HP 260 G3 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości kompaktowych komputerów biurowych z serii HP 260 G3.

Jest to kolejna odsłona tego zestawu, kierowanego przede wszystkim do małych i średnich firm. Jego premiera miała miejsce już jakiś czas temu, dlatego nie możemy spodziewać się wykorzystania najnowszych podzespołów. Nadal jest to jednak komputer niezwykle popularny, przede wszystkim z powodu ciekawego wykonania.

Polecane komputery

HP 260 G3 – dane techniczne oraz cena

Jeśli chodzi natomiast o podzespoły, w oferowanych konfiguracjach znajdziemy między innymi procesory Intela siódmej generacji. Uwagę warto zwrócić także na dostępny zestaw portów, a także obecność ewentualnych dodatków.

HP 260 G3 – dostępne konfiguracje

Ze względu na chęć utrzymania ceny sprzętu na niskim poziomie, oferowane na rynku zestawy nie są zbyt zróżnicowane. Warto w tym miejscu podkreślić również to, że zostały one wyposażone w podzespoły o niskonapięciowym charakterze. Mają więc zapewnić stabilną realizację typowych zadań biurowych, przy pobieraniu niewielkiej ilości energii. Wszystko to sprawia, że komputery kierowane są przede wszystkim do małych i średnich firm.

Jeżeli chodzi o procesory, do wyboru mamy dwa modele z serii Intel Kaby Lake. Pomimo tego, że od ich premiery minęło kilka lat, nadal są niezwykle popularne wśród klientów biurowych i domowych. Także dlatego, że nie zwiększają zbytnio ceny zestawu.

Tym wydajniejszym okaże się układ Intel Core i5-7200U, który dysponuje dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2500 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 3100 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji procesora jest pamięć podręczna w ilości 3 MB. Jego współczynnik TDP wynosi zaledwie 15 W – może on być dodatkowo zwiększany lub obniżany.

Wszystko to przekłada się na niskonapięciowy układ CPU, który dobrze sprawdza się w ramach zadań podstawowych. Sprawdzi się w biurze, jednak w przypadku obróbki grafiki czy też tworzenia rozbudowanych projektów może okazać się nieco zbyt słaby. Potwierdzeniem tego okażą się wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średni wynik na poziomie 132 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniósł 334 punkty.

Drugim procesorem montowanym w komputerach HP 260 G3 jest Intel Core i3-7130U, także dwurdzeniowy i czterowątkowy. W jego przypadku możemy mówić o taktowaniu na poziomie 2700 MHz. Do tego dochodzi 3 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 15 W. Jest to więc procesor jeszcze słabszy od modelu Intel Core i5, toteż nie mamy co liczyć na pracę na wielu oknach, przy obsłudze bardziej wymagających programów oraz narzędzi. Okaże się wystarczający wyłącznie w ramach standardowej pracy biurowej. Jeśli chodzi o wyniki testów diagnostycznych Cinebench R15, uzyskał on kolejno 111 i 284 punkty.

Jak można się było domyślać, komputer nie występuje na rynku w wersji z dedykowaną kartą graficzną. Ograniczyć musimy się wyłącznie do jednostki zintegrowanej, którą jest Intel HD Graphics 620. Jest to zrozumiałe – mocniejsza karta dedykowana i tak byłaby w pewien sposób „hamowana” przez ograniczoną moc procesora, toteż nie bylibyśmy w stanie wykorzystać pełni jej potencjału. W ramach obsługi wspomnianych wcześniej programów, jej parametry techniczne okażą się wystarczające.

Komputer HP 260 G3 Desktop Mini korzysta również z szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (jej częstotliwość taktowania wynosi 2133 MHz), która bardzo dobrze sprawdza się w ramach użytku biurowego. Co równie istotne, na płycie głównej znajdziemy dwa sloty, w których zamontowane mogą zostać kości o łącznej pojemności wynoszącej aż 32 GB. Pozwala nam to lepiej dostosować zestaw do wymagań konkretnych programów.

Na pewien wybór możemy liczyć także w przypadku dysków twardych. Większość oferowanych na rynku zestawów wykorzystuje dyski twarde talerzowe (HDD), które są tanie i zapewniają sporą pojemność. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić konfigurację wyposażoną w dysk półprzewodnikowy (SSD). Jego pojemność jest mniejsza, jednak w zamian możemy liczyć na zdecydowanie szybsze działanie systemu operacyjnego, a także skrócenie realizacji niektórych procesów, co oczywiście pozytywnie wpłynie na komfort pracy.

HP 260 G3 – wygląd

Komputer został wyposażony w obudowę typu Mini PC – wyróżnia się naprawdę kompaktowymi wymiarami, dzięki którym może ona zostać ułożony na biurku, bez obawy o zajęcie dużej ilości wolnego miejsca, potrzebnego do realizowania codziennych obowiązków. Prawdę mówiąc, komputer przypomina nieco powiększony dekoder telewizyjny. Bez wątpienia zmieści się on na każdym stanowisku pracowniczym.

