Udostępnij
Skomentuj

Fujitsu Lifebook U748 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Biznesowy ultrabook od Fujitsu został wyposażony w 14-calowy ekran i procesory Intel Kaby Lake Refresh.

Kierowany jest on do profesjonalistów poszukujących sprzętów o mobilnym charakterze, dobrze sprawdzających się przy biurku, jak i w podróży. Zapewniają to nie tylko kompaktowe wymiary urządzenia, ale także użyte materiały, zmniejszające jego wagę, przy zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej.

Polecane laptopy

Fujitsu Lifebook U748 – dane techniczne oraz cena

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście różnych konfiguracji sprzętowych laptopa U748. Są one zróżnicowane pod względem zamontowanych procesorów, pamięci RAM oraz dysków twardych. Do tego dochodzą także matryce oraz różnego rodzaju dodatki.

Fujitsu Lifebook U748 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, dostępne na rynku konfiguracje są bardzo zróżnicowane. Dzięki temu, wszyscy zainteresowani biznesowym ultrabookiem od Fujitsu mogą dostosować swój wybór pod względem najważniejszych podzespołów, a także ostatecznej ceny sprzętu.

Producent wskazuje, iż ma być to sprzęt bardzo wszechstronny, który sprawdzi się w ramach różnych obowiązków zawodowych. Co ważne, realizowanych nie tylko w siedzibie firm, ale również w wielu innych miejscach, także w podróży. Jak na ultrabooka przystało, U748 korzysta z niskonapięciowych procesorów. W najnowszych modelach znajdziemy układy z serii Kaby Lake Refresh, co oznacza zwiększoną liczbę rdzeni i lepszą pracę w trybie wielowątkowym.

Najwięcej spodziewać możemy się po czterordzeniowym i ośmiowątkowym procesorze Intel Core i7-8650U. Wyróżnia się on wysoką częstotliwością taktowania, która w trybie bazowym wynosi tylko 1900 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita aż do 4200 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji układu jest 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Omawiany procesor bardzo często jest montowany w laptopach biznesowych, a także w konfiguracjach kierowanych do profesjonalistów. Jego parametry gwarantują więcej niż solidną pracę w bardzo wymagających programach – mowa tu nie tylko o narzędziach biurowych, ale również wielu programach projektowych czy też graficznych. Doskonale pokazują to zresztą testy wydajnościowe procesora. Na platformie Cinebench R15 uzyskał ona średnią punktów wynoszącą 169, natomiast w trybie wielowątkowym osiągnęła ona poziom 605 punktów.

Nie jest to jednak jedyny procesor i7, który pojawia się w konfiguracjach LifeBook U748. Kolejnym jest model i7-8550U, o bardzo zbliżonych parametrach do wspomnianego wyżej. W tym przypadku także mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, dysponującym współczynnikiem 15 W i korzystającym z 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Zmienia się jedynie częstotliwość taktowania, wynosząca od 1800 MHz w trybie bazowym do 4000 MHz w trybie turbo. Przekłada się to na niewielki spadek wydajności – w programie Cinebench R15, procesor ten uzyskał kolejno 164 i 553 punkty w testach. Różnice nie są więc duże.

Cena Fujitsu LifeBook U748 z procesorami Intel Core i7 ósmej generacji przeważnie przekraczają próg 6 tysięcy złotych. Osoby chcące wydać mniej przeważnie celują w konfiguracje z układami Intel Core i5 lub i3. Do wyboru są 4 modele z tych serii:

  • Intel Core i5-8350U – cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1700-3600 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Testy w Cinebench R15 – 150 punktów w trybie jednowątkowym i 543 punkty w trybie wielowątkowym;
  • Intel Core i5-8250U - cztery rdzenie, osiem wątków, taktowanie 1600-3400 MHz, 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Testy w Cinebench R15 – 144 punktów w trybie jednowątkowym i 535 punktów w trybie wielowątkowym;
  • Intel Core i3-8130U - dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 2200-3400 MHz, 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Testy w Cinebench R15 – 139 punktów w trybie jednowątkowym i 338 punktów w trybie wielowątkowym;

Różnice między dwoma pierwszymi procesorami są niewielkie, toteż można stwierdzić, że prezentują one ten sam poziom, gwarantujący skuteczną obsługę większości programów biznesowych i profesjonalnych. W przypadku układu i3, laptopy sprawdzą się podczas realizacji podstawowych zadań. Warto nadmienić jeszcze, że na rynku można znaleźć konfiguracje Fujitsu LifeBook U748 z procesorami Intel Core siódmej generacji – dysponują one dwoma fizycznymi rdzeniami i czterema wątkami, toteż ich wydajność jest zbliżona do wymienionego wyżej układu i3.

