HP EliteBook 755 G5 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
W połowie ubiegłego roku na rynku pojawił się biznesowy laptop premium z serii EliteBook 755.

Mowa o modelu G5, który kierowany jest do bardziej wymagających klientów biznesowych, poszukujących pełnowymiarowego laptopa do obsługi nie tylko programów podstawowych, ale również różnego rodzaju zaawansowanych narzędzi.

Polecane laptopy

HP EliteBook 755 G5 – dane techniczne oraz cena

Na rynku dostępne są konfiguracje z procesorami AMD Ryzen PRO. Zostały one również wyposażone w kilka opcjonalnych dodatków – mowa tu między innymi o złączu stacji dokowania czy też modemie LTE. Warto więc dokładnie przejrzeć specyfikacje interesujących nas modeli.

HP EliteBook 755 G5 – dostępne konfiguracje

Producent postawił na zróżnicowanie, dlatego też przygotowanych zostało dużo konfiguracji sprzętowych. Co ważne, różnią się one pod względem najważniejszych podzespołów. Wszelkie dodatki są jedynie opcjonalne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić model sprzętu bez nich. Pozwoli to oszczędzić nawet kilkaset złotych.

Oczywiście najważniejszy okaże się dobór wspomnianych podzespołów. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na procesory z serii AMD Ryzen PRO, które zostały przystosowane do obsługi zaawansowanych narzędzi profesjonalnych, nie tylko o charakterystyce biznesowej. Co równie ważne, do wyboru mamy trzy układy.

W konfiguracjach droższych montowany jest procesor AMD Ryzen 7 PRO 2700U (znaleźć można go między innymi w modelach HP EliteBook 755 G5 3UN79EA), który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Do tego dochodzi również częstotliwość taktowania na poziomie od 2200 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3800 MHz w trybie turbo. Układ korzysta także z 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Jego współczynnik TDP wynosi natomiast 15 W.

Do czynienia mamy z bardzo popularnym układem niskonapięciowym, bardzo dobrze sprawdzającym się w zastosowaniu biznesowym i półprofesjonalnym. Wynika to oczywiście z jego parametrów technicznych, które pozwalają myśleć o obsłudze narzędzi wykorzystywanych do obróbki grafiki i wideo czy też tworzenia rozmaitych projektów. Przyzwoite możliwości procesora potwierdzają testy diagnostyczne. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na te przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 144 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 640 punktów. W przypadku konfiguracji HP EliteBook 755 G5 AMD Ryzen 7 PRO 2700U liczyć możemy więc na bardzo sprawne działanie w wielu programach.

Drugim z procesorów montowanych w omawianym sprzęcie jest AMD Ryzen 5 PRO 2500U (dostępny między innymi w HP EliteBook 755 G5-534TU), który także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. W jego przypadku bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2000 MHz, natomiast w trybie turbo osiąga ona wartość maksymalnie 3600 MHz dla jednego rdzenia. Do tego dochodzi pamięć podręczna o pojemności 4 MB oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W. Do czynienia mamy więc z układem nieco słabszym, jednak różnice są tak nieduże, że oba procesory można przypisać do jednej kategorii sprzętowej. Wyniki testów w Cinebench R15 uzyskiwane przez Ryzen 5 PRO 2500U wynoszą kolejno 137 i 584 punkty.

Najtańsze konfiguracje korzystają natomiast z możliwości układu AMD Ryzen 3 PRO 2300U. Ten czterordzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem na poziomie od 2000 MHz do 3400 MHz. Korzysta on również z 4 MB pamięci podręcznej. Jego wyniki uzyskiwane w Cinebench R15 wynoszą kolejno 79 i 422 punkty.

Laptop nie został wyposażony w dedykowaną kartę graficzną, dlatego musimy ograniczyć się do jednostek zintegrowanych. W modelach z układem Ryzen 7 będzie to karta AMD Radeon RX Vega 10, układ Ryzen 5 korzysta z możliwości jednostki AMD Radeon RX Vega 8, natomiast Ryzen 3 z AMD Ryzen RX Vega 6. Karty te wyróżniają się na tle modeli zintegrowanych, dlatego też powinny poradzić sobie z obsługą podstawowych narzędzi graficznych i projektowych.

