Udostępnij
Skomentuj

Hamulce tarczowe - hydrauliczne czy mechaniczne?

Hamulce tarczowe to obecnie najlepsze rozwiązanie dla rowerów typu MTB.

Co więcej, ten typ hamulców coraz częściej możemy spotkać w innych rowerach: szosowych, turystycznych, miejskich czy też e-bike’ach. Sprawdźmy zatem, który rodzaj hamulców sprawdzi się najlepiej – hydrauliczne czy mechaniczne? Jakiś czas temu hamulce tarczowe były domeną wyczynowych rowerów górskich oraz… najtańszych wynalazków z marketu. Niestety w tym drugim przypadku mieliśmy do czynienia z imitacją układu hamulcowego, który miał niewiele wspólnego z jakością, wydajnością oraz bezpieczeństwem.

Popularne tarcze do hamulców

Na szczęście popularyzacja tego rozwiązania sprawiła, że hamulce tarczowe dobrej klasy trafiły również do niedrogich, markowych rowerów. Co prawda są to hamulce w wersji mechanicznej, ale odpowiedni dobór zacisków i tarcz sprawia, że ich skuteczność zadowoli początkujących i mniej wymagających rowerzystów.

W droższych modelach oraz rowerach wyczynowych znajdziemy już hamulce hydrauliczne, których moc, wydajność oraz ogólna sprawność jest znacznie wyższa w porównaniu do mechanicznych odpowiedników. Poza tym dobór podzespołów sprawia, że sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach.

Coraz częściej hamulce tarczowe pojawiają się w rowerach, w których do tej pory królowały różnego rodzaju hamulce szczękowe. Mowa przede wszystkim o rowerach szosowych, w których liczy się przede wszystkim prędkość oraz lekkość. Jakie zalety mają zatem hamulce tarczowe? Jeśli zastosuje się odpowiednio dobrane komponenty oraz niewielkie tarcze hamulcowe, uzyskamy układ całkowicie odporny na warunki atmosferyczne. Jazda w deszczy nie będzie oznaczała osłabienia siły hamowania, a to była główna wada hamulców szczękowych.

Mechaniczne i hydrauliczne – jakie są różnice?

Podstawa działania układu hamulcowego w oby przypadkach jest podobna – klocki zaciskają się na tarczy generując tarcie – ale różnica w budowie jest bardzo znacząca.

W wersji mechanicznej hamulec jest uruchamiany przez stalową linkę, w hydraulicznych natomiast przez płyn hamulcowy. Hamulce mechaniczne są coraz rzadziej spotykane i wypierane przez hydrauliczne, chociaż znajdują szerokie zastosowanie tam, gdzie wymagana jest trwałość i prostota konstrukcji – na przykład w rowerach trekkingowych lub miejskich. Są również prostsze w regulacji oraz ewentualnej naprawie w terenie.

O ile w przypadku hamulców hydraulicznych oba tłoczki równomiernie dociskają klocki hamulcowe do tarczy, tak w przypadku hamulca mechanicznego w ruch wprowadzany jest tylko jeden tłoczek. Okładzina klocka delikatnie wygina tarczę hamulcową dociskając ją do drugiego tłoczka. Tłoczek nieruchomy możemy dodatkowo wyregulować zmieniając jego odległość od tarczy, co z kolei pozwoli na regulację hamulca w zależności od stopnia zużycia okładzin.

Wady i zalety obu hamulców

Obie wersje układów hamulcowych mają swoich zwolenników i przeciwników. Co prawda wersja mechaniczna spotykana jest w tańszych rowerach i skierowana jest przede wszystkim do początkujących użytkowników, jednak nawet doświadczeni rowerzyści czasami stawiają na to prostsze i w teorii gorsze rozwiązanie.

Hamulce mechaniczne

Do największych zalet hamulców mechanicznych należy prostota budowy oraz łatwość naprawy oraz regulacji nawet w warunkach terenowych. W przypadku zerwania linki wystarczy ją wymienić – sprawnemu użytkownikowi zajmie to kilka minut. Poza tym hamulce tego typu są odporne na awarie zaś regulacja nawet początkującym użytkownikom nie nastręczy trudności. Powyższe zalety sprawiają, że wielu rowerzystów wybiera hamulce mechaniczne na długie wyprawy a nawet zawody, gdyż ewentualna awaria nie będzie problemem. Warto również wspomnieć, że siła hamowania nie zmienia się w zależności od temperatury powietrza.

Wadą jest przede wszystkim mniejsza niż w przypadku hamulców hydraulicznych siła hamowania oraz modulacja, czyli możliwość dostosowania siły hamowania do aktualnych potrzeb. Problemem może być również nieco wyższa waga, co może mieć znaczenie w przypadku rowerów zawodniczych.

Hamulce hydrauliczne

Największą zaletą układów hydraulicznych jest o wiele większa siła hamowania oraz modulacja. Głównie dzięki temu pojawiają się one w rowerach z najwyższej półki, gdzie liczą się topowe właściwości nawet kosztem problemów.

A problemem może być awaria w terenie na przykład zerwany przewód hamulcowy. Bez odpowiednich narzędzi naprawa może być niemożliwa. Zalanie układu płynem, regulacja i odpowietrzenie może sprawić problemy nawet doświadczonym rowerzystom. Wadą jest także wrażliwość na temperaturę powietrza. Gdy jest bardzo zimno płyn hamulcowy może zmienić swoje właściwości.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.