Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć zestaw głośnomówiący do radia samochodowego?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak sprawnie podłączyć zestaw głośnomówiący do radia samochodowego.

Ze względu na ogromną popularność zestawów głośnomówiących wśród kierowców ich wybór na rynku jest naprawdę duży. To wiąże się nie tylko z szeroką gamą dostępnych modeli, a tym samym różnych funkcji, ale również ewentualnymi odmiennymi metodami montażu. Ta sama zasada dotyczy radia samochodowego – każda marka oraz typ do pewnego stopnia rządzą się swoimi zasadami instalacji i obsługi. Można jednak wskazać pewne cechy wspólne dla wszystkich modeli, a tym samym w sposób ogólny objaśnić, jak zamontować zestaw głośnomówiący w samochodzie, instalując go w radiu.

Jak podłączyć zestaw głośnomówiący do radia w samochodzie?

Cały proces okazuje się na szczęście bardzo prosty. Twoim pierwszym zadaniem będzie wyjęcie radia i odpięcie wszystkich podłączonych do niego przewodów. Następnie musisz podpiąć kable z wybranego zestawu głośnomówiącego i całość zainstalować z powrotem na miejscu. Pamiętaj jednak, że wyjątkowo nowoczesne, przepełnione elektroniką modele mogą utrudniać podjęcie tych kroków ze względu na bardziej skomplikowane okablowanie. Przed przeprowadzeniem procesu sprawdź w instrukcji radia, jak go wykonać, aby nie doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Dokładny opis całego procesu uzależniony jest od wielu czynników: konkretnego zestawu, typu radia, samego auta. Dla przykładu nowe modele pojazdów bardzo często nie pozwalają na demontaż radia. W przypadku pozostałych samochodów wygląda on jednak w sposób opisany powyżej. Istnieją mimo tego jeszcze prostsze sposoby na to, by podłączyć zestaw głośnomówiący FM – niewymagające demontażu radia. Ta wiadomość bez wątpienia ucieszy osoby posiadające odbiorniki z wyświetlaczem, nieco trudniejsze (lub niemożliwe) w wypięciu z pojazdu.

Wystarczy bowiem, że wybierzesz bardziej mobilny zestaw głośnomówiący. Zamiast instalowanego przy pomocy okablowania kup urządzenie wpinane do gniazda AUX (zapalniczki). To tak zwane transmitery FM ułatwiające nie tylko odbywanie rozmów głosowych przy pomocy radia, ale też podładowanie baterii telefonu z wykorzystaniem kabla USB. W ich przypadku miej jednak na uwadze, że podczas pracy pobierają energię z akumulatora. Co więcej, musisz sprawdzić, że Twój samochód posiada w ogóle takowe wejście – choć wydaje się to standardem, to niektóre auta mogą go nie mieć. Ale jeśli tak i właśnie ten typ zestawów przypadł Ci do gustu, to znajdziesz je np. pod hasłem zestaw głośnomówiący USB.

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną wyjątkowo prostą (pod względem instalacji i obsługi) alternatywę – zestaw głośnomówiący Bluetooth do radia samochodowego. Sprawdzi się zarówno w przypadku nowych, jak i starszych typów. Nowoczesne modele takowych zestawów wpinane przy pomocy jacka zapewniają instalację trwającą tylko kilka sekund, bez konieczności wyjmowania radia lub zapalniczki. Urządzenie cieszy kompaktowym rozmiarem i może być podłączone przez cały czas. To wyjątkowo wygodny zestaw głośnomówiący. Integracja z radiem odbywa się automatycznie; wystarczy, że go włączysz.

Polecane zestawy głośnomówiące GSM

Jak korzystać z zestawu głośnomówiącego do radia w samochodzie?

Głównego przeznaczenia zestawu głośnomówiącego nietrudno się domyślić. Służy prowadzeniu rozmów telefonicznych w trakcie kierowania pojazdem – w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami ruchu drogowego, czyli bez konieczności trzymania telefonu w dłoni. Co ciekawe, najlepsze modele (np. zestaw głośnomówiący Jabra) dopuszczają obsługę nawet dwóch smartfonów równocześnie. Skorzysta z tego każda osoba mająca poza aparatem prywatnym także służbowy.

