Udostępnij
Skomentuj

Jak gotować w szybkowarze szybko, smacznie i zdrowo?

Czy szybkowar sprawdzi się w Twojej kuchni? Jakie są jego zalety i co można w nim przyrządzić? Odpowiadamy.

Cechy charakterystyczne szybkowaru i mechanizm działania

Zastanawiasz się, co to jest szybkowar? Gdy patrzysz na niego pierwszy raz, wygląda jak zwykły garnek. Jednak już po chwili w trakcie gotowania w nim potrawy możesz się zorientować, że pozory mylą. Mechanizm działania urządzenia polega na wytwarzaniu w środku wysokiego ciśnienia, które pozwala na przyrządzenie wielu smacznych dań w krótkim czasie. Ponadto specjalna, dobrze zassana pokrywka z uszczelkami sprzyja osiągnięciu oczekiwanego efektu. 

Po uruchomieniu szybkowaru w jego wnętrzu następuje podgrzewanie potrawy, czasami nawet do temperatury 120°C. Gdy sprzęt osiągnie już odpowiedni poziom ciepła, trwa przygotowywanie dania – w porównaniu z tradycyjnym garnkiem proces jest błyskawiczny (skrócony nawet o ok. 60-70% czasu). Użytkowanie produktu nie wymaga od Ciebie fachowej wiedzy. Wystarczy, że przestrzegasz zamieszczonych w instrukcji zaleceń opisujących, jak obsłużyć szybkowar. Porady na YouTube oraz w internecie również omawiają te zagadnienia dość szczegółowo. Zajrzyj i sprawdź. 

Praktyczne wskazówki gotowania w szybkowarze

Szybkowar – co to jest i jak się nim posługiwać? Krótki zarys działania urządzenia poznałeś już powyżej, a teraz czas na dalsze kroki, które pozwolą Ci bezpiecznie i efektywnie gotować. Zanim przystąpisz do pierwszego uruchomienia, przeczytaj o kilku dość istotnych zagadnieniach.

  1. Przestudiuj instrukcję obsługi, przede wszystkim po to, by poznać budowę urządzenia i dowiedzieć się praktycznych wskazówek dotyczących użytkowania.
  2. Podczas gotowania lub duszenia zadbaj o odpowiednią ilość wody – zasada brzmi następująco: nie więcej niż ⅔ objętości i nie mniej niż 2 szklanki.
  3. Nigdy nie wlewaj mleka, gdyż powoduje przypalanie dna.
  4. Po przyrządzeniu potrawy, nie otwieraj pokrywy od razu. W pierwszej kolejności przekręć zawór, aby para mogła się ulotnić.
  5. Dokładnie czyść uszczelkę i sprawdzaj poziom jej zużycia. Zalecana jest wymiana co rok na nową.

Jeżeli wiesz już niemal wszystko o podstawowych zasadach korzystania z szybkowaru, możesz zacząć przygodę z gotowaniem. W zależności od tego, jaki wybrałeś sprzęt – elektryczny czy na gaz – podłączasz go do prądu lub stawiasz na kuchence. Umieszczasz wewnątrz naczynia składniki potrawy i po dolaniu odpowiedniej ilości płynu zamykasz pokrywę. Pozostało już jedynie oczekiwanie na efekt końcowy, co trwa przeważnie od kilku do kilkunastu minut.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem szybkowaru?

Chcesz kupić odpowiedni szybkowar? Co to za sprzęt, który pozwoli na najbardziej efektywną pracę? Przed podjęciem decyzji, zastanów się nad tym, jakie powinien mieć parametry. W ofercie znajdziesz modele z różną objętością garnka – od zaledwie 2,5 do nawet 8,5 litra. Jeśli jesteś singlem, wystarczy Ci mniejszy wariant, a w przypadku planowania posiłków dla kilkuosobowej rodziny warto wybrać większy. 

Urządzenia mogą być przystosowane do użytku na kuchence gazowej, elektrycznej bądź indukcyjnej. Ponadto znajdziesz garnki ciśnieniowe na prąd, jednak potrzeba na nie nieco większego budżetu. Oprócz wielkości czy przeznaczenia szybkowary różnią się materiałem, z którego są wykonane, a także dodatkowymi funkcjami. Na jakie warto zwrócić uwagę? Poniżej opisujemy ciekawe i praktyczne rozwiązania, które warto mieć w szybkowarze:

  • pokrętło pozwalające dopasowywać ciśnienie do konkretnej potrawy,
  • wbudowany termometr informujący precyzyjnie o momencie wrzenia i ułatwiający ustawienie dokładnego czasu gotowania,
  • wkładka przeznaczona do parowania potraw. Gdy zaopatrzysz się w sprzęt wyposażony w ten praktyczny gadżet, możesz przyrządzać równocześnie różne produkty,
  • automatyczne programy, dzięki którym urządzenie samo dostosowuje parametry do określonego dania.

