Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-9900KS - wydajność oraz specyfikacja

Już wkrótce na sklepowych półkach pojawi się nowy procesor dla najbardziej wymagających użytkowników – Intel Core i9-9900KS. Jakie będą jego parametry?

Już premiera procesora Intel Core i9-9900K wywołała niemałe zamieszanie. Układ ten szybko uznano za potencjalnie najwydajniejszy procesor gamingowy marki Intel, ale już wkrótce do gry wkroczy jednostka Intel Core i9-9900KS, która ma być jeszcze wydajniejsza i zapewniać jeszcze lepsze parametry do najbardziej wymagających zastosowań.

Intel Core i9-9900KS – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i9-9900KS to jednostka, która należy do dziewiątej generacji Intel Core. Jest to udoskonalona, jeszcze bardziej wydajna wersja jednostki i9-9900K. Oto parametry procesora i9-9900KS:

 • Generacja – Coffee Lake.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Technologia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 8.
 • Liczba wątków – 16.
 • Taktowanie bazowe – 4.0 GHz.
 • Taktowanie w trybie turbo – 5.0 GHz dla wszystkich rdzeni.
 • Pamięć podręczna L3 – 16 MB.
 • Zintegrowany układ graficzny – tak, Intel UHD 630.

Intel Core i9-9900KS – zastosowanie

Nowa jednostka Intel Core i9-9900KS ma być zdecydowanie najwydajniejszym układem gamingowym, który już przy fabrycznych parametrach zapewni do 5.0 GHz taktowania na wszystkich rdzeniach. Biorąc pod uwagę jego parametry techniczne i bardzo wysoką wydajność, procesor Intel Core i9-9900KS będzie można zarekomendować do:

 • Komputerów gamingowych – a szczególnie do najbardziej wydajnych konfiguracji z topową grafiką oraz monitorem o wysokiej częstotliwości odświeżania, gdzie ważna jest najwyższa wydajność procesora. Jednostka Intel Core i9-9900KS może z powodzeniem współpracować z najwydajniejszymi układami graficznymi na rynku konsumenckim, a konfiguracja tego rodzaju sprawdzi się zarówno w obecnych grach o maksymalnych wymaganiach sprzętowych, jak i w wielu ekstremalnie wymagających produkcjach, które dopiero ujrzą światło dzienne.
 • Komputerów do pracy i rozrywki – czyli do wielozadaniowych konfiguracji, które muszą poradzić sobie zarówno z obsługą najbardziej wymagających programów graficznych czy też do animacji, a także sprawdzić się w grach i codziennym użytkowaniu. Jednostka Intel Core i9-9900KS ma spory potencjał do wykorzystania w obróbce grafiki i wideo. Choć nie jest to procesor na rynek profesjonalny, to dobrze sprawdzi się w urządzeniach użytkowanych i do pracy, i do gier.

Oczywiście jednostkę Intel Core i9-9900KS można zastosować w dowolnej innej konfiguracji, ale tak wydajny układ będzie dość energochłonny oraz kosztowny na tyle, że raczej nie każdy się na niego skusi.

Intel Core i9-9900KS – wydajność

Już procesor Intel Core i9-9900K ujął wielu użytkowników swą wydajnością i parametrami, a model Intel Core i9-9900KS ma być od niego jeszcze lepszy. Czy faktycznie? By się o tym przekonać, wystarczy rzucić okiem na specyfikację techniczną jednostki i9-9900KS. Będzie to procesor o 8 rdzeniach i 16 wątkach, który wyposażono w 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Uwagę zwracają jego wysokie poziomy taktowania – tryb bazowy umożliwia osiągnięcie do 4.0 GHz, a w trybie turbo procesor ten ma osiągać 5.0 GHz i to na wszystkich rdzeniach, co czyni go najwydajniejszym układem fabrycznym na rynku.