Zestaw służy jednak nie tylko wygodnemu odbieraniu i wykonywaniu połączeń. Pozwala również na sparowanie innych kompatybilnych urządzeń – na przykład odtwarzacza muzyki. A w jaki sposób tak właściwie trzeba połączyć radio z telefonem albo innym urządzeniem, by przekazywać dźwięk przez głośnik?

Na samym początku upewnij się, że Bluetooth w smartfonie został włączony – podobnie w kwestii zestawu głośnomówiącego w radiu. Znajdziesz go pod przyciskiem Phone, w Menu, pod ikoną słuchawki lub w innym pokrewnym miejscu, zależnie od modelu. Następnie wybierz w aucie opcję typu Dodaj telefon (albo urządzenie) czy Add phone. Na ekranie smartfona zobaczysz prawdopodobnie prośbę o wprowadzenie kodu PIN (zwykle 0000 albo 1111, ale odszukasz go w instrukcji samochodu lub radia) bądź przepisania cyfr wyświetlanych przez radio. Pod koniec zaakceptuj parowanie – i telefon powinien zostać już połączony z pojazdem.

Czy za każdym razem musisz przechodzić przez te wszystkie kroki? Na szczęście nie! Opisane wyżej łączenie sprzętów odbywa się tylko za pierwszym razem. Później radio powinno automatycznie odszukać telefon – zaraz po włączeniu w nim Bluetootha. Pamiętaj natomiast, że w przypadku usunięcia danego urządzenia z listy zapamiętanych przez radio, parowanie należy powtórzyć.

Okaże się ono obowiązkowe też przy każdym nowym sprzęcie (np. kolejnym smartfonie). Co istotne, liczba urządzeń dopuszczalnych do zapamiętania przez radio jest zazwyczaj ograniczona. Po zapełnieniu listy sparowanie kolejnego stanie się możliwe, kiedy usuniesz inny sprzęt.

Jakie zestawy głośnomówiące są dobre?

Szeroki wybór przeróżnych modeli zestawów głośnomówiących z pewnością nie ułatwia znalezienia idealnego. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki wybrać, to pamiętaj przede wszystkim o wygodzie użytkowania. Przemyśl, który rodzaj montażu odpowiada Ci najbardziej – na jacka, gniazdo AUX albo bezpośrednio do radia, po jego demontażu?

W przypadku modeli bardziej mobilnych (tj. tych wpinanych do auta) warto wybrać egzemplarz wyposażony w wejście USB; a najlepiej kilka – również w wersji micro oraz w typie C. Dzięki temu urządzenie posłuży Ci za ładowarkę do sprzętów różnych marek. Jeśli pracujesz w charakterze zawodowego kierowcy przewożącego pasażerów, np. w autobusie lub taksówce, zastanów się nad dokupieniem do zestawu bezprzewodowej słuchawki nausznej. Zapewni Ci odpowiednią dyskrecję podczas rozmów prywatnych i służbowych.

Zweryfikuj także zasięg radiowy oraz Bluetooth. Będzie on szczególnie istotny, kiedy zdecydujesz się na używanie zestawu słuchawkowego. Wyobraź sobie, że podczas prowadzonej rozmowy parkujesz samochód, wysiadasz z niego i chcesz wyjąć coś z bagażnika. Zbyt krótki zasięg działa sprawi, że, rozmówca może przestać Cię słyszeć – a Ty jego. Dobrze wybrać model oferujący chociaż 5-10 metrów.

Koniecznie pamiętaj też o sprawdzeniu kompatybilności urządzenia z różnymi systemami operacyjnymi. Jeżeli posiadasz iPhone’a, a zestaw, który planujesz kupić, oferuje łączność tylko z Androidem, niestety nie pozwoli na sparowanie z tym smartfonem. Dlatego dobrze wybrać urządzenie zawierające w nazwie markę posiadanego telefonu (np. zestaw głośnomówiący Sony Ericsson).