Zalety szybkowaru

Szybkowar – co to jest i jakie są plusy jego użytkowania? Przede wszystkim imponująca szybkość pozwalająca wyczarować potrawy w mgnieniu oka. Skrócony czas gotowania nie jest jedynym atutem. W pakiecie dostajesz także możliwość przyrządzenia zdrowego posiłku, bowiem dzięki błyskawicznej obróbce produkty zachowują wartości odżywcze i witaminy. Ponadto szybkowar zasługuje na miano ekologicznego sprzętu za sprawą niskiego zużycia prądu i wody. 

Wśród wielu zalet z pewnością należy wymienić też niewydostawanie się zapachów na zewnątrz urządzenia, co znacząco ogranicza konieczność korzystania z okapu. W szybkowarze nie przypalisz potrawy i ugotujesz dania wyglądające zachęcająco do jedzenia nawet dla prawdziwego niejadka. Jeśli jesteś na diecie, zachwyci Cię możliwość pichcenia bez nawet odrobiny tłuszczu. Oprócz tego ograniczysz czas sprzątania z powodu szykowania obiadu w jednym naczyniu, w którym dodatkowo nie musisz mieszać łyżką w trakcie pracy. 

Polecane modele

Gdy ktoś z Twoich bliskich jest w grupie uczuleniowców, również warto pomyśleć o zakupie szybkowaru, zwłaszcza wykonanego z silarganu (połączenie stali szlachetnej i ceramiki). Ten nowoczesny garnek nie posiada w swoim składzie niklu, który może wytrącać się podczas gotowania. Alergicy są często wrażliwi na ten metal, więc jeśli w najbliższej rodzinie masz taką osobę, szybkowar będzie idealnym rozwiązaniem. 

Co można w szybkowarze ugotować?

Zastanawiasz się, jakie potrawy będziesz mógł przyrządzić? Dania przyrządzają się właściwie same, jedyne co robisz, to wrzucasz odpowiednią ilość składników i przypraw. Możesz upichcić wiele rodzajów mięsa, zachwycających soczystym smakiem. Ponadto ugotujesz różnorodne zupy, sosy bądź gulasze. Gdy włożysz do garnka warzywa, po wyjęciu docenisz ich wyjątkowy aromat, którego brakuje przy tradycyjnej obróbce w wodzie. 

Nie wiesz, do czego jeszcze możesz użyć szybkowar? Przepisy YouTube wskażą Ci najpopularniejsze, lubiane rozwiązania, na przykład pomysł na ekspresowy bigos, który krok po kroku wykonasz wspólnie, śledząc filmik instruktażowy. Jedną z często odtwarzanych receptur jest wspaniały rosół do zrobienia w niecałe 40 minut. Dodatkowo garnek sprawdzi się przy przetworach i pozwoli na maksymalną oszczędność czasu. Wielogodzinne stanie w kuchni odejdzie w niepamięć. 

Dania jednogarnkowe, takie jak fasolka po bretońsku, w szybkowarze przygotujesz ekspresowo, a poza tym nawet na ostatnią chwilę możesz włączyć w nim ziemniaki, które po około 8 minutach podasz do obiadu. Oprócz gotowania, duszenia czy parowania w szybkowarze z powodzeniem podgrzewasz posiłek i nawet do kilku godzin utrzymujesz jego temperaturę, dzięki czemu jest przez długi czas odpowiedni do spożycia pod kątem temperatury.

Wiesz już dokładnie, co to jest szybkowar. Być może jednak w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy będzie odpowiedni dla Ciebie? Jeśli żyjesz w ciągłym biegu i marzysz o ekspresowo szybkim gotowaniu, z pewnością Ci się przyda. Ten wyjątkowy garnek może przynieść znacznie więcej korzyści w postaci zdrowego odżywiania, a pełne wartości, minerałów i witamin aromatyczne, beztłuszczowe posiłki z pewnością zadowolą podniebienie. Pamiętaj o dobraniu parametrów urządzenia do Twoich indywidualnych potrzeb, szczególnie mając na uwadze pojemność. Wybierz odpowiedni produkt i ciesz się ekologicznym stylem życia, a zaoszczędzony w kuchni czas poświęć na ulubione przyjemności.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.