Intel Core i5-6600K – wydajność oraz specyfikacja

| 0 Komentarzy
Intel Core i5-6600K to model wydany w trzecim kwartale 2015 roku, nie należy więc już do najmłodszych procesorów. Został wycofany już z produkcji jakiś czas temu, choć dalej czasem można go kupić ze stanów magazynowych.

Intel Core I5-6600K to procesor wyposażony w cztery rdzenie bez Hyper-Threading o całkiem sporym taktowaniu, które w trybie turbo dochodzi nawet do 3,90 GHz. Można więc spokojnie powiedzieć, że nawet obecnie jest to całkiem mocny układ do zastosowań domowych. Mimo to, cena jednostki dalej potrafi być niemała i wynosi ponad tysiąc złotych. Co otrzymamy w zamian, kupując wycofany już procesor o dobrych osiągach? Dla Intel Core i5-6600K recenzje były bardzo pochlebne w chwili wypuszczenia na rynek. Czy tak jest i obecnie?

Polecane procesory

Intel Core i5-6600K – specyfikacja

Intel Core i5-6600K – zastosowanie

Można bez obaw powiedzieć, że ten procesor ma zastosowanie gamingowe. Cztery rdzenie o bardzo wysokim taktowaniu to idealne rozwiązanie do obsługi nawet najnowszych gier komputerowych. Dla Intel Core i5-6600K benchmark UserBenchmark pokazuje wskaźnik aż 84% w tych zastosowaniach.

Niewiele mniej, bo 83%, wynosi wskaźnik zastosowania do prac domowych czy biurowych. Oznacza to, że bez problemu uruchomimy pakiety biurowe, odtwarzacze czy przeglądarki internetowe. Obecność czterech rdzeni pozwala nam na wykonywanie wielu z tych zadań jednocześnie bez wielkiej utraty wydajności.

Najgorzej układ sprawuje się przy pracach analitycznych i programistycznych. Przu uruchamianiu maszyn wirtualnych UserBenchmark pokazuje nam już jedynie 51%. To dalej całkiem niezły wynik jak na komputer domowy. Możliwe jest nawet renderowanie jakiś grafik w przyzwoitym czasie. Jeśli jednak szukamy układu, który zapewni nam błyskawiczne wykonywanie obliczeń, powinniśmy szukać dalej.

Intel Core i5-6600K – wydajność

W benchmarku Cinebench procesor uzyskał 600 punktów w trybie Multi-Core. To niewiele gorzej niż w przypadku AMD Ryzen 3 Pro 1300 czy Intel Core i7-2600K. Widać to w grach. Model jest słabszy od większości i5 czy i7 czwartej generacji. Dość mocno zabrakło tu Hyper-Threadingu, by można było powiedzieć, że procesor poradzi sobie świetnie ze wszystkim.

Niektóre gry komputerowe dość mocno potrzebują dodatkowej obsługi wątków. Można tu wskazać takie tytuły jak Crysis 3 czy Battlefield 4. W większości wypadków jednak cztery rdzenie są całkowicie wystarczające. Podobnie układ radzi sobie z renderowaniem grafiki – choć czasem musimy uzbroić się w cierpliwość.

Nie możemy również zapominać o overclockingu, który doda nam kilkaset dodatkowych megaherców. Maksymalną wartością, jaką jesteśmy w stanie uzyskać jest około 4,30 GHz, co jest już imponującym wynikiem, szczególnie że mówimy o jednostce sprzed prawie czterech lat. Niestety dla Intel Core i5-6600K sterowniki raczej nie pozwalają na osiągnięcie wyższej częstotliwości.

Intel Core i5-6600K – porównanie z innymi modelami

Warto sprawdzić, jak układ radzi sobie w porównaniu z nowszymi procesorami, które dopiero co niedawno wyszły na rynek i dalej są wspierane przez producenta. Szczególnie ciekawy może okazać się pojedynek Intel Core i5-6600K vs AMD Ryzen 5 1600.

Mimo architektury Skylake, faktycznie widać, że procesor przestawał dawać radę – nawet w porównaniu do obecnych Intel Core i3. Pojedynek Intel Core i5-6600K vs i3 8100 pokazują, że i3 jest lepsza w trybie Multi-Core, mimo braku taktowania w trybie turbo. Do podobnych wniosków dochodzimy porównując Intel Core i5-6600K vs i7 6700K. Tu widzimy już dość miażdżącą różnicę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że i3 czy Ryzen są znacznie tańsze.

Intel Core i5-6600K – w jakich komputerach?

Choć procesor został już wycofany z produkcji, to możemy dalej skompletować całkiem niezły zestaw, którego Intel będzie sercem. Najpopularniejszą płytą główną jest Asus Z170 PRO GAMING, ale również MSI Z170A GAMING M5.

Komputer nie potrzebuje dodatkowej karty graficznej, ale jeśli chcemy, by służył nam do gamingu, staje się ona koniecznością. W szczególności polecamy:

  • MSI GeForce GTX 1070 Gaming 8GB,
  • Gigabyte GeForce GTX 1080 G1 Gaming 8GB,
  • MSI GeForce GTX 970 GAMING 4GB.

Dodatkowo nie może zabraknąć pamięci RAM, takiej jak Corsair Vengeance LPX DDR4 16GB czy HyperX Fury DDR4 16GB. Nie zapominajmy także o dysku SSD 250 lub 500 GB.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.