Jednostka Intel Core i9-9900KS ma trafić do sprzedaży w październiku tego roku, stąd też sporo obecnych informacji na jego temat to spekulacje oraz dane oparte na materiałach marketingowych. Okazuje się jednak, że jednostkę tę można już znaleźć w bazie benchmark 3D Mark Fire Strike 1.1 – w teście tym uzyskał 26350 punktów, a to aż o 1500 punktów więcej niż w przypadku jednostki Intel Core i9-9900K przy standardowym taktowaniu. Na więcej testów, a szczególnie na testy w grach, trzeba będzie jednak jeszcze trochę poczekać, ale już teraz wiadomo, że jednostka ta będzie zdecydowanie godna uwagi do topowych komputerów gamingowych.

Intel Core i9-9900KS special edition – porównanie z innymi modelami

Nadchodząca premiera Intel Core dziewiątej generacji to tylko jeden z kilku naprawdę wydajnych procesorów tej serii. Warto je porównać, by móc zastanowić się, czy faktycznie warto czekać na model Intel Core i9-9900KS i dopłacać do jego fabrycznie wysokiego taktowania.

Intel Core i9-9900KS vs Intel Core i9-9900K vs Intel Core i9-9900 vs AMD Ryzen 9 3900X

Wszystkie porównywane jednostki należą do dziewiątej generacji Intel Core i w zasadzie różnią się pomiędzy sobą jedynie detalami. Zasadnicze parametry są takie same – 8 rdzeni, 16 wątków oraz 16 MB pamięci RAM. Każda z tych jednostek dysponuje dwukanałowym kontrolerem Pamięci RAM DDR4-2666 MHz, każda posiada ten sam zintegrowany układ graficzny, ale procesory te nie są identyczne.

Porównanie jednostki Intel Core i9-9900KS vs i9-9900K sugeruje, że najnowsza propozycja marki Intel zaoferuje jedynie wyższe taktowanie bazowe oraz turbo (na wszystkie rdzenie), co przełoży się na jeszcze lepsze osiągnięcia w grach. Pozostałe parametry są niemal identyczne. Niestety nie wiadomo jeszcze jakiego poziomu TDP się spodziewać dla jednostki Intel Core i9-9900KS, ale można przypuszczać, że będzie wyższa niż w Intel Core i9-9900K.

Zestawienie jednostki Intel Core i9-9900KS vs i9-9900 obrazuje nieco więcej różnic. Choć oba te procesory dysponują tą samą liczbą rdzeni i wątków, a nawet tą sama pojemnością pamięci podręcznej L3, to procesor i9-9900 nie ma szans doścignąć jednostki i9-9900KS w żadnej mierze, gdyż jego mnożnik jest zablokowany, a fabryczne nastawy zegara oferują, co prawda, do 5.0 GHz, ale na pojedynczy rdzeń, a w modelu Intel Core i9-9900KS ma to być 5.0 GHz na wszystkie rdzenie.

Ciekawie prezentuje się również porównanie procesora Intel Core i9-9900KS vs AMD Ryzen 9 3900X. Jednostka marki Intel, choć wykonana w starszym procesie technologicznym, dysponująca mniejszą liczbą rdzeni i wątków oraz mniejszą pojemnością pamięci podręcznej L3, zapewni jednak zdecydowanie wyższe taktowanie w trybie turbo, co może przełożyć się na lepsze parametry w grach, a to gry właśnie są kluczowym przeznaczeniem nowego procesora marki Intel.    

Jak widać, jednostka Intel Core i9-9900KS zapowiada się naprawdę ciekawie, ale o jej sukcesie z całą pewnością zadecydują dodatkowe testy i osiągnięcia w grach, a także cena Intel Core i9-9900KS, która niestety nie jest jeszcze znana. Premiera Intel Core i9-9900KS jest już jednak kwestią tygodni, a to oznacza, że zarówno cenę, jak i więcej detali na temat tego procesora poznamy już wkrótce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.