczenia z rotacją odważnika).

Przyrząd do ćwiczeń dobieramy w zależności od płci i stopnia zaawansowania ćwiczącego. Kobiety powinny zaczynać od 8 lub 12 kg, natomiast mężczyźni od 16 lub 20 kg. Nie jest to jednak regułą, ponieważ dobór ciężaru uzależniony jest od osobistej sprawności osoby ćwiczącej. Prawidłowo dobrany kettlebell powinniśmy podnieść obydwoma rękoma na wysokość klatki piersiowej, nie angażując innych mięśni niż mięśnie naramienne. Warto pamiętać, że do niektórych ćwiczeń możemy potrzebować odważnika cięższego (przysiady, wykroki) lub lżejszego – np. (uginanie rąk z kettlebellem). Przed ćwiczeniami z kettlebell warto zapoznać się z już opracowanymi ćwiczeniami z tym przyrządem. Zanim zaczniemy ćwiczyć z odważnikiem, należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę – najlepiej 10 minut jazdy na rowerku, skakanie na skakance lub lekki trucht. W trakcie ćwiczeń należy zachować odpowiednią pozycję oraz kontrolować oddech.

Polecane kettlebelle

Rodzaje kettlebell

Przeglądając ofertę sklepu sportowego, napotkamy się na różne rodzaje, m.in.:

  • kettlebelle turniejowe (kettlebells turniejowe mają taką samą wielkość, niezależnie od ciężaru),
  • kettlebelle ergonomiczne (posiadają płaski spód, dzięki czemu są bardziej stabilne),
  • kettlebelle żeliwne (o różnym obciążeniu),
  • kettlebelle regulowane (można dołożyć obciążenie),
  • kettlebelle wibracyjne (łączy zalety treningu wibracyjnego i siłowego).

Cechy dobrego kettlebell?

Przede wszystkim dobry odważnik powinien być starannie wykonany, bez żadnych zadziorów. Kolejne kryterium to uchwyt, który nie może być zbyt mały, ani zbyt duży. Powinniśmy dobrać taki chwyt, abyśmy mogli możliwie komfortowo go złapać i aby był wygodny.

Ważna kwestia to także stabilność odważnika na podłożu, co jest istotne przy wykonywaniu niektórych, bardziej precyzyjnych ćwiczeń.

Materiał wykonania to kolejna cecha sprzętu, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Takie odważniki jak kompozytowy i bitumiczny są raczej odradzane ze względu na swoje duże gabaryty i niewielką wagę. Poza tym są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Najpopularniejsze rodzaje kettlebell to te wykonane z żeliwa ogumowanego. Guma chroni przed uszkodzeniem podłogi i w niewielkim stopniu podnosi bezpieczeństwo ćwiczeń.

Ćwiczenia z kettlebell

Zaopatrując się w odważnik, można wykonać sporo ćwiczeń na każdą grupę mięśniową. Kettelbell bez problemu wykorzystamy do takich ćwiczeń, jak: wyciskanie leżąc, podciąganie, ćwiczenia stabilizujące, przysiady lub ćwiczenia na bicepsy. Ćwiczenia z odważnikiem dają odporność mięśni, ale też pomagają w zwalczaniu zbędnego tłuszczu. Należy pamiętać o dobrze dobranej wadze kettlebell, aby móc prawidłowo wykonywać wszystkie ćwiczenia.

Kettlebell dla dzieci

Odważniki kettlebell z powodzeniem mogą być stosowane do gimnastyki korekcyjnej lub ćwiczeń ogólnorozwojowych przeprowadzanych z dziećmi. Na rynku bez problemu znajdziemy odważniki o odpowiednio małej wadze i wymiarach, które dedykowane są najmłodszym sportowcom.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)