Za wydajność laptopa odpowiada również szybka pamięć RAM typu DDR4. Na rynku sprzedawane są przeważnie modele z 8 GB lub 16 GB, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w dwóch gniazdach SO-DIMM znalazły się kości o ogólnej pojemności wynoszącej 32 GB. Warto nadmienić również fakt, że HP EliteBook 755 G5 korzysta z dysków SSD – mogą być to modele pracujące na interfejsie SATA III lub zdecydowanie szybszym PCIe, który zapewnia spore przyspieszenie działania systemu operacyjnego. Wykorzystywane są one chociażby w konfiguracji HP EliteBook 755 G5-507TU.

HP EliteBook 755 G5 – wygląd

Choć mamy do czynienia z laptopem 15-calowym, należy podkreślić, że dobrze sprawdza się on nie tylko przy biurku, ale również w podróży. Wynika to przede wszystkim ze stosunkowo niewielkiej wagi, która w każdej wersji wynosi poniżej 2 kilogramów. Oczywiście wpływ na to także jakość wykonania obudowy. Producent zdecydował się na wykorzystanie aluminium, dzięki czemu konstrukcja jest nie tylko lekka, ale również wytrzymała. Jej sztywność jest bardzo przyzwoita, dzięki czemu zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się łatwo pod naporem. Nie musimy martwić się także charakterystycznym skrzypieniem czy też odkształcaniem się obszaru wokół klawiatury podczas pisania.

Laptop prezentuje się bardzo solidnie. Na plus należy zapisać także zastosowany design – na rynku znajdziemy przede wszystkim modele w kolorze srebrnym. Bardzo dobrze oddają nowoczesny charakter sprzętu, dlatego powinny zadowolić większość użytkowników. To samo tyczy się zestawu portów. Poza podstawowymi elementami, znajdziemy w nim również złącze SmartCard, a także złącze dokowania – warto podkreślić jednak, że jest ono opcjonalne, dlatego też nie występuje w każdej konfiguracji. Nie znajdziemy go chociażby w modelu HP EliteBook 755 G5-504TU.

HP EliteBook 755 G5 – matryca

Ekran 15-calowy zapewnia wygodną przestrzeń roboczą, która w przypadku pracy biurowej i biznesowej jest niezwykle ważna. Dzięki niewielkiej wadze sprzętu, a także dobrze dostosowanym wymiarom, laptop powinien sprawdzić się również poza siedzibą firmy.

Jeśli chodzi natomiast o matryce, do wyboru mamy 3 modele. Mowa o standardowej matrycy Full HD IPS, modelu o zwiększonej jasności obrazu i szerszej palecie barw, a także o panelu dotykowym. Pod względem jakości generowanych treści, szczególnie dobrze sprawdza się druga z wymienionych matryc. Pod uwagę warto wziąć zadowalającą luminancję i dobre pokrycie kolorów, które wynosi 90% w palecie sRGB i 50% w AdobeRGB. Wszystko to sprawia, że okaże się ona przydatna nie tylko w ramach podstawowej pracy, ale również z wykorzystaniem narzędzi do obróbki grafiki.

Warto podkreślić, że matryce zostały wyposażone w matowe powłoki, które dobrze sprawdzają się podczas pracy przy odsłoniętym oknie, ale również na zewnątrz. Widoczność generowanych treści jest utrzymywana w cieniu, wyjście na pełne słońce doprowadzi do powstania znaczących refleksów świetlnych, które utrudniają normalną pracę.