Obudowa została wykonana w całości z tworzyw sztucznych, jednak nie można przyczepić się do jej sztywności czy tez wytrzymałości mechanicznej. Spełnia ona najważniejsze kryteria urządzeń biurowych – konstrukcja nie wygina się nadmiernie pod naporem, zapewnia również przyzwoitą cyrkulację powietrza. Dzięki wykorzystaniu niskonapięciowych podzespołów, wszystko działania w sposób niezwykle stabilny i cichy.

Ze względu na kompaktowe wymiary sprzętu, zestaw portów i złączy nie jest zbyt okazały. Znajdziemy w nim wyłącznie najpotrzebniejsze elementy, takie jak porty USB, złącza HDMI i VGA, a także gniazdo audio oraz RJ-45. Pod tym względem, zestaw przypomina bardziej laptopy aniżeli pełnoprawne komputery stacjonarne.

HP 260 G3 – cechy

Omawiane zestawy komputery były przygotowywane z myślą o mniej wymagających użytkownikach biznesowych, dla których obok stabilności działania ważna jest także niska cena, a także niewielki pobór energii. Śmiało można podkreślić, że kryteria te zostały spełnione – do dyspozycji otrzymaliśmy niewielkich rozmiarów sprzęt, który bardzo dobrze sprawdza się w biurze. Zajmuje mało miejsca, nie pobiera dużo prądu, a do tego dysponuje podzespołami, które w dalszym ciągu okazują się po prostu wystarczające.

Jak wskazuje tabela przedstawiona na początku tekstu, komputer waży naprawdę niewiele, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby odłączyć go od monitora w biurze i zabrać ze sobą do domu, gdzie możliwe stanie się dokończenie realizowanych zadań. Jego przenoszenie nie stanowi żadnego problemu.

HP 260 G3 – wydajność

Osobną kwestią jest moc obliczeniowa oferowanych urządzeń. Ta, jak można się domyślić, jest w pewien sposób ograniczona, jednak cały czas trzeba mieć na uwadze docelowe zastosowanie sprzętu, które związane jest z prostą pracą biurową. Pod tym względem procesory Intela siódmej generacji sprawdzają się poprawnie.

To samo tyczy się karty graficznej. Specyfikacja HP 260 G3 wskazuje na jednostkę Intel HD Graphics 620. Kolejny raz należy podkreślić, że jest to urządzenie do zadań podstawowych. Wskazują na to zresztą uzyskiwane przez nią wyniki w testach diagnostycznych. W programie 3D Mark 11 Performance GPU średnia wyniosła 1508 punktów, natomiast w 3D Mark Ice Storm Extreme Graphics 38918 punktów. Ze względu na ograniczone parametry procesorów i karty, komputer HP 260 G3 nie pozwoli na obsługę nowych gier. Liczyć możemy wyłącznie na uruchomienie produkcji wiekowych, a także takich, które wyróżniają się szczególnie niskimi wymaganiami sprzętowymi.

HP 260 G3 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największym atutem omawianego sprzętu są atrakcyjne ceny. Do tego dodać należy również kompaktowe wymiary sprzętu, dzięki którym zmieści się on na praktycznie każdym stanowisku pracowniczym. W żaden sposób nie zagraci biurka, dzięki czemu codzienna praca okażą się jak najbardziej wygodna. To jednak nie wszystko, ponieważ sposób przygotowania komputera sprawia, że można go łatwo odłączyć, zapakować do torby i wziąć do domu. Jest mały i lekki, toteż jego przenoszenie nie sprawia żadnych trudności.

Po stronie zalet komputera zapisać należy również wykorzystanie niskonapięciowych podzespołów, które pobierają niewielką ilość prądu. Nieco gorzej wygląda ich wydajność – okażą się wystarczające do standardowej pracy biurowej, jednak z obsługą bardziej wymagających programów mogą mieć problemy. Na minus zapisać możemy również dość ubogi zestaw portów i złączy, a także mocno ograniczone możliwości rozbudowy. Nie jest to sprzęt, który może być łatwo dostosowywany do zmieniających się wymagań sprzętowych. Jego zakup nie okażę się więc inwestycją na lata.

ZALETY

  • Atrakcyjne ceny
  • Kompaktowe wymiary
  • Łatwość przenoszenia
  • Niskonapięciowe podzespoły

WADY

  • Ograniczone możliwości rozbudowy
  • Ubogi zestaw portów
  • Zbyt słaby do obsługi wymagających programów

HP 260 G3 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z atrakcyjnym cenowo komputerem biurowym. Jego wydajność nie pozwala na obsługę szczególnie wymagających programów, jednak w ramach standardowych zadań okażę się jak najbardziej wystarczający. Wszystko to sprawia, że warto zwrócić na niego swoją uwagę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.