Specyfikacja Fujitsu LifeBook U748 wskazuje także na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4. Co ważne, w dostępnych slotach mogą znaleźć się kości o łącznej pojemności 32 GB, co z pewnością należy zapisać po stronie zalet sprzętu. Podobnie ma się sprawa z dyskami twardymi. Na rynku znajdziemy zarówno konfiguracje z modelami SSD SATA III (interfejs ten znacząco ogranicza ich prędkość działania), jak i SSD PCIe, zapewniające znacząco przyspieszenie działania systemu operacyjnego i skrócenie zapisu i odczytu danych.

Największym ograniczeniem sprzętu (co jest jednak typowe dla ultrabooków) jest brak dedykowanej karty graficznej. Skorzystać możemy wyłącznie z jednostki zintegrowanej, którą, w przypadku modeli z procesorami Intel Kaby Lake Refresh, będzie model Intel UHD Graphics 620. Z oczywistych względu, zapewni wyłącznie podstawową funkcjonalność.

Fujitsu Lifebook U748 – wygląd

Mobilność w przypadku ultrabooków jest kluczowa, dlatego producent postawił na wykorzystanie lekkich, a zarazem mocnych materiałów. Obudowa została wykonana między innymi ze stopów aluminium i magnezu, dzięki czemu udało się uzyskać wagę od 1,49 do 1,65 kg, w zależności od rodzaju zamontowanego ekranu. Dzięki temu, sprzęt jest lekki i zapewnia super komfortową pracę we wszystkich środkach komunikacji. Wpływ na to mają także bardzo kompaktowe wymiary sprzętu.

Co jednak bardzo istotne, nie tylko wysoka mobilność została tu zagwarantowana. Wspomnieć należy także o więcej niż przyzwoitej wytrzymałości mechanicznej konstrukcji. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się pod naporem, są również odporne na uszkodzenia. Mały plus postawić możemy także przy zawiasach, które pracują bardzo płynnie i stabilnie.

Sprzęt spełnia oczekiwania także pod względem zestawu portów, w którym znajdziemy wszystko to, co jest potrzebne podczas pracy. Opcjonalnie, w droższych konfiguracjach, skorzystać można także z wejścia na kartę SIM i złącza Smart Card. Do tego dojść może również stacja dokująca Fujitsu LifeBook U748.

Fujitsu Lifebook U748 – matryca

Omawiany 14-calowy ultrabook występuje na rynku z kilkoma różnymi matrycami. W przypadku urządzeń najtańszych, skorzystać możemy z ekranu typu TN, obsługującego rozdzielczość HD. Zapewnia on przeciętną jakość obrazu. Przyczepić można się przede wszystkim do kontrastu, odwzorowania kolorów i luminancji.

Znacznie lepiej pod tym względem wypadają matryce Full HD IPS. W ich przypadku możemy liczyć na wyższe parametry techniczne, co oczywiście zapewnia lepsze doznania i możliwość pracy w programach graficznych. Warto zaznaczyć, iż ta matryca występuje również w wersji z obsługą dotyku. Potencjalnych nabywców Fujitsu LifeBook U748 z pewnością ucieszy także fakt, iż wszystkie matryce korzystają z ochrony antyodblaskowej, dzięki której praca przy pełnym nasłonecznieniu lub silnym oświetleniu nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści.

Fujitsu Lifebook U748 – klawiatura i touchpad

Sześciorzędowa, wyspowa klawiatura modelu U748 bardzo dobrze spełnia swoje funkcje. Wykorzystane tworzywa i przełączniki sprawiły, że klawisze wyróżniają się wyraźnym, przyjemnym skokiem, który ma spory wpływ na wygodę codziennej pracy. Tworzenie dłuższych tekstów nie będzie żadnym problemem, nawet dla osób, które do tej pory były przyzwyczajone do pisania na większych urządzeniach. Jak na ultrabooka przystało, klawiatura jest podświetlana.

Zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada, który zapewnia wszystko to, co najważniejsze w przypadku użytku biznesowego. Jego właściwości ślizgowe przekładają się na wysoki komfort użycia i odpowiednią precyzję działania. Na pochwałę zasługują także zintegrowane przyciski. Na uwagę zasługują także dodatki wykorzystywane w niektórych konfiguracjach sprzętowych. Mowa tu o złączu dokowania, czytniku linii papilarnych, złączu Smart Card i wejściu na kartę SIM. Wszystko to znacznie rozszerza możliwości wykorzystania sprzętu. Użytkownicy laptopa narzekają jedynie na jakość zamontowanej kamery internetowej, która jest bardzo przeciętna.

Fujitsu Lifebook U748 – wydajność

Wykorzystanie procesorów Intel Kaby Lake Refresh sprawiło, że otrzymaliśmy wydajny sprzęt o niskonapięciowym i mobilnym charakterze. Sprawdzi się on nie tylko w ramach standardowej pracy biurowej, ale również podczas obsługi nieco bardziej wymagających narzędzi biznesowych i projektowych. Mowa tu zwłaszcza o maszynach z procesorami Intel Core i7.

Dość sporym ograniczeniem możliwości sprzętu jest natomiast brak dedykowanej karty graficznej. Należy przy tym podkreślić jednak, że mało który ultrabook taką jednostkę posiada. W większości przypadku skorzystać musimy z karty zintegrowanej – jest to podyktowane przede wszystkim chęcią utrzymania poboru energii na niskim poziomie. Intel UHD Graphics 620, a więc karta montowana w modelach U748, zapewnia stabilną obsługę podstawowych narzędzi, czego potwierdzeniem są wyniki testów wydajnościowych. Na platformie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnią na poziomie 1709 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona 42908 punktów.

Test Fujitsu LifeBook U748 dotyczył również obsługi gier. Z oczywistych względów, laptop nie poradzi sobie z najnowszymi i najbardziej wymagającymi produkcjami z segmentu AAA. Mimo wszystko, będziemy mogli uruchomić kilka naprawdę ciekawych tytułów o nieco niższych wymaganiach sprzętowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Fujitsu Lifebook U748 – wady i zalety

Do czynienia mamy z nowoczesnym, lekkim ultrabookiem, który zagwarantuje wydajną pracę zarówno w trybie stacjonarnym, jak i mobilnym. Na pochwałę zasługuje między innymi wykorzystanie procesorów z serii Intel Kaby Lake Refresh, a także szybkiej pamięci RAM typu DDR4 i dysków twardych SSD PCIe.

Po stronie zalet znajdzie się również ogólna jakość wykonania obudowy, rozbudowany zestaw portów, liczne dodatki dostępne w wielu modelach sprzętu, a także możliwość wyboru ultrabooka z trzema różnymi matrycami, w tym jedną dotykową.

Jeśli chodzi natomiast o wady, jeszcze raz możemy wspomnieć o bardzo przeciętnej kamerze internetowej. Użytkownicy sprzętu wskazują również na głośną pracę wentylatora podczas pełnego obciążenia i krótką żywotność baterii.

ZALETY

  • Wydajne procesory Intel Kaby Lake
  • Szybka pamięć RAM
  • Możliwość zakupu konfiguracji z dyskiem twardym SSD PCIe
  • Solidna, rozbudowana obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Wiele dodatków
  • 3 matryce do wyboru
  • Dobrze wykonany osprzęt

WADY

  • Przeciętna kamera internetowa
  • Głośna praca wentylatora przy pełnym obciążeniu
  • Krótka żywotność baterii

Fujitsu Lifebook U748 – podsumowanie, czy warto?

Powyższa recenzja Fujitsu Lifebook U748 każe przypuszczać, iż jest to sprzęt odpowiednio dostosowany do wymagań użytkowników biznesowych i profesjonalistów, dla których istotna jest nie tylko przyzwoita wydajność, ale również wygodna praca w podróży. Biorąc to wszystko pod uwagę, model U748 jest wart zainteresowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.