Zwróć również uwagę na klasę głośnika i mikrofonu. Poszczególne modele (w tym zestaw głośnomówiący Plantronics) mogą oferować szerokopasmowe częstotliwości nawet do 6,8 kHz z mikrofonem 360°, a więc bardzo dobrze rejestrującym dźwięk. Niemniej istotny okazuje się sam producent sprzętu. Absolutna podstawa to wybieranie urządzeń renomowanych, znanych marek, funkcjonujących na rynku od wielu lat – dają szansę zweryfikowania jakości ich produktów za sprawą opinii klientów i ewentualnych otrzymanych nagród. Wspomniana firma Plantronics działa w branży komunikacji już od ponad 50 lat.

Dodatkowe funkcje zestawów głośnomówiących do radia w samochodzie

Zestawy głośnomówiące mają przede wszystkim dawać możliwość wykonania połączenia głosowego – to nie ulega wątpliwości. Jednak dzięki ciągłemu udoskonalaniu tej technologii przez producentów masz dziś do wyboru wiele funkcji dodatkowych, jeszcze bardziej podnoszących komfort obsługi oraz czystość dźwięku.

Wśród wyjątkowo ważnych opcji dostępnych w wysokiej klasy zestawach głośnomówiących wyróżnić należy redukcję szumów oraz eliminację echa. Rozmowa głosowa prowadzona w aucie bywa zwykle mało komfortowa dla rozmówcy; słychać hałas ulicy, silnika, radia grającego w tle – i często nieprzyjemny pogłos. Wspomniane systemy mają maksymalnie je wyciszyć i sprawić, by połączenie stało się krystalicznie czyste, a każde słowo zrozumiałe dla odbiorcy. Udostępnia je między innymi zestaw głośnomówiący Parrot.

Kolejnym niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest multiuse. To wspomniana wcześniej funkcja pozwalająca na równoczesne połączenie więcej niż jednego urządzenia. Z jej pomocą zarówno Twój telefon służbowy, jak i prywatny będzie mógł być odbierany z zastosowaniem zestawu głośnomówiącego – w trakcie tej samej trasie. Niektóre urządzenia umożliwiają także nagranie i wysłanie wiadomości głosowej, kiedy nie akurat nie chcesz odebrać i chcesz wygodnie przekazać dzwoniącemu, że skontaktujesz się z nim później.

Warto także pokusić się o zestaw głośnomówiący Bury wyposażony w obsługę komend głosowych. Dzięki niej nie musisz odrywać dłoni od kierownicy nawet na ułamek sekundy, by odebrać albo wykonać połączenie – zrobisz to bowiem, wydając odpowiedni komunikat słowny. Dzwoni telefon? Powiedz „odbierz”, aby rozpocząć rozmowę. Musisz skontaktować się z mamą? Poproś o połączenie właśnie z nią, a system wybierze numer automatycznie.

Kolejna opcja dbająca o Twój komfort to funkcja automatycznego włączania zestawu. Wyposażone w nią urządzenia posiadają wbudowany czujnik ruchu aktywujący system, gdy ten wykryje, że wsiadłeś do pojazdu. Dzięki temu nie musisz pamiętać o jego uruchamianiu za każdym razem i oszczędzasz baterię w zestawie głośnomówiącym, bo nie musi on czuwać przez cały czas. Część modeli z kolei uruchamia się po odpaleniu silnika albo włączeniu radia.

Bez wątpienia warto sprawdzić samodzielnie specyfikacje przynajmniej kilku modeli, porównując je i według funkcji dodatkowych, i standardowych parametrów. A jeżeli nie masz pewności, że zestaw głośnomówiący do radia spełni Twoje oczekiwania, przejrzyj opinie innych konsumentów. Z całą pewnością poznasz wiele korzyści płynących z jego użytkowania podczas jazdy. To rozwiązanie znacznie podnoszące nie tylko bezpieczeństwo w trasie, ale i komfort kierującego!

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.