Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak łowić na mulistym dnie? O czym pamiętać?

Muliste dno zazwyczaj nie zachęca wędkarzy do łowienia. A jednak jest to miejsce, w którym można złapać naprawdę porządne okazy

Oczywiście nie każde muliste dno sprawdzi się do łowienia karpi. Jeśli wytwarza intensywny zapach, na skutek wydzielania się siarkowodoru, wówczas nie ma sensu zarzucanie tam wędki. Ryby dobrze wiedzą, gdzie powinny żerować, a wędkarze powinni być cierpliwi i spostrzegawczy, by zorientować się, w którym miejscu przebywają. Wystarczy poobserwować jezioro czy staw – należy wypatrywać baniek puszczanych przez karpie albo lokalizacji, gdzie się spławiają. Wówczas ma się pewność, że to dobra strefa do łowienia.

Warto wiedzieć!

By sprawdzić dno i zorientować się, czy muł wyścieła dane łowisko całkowicie, warto zaopatrzyć się w echosondę. Obecnie echosondy to wielofunkcyjne urządzenia z sonarami, które pomagają wędkarzom nie tylko oglądać dno, ale także namierzać ryby. Najlepsze modele to produkty z 5-calowymi wyświetlaczami, jednocześnie energooszczędne. Jeśli zakup echosondy to za duży wydatek, wędkarz może do badania dna wykorzystać markery.

Jaki zestaw na muliste dno?

Muliste dno to często znak dla początkujących wędkarzy, że powinni zrezygnować z łowienia. Jednak to złe podejście, bowiem każdy może nauczyć się połowów w takich miejscówkach. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i odrobinę wiedzy. Dzięki temu nawet muliste dno nie będzie problemem. Jakie elementy wyposażenia wędkarskiego są niezbędne, aby złowić żerującego w mule karpia?

  • Ciężarki – to istotna część zestawów na dno muliste. Powinny mieć specyficzną budowę, bowiem należy przeciwdziałać ich zapadaniu się w muł. Najlepsze będą ciężarki płaskie o dość dużej powierzchni, które w wodzie opadają wolniej. Mogą mieć wagę 50 – 70 gram lub ewentualnie nieco większą.
  • Przypony – raczej dłuższy niż krótszy, a najważniejsze, aby był dłuższy od warstwy mułu. Ponadto powinien być sztywny, np. z fluorocarbonu. Muliste dno to dobra okazja, by wykorzystać gotowe przypony, bardzo wygodne w użyciu, a do tego skuteczne.

Zestawy karpiowe na muliste dno

W mule przede wszystkim łowi się karpie. By ułatwić sobie zadanie złapania ryby tam, gdzie jest muliste dno, warto skorzystać ze specjalnych zestawów. Dostępne są w każdym sklepie wędkarskim online. Jakie zestawy poleca się do połowu karpi?

  • Zestaw helikopterowy – konstrukcje te świetnie nadają się do dalekich rzutów. Nie tylko sprawdzą się na dnie mulistym, ale także nieco twardszym. Na końcu zestawu znajduje się ciężarek, natomiast przypon montuje się do krętlika z dużym oczkiem. Kiedy rzuca się zestaw, przypon zaczyna wirować, stąd też wzięła się nazwa „zestaw helikopterowy”. W takim zestawie przypony powinny być sztywne, np. z fluorocarbonu. Ciężarek może mieć kształt gruszki. Można także użyć przyponu z gumowymi stoperami.
  • Zestaw chod rig – to zestaw o właściwościach antysplątaniowych, który obecnie jest bardzo popularny. W sklepach wędkarskich online można nawet kupić gotowe zestawy tego typu. Stosuje się je z kulkami pływającymi. By wykonać taki zestaw samodzielnie, potrzeba dość sporo czasu, bowiem nie jest to proste zadanie. Niekiedy lepiej więc zastosować alternatywę dla chod riga, czyli zwykły zestaw z kulką pop-up.

Jaka zanęta na muliste dno?

Muliste dno sprawia, że by zwabić karpia, należy zastosować odpowiednie zanęty. Nie wszystkie sprawdzą się w takich specyficznych warunkach. Niektórym, początkującym wędkarzom może się wydawać, że nęcenie ryb w zbiornikach o mulistym dnie to zbędne działanie, bowiem zanęta trafi do mułu, a ryba jej w ogóle nie dostrzeże. To duży błąd, gdyż zanęta także w takich miejscówkach jest konieczna. Ważne jest jednak to, aby zastosować odpowiednie produkty. na które karp trafi nawet w wysokiej warstwie mułu. Co można zastosować?

Prawda jest taka, że ilu jest wędkarzy łowiących w mule, tyle propozycji na zanęty. W końcu muliste dno to wyzwanie dla każdego miłośnika połowów, więc wymaga także eksperymentowania. Niektórzy sugerują, by do zanęty na karpie wykorzystać drobne ziarna, np. konopie, bowiem nie opadają szybko na dno. Ogólnie cała zanęta powinna być dość sypka, nie ciężka, by jak najszybciej rozpadała się i powoli mieszała się z mułem. Oprócz konopi do zanęty można wykorzystać także kukurydzę, a nawet mączkę rybną. Jednak przede wszystkim zanęta powinna mieć silny, wabiący ryby zapach, który przebije się przez zapach mułu. Wędkarze mogą skorzystać z tzw. boosterów wędkarskich, które pełnią rolę dopalacza dla zanęty i sprawiają, że jest ona bardziej aromatyczna i lepiej wyczuwalna przez ryby, nawet gdy jest muliste dno.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.