Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-8100H – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i3-8100H to propozycja znanego modelu ósmej generacji, skierowanej do laptopów. Na rynku pojawił się w trzecim kwartale 2018 roku. Całkiem wysokie taktowanie i cztery rdzenie sprawiają, że sprzęt wyposażony w ten komponent sprawdzi się w wielu zastosowaniach.

Jak na procesor skierowany do laptopów jest to komponent o dość wysokim TDP, które wynosi aż 45 W. Z drugiej strony otrzymujemy cztery rdzenie bez Hyper-Threadingu o taktowaniu 3,00 GHz. Cena takiego układu, rekomendowana przez producenta wynosi 225 dolarów. To dość dużo, przez co laptopy również nie należą do najtańszych. Niestety układ ten jest dość trudny do kupienia, podobnie jak komputery.

Intel Core i3-8100H – specyfikacja

Intel Core i3-8100H – zastosowanie

Laptop wyposażony w ten układ może być spokojnie nazwany gamingowym. Cztery rdzenie z wysokim taktowaniem sprawiają, że bez problemu uruchomimy większość gier bez najmniejszych spadków wydajności. Warto jednak do tego rodzaju zastosowań zainwestować w laptop z dedykowaną kartą graficzną.

Intel Core i3-8100H w laptopie spisze się również do użytku domowego. Nada się do pracy z pakietami biurowymi, odtwarzaczami różnych rodzajów czy przeglądarkami internetowymi. Czyni to z tego modelu idealną propozycję również do komercyjnych zastosowań.

Nieco gorzej układ sprawdzi się do prac graficznych czy analitycznych. Do tego rodzaju zastosowań cztery rdzenie to stanowczo zbyt mało, by można było pozwolić sobie na super wydajną pracę. Do renderowania mało wymagających scen procesor powinien nie mieć najgorszych osiągów, ale mimo to musimy uzbroić się w sporo cierpliwości.

Intel Core i3-8100H – wydajność

Niestety dla Intel Core i3-8100H benchmarki nie zostały dokładnie przeprowadzone i nie są jeszcze opublikowane. Wpływ na to może mieć niedawna data wypuszczenia na rynek, ale również mała dostępność tego komponentu.

Układ jednak został wyposażony w wiele technologii, które sprawiają, że wydajność procesora jest bardzo dobra. Mowa tu oczywiście o obsłudze pamięci Intel Optane, Speed Shift czy TSX-NI. Nie możemy również zapomnieć o iGPU z taktowaniem 1000 MHz, dzięki czemu do większości zastosowań nie będzie konieczne dokupywanie drugiej karty graficznej.

Pamiętajmy także o możliwości zmniejszenia TDP do 35 W, przez co stracimy nieco mocy obliczeniowej, ale laptop będzie w stanie pracować dłużej i stabilniej.

Intel Core i3-8100H – porównanie z innymi modelami

Ciężko jest porównywać ze sobą procesor, którego benchmarki i statystyki wydajnościowe nie zostały opublikowane. Możemy jedynie sprawdzić, jak prezentują się parametry techniczne opisywanej tu i3 z innymi, podobnymi modelami.

W przeciwieństwie do wersji i3-7100H, opisywany tu procesor został wyposażony w cztery rdzenie bez technologii Hyper-Threading, a nie w dwa rdzenie wielowątkowe. Możemy się przez to spodziewać, że wskaźnik Cinebench będzie sporo wyższy niż w przypadku innych, porównywanych tu układów.

Intel Core i3-8100H – w jakich laptopach?

Obecnie nie spotykamy laptopów wyposażonych w ten układ. Możliwe, że wkrótce się to zmieni i będziemy mogli kupić Asusa czy Acera z najnowszą i3-8100H. Pytanie tylko, dlaczego niebiescy wypuszczają na rynek procesor, którego nie można kupić? A szkoda, bo jego parametry techniczne wyglądają naprawdę zachęcająco.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.