Udostępnij
Skomentuj

Jak szybko zrobić lód w domu?

Domowe przyjęcia, kameralne imprezy przy idealnie schłodzonym napoju nie mogą się obyć bez kostek lodu.

Uzyskiwanie ich przy pomocy dedykowanych woreczków czy silikonowych foremek jest nieporęczne, a wyjmowanie z nich kostek wyjątkowo niewygodne. Z pomocą przychodzą urządzenia, które samodzielnie zamrażają wodę i dzielą ją na odpowiedniej wielkości kostki lodu.

Czym się różnią gastronomiczne kostkarki do lodu od domowych urządzeń?

Kostki lodu w domowych warunkach sprawdzają się w wielu sytuacjach. To nie tylko wrzucanie ich do frappe, drinków czy soków, ale także możliwość wygodnego schłodzenia butelki alkoholu. Umieszczenie jej w pojemniku wypełnionym kostkami nie tylko nadaje trunkowi odpowiednią temperaturę, ale także stale ją utrzymuje, nawet przy palącym słońcu. To także doskonały sposób na ekspozycję w trakcie przyjęcia potraw i produktów, które wymagają utrzymania niskiej temperatury, na przykład świeżych ryb czy wędlin.

Na rynku dostępne są różne modele urządzeń, dzięki którym uzyskanie lodu staje się znacznie wygodniejsze. Korzystanie z woreczków bądź foremek pozwala na przygotowanie jednocześnie zaledwie kilkunastu kostek w kilka godzin; by zwiększyć ich ilość, należy zaopatrzyć się w znacznie więcej foremek, co z kolei zajmuje sporo czasu podczas ich wyłupywania oraz dezorganizuje przestrzeń w zamrażarce. Doskonałą alternatywą okazują się domowe kostkarki do lodu, cieszące się coraz większą popularnością.

Należy jednak pamiętać, że podczas poszukiwań kostkarki nietrudno natrafić na urządzenia z przeznaczeniem gastronomicznym. Znacznie różnią się one od domowych urządzeń; na pierwszym miejscu wśród różnic warto postawić przede wszystkim cenę. Sprzęty restauracyjne są zdecydowanie droższe; przypadkowe trafienie na nie w trakcie poszukiwania może być odstraszające. Dlatego w pierwszym momencie należy zweryfikować, czy urządzenie zostało przeznaczone do użytku domowego, czy właśnie gastronomicznego.

Kolejną z różnic jest rozmiar obu typów urządzeń. Profesjonalne maszyny gastronomiczne mają obsługiwać duże bankiety czy wesela, a więc ogromną ilość gości. Są w stanie wyprodukować nawet 200 kilogramów lodu w przeciągu zaledwie 24 godzin. Przekłada się to na ich ogromną wydajność i oczywiście rozmiar. Są więc nie tylko znacznie droższe, ale także większe od kostkarek do lodu do domu. W przypadku urządzeń przeznaczonych do warunków mieszkaniowych szuflada na lód osiąga zazwyczaj pojemność między 1 a 2 litrów. Wersje profesjonalne, gastronomiczne, to z reguły kilkanaście litrów. Urządzenia różnią się także wydajnością cyklu pracy; restauracyjne produkują kilkadziesiąt kostek w trakcie jednego cyklu, a domowe – kilkanaście. Długość cyklu jest podobna; to zwykle kilka do kilkudziesięciu minut, zależnie od modelu.

Polecane kostkarki do lodu

Jaką wodę stosować do przygotowywania lodu?

Lód w napojach i otaczający potrawy prędzej czy później ulega przynajmniej stopniowemu rozpuszczeniu, mieszając się z ich strukturą. Oznacza to, że najczęściej zostaje spożyty przez gości i gospodarzy. Woda zastosowana w kostkarce do lodu domowej powinna być więc jak najwyższej jakości – przede wszystkim być wodą pitną. Wlewana do odpowiedniego pojemnika, powinna zostać pozbawiona kamienia i wszelkiego rodzaju innych osadów, by nie powodować żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Rodzaj wody to jednak nie tylko walory smakowe czy zdrowie, ale także kwestie estetyczne. Lód serwowany w drinkach przez profesjonalnych barmanów jest najczęściej perfekcyjnie przezroczysty. Kostki, które uzyskujemy w warunkach domowych, są zazwyczaj mętne i lekko białe.

Wiele osób, zdecydowanie niesłusznie, uważa, że za idealną przejrzystość wody odpowiada jej uprzednie przegotowanie bądź użytkowanie destylowanej. W obu przypadkach to błąd. W rzeczywistości wystarczy zastosowanie zdrowej, filtrowanej wody kranowej. Filtr zadba o usunięcie z niej kamienia i wszelkich innych, szkodliwych substancji, znacznie podnosząc klarowność. Jednak tym czynnikiem, który w największej mierze jest odpowiedzialny za lekko mleczne zabarwienie lodu, jest… powietrze, a raczej jego pęcherzyki, zatrzymujące się wewnątrz kostki. Uzyskanie lodu pozbawionego powietrza w woreczku czy foremce jest w zasadzie niemożliwe. Jednak domowe kostkarki do lodu bez problemu radzą sobie z przygotowaniem idealnie przezroczystych kostek, które nie tylko wyglądają znacznie bardziej reprezentatywnie, ale także wolniej się topią.

Jak właściwie dbać o kostkarkę do lodu?

Jak każde inne urządzenie, i domowa kostkarka może ulegać zabrudzeniu. Dlatego też ogromne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej, a więc oczyszczonej, wody. W przypadku modeli z pojemnikiem na wodę należy – jak wspomnieliśmy wcześniej – najpierw przepuścić ją przez filtr, a dopiero potem wlać do urządzenia. Istnieją jednak również kostkarki do lodu do domu, które sposobem działania nieco przypominają te gastronomiczne, podłącza się je bowiem bezpośrednio do zaworu wody. W przypadku takiej budowy nie jest konieczne samodzielne dbanie o jej poziom w zbiorniku, kostkarka pobiera ją automatycznie. Należy jednak pamiętać, by w tego typu urządzeniach między zaworem a chłodziarką znalazł się filtr wody, który zadba o jej właściwą klarowność.

W każdym przypadku niezależnie od typu urządzenia, należy dbać o czystość wszystkich pojemników. Zarówno zbiornik wody, jak i lodu powinny być regularnie czyszczone. Należy także mieć na uwadze poziom wody; uruchomienie sprzętu, który nie będzie miał do niej dostępu może go uszkodzić. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy interesujący nas model został wyposażony w antypoślizgowe nakładki na nóżki. Jeśli nie, działające urządzenie może nie tylko zarysować blat, ale także poniszczyć się w dolnej części.

Kostkarki do lodu domowe to zakup rzędu kilkuset złotych. Odpowiednio zadbane i użytkowane, gwarantują wiele lat niezakłóconej pracy i ciągłego wsparcia w upalne, letnie dni. Doskonale sprawdzą się zarówno podczas uroczystości rodzinnych, jak i kameralnych spotkań w gronie rodzinnym czy samotnego, spokojnego wypoczynku. Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją, by mieć pewność, że w trakcie użytkowania sprzęt jest nie tylko właściwie obsługiwany, ale także zadbany. Każdy z modeli może wymagać innego podejścia, w tym stosowania odpowiednich środków czystości. Choć kostkarki są urządzeniami wyjątkowo łatwymi w obsłudze, przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą ulec uszkodzeniu lub tracić na wydajności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.