HP EliteBook 755 G5 – klawiatura i touchpad

Jak na biznesowego laptopa przystało, model 755 G5 został wyposażony w podświetlaną, pełnowymiarową klawiaturę wyspową, wraz z panelem numerycznym. Wielkość klawiszy została dopasowana w taki sposób, aby zapewnić wygodne i szybkie pisanie bezwzrokowe. Pochwalić należy również jakość ich wykonania – wyróżniają się wyraźnym skokiem i dobrą reakcją, co także ma wpływ na komfort pisania. Wspomnieć należy również o tym, że klawiatura została dodatkowo wyciszona, dlatego jej stukanie nie jest specjalnie głośne.

W laptopie znalazł się również standardowy touchpad z wbudowanymi przyciskami, które zostały umieszczone nad płytką. Jej wielkość, a także właściwości ślizgowe przekładają się na wysoką precyzję operowania kursorem oraz dobrą obsługę gestów wielopunktowych. Warto podkreślić również to, że laptop został wyposażony w kilka przydatnych dodatków. Poza podświetleniem klawiatury, producent zdecydował się na zaimplementowane czytnika linii papilarnych oraz trackpointu. W niektórych modelach znajdziemy także modem LTE i wspomniane już złącze dokowania.

HP EliteBook 755 G5 – wydajność

Zastosowane procesory z serii AMD Ryzen PRO bardzo dobrze sprawdzają się w biznesie, ale nie tylko. Pozwolą na wygodną obsługę narzędzi graficznych i projektowych. Co więcej, poradzą sobie również z obsługą wielu gier. Wynika to przede wszystkim w wydajnej pracy wielowątkowej.

Warto jeszcze raz wspomnieć o całkiem przyzwoitych kartach graficznych. Co prawda są to jednostki zintegrowane, jednak ich możliwości wcale nie są tak ograniczone, jak mogło się wydawać. Na uwagę zasługuje przede wszystkim karta AMD Radeon RX Vega 10, która dobrze radzi sobie z bardziej wymagającymi programami. Potwierdzeniem tego mogą być wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU jej średnia wyniosła 3507 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics dobiła do poziomu 72586 punktów. Jej moc obliczeniowa pozwala na obsługę wielu ciekawych gier, jednak należy podkreślić, że będą to głównie produkcje typu indie oraz tytuły wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

HP EliteBook 755 G5 – wady i zalety

Sporym atutem laptopa jest to, że występuje on na rynku w wielu zróżnicowanych konfiguracjach. Specyfikacja HP EliteBook 755 G5 wskazać może na różne procesory i karty graficzne, do tego dochodzi dobór ilości pamięci RAM, a także rodzaju i pojemności dysku twardego. Producent przygotował również wiele opcjonalnych dodatków, które rozszerzają możliwości wykorzystania sprzętu. Wszystko to sprawia, że każdy jest w stanie dobrać model pasujący do jego wymagań i potrzeb.

Po stronie zalet zapisać musimy również wysoką jakość wykonania obudowy, która jest nie tylko wytrzymała, ale również stosunkowo lekka, dzięki czemu laptop sprawdzi się nie tylko w firmie, ale także poza nią. Dodać do tego możemy także dobrej jakości osprzęt, atrakcyjny design oraz zadowalającą żywotność baterii.

Użytkownicy narzekają natomiast na brak czytnika kart pamięci oraz wysoką podatność na zabrudzenia. Cena HP EliteBook 755 G5, a zwłaszcza modeli najlepszych, również działa nieco odstraszająco.

ZALETY

  • Bardzo przyzwoite procesory AMD Ryzen
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Pamięć RAM typu DDR4
  • Dyski twarde SSD
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Dobry osprzęt
  • Atrakcyjny design
  • Długa żywotność baterii

WADY

  • Brak czytnika kart pamięci
  • Wysoka podatność na zabrudzenia
  • Wysokie ceny

HP EliteBook 755 G5 – podsumowanie, czy warto?

Laptop powinien zadowolić wymagających użytkowników biznesowych, którzy poszukują wydajnego sprzętu z niskonapięciowymi podzespołami. Co ważne, oferowane na rynku konfiguracje są bardzo wszechstronne, dlatego sprawdzą się w wielu różnych zastosowaniach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.