Intel Core i7-9700T – wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Jednym z nowszych procesorów Intel Core jest energooszczędna jednostka i7-9700T. Jakie są jej parametry?

Procesory energooszczędne są najczęściej spotykane w laptopach i ultrabookach, ale wśród nowości procesorów Intel znajdziemy kilka jednostek o obniżonym TDP, które są dedykowane do komputerów stacjonarnych. Jednym z takich procesorów jest właśnie model Intel Core i7-9700T. Co wiadomo o tej jednostce?

Polecane procesory

Intel Core i7-9700T – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i7-9700T to dość specyficzna jednostka o obniżonym TDP, a przez to także zauważalnie niższym poziomie taktowania w trybie bazowym i turbo. Oto parametry techniczne tego procesora:

  • Architektura – Coffee Lake Refresh.
  • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
  • Litografia – 14 nm.
  • Liczba rdzeni – 8.
  • Liczba wątków – 8.
  • Bazowa częstotliwość taktowania – 2.0 GHz.
  • Częstotliwość taktowania turbo – 4.3 GHz.
  • Pamięć podręczna L3 – 12 MB.
  • TDP – 35 W.
  • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD 630.
  • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 128 GB, DDR4-2666.
  • Socket - Intel Core i7-9700T jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Cena Intel Core i7-9700T może wynosić około 1300 zł lub więcej.

Intel Core i7-9700T – zastosowanie

Energooszczędne procesory do komputerów stacjonarnych to dość nietypowe rozwiązanie, które nie spotyka się ze szczególnie dużym zainteresowaniem. Jednostki tego typu mogą jednak trafić do urządzeń biurowych (przy kilkudziesięciu komputerach w firmie redukcja zużycia energii przez procesor może mieć większe uzasadnienie finansowe niż w przypadku użytkowników indywidualnych), szkolnych, a także domowych.

W dziewiątej generacji procesorów Intel Core znajdziemy całkiem sporo modeli energooszczędnych procesorów. Są one oznaczone literą „T” w nazwie, a ich cechą charakterystyczną jest zauważalnie obniżony poziom TDP i zdecydowanie zredukowane obroty, co niestety przekłada się także na ich niższą wydajność w porównaniu ze standardowymi jednostkami.

Procesor Intel Core i7-9700T jest właśnie taką, energooszczędną i specyficzną jednostką. Jest to układ oparty o odświeżoną architekturę Coffee Lake i wytworzony w 14 nm procesie technologicznym. Jednostka ta dysponuje 8 rdzeniami i 8 wątkami, a jej pamięć podręczna L3 ma pojemność 12 MB. Procesor ten może znaleźć zastosowanie głównie w:

  • Komputerach biurowych – szczególnie w dużych firmach, gdzie w grę wchodzą dziesiątki komputerów. Decyzja o zastosowaniu energooszczędnych podzespołów ma wówczas uzasadnienie finansowe i ekologiczne, o ile wydajność takiej jednostki będzie wystarczająca.
  • Komputerach szkolnych, na uczelni i w innego typu placówkach edukacyjnych – tu również w grę wchodzi więcej urządzeń, które są użytkowane przez wiele godzin dziennie, przez wiele osób. Zastosowanie energooszczędnych procesorów pomoże zminimalizować koszty eksploatacji.
  • Komputerach energooszczędnych dla użytkowników indywidualnych – nie każdy komputer jest jednostką gamingową lub nastawioną na podkręcanie. Jeśli szukamy procesora do energooszczędnej konfiguracji, która jednak zapewni dobrą wydajność do większości działań, to procesor i7-9700T może być odpowiednim rozwiązaniem.

Intel Core i7-9700T – wydajność

Procesor Intel Core i7-9700T to jednostka dysponująca 8 rdzeniami i 8 wątkami. Jej taktowanie bazowe wynosi jednak zaledwie 2 GHz, a w trybie turbo wzrasta do 4.3 GHz. Jednostka dysponuje 12 MB pamięci Smart Cache i ma obniżone TDP – standardowo do 35 W, ale posługując się opcją TDP down można zejść do 25 W.

Z uwagi na energooszczędność procesora Intel Core i7-9700T, nie jest to jednostka odpowiednia do najbardziej wymagających zastosowań, jak zaawansowane projektowanie lub topowe gry PC. Procesor ten świetnie sprawdzi się w codziennym użytku oraz w grach PC, ale niekoniecznie najbardziej wymagających. Ponieważ procesor ten trudno uznać za bardzo popularny, a wręcz trudno znaleźć go w sklepach, problemem okazuje się też wiarygodny benchmark Intel Core i7-9700T. Na postawie dostępnych informacji widać jednak, że jednostka zapewni niezłe parametry do pracy, multimediów i wybranych gier, a jej najmocniejszą stroną pozostaje energooszczędność.

Intel Core i7-9700T – porównanie z innymi modelami

Przed decyzją o zakupie procesora, a szczególnie specyficznego i trudnego w zdobyciu, jak model i7-9700T, warto jeszcze porównać go z kilkoma innymi modelami, by upewnić się, że to właściwy wybór. Procesor Intel Core i7-9700T porównano więc z 3 innymi procesorami: Intel Core i7-8700K, Intel Core i7-9700K oraz Intel Core i7-9700F.

Powyższe zestawienie jasno ukazuje kluczowe różnice oraz podobieństwa porównywanych do siebie jednostek. Wszystkie z porównywanych procesorów dysponują identyczną pojemnością pamięci L3, a także pasują do dokładnie tego samego gniazda procesora – LGA 1151 Coffee Lake, ale różnią się pomiędzy sobą pod względem wielu innych kwestii.

Zestawienie procesora Intel Core i7-9700T vs i7-9700F pozwala zorientować się, że procesor bez zintegrowanej grafiki (i7-9700F) będzie zauważalnie wydajniejszy, a w przypadku jednostek i7 mało kto decyduje się na użytkowanie wyłącznie grafiki zintegrowanej, dlatego jej obecność nie jest szczególnie dużym atutem. Przewaga procesora i7-9700T dotyczy więc głównie niższego zużycia energii, ale kosztem wydajności, co nie każdemu użytkownikowi będzie odpowiadało.

Porównanie procesora Intel Core i7-9700T vs i7-9700K obrazuje jeszcze większą dysproporcję w wydajności tych, zdawać by się mogło, podobnych jednostek. Procesor i7-9700T ma niższy poziom TDP, ale na tym koniec jego przewagi. Jednostka i7-9700K dysponuje za to równie dobrymi parametrami, ale też szerszym zakresem taktowania. Jej jedynym mankamentem jest wyższe zapotrzebowanie na energię, ale to akurat nie każdemu przeszkadza, gdy priorytetem jest wydajność.

W zestawieniu procesora Intel Core i7-9700T vs Intel Core i7-8700K widać największe różnice. Jednostka ósmej generacji oferuje, co prawda, wyższe taktowanie bazowe oraz turbo, a także taką samą pojemność pamięci podręcznej Smart Cache, ale za to ma 6 rdzeni zamiast 8, a większa liczba wątków niekoniecznie nadrobi tę różnicę. Mimo wszystko wydajność tej jednostki jest bardzo dobra, ale kosztem wyższego zapotrzebowania na energię.

Intel Core i7-9700T - w jakich komputerach?

Procesor Intel Core i7-9700T jest specyficzną i nietypową jednostką, jak na komputer PC. Procesory energooszczędne o wiele chętniej wybierane są do laptopów i ultrabooków niż do urządzeń stacjonarnych. Jeśli jednak dla użytkownika jest to ważna kwestia, to jest to procesor godny uwagi.

Jednostka i7-9700T może znaleźć zastosowanie w komputerach do pracy, nauki, korzystania z sieci, a także do niektórych gier. Przy kompletowaniu konfiguracji z tym procesorem, warto zdecydować się na, co najmniej 16 GB pamięci RAM (na przykład w 2 kościach po 8 GB, jak w modelu - Pamięć HyperX Fury, DDR4, 16 GB,2400MHz, CL15), a także pamiętać o konieczności zakupienia płyty głównej pasującej do procesorów Coffee Lake – na przykład modelu MSI MAG Z390 TOMAHAWK.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.