Udostępnij
Skomentuj

HP Envy 13 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

13-calowe ultrabooki od HP przygotowane zostały zarówno do codziennej pracy, jak i do użytku mobilnego.

Gwarantują to między innymi kompaktowe rozmiary urządzeń, a także ich niewielka waga. Do tego wszystkiego należy dodać nowoczesne podzespoły, na czele z procesorami Intela siódmej i ósmej generacji.

HP Envy 13 - dane techniczne oraz cena

Analizując poszczególne modele HP Envy 13, należy stwierdzić, że producent skupił się przede wszystkim na ich zróżnicowaniu pod względem wykorzystywanych układów CPU, pamięci RAM od dysków twardych. Poniżej przedstawiamy najmocniejszą obecnie wersję dostępną na rynku.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-8550U
  • Układ graficzny – Nvidia GeForce MX150 + jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR3L-1866, 8 GB (maksymalnie 8 GB)
  • Matryca – IPS, 13,3 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 1 TB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1 HDMI, gniazdo audio combo, czytnik kart pamięci
  • Łączność – Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 1,39 cm, szerokość: 32,6 cm, głębokość: 22,6 cm, waga: 1,34 kg
  • Multimedia - touchpad, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowane 2 mikrofony, kamera 720p, podświetlana klawiatura
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop ultramobilny, multimedialny
  • Cena – od 3274 do 4595 złotych

HP Envy 13 – dostępne konfiguracje

Ultramobilne laptopy HP Envy 13 wyróżniają się uniwersalnym charakterem. Zgodnie z założeniami producenta, mają posłużyć zarówno do pracy, jak i oglądania filmów, wygodnego surfowania po sieci oraz obsługi mało wymagających pod względem sprzętowym gier.

Zapewniają to konfiguracje zróżnicowane przede wszystkim pod kątem wykorzystywanych procesorów Intela. Obecnie montowane są 4 ich rodzaje – po dwa z ósmej i siódmej generacji. Zdecydowanie najmocniejszy jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Intel Core i7-8550U, który dysponuje częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Wszystko to zapewnia stabilną, wydajną pracę w przypadku wszystkich wymienionych zastosowań.

Z ósmej generacji sprzętu Intela pochodzi również procesor Intel Core i5-8250U, który także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami, obsługującymi osiem wątków. W porównaniu z modelem i7, wyróżnia się on nieco niższą częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi 1600 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do wartości 3400 MHz.

Na rynku znaleźć można również laptopy korzystające z wydajności procesorów Intel Kaby Lake. Podobnie jak w przypadku urządzeń ósmej generacji, mamy tu do czynienia układami i7 oraz i5. Wyższą wydajność gwarantuje model Intel Core i7-7500U. Jest to dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor, którego taktowanie mieści się w przedziale do 2700 do 3500 MHz. Nadal są to wartości więcej niż przyzwoite. Podobnie wygląda sprawa z ostatnim z wykorzystywanych układów, a mianowicie Intel Core i5-7200U, również dwurdzeniowym i czterowątkowym (taktowanie 2500-3100 MHz).

Większość laptopów HP Envy 13 pracuje na zintegrowanych jednostkach graficznych, jednak na rynku znaleźć można również wersje z dedykowanym GPU. Wybór padł na model Nvidia GeForce MX150, który charakteryzuje się niskim współczynnikiem TDP, przy zachowaniu przyzwoitej wydajności. Zapewnia to 2 GB pamięci GDDR5 oraz całkiem wysokie taktowanie rdzenia, wynoszące od 1468 MHz w trybie bazowym do 1532 MHz w trybie turbo. Karta pozwala na obsługę kilku ciekawych gier.

Jedną z większych wad laptopów HP Envy 13 jest wykorzystanie już przestarzałych kości RAM typu DDR3L, których taktowanie wynosi zaledwie 1866 MHz. Powinno to wystarczyć do obsługi programów multimedialnych i sieciowych, jednak szkoda, że producent nie zdecydował się na zamontowanie kości DDR4. Na uwagę zasługuje także fakt, że omawiane laptopy na rynku występują z bardzo szybkimi dyskami SSD, których pojemność może wynieść od 128 GB do 1 TB.

HP Envy 13 – wygląd

Omawiane ultrabooki od HP są lekkie i poręczne, dlatego nie powinny stanowić zbyt dużego obciążenia w podróży. Obudowa została wykonana z aluminium, co gwarantuje podwyższona wytrzymałość mechaniczną. Konstrukcja jest sztywna i bardzo solidna, co cieszy.

Atrakcyjnie prezentuje się również design laptopów HP Envy 13. Występują one w wersjach srebrno-czarnej i złoto-czarnej. W każdym przypadku ich wygląd robi wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę smukłość jednostki.

HP Envy 13 – wydajność

Analizując wszystkie dostępne na rynku konfiguracje laptopa, należy stwierdzić, że największą moc obliczeniową zagwarantują modele z procesorem Intel Core i7-8550U. Potwierdzają to zresztą wyniki testów wydajnościowych. Układ w programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 165 punktów w trybie jednowątkowym oraz 558 punktów wielowątkowym.

Bardzo przyzwoicie sprawdza się także karta graficzna Nvidia GeForce MX150, która w programie 3DMark Ice Storm Standard Graphics może liczyć na średnią wynosząca 56115 punktów. Zapewnia stabilną obsługę takich gier jak Fortnite, FIFA 18 oraz Rocket League.

HP Envy 13 – matryca

Montowane w laptopach od HP 13-calowe matryce najczęściej występują z powłoką błyszczącą, co zdecydowanie utrudnia ich wykorzystanie na świeżym powietrzu, a także przy oknie, przez które padają promienie słoneczne. Refleksy powstające na ekranie zdecydowanie obniżają widoczność. Jeśli więc jest to dla Was sporą przeszkodą, powinniście poszukiwać modeli z powłoką matową.

Co jednak istotne, matryce w laptopach HP Envy 13 wykonane zostały w technologii IPS, co gwarantuje przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Użytkownicy powinni być zadowoleni także z luminancji oraz szerokich kątów widzenia. Wszystkie ekrany obsługują rozdzielczość Full HD.

HP Envy 13 – klawiatura i touchpad

Modele HP Envy 13 dysponują podświetlaną klawiaturą, dzięki czemu bez problemu mogą być wykorzystywane w warunkach ograniczonego oświetlenia. Samą jakość wykonania klawiszy należy ocenić wysoko. Ich konstrukcja oraz skok sprawiają, że pisanie długich tekstów nie męczy. Nie możemy przyczepić się również do solidności gładzika, który działa w sposób płynny i precyzyjny.

HP Envy 13 – wady i zalety

Nowoczesny, bardzo atrakcyjny design, a także przyzwoitej jakości matryca – to dwie największe zalety laptopów z serii HP Envy 13. Mowa tu zwłaszcza o modelach dysponujących matową powłoką ekranu. Pozytywnie należy ocenić również wykorzystywane procesory oraz dedykowana kartę graficzną, która pozwala nie tylko na obsługę programów graficznych, ale także na uruchomienie wielu ciekawych gier.

Do tego wszystkiego należy dodać ultramobilny charakter urządzeń, a także wysokiej jakości klawiaturę. Jakie są wady serii? Przede wszystkim montowana pamięć RAM, która mogła być nieco szybsza. Na minus trzeba ocenić także to, że wiele laptopów dysponuje matrycą z powłoką błyszczącą, co uniemożliwia wykorzystanie ich przy większym nasłonecznieniu.

HP Envy 13 – podsumowanie, czy warto?

Seria ultrabooków od HP z pewnością spodoba się osobom, które poszukują urządzeń lekkich, solidnie wykonanych, wytrzymałych, a przy tym oferujących przyzwoitą wydajność, pozwalającą na obsługę programów multimedialnych, biznesowych oraz gier. Biorąc to pod uwagę, laptopy są warte